• Jak se fotí zima

     • Ze zápisků třídy primy:

      Nejdřív jsem si myslel, že už žádná zima nebude. Všude bylo jen bláto a tráva skoro zelená. Ale pak to začalo, nejdřív déšť a mráz. Stromy měly obalené větve ledem, tráva byla také celá zmrzlá, pěkně to křupalo a všude do dost klouzalo. Šel jsem fotit trávu, stromy, rampouchy. A pak začalo sněžit. Několik fotek jsem vyfotil když jsem chodit bobovat a jeden den jsem s tátou vyrazil na větší procházku, do Maref jsme jeli vlakem, a pak jsme šli pěšky přes kopec až do Křižanovic na Člupy.

      Pěkně tam foukalo, ale bylo to super, jen výhledy nebyly tak dobré a některé fotky se mi moc nepovedly.

      Mám ráda pobyt na čerstvém vzduchu, proto jsem hledala zajímavé objekty na focení a ani zima mi nevadila. I přesto, že jsem měla někdy zmrzlé prsty, jsem si focení užívala. Měla jsem radost, že i v tomto ročním období se mi podařil vyfotit krásný západ slunce.

      Vydali jsme se za zimními fotografiemi až na Velkou Javořinu. Tam nahoře, kde jsem fotil mé fotky, bylo -15 C, takže jsme docela bojovali se zimou. Někdy i se zaostřením, protože často sněžilo. Dokonce když jsem šel trošku víc do lesa, tak jsem spadl do sněhu s telefonem v ruce. Ale výsledná radost z pořízených fotek byla velká :)

     • Konverzační soutěž v anglickém jazyce

     • I přes ztížené podmínky jsme letos stejně jako každý rok upořádali školní kolo konverzační soutěže v anglickém jazyce. Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci se klání konalo online v prostředí aplikace Microsoft Teams, kterou naše škola používá pro online výuku.

      V kategorii I B (prima a sekunda) zvítězila Aneta Dušková, druhé místo obsadil Dominik Nevídal, oba ze sekundy. Všichni mladí soutěžící prokázali velmi dobré komunikační schopnosti v tématech jako Moje rodina, Můj den, Bydlení či Zvířata. V kategorii II B (tercie a kvarta) zvítězila Barbora Borůvková z kvarty, druhé místo získal Jan Machát z tercie. Zde už byla nabídka soutěžních témat širší a náročnější,  studenti mluvili mimo jiné o cestování, vzdělávání, zdravém životním stylu atd.

      V kategorii III A (vyšší gymnázium) první příčku obsadila Eva Krulíčková z 2.A, následovaná Kateřinou Jakabovou ze septimy. V této nejvíce obsazené kategorii (nakonec se dostavilo 15 soutěžících) bylo velmi obtížné určit první a druhé místo, protože výkony všech zúčastněných byly na velmi vysoké úrovni. A konečně v kategorii III C (obchodní akademie) obsadila první místo Eliška Rosotová a za ní následoval Tomáš Rozsíval. V obou nejvyšších kategoriích studenti hovořili například o globálních problémech, moderních technologiích, mezigeneračních vztazích, masmédiích a dalších náročných tématech.

      Vítězům a všem zúčastněným moc gratulujeme a také děkujeme za to, že i přes složité podmínky distanční výuky našli čas a odvahu se do soutěže zapojit. A nejen to, předvedli nám velmi kvalitní výkony, takže vybírat nejlepší dva byl často pro porotu tvrdý oříšek.

      Mgr. Jana Pokorná                                                           

     • Stříbro z výtvarné soutěže

     • Muzeum Brněnska vyhlásilo na podzim výtvarnou soutěž s názvem Staré pověsti české a moravské. Ta byla součástí doprovodného programu ke stejnojmenné výstavě. Do soutěže jsme poslali několik komiksů, jejichž tématem byly pověsti z Bučovic a okolí. Porotu zaujala práce Vanessy Šinaľové z kvarty a ocenila ji druhým místem. Vanesse gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy.
      Mgr. Marta Lučná

    • Beseda se spisovatelem Janem Svitákem
     • Beseda se spisovatelem Janem Svitákem

     • Minulý týden jsme měli v on-line hodině literatury zajímavého hosta. Naše pozvání přijal spisovatel Jan Sviták. A jak se studentům primy netradiční hodina líbila?

      Dnes jsme měli jednu z nejúžasnějších hodin. Dokonce i můj bratr se mnou poslouchal. Jan Sviták mě motivoval, abych konečně začala psát knížku, kterou si už dlouho plánuji. Moc jsem si to užila.

      Dnešní beseda se mi moc líbila. Líbilo se mi povídání o knížkách, o psaní knih, o našich názorech. Líbil se mi i úryvek. Celá beseda byla báječná. Mám z toho takovou radost, že ani nemám co říct, zkrátka nemám slov...

