• Okresní kolo ve volejbalu

     • Devět žákyň z vyšších tříd Gymnázia a Obchodní akademie Bučovice se vydalo bojovat o postup do krajského kola ve volejbale. Soutěže se zúčastnily pouze tři školy z okresu. Domácí ISŠ Slavkov u Brna hostila Gymnázium a Střední Školu Zdravotní a Ekonomickou Vyškov a jedinou bučovickou střední školu. Již při rozcvičování bylo zřejmé, že Slavkovačky budou snadným soupeřem. Jejich družstvo mělo pouze jedinou „opravdovou“ volejbalistku, a to pro týmovovou hru nestačí. Jak Bučovice tak i Vyškov nad nimi přesvědčivě vyhrály.

      Jinou úroveň měl poslední zápas mezi GOA a GSŠZE. Děvčata předváděla krásné herní akce a bylo se na co dívat. Hned od začátku měly převahu žákyně okresního města, a i když Bučovice na začátku druhého setu vedly, nedokázaly si tento stav do konce udržet. Vyškovská škola tak bude reprezentovat náš okres na krajském kole v Brně.

      Modrobílé barvy Gymnázia a Obchodní akademie Bučovice hájily Juliána Rusiňáková, Tamara Zmrzlá, Karolína Machynková, Markéta Kleiblová, Tereza Žouželová, Elen Bílková, Michaela Svobodová, Veronika Hýblová a Taťána Rusňáková.

      Olga Stavělíková

     • Čtvrtý pokus florbalistů...

     • Už jako samozřejmost působily postupy z florbalových okrskových kol. Zklamání ale přišlo letos  v obou dívčích kategoriích i u mladších hochů. Že za neúspěchem stála často "jen" neproměněná trestná střílení není žádnou útěchou... Vylepšit statistiky mohli v pátek 6. 12. hoši z tercie a kvarty v Rousínově.

       

      A do turnaje i prvního zápasu vlétli s chutí. Během minuty vedli nad ZŠ Tyršova Slavkov 2:0. Branky vstřelili Adam Doupovec s asistencí Vojtěcha Vráblíka a Tom Tran. Snížení na 2:1 nevyvedlo bučovické hráče z míry. Než se soupeř propracoval ke svému druhému gólu stihl vstřelit dvě branky Adam Doupovec a jednu Tadeáš Tihelka po výhozu brankáře Jana Gottwalda. Na 6:2 pak zvyšoval Marek Lokaj a tím utkání také skončilo.

      Výhra Slavkova nad ZŠ Nádražní dodala druhému utkání příchuť boje o výhru, byť jen v základní skupině. Dvě slibné šance Bučovic se využít nepodařilo a stejně "úspěšný" byl i Vyškov, což po prvních deseti minutách znamenalo stav 0:0. Třetí velká šance, první a současně poslední gól zápasu, postup do baráže o okresní kolo...to vše v sobě zahrnovala střela Adama Doupovce z druhého poločasu.

      Výsledky a možná trochu ironie shůry svedly proti sobě v rousínovské hale dvě bučovické školy. Cestu tam i zpět autobusem sice absolvovaly společně, ale do okresního kola byla cesta jen pro jednoho z rivalů. Lépe vykročila ZŠ 710, když šla do vedení dvacet sekund po zahájení. První minuta ještě neskončila a Adam Doupovec srovnal na 1:1. Marek Lokaj backhendem otočil na 2:1 a rozjel brankostroj, který vyrobil vedení 7:2 po gólech Tadeáše Tihelky, Vojtěcha Prokopa, Adama Doupovce a dvou trefách Martina Kubíčka. Ani přestávka nezastavila "bratrovražedný boj" a z branek se mohli radovat úspěšní střelci Vojtěchové - Procházka, Vráblík, Prokop a také Tom Tran. Výsledkem byl stav 11:2 a postup do okresního kola, které proběhne 18. 12. ve Vyškově.

       

      Sestava: Jan Gottwald, Adam Krejčí (brankáři), Martin Kubíček, Vojtěch Procházka, Tom Tran (obránci), Vojtěch Vráblík, Marek Lokaj, Adam Doupovec, Štěpán Hroza, Vojtěch Prokop, Tadeáš Tihelka

     • Tančící dům aneb Ginger a Fred očima primánů

     • V hodině slohu se primáni pomyslně ocitli v Praze a představili si, že se proměnili v Ginger (děvčata) nebo ve Freda (kluci). Tento druhý název pro slavný Tančící dům byl zvolen podle tvarů nárožních věží, které připomínají slavný taneční pár Ginger Rogersovou a Freda Astaira.

