• Dějepisná olympiáda

     • V běžném školním režimu se v listopadu rozjíždí školní kola olympiád. Letos se organizátoři přizpůsobili nařízenému omezení a spustili olympiády distančně.

      Letošní (50.!) ročník dějepisné olympiády nese název: „Labyrintem barokního světa (1556 – 1781)“. Soutěže se zúčastnilo 11 nadšených historiků, kteří si se zadáním dobře poradili. Do okresního kola ale mohou postoupit pouze 3 :-(.
      Nejvíce bodů (z celkového počtu 57 bodů) dosáhli, a tedy postupují: Kateřina Jakabová z VII. (49 bodů), Marek Mazal z 2. A (48 bodů) a Eliška Halodová z VII. (44 bodů).
      Ostatní účastníky také moc chválíme a děkujeme za účast a chuť strávit další čas u PC. Jsou to: Terezie Hrabovská a Tina Goliášová z V., Petr Tománek a Kateřina Rotroeklová z 1. A, Jakub Šidlík z 2. A, Pavlína Benešová ze VI., Adam Janek ze 3. A, Tomáš Fryč ze VII.

      Postupujícím držme palce v okresním kole a všem přejme hodně zdaru a energie do další práce! :-)

      Mgr. Karla Goliášová, vyučující dějepisu

     • VZHŮRU DO TOKYA!!!

     • Podle průzkumu se Češi v celostátní karanténě výrazně méně hýbou a více vyplňují čas jídlem, což má za následek tloustnutí. Průměrně Češi za posledních sedm měsíců přibrali 6,5 kilogramu. Na 30 % přibralo 5 kilogramů, 13% dokonce 10 kilogramů.

      A něčemu takovému nemohou tělocvikáři jen nečinně přihlížet. Proto jsme vymysleli VÝZVU k pohybu, kterou je společná cesta do olympijského Tokya!!! Cílem je urazit pěšky vzdálenost, která se rovná trase tam i zpět...tedy asi 18 000 km. Zdá se vám to moc? Když každý týden nachodíte alespoň 20 kilometrů (asi 3 km denně) a je vás  25 ve třídě, pak je to za tři týdny trvání soutěže 1 500 kilometrů za třídu. Máme 16 tříd...což znamená nachozených 24 000 kilometrů. A určitě vám navíc pomůžou třídní a tělocvikáři, takže máte k dobru spoustu kilometrů navíc ;)

      Kromě přehledu graficky znázorněného na mapě povedeme i průběžné výsledky ve srovnání tříd. Samozřejmě budeme přepočítávat výkony podle počtu žáků, aby měli všichni stejné podmínky. Zapojit se můžete jednoduše přes aplikaci Teams ve skupině, kterou používáte pro třídnické hodiny:

      1. NA KONCI KAŽDÉHO SOUTĚŽNÍHO TÝDNE V PÁTEK do 12:00 zapíšete počet uražených kilometrů (do tabulky v Excelu)
      2.  Vložíte pro kontrolu i záznam z mobilu (pořízení pomocí aplikací Mapy.cz, Runtastic, Endomondo apod. s viditelným datem, trasou na mapě, vzdáleností a časem) do složky „Tokyo 1. týden/2. týden/3. týden. Záznam bude uložený pod příjmením a v případě více záznamů i s číslovkou (např. Buchlovský 1, Buchlovský 2, …).

      Minimální počet za týden je 5 km a bude součástí hodnocení v TV! Když doplníte záznamy i například fotografií/krátkým videem jak „závodíte“ v olympijských sportech (např. vrh koulí provedený kamenem, hod oštěpem nahrazeným holí, apod.) budeme rádi za materiál pro doplnění článku k akci…

     • SPORTEM A HUMOREM KE ZDRAVÍ!!!

     • Jestli je výuka na dálku dobrá nebo špatné se teprve ukáže...rozhodně je „jiná“. Jiný je i přístup k výuce tělesné výchovy, která přináší spoustu nových a často i úsměvných situací.

      Třeba při zadání absolvovat venkovní aktivitu podle vlastního výběru (vycházku, běh, kolo,…) se ukázalo, že někteří studenti za celý týden, který byl na vypracování, zřejmě ani neopustili dům….“Do teď jsem neudělal nic z důvodu, že tady lije jako z konve…“.