      Beseda mě moc bavila, klidně bych vydržela poslouchat další hodinu. Pan spisovatel byl vtipný a moc milý. Ten úryvek z Knihy čertovo kopyto byl moc zajímavý, škoda že se kniha teď neprodává.
      Bavily mě příklady, které pan spisovatel uváděl, např. u sci-fi. Děkuji, že jste to zařídila.

      Ještě nikdy jsem neměl možnost mluvit se spisovatelem. Líbila se mi kniha, ze které nám četl, protože byla napínavá a hororová. Chtěl bych, aby k nám znovu nějaký spisovatel přišel.

      Bylo to skvělé, dozvěděla jsem se spoustu nových věcí. Vždy jsem chtěla psát příběhy. Vždy mě to lákalo, ale nevěděla jsem, jak na to. A teď vím jak. Jeho knížka, kterou nám četl, byla zajímavá. Určitě si koupím nějakou knížku od Jana Svitáka, až budou otevřená knihkupectví. Bylo to moc skvělé, děkuji.

      Beseda se mi líbila, protože byla velmi zajímavá. Také mě nadchlo to, že pan spisovatel má rád počítačové hry. Kniha, kterou četl, byla moc zajímavá. Myslím, že to, co říkal, motivuje spoustu mých spolužáků k napsání nějaké knihy.

      Byla to ta nejlepší hodina tenhle rok. Jak nám četl, tak to bylo dost vtipné. A navíc se mu líbí fantasy knihy. To mě taky. Povídal taky o tom, jak se píší knihy. Moc jsem si hodinu užil.

      Beseda s panem Janem Svitákem byla super.

      Líbilo se mi, jak nám pan Sviták povídal, jak začít s psaním knihy nebo jak ji napsat. Jak najít myšlenku pro knihu. Líbil se mi úryvek z jeho knížky, byl velice hezký a strašidelný zároveň. Celé to povídání se mi líbilo.

      Beseda se spisovatelem Janem Svitákem se mi moc líbila. Velkým přínosem bylo, jak nás spisovatel informoval o tom, jakým způsobem píše knihy. Ráda jsem slyšela přímo od něj i úryvek z jeho knížky. Potěšilo mě, že jsme mu mohli během besedy položit jakoukoliv otázku. Určitě bych byla ráda, kdybychom mohli mít další besedy se spisovateli a doufám, že se s nimi i osobně potkáme.

      Dnešní on-line hodina byla super. Byla srandovní a naučná. Nemělo to chybu.  

      Bylo to zajímavé. Dozvěděla jsem se, že knížku může napsat více autorů. Překvapilo mě, že se romány můžou psát tak dlouho. A čtení na konci hodiny se mi moc líbilo.

      Dnešní beseda se mi moc líbila. Líbí se mi i ta knížka, co nám četl pan Sviták, protože má poutavý příběh. Líbilo se mi, jak si s námi dnes povídal. Je dost zajímavé být spisovatelem. Také mě zaujalo, že se zajímá o počítačové hry :D. Pochopil jsem, že spisovatel musí získat nejdříve spoustu zkušeností, než napíše příběh.

      Tato beseda se mi líbila. Zajímavé bylo, jak je pan spisovatel šikovný. Také byl dobrý ten úryvek z jeho knihy Čertovo kopyto. Besedě dávám 10 bodů z 10.

    • Svět financí očima studentů obchodní akademie
     • Svět financí očima studentů obchodní akademie

     • Do 10. ročníku soutěže Finanční gramotnost se zapojili v rámci distanční výuky téměř všichni studenti 3. a 4. ročníku oboru obchodní akademie. Tato rozsáhlá celostátní soutěž i letos prověřovala znalosti tisíce českých středoškoláků.

      Účastníky čekaly otázky týkající se platebních karet či domácích rozpočtů. Bylo potřeba vědět, co je to Bitcoin nebo dluhová past. Některé potrápily spotřebitelské úvěry a úrokové sazby anebo pojmy anuita či inflace. Většina řešitelů se ale dobře orientovala v půjčkách, úsporách či různých způsobech placení zboží.

      Ve školním kole zvítězila a 1. místo získala Adéla Berková (4. AO), na 2. místě se umístila Veronika Fridrichová (4. AO) a třetí místo obsadil Martin Punčochář (4. AO). Ze studentů 3. ročníku si nejlépe na 4. místě vedla Lucie Křivánková (3. AO). Blahopřejeme k dosaženým výsledkům a přejeme trojlístku nejlepších hodně úspěchů v dalším kole. Všem studentům obchodní akademie děkujeme za pozitivní přístup a aktivní účast v soutěži.

      Ing. Věra Kmentová, za komisi odborných předmětů