      PhDr. Růžena Nedělová

       

      .....Jsem krásný tančící dům v Praze u nábřeží Vltavy. Jmenuji se Ginger. Hodně lidem se líbím, ale některým ne. Tančím s Fredem. Dá se říct, že mám pěkné šaty. Vidím na Vltavu i Pražský hrad. Pořád do mě někdo chodí a pořád tam někdo řve. Aspoň nejsem obyčejná jako ostatní domy.....

      Eva

      .....Jmenuji se Ginger a tančím s Fredem. Jsou ve mně různé kanceláře a jiné místnosti. Je ze mne vidět Vltava i Pražský hrad a postavili mě dva američtí architekti...

      Anička

      .....Čus borci, já jsem tančící Fred. V Praze jsem součástí Tančícího domu, kde tančím s mojí partnerkou Ginger. Stojím na nábřeží Vltavy. Strašně mě štve, jak uvnitř mě furt někdo řve. A sloužím jako dům, ve kterém jsou kanceláře. A stojím tady jako hňup už skoro 25 let.....

      Pepík

      .....Ahoj, jsem dům. Nemyslím si, že bych byl nejhezčí dům, ale lidé se na mě chodí dívat. O svém těle vím jen to, že mě něco lechtá na hlavě a mám jednu nohu, takže stojím vedle dalšího domu.

      (...)Docela často nás lidé fotí spolu,což se mi nelíbí a nejradši bych ten druhý dům odpálil, ale to nemůžu, protože jsem pevně připoutaný svým pilířem k zemi. Ještě že mi to vynahrazuje ten krásný výhled.....

      Vítek

      .....Jsem Ginger a stojím vedle Freda, mého tanečního partnera, už 25 let. Mám krásné šaty až na zem a hezky se v nich odráží sluníčko. Ve mně jsou různí lidé, kteří tam pořád dělají nějaké blbosti. Mám nádherný výhled na řeku Vltavu.....

      Zina

      .....Jsem dům na nábřeží Vltavy. Mám 25 let. Jmenuji se Ginger. Dohromady s Fredem jsme Tančící dům. Postavili mě dva američtí architekti. Myslím si, že jsem hezčí než Fred. Jsem celá prosklená a mám krásný výhled na Vltavu a Pražský hrad. Pořád ve mně někdo dupe. Ale i tak se mi tu moc líbí.....

      Nela

      .....Jsem uprostřed poplivané ulice. Ale to je jedno. Chtěl bych se pohybovat. Ale nemůžu, což je smutný. Ani se nemůžu osprchovat, což je blbý, protože mám na hlavě holubí výkaly.....

      Matyáš

      .....Stojím vedle Ginger a dívám se, jak kolem nás jezdí auta sem a tam. Někdy se zastaví a lidé se na mě jdou podívat. Někteří chodí pravidelně, ale nechodí se jenom dívat, CHODÍ DO MĚ!!!(...)

      Někdy mám chuť zamávat nějakému domu naproti ulice a seznámit se s ním, jenže to nejde. Co co co prosím, TANČÍCÍ DŮM???? Já mám jméno!!!

      Leo

      .....Všechny ostatní domy se mi posmívají, že jsem divný dům. Možná jsem divný, ale aspoň se nějak liším od ostatních domů. Jsem takový zajímavý. Stojím u nábřeží Vltavy a vedle mě stojí moje kamarádka Ginger. Málem bych zapomněl. Jmenuji se Fred a mám hezká malá okna. A navíc mám vlasy a ostatní domy jsou plešaté. Aha, teď se můžu posmívat já jim.....

      Jakub V.

      .....Ahoj, já jsem tančící dům jménem Ginger. Říkají mi tak, protože jsem prohnutá a vypadá to, jako kdybych tančila.....

      Natálka R.

      .....Jsem dům jménem Fred. Stojím tady jako hlupák celých 25 let. Nevím, co mám dělat, protože nemůžu dělat nic jiného, než objímat Ginger. Pořád mě otevírají a chodí mnou. Jediná dobrá věc je, že jako dům nepotřebuju na záchod.....

      Jakub Č.