      Zajímavý je i případ selektivní odolnosti proti počasí při různých činnostech...“Dobrý den, budu o víkendu na rybách doufám, že to stačí...Opravdu nebudu běhat v dešti. „, ke které lze podotknout, že běh byl jen jedna z možností a o víkendu samozřejmě také pršelo ;)

      Tam, kde nejprve byl problém s počasím, se ve snaze minimalizovat pobyt venku a zkrátit čas nutný pro splnění úkolu se v listopadu při asi 80C vyskytnou i dotazy typu: „...šlo by místo 5 km chůze jízda na kole bylo by to lepší.“

      Rozdílnost přístupu ukazuje i případ, kdy na jedné straně dokázal jistý jedinec ujít jeden kilometr na zahradě 30 x 30 metrů, ale naopak jiný měl problém se vzdáleností cca 50 metrů….“ Aplikace mi po 21 sekundách přestala fungovat a já jsem v žádném případě nemínil ten úsek opakovat.

      Když se mobil nevybije, tak poskytuje i zajímavé informace o způsobu provedení. Třeba, že se jednalo o „běh bez cíle“.

      Zvláštní kapitolou je i plnění disciplín Olympijského víceboje...ukazuje, že Češi jsou národ kutilů a mistři improvizace...kde jinde by vám byli schopni vyrobit lavici na shyby z žebříku nebo švihadlo nahradit dvěma svázanými pásky z županu…??? A že lze splnit úkol nad rámec povinnosti a s humorem dokazují i některá videa....

      Úkoly jsou často vypracovávány i alternativním způsobem….venkovní aktivita pojatá jako rodeo s teletem určitě nepatří mezi běžné způsoby sportovních činností, ale za její náročnost je nutné ocenit krocení divokých zvířat jako plnohodnotný výkon.

      Jak jinak zakončit tělocvik než rázným a motivačním heslem...!?

     • Život se přesunul na síť, úspěchy ho následují

     • Určitě jste při svých cestách opuštěným městem vnímali, jak se z nich život vytratil. Ale není třeba zoufat. Překladatelé běžně pracují mimo rušné ulice, a proto nikoho nepřekvapí, že i soutěž pro mladé nadějné překladatele může bez potíží proběhnout v online prostředí. Stačí se připojit k datovému proudu a vrhnout se do práce.

      Soutěže nadějných překladatelů, kterou pořádá Filozofická fakulta UP Olomouc, se studenti Gymnázia a obchodní akademie Bučovice se účastnili v jazycích anglickém a ruském. Úkol pro studenty byl skutečně náročný. Přeložit dva žánrově naprosto odlišné texty je tvrdý oříšek i s předpokládaným přístupem ke slovníkům, encyklopediím a neomezeným zásobám čokolády.

      Za ruský jazyk do univerzitního kola postupují: Nicol Terenťjeva, Tina Goliášová a Eva Zourková

      Za anglický jazyk do univerzitního kola postupují: Natálie Houšťová, Kateřina Jakabová a Adéla Pešková.

      Všem účastníkům děkujeme.

      Postupujícím studentkám blahopřejeme a věříme, že si hravě poradí i s dalšími překladatelskými oříšky, které na ně čekají v dalším kole soutěže.

    • Logická olympiáda 2020
     • Logická olympiáda 2020

     • Logická olympiáda, soutěž pořádaná Mensou České republiky, je založená na logických úlohách, jejichž řešení vyžaduje samostatný a kreativní přístup.
      Mnoho soutěží bylo letos kvůli distančnímu způsobu vzdělávání odvoláno. Logická olympiáda ale i v běžných letech pořádala první kolo online, a teprve až krajská kola byla pořádána prezenčním způsobem. Proto se letošní průběh přizpůsobil současným možnostem a přešlo se na online soutěž i ve vyšších kolech.
      Letošního ročníku Logické olympiády se z naší školy zúčastnilo 5 žáků v  kategorii B (2. stupeň ZŠ a nižší stupeň osmiletých gymnázií) a 7 žáků v kategorii C (žáci středních škol). V kategorii B dosáhl nejlepšího hodnocení Vít Holoubek ze sekundy a v kategorii C se pak Terezie Plavinová ze septimy stala naší krajskou semifinalistkou.
      Děkujeme všem žákům za účast v soutěži i při těchto ztížených podmínkách a za vzornou reprezentaci školy. 

      Na adrese www.logickaolympiada.cz/ukazky pak můžete navštívit soubor ukázkových úloh této soutěže různých kategorií. Možná i vy objevíte dosud nevyužité možnosti svého nadání a v příštím ročníku rozšíříte počet soutěžících...