      .....Jsem betonový dům. Na hlavě mám zelené kudrnaté vlasy. Sídlí ve mně různé firmy. Jsem škaredý a vypadám jako koš. Mám strejdu v Brně. Jsem Fred.....

      Lukáš J.

      .....Ahoj, já jsem Fred. Jsem asi 25 let starý a jsem postaven na nábeží řeky Vltavy. Mám mnoho křivě postavených oken a jsem velmi vysoký. Některé firmy ve mně mají své kanceláře. Na fotografii jsem ten vpravo.

      P.S. Nejsem velká popelnice. Dan Ř.

       

     • Nejen napoleonská vojska bojovala ve Slavkově

     • Dne 4.12. se družstvo vybrané ze studentek tercie a kvarty zúčastnilo okrskového kola florbalu ve Slavkově u Brna ZŠ Komenského.

      Soutěžilo družstvo ve složení Vanessa Šinalová, Markéta Janů, Kateřina Jiráková, Tina Goliášová, Kateřina Zemánková, Hana Šimoníková, Adriana Ludwigová, Natálie Durdová, Eliška Bárková, Tereza Hanousková a brankářka Nikola Jankových.

      Hrálo se systémem na dvě skupiny, v každé se utkala 3 družstva , kde hrál každý s každým a vítěz skupiny postupoval do baráže s druhým další skupiny, kde vítěz postoupil do okresního kola.

      Všichni soutěžící bojovali, jak nejlépe mohli, ale nevýhoda vlastní haly se u našich děvčat velmi výrazně projevila zvlášť u rozhodujících nájezdů a jeden neproměněný nás stál vítězství.

      Tým Gymnázia a OA bohužel nevybojoval postup, přestože děvčata hrála jak o život a i střelecky se dařilo, ale alespoň získala zkušenosti do příštích let.


      Irena Vintrová – učitelka TV

     • (Nejen) volejbalové prokletí...

     • Třikrát se tým "čahounů" z letošní oktávy pokoušel o vítězství v okresním kole středních škol ve volejbalu. A i když byli často i nadosah výhře, přišel obrat a postup do krajského kola se nekonal. Prolomit prokletí z předcházejících let s vědomím posledního pokusu vyrazili hoši v úterý 3. 12. Když v autobusu po pár metrech zapraskalo a pak pomalu projel Bučovicemi, aby zůstal stát za městem, bylo to možná signálem, že Štěstěna se ani tentokrát na jejich stranu moc nekloní...

      Volejbalový turnaj středních škol bývá vzhledem k "rozložení sil" fakticky jen o jednom zápase. Postup si totiž vybojoval vždy vítěz utkání GOA Bučovice a GSŠZE Vyškov. Ročník 2019 nebyl výjimkou a střet rozhodující o postupu se odehrál hned jako zahajovací zápas.

      Vyškované v prvním setu nastoupili do vedení o dva až tři body, které v polovině setu navýšili průběžně až na sedmibodový rozdíl. Z pohledu soupeře se ale jednoduchá koncovka zdramatizovala, když Bučovice dotáhly až na 23:21. Bohužel to bylo maximum možného a set skončil 25:23. 

      Druhý set přetahovaná pokračovala hned od úvodu, jenže i tentokrát se Vyškovu bod po bodu podařilo navyšovat vedení. Druhý set a tím i celé utkání získaly Vyškované poměrem 25:15.

      Klopýtnutí Vyškova vzhledem k výkonnostnímu rozdílu oproti ISŠ Slavkov i SOŠ Vyškov bylo nepravděpodobné a žádné překvapení se nekonalo. Bučovice mohly hrát bez nervozity a v roli favorita už jen o druhé místo. Očekávání se naplnilo po dvou hladkých výhrách 2:0 a Bučovice "obhájily" druhé místo z loňského roku. 

       

      Sestava: Štěpán Bílek, Vilém Gottwald, Lukáš Kubíček, Ondřej Janega, Josef Gonda, František Zubek, František Červinka, Adam Janek

     • Dětská vědecká konference

     • Dne 19.11. 2019 se šest žákyň třídy tercie v čele s paní profesorkou Urbánkovou vydalo ráno vlakem do Uherského Hradiště na Dětskou vědeckou konferenci. Do Uherského Hradiště jsme dorazily kolem půl deváté ráno a šly do Academic School, kde se konference konala. Andy Krupičková, Zuzka Dolejší a Marky Janů si připravily krásnou prezentaci o hudbě.

      Zbylé tři žákyně (Áďa Macourková, Viki Hrdová a Katka Jiráková) jely jako podpora. První blok přednášek jsme všechny strávily v sekci technicko-přírodovědné, po ní následoval „cacaobreak“, při kterém nám bylo nabídnuto kakao, ovoce, slané brambůrky i sladké oplatky, zkrátka na co kdo měl chuť. Na druhý blok přednášek jsme se přesunuly do sekce humanitní, ve které měly přednášku Andy, Zuzka a Marky, které nás uvedly do tématu hudby. Zhruba v polovině této sekce nás část odešla do přírodovědného oddělení na přednášku o Jeseníkách a jejich endemitech a řepce olejce. Naše návštěva Dětské vědecké konference byla ukončena ukázkami kočičí a pravěké hudby. Po skončení konference nám dala paní profesorka na náměstí v Hradišti rozchod a my navštívily různé obchody (od pizzerie až po zverimex). Před nástupem do vlaku jsme ještě chvíli obdivovaly krásu místní nádražní budovy a odjely zpět do Bučovic. Konference se nám velmi líbila a určitě ji doporučujeme všem, kdo mají nějaký zájem, o který by se mohli a chtěli podělit s ostatními.

      Za žákyně tercie

      Kateřina Jiráková

     • Boj v okresním kole florbalu

     • Dne 19.11. se družstvo vybrané ze studentek sekundy zúčastnilo okresního kola florbalu ve Vyškově na ZŠ Purkyňova.

      Soutěžilo družstvo ve složení Kristýna Plachá, Anna Langová, Aneta Bulíčková, Veronika Jandlová, Klára Hrabovská, Hana Magdová, Zuzana Kudličková, Sofie Sobotková, Adriana Kleiblová a Valentýna Štůsková.

      Ve skupině se utkala 4 družstva, kde hrál každý s každým a vítěz skupiny postupoval do krajského kola.

      Všichni soutěžící bojovali, jak nejlépe mohli, ale nevýhoda sportovních tříd a vlastní haly se u našich děvčat velmi výrazně projevila a z tohoto důvodu, ale i z nestřelených branek, neoblíbená bramborová medaile čekala na náš tým.

      Tým Gymnázia a OA bohužel nevybojoval postup, ale alespoň získal zkušenosti do příštích let.

      Irena Vintrová – učitelka TV

     • Globální vesnice

     • Za tímto názvem se skrývá setkání českých a německých studentů v bavorském městečku Waldmünchen nedaleko českých hranic. V místech, odkud byla po válce odsunuta německy mluvící část obyvatelstva, a kde je tedy dobrá půda pro vzájemnou spolupráci a pro poznání kultury druhého národa. Projekt se realizoval na základě podpory příhraniční spolupráce ze strany EU.

      Vyrazili jsme v pondělí 11. listopadu. Cesta vlakem a busem rychle uběhla, v poledne jsme do Jugendbildungsstätte přišli právě k obědu. Naše skupina počítala 20 žáků z gymnázia a OA, doprovod a jazykovou záštitu nám poskytly dvě vyučující němčiny, pro případ, že bychom náhodou něčemu nerozuměli:)

      Po obědě jsme se shromáždili v aule, kde jsme nacvičili přivítání pro německou skupinu studentů. Jaké bylo naše překvapení, když z Ingolstadtu dorazila dívčí třída soukromé reálky (Realschule); brzy se ale ukázalo, že gendrová nerovnováha spolupráci a komunikaci nevadí.

      V následujících hodinách a dnech pak probíhaly různé aktivity zaměřené na schopnost práce v jazykově smíšeném týmu, na komunikaci, sociální vazby. Více než o jazyk šlo o navázání kontaktů a ochotu domluvit se i za cenu jazykových bariér. Ke slovu přišla dost často i angličtina, Němky se občas pokoušely mluvit česky, naši studenti zase pochopili, že umět německy má smysl.

      ¨ Pobyt v „Jubi“ nám zpestřil v úterý kulturní večer, kdy obě skupiny předvedly zábavný program. Kromě zpěvu, tance a her jsme ochutnali bavorské speciality a Němci zase ty naše z Moravy. Ve středu jsme po návštěvě aquaparku grilovali maso a klobásky ve stylovém zámeckém sklípku a ve čtvrtek jsme si zatancovali na diskotéce. Ukázala se známá pravda, že hudba spojuje národy a tanec snad ještě víc…

      Páteční dopoledne probíhalo ve znamení prezentací projektů, které jsme vytvořili předchozí den. Někteří natočili videoklip, jiní rozhlasovou relaci, úspěch měl i komiks nebo originální kalendář s českými a německými slavnými dny a svátky.

      Všechno jednou končí… Po poledni jsme nasedli do busu, který nás dopravil do Domažlic, a odtud jsme pokračovali Západním expresem a potom railjetem do Brna. Kolem 20. hodiny už bylo jasné, že akce Globales Dorf 2019 je definitivně u konce. Zůstaly nám hezké vzpomínky a většině z nás jistě chuť podívat se na „místo činu“ znovu.

      Mgr. Marta Urbánková

     • Ve víru koleček a křížků

     • Dne 14.11. se družstvo vybrané ze studentů sekundy zúčastnilo okresního kola v „Pišqworkách“ v Brně na Gymnáziu Slovanské náměstí.

      Soutěžilo šestičlenné družstvo ve složení Kristýna Plachá, Anna Langová, Tereza Nováková, Veronika Jandlová, Julie Hrubá a Vojtěch Karel Pogštefl.

      Ve čtyřech skupinách se utkalo 5 družstev po 5 hráčích, kde hrál každý s každým a vítěz skupiny postupoval do finále. Dva vítězové finále pak do krajského kola.

      Všichni soutěžící bojovali, jak nejlépe mohli, ale nebyla určena věková kategorie, což byla nevýhoda pro mladší soutěžící.

      Tým Gymnázia a OA bohužel nevybojoval postup, ale alespoň získal zkušenosti do příštích let.

      Irena Vintrová – třídní učitelka

     • LISTOVÁNÍ na naší škole ( a není to fake)

     • V pátek 8. listopadu shlédli všichni studenti naší školy nové představení projektu LISTOVÁNÍ. Tentokrát se jednalo o knihu Nejlepší kniha o fake news!!! autorů Miloše Gregora a Petry Vejvodové.

      Kniha vznikla jako výsledek výzkumu na katedře politologie Masarykovy univerzity, kde oba autoři působí. Z původního kurzu vznikl studentský spolek Zvol si info, kde měli studenti za úkol vymyslet projekt, kterým by s fake news, hoaxy a dezinformacemi bojovali. A z projektu byla kniha.

      Sami autoři říkají, že by byli rádi, kdyby si Češi zvykli na jednu věc – než něčemu uvěřím, musím si ověřit, jestli je to pravda. Pobaltské země prý jsou na tom mnohem lépe než my....

      PhDr. Růžena Nedělová

     • Úspěch z Hodonína

     • Ve středu 6. listopadu vyjely spolužačky ze septimy Marie Holíčková, Gabriela Kutilová a Karolína Kohoutková reprezentovat školu na krajské kolo ve stolním tenise. Spolu s Bučovicemi se do soutěže probojovaly hráčky z Brna Kotlářské, Gymnázia Břeclav, Znojma a Rájce Jestřebí.

      Papírově podle výkonnostního žebříčku jsme obsazovali čtvrté místo, ale chtěli jsme více. První duel jsme odehráli s děvčaty ze Znojma a zaslouženě vyhráli 3:0. Druhé soupeřky byly z Brna. Hrál se nádherný stolní tenis, a přestože jsme favoritky potrápili, prohře jsme nezabránili. Do třetice proti nám nastoupila neporažená děvčata z Břeclavi. Podle průběhu turnaje za suverénním Brnem jsme očekávali tuto partii jako boj o stříbro. Žádné nervy to ale nebyly a Bučovačky zvítězily 3:0. Poslední překážkou byla děvčata z Rájce. Na úvod jsme si připsali jednu prohru, avšak výkonnostní nevyrovnanost soupeřek nám v dalších zápasech připisovala jednu výhru za druhou a konečné vítězství 3:1. Z krajského kola jsme si odvezli pohár za stříbrnou příčku. Děvčata si zaslouží pogratulovat za předvedené výkony.

      Stejný den, stejné město, jiná hala. Děvčata kategorie IV. z Gymnázia a Obchodní akademie Bučovice také reprezentovala svůj okres. Natálie Durdová, Eliška Bárková a Kateřina Zemánková si připsaly pódiové umístění na krajském kole a přivezly pohár za bronzovou příčku. Perličkou turnaje je fakt, že všechna družstva vypravená autobusem za náš okres si přivezla medailové ocenění.

      Mgr. Josef Křížka, vyučující Tv

     • Prima na exkurzi aneb i cesta může být cíl

     • Po návratu z pondělní exkurze do brněnského Science centra VIDA! dostali primáni za úkol napsat svoje zážitky.

      „...ze začátku jsem se na jízdu vlakem moc těšil ale potom mě jízda vlakem připadala stejná jako autobusem. Na šalinu jsem se také moc těšil jenže jsme tam museli stát a tramvaj hrozně cukala.“

      „....konečně jsme se dostali z přeplněného vlaku a ocitli se v Židenicích....potom jsme ještě museli okusit cestu tramvají...pak jsme se ocitli v novém světě. Ocitli jsme se ve VIDĚ.“

      „....jako první nás zaujaly hlavně vodní eksponáty...“

      „...nejvíce se mi líbily brýle, kterými jsem se mohla podívat jak vidí zvířata nebo lidé se šedým zákalem...“

      „...líbila se mi možnost vybtat si program o magnetismu nebo zvuku...“

      „...šli jsme na program o magnetismu, dělali jsme spoustu pokusů...nakonec jsme vyráběli magnetický sliz, který jsme si mohli odnést na památku domů...“

      „...ve zvuku jsme si prohlíželi neobvyklé hudební nástroje a potom jsme dabovali a dělali různé zvuky do krátkého filmu...“

      „...líbilo se mi tam asi vše, co tam bylo...“

      „...nejvíc se mi líbila skluzavka a černá místnost, co se točí...“

      „...nelíbilo se mi, že některé exponáty byly zavřené na vyzkoušení a byly jen na prohlížení...“

      „...nejlepší byla cesta nazpátek protože z ničeho nic po nás začala řvát nějaká paní. Příjezdem do Bučovic výlet skončil. A nejlepší exponát byl jackpot a taková točící místnost...“

      „...ve vlaku byl bezdomovec, který si málem sedl k nám, ale nakonec naštěstí ne.“

      „Myslím, že jsme si všichni výlet užili.“

      „....výlet se žákům velmi líbil, ale ještě víc se dětem líbila cesta vlakem...“

     • Florbalové klání dívek ve Slavkově

     • Dne 7.11. se družstvo dívek, složené ze studentek sekundy, rozjelo poměřit síly ve florbale na okrskové úrovni. Celý systém se hrál na dvě skupiny, kde ve skupině A byly týmy ZŠ Komenského, ZŠ Otnice a ZŠ 711. Druhá skupina B byla tvořena ZŠ Křenovice, ZŠ 710 a my - GOA Bučovice.

      Ve skupině byla naše děvčata nejlepší, nastřílela 11 gólů a tímto výsledkem si zajistila vítězství ve skupině , kdy ani jednou neprohrála.

      Úspěch zajistil postup do baráže, kde jsme s napětím vyhlížely soupeře, který se umístí na druhém místě. Nakonec po velmi vyrovnaném souboji na nás vyšla ZŠ Otnice a my se mohly porvat o postup do okresu. Výhra 4: 1 nám toto zajistila.

      Vítězná sestava: brankářka Valentýna Štusková, střelkyně Klára Hrabovská ( 5 gólů ), Kristýna Plachá (3 góly ), Adéla Vaňková ( 1 gól ), Aneta Bulíčková ( 1 gól ), Sofie Sobotková ( 1 gól ), Veronika Jandlová a v důrazné obraně Zuzana Kudličková, Adriana Kleiblová a Hana Magdová. Děvčatům děkujeme za vzornou reprezentaci školy a těšíme se společně na další boje v okresním kole.

      Irena Vintrová - vyučující Tv

     • Nejmladší florbalisté v akci...

     • Listopad a prosinec svým chladným počasím sice ukončují venkovní sportovní aktivity, ale současně i zahajují sezónu halových sportů. Zatímco středoškoláky čeká období okresních kol v basketbalu a volejbalu, pro základní školy je to "doba florbalová". Jak jinak lze označit období, ve kterém ve dvou kategoriích (6.-7. třída, 8. - 9. třída) na chlapce a děvčata čeká v rámci okresu až 14 turnajů...?

       

       

      Na kolika turnajích si zahrají jednotlivé týmy není nikdy jisté, protože program závisí na úspěšnosti. O výsledcích rozhodují nejen vyhrané a prohrané zápasy, ale často doslova i pouhé "osudové okamžiky". A s těmi se přijeli     v pátek 8. 11. do Slavkova popasovat vybraní hráči z primy a sekundy.

      Modrá barva údajně uklidňuje. A povrch slavkovské haly měl na bučovické hráče zřejmě extrémně silný účinek. Již v první minutě utkání se ZŠ Tyršova Slavkov si totiž nechali snadno vstřelit branku. Po boji se podařilo vyrovnat až na začátku druhé desetiminutovky, když nahrál Matyáš Míča balónek Josefu Kučerovi. Stejný hráč dal i druhou branku, ale Tyršovka dokázala z nuly udělat alespoň jeden bod vyrovnávací brankou na 2:2.

      Ani proti ZŠ Otnice se nepovedlo dobře odstartovat a stav 0:2 nedával příliš důvodů k radosti. Jenže soupeř se nechal zaskočit nečekanou situací, když na hřišti během střídání zůstali jen dva bučovičtí hráči. Místo úprku     na střídačku totiž Josef Kučera zamířil před branku a překvapivou střelou snížil na 1:2. A když Rostislav Nevrtal předložil přihrávku před branku, Michal Rybnikář už věděl, kam ji uklidit...2:2. Poslední minuta však všechna předchozí pozitiva smazala a Otnice po výhře nad Tyršovkou porazily i Bučovice, čímž se dostaly na první příčku ve tříčlenné skupině.

      Nic nebylo ztraceno a postup bylo možné vybojovat ještě v duelu s vítězem druhé skupiny - ZŠ Komenského Slavkov. Domácímu týmu s řadou ligových florbalistů se bučovičtí hráči vyrovnali "srdíčkem" a bojovností. Šok pro slavkovské fanoušky přinesla překvapivá střela Rostislava Nevrtala, ale ti se rychle oklepali a své hráče dotlačili až k obratu na 1:2. Pak opět zaúřadoval jediný "profík" v sestavě Bučovic Josef Kučera a srovnal na 2:2. Ve hře o postup však opět získal navrch Slavkov brankou na 2:3. Dramatická koncovka přinesla vyloučení        za špatné střídání pro Bučovice a následně i pro Slavkov a z megašance Bučovic vyplynulo trestné střílení. Šanci na vyrovnání se ale využít nepodařilo a kluci z GOA pro letošní ročník v soutěži skončili...

       

      Sestava:

      brankář - Vojtěch Karel Pogštefl

       obrana - David Brázda, Dominik Nevídal, Jakub Vrána, Dalibor Povolný

      útok - Tomáš Palkovič, Martin Polouček, Josef Kučera (4 branky), Rostislav Nevrtal (1 branka), Matyáš Míča, Michal Rybnikář (1 branka), Šimon Reichman

     • Veletrh vzdělávání 2019

     • Dne 24. října 2019 se konal již XXIII. ročník Veletrhu vzdělávání a pracovních příležitostí, které spolu s partnery pořádalo vyškovské kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR. Hostitelem byla stejně jako v loňském roce Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Vyškov, sídlící na Sochorově ulici.

      Účast na této akci si naše škola nemohla nechat ujít. Z minulých let se osvědčil model, kdy informace zájemcům o studium a jejich rodičům poskytují nejen samotné výchovné poradkyně Mgr. Eva Kežlínková a RNDr. Ivana Gálová, ale k ruce mají i studenty z gymnázia a obchodní akademie. Letos se této role na výbornou zhostila čtveřice Klára Belicová a Denisa Sýkorová (obě studentky 3. AO) a Tereza Žouželová a Jakub Tichý (oba studenti septimy).

      Dotazy k samotnému přijímacímu řízení a přípravným kurzům směřovaly zejména na výchovné poradkyně, zatímco o nástrahách dalšího studia, příp. dojíždění, informovali sami studenti školy, což zájemci velmi ocenili.

      Mgr. Rita Vémolová, zástupce ředitele školy

     • Okresní kolo v basketbale

     • První úterý v listopadu hostilo Gymnázium a SOŠZE Vyškov okresní kolo v košíkové. Turnaj se odehrál pouze v chlapecké kategorii. Systémem „každý s každým“ se s domácími utkala i SOŠ a SOU Vyškov a GOA Bučovice. V úvodním zápase proti sobě nastoupili papíroví favorité z Vyškova. Skóre se přelévalo z jedné strany na druhou. Gymnázium se spoléhalo na střelbu, která ovšem velmi často nenacházela cíl. Zato Sochorova si díky svým nájezdům vybojovala výhru.

      Druhý duel mezi Bučovicemi a vítězným celkem byl na body velice skromný a vyrovnaný. Do poločasu se ani jednomu celku nepodařilo vsítit soupeři dvojciferný bodový příděl. V druhém poločase jsme se snažili udržet dobrou obranu, ale chyběl nám efektivnější útok. Výsledný stav 20:12 pro vyškovské. O postupujícím do krajského kola bylo rozhodnuto, a tak v závěrečném souboji šlo „pouze“ o stříbrnou pozici. Úvod nám nevycházel a soupeř se rychle dostal do vedení. Postupně se nám začalo dařit držet krok a mírně náskok stahovat, ale do vítězného konce se nám zápas přivést nepodařilo a závěrečný klakson zazněl za stavu 25:37. V našem družstvu nefigurují žádní aktivní basketbalisté, proto si celé družstvo zaslouží pochvalu za bojovný disciplinovaný výkon. Každý hráč přispěl družstvu svým bodovým přídělem. Radek Suchomel 12 b, Adam Skřivánek 7 b, Štěpán Bílek, Václav Chmelař, Antonín Koudelka 4 b, Lukáš Kubíček, Milan Prokop, Lukáš Fryč 2 b.

      Mgr. Josef Křížka, vyučující Tv

     • Stávka ČMOS PŠ

     • Českomoravský odborový svaz pracovníků školství (ČMOS PŠ) vyhlásil na středu 6. 11. 2019 jednodenní stávku. Za základní odborovou organizaci při GOA Bučovice platí, že s důvody vedoucími k vyhlášení stávky se ztotožňujeme.

      S ohledem na pozdní ohlášení přesného termínu a možné komplikace zejména u rodin žáků nižších ročníků se ale do stávky nezapojíme.

      Přesto bychom byli rádi, aby se o problému diskutovalo a situace na dalších školách nebyla vnímána jen jako snaha mít další „volno“. Současný stav je vyvrcholením dlouhodobě neuspokojivé situace platových podmínek ve školství ve srovnání s jinými sektory. Už startovní pozice při srovnání s oblastmi jako zdravotnictví, záchranné a ozbrojené složky byla historicky slabší a každé plošné navýšení „všem“ rozdíly jen prohlubuje.

      Není zvykem zveřejňovat konkrétní údaje o výši platu, ale učitelé si vždy rádi vypomohou názorným příkladem... Přesnou představu snadno získáte, pokud se podíváte na plakáty nabízející pracovní místo v obchodním řetězci. Nástupní platy pokladního a začínajícího učitele jsou totiž prakticky totožné. Ekonomicky výhodnější je tedy místo pěti let na vysoké škole chodit vydělávat za pokladnu.

      Nad jednoduchým finančním kalkulem ale vítězí vztah k dětem a k práci, jejíž hlavní výrobní surovinou jsou znalosti a produktem je vzdělání. Ani jedno se nedá prodat a jednodenní výpadek díky stávce neohrozí mezinárodní obchod. Ale znamená to, že nemá žádnou cenu?

      Poslední kapkou, která značnou část škol přivedla až k vyhlášení stávky, byl nesplněný vládní slib navýšení objemu finančních prostředků na růst platů o 15%, který měl nepoměr postupně napravit. Po pracovnících školství je jako samozřejmost požadováno chování v souladu s pravidly slušnosti. Ale vláda se ve vztahu k nim těmito pravidly neřídí.

      Jestli tedy bude stávkou „postižen“ rodinný příslušník na jiné škole...prosím, nezlobte se na svého učitele!

       

      Děkuji!

       

      Za odborovou organizaci GOA Bučovice

       

      Mgr. Jan Stavělík 

     • Dvakrát stříbro ze stolního tenisu

     • Deset tmavě zelených stolů ve dvou tělocvičnách bylo nachystáno pro hráče a hráčky stolního tenisu okresu Vyškov. Pořadatelstvím okresního kola základních škol a nižších ročníků gymnázíí se zhostila ZŠ Tyršova Vyškov ve spolupráci se střediskem volného času Maják. Soutěž byla určena žákům od 6. do 9. ročníku a zúčastnilo se jí 10 škol. Nejpočetnější zastoupení měly obě chlapecké kategorie, vždy po 8 týmech, a proto se hrálo ve dvou skupinách.

       

       

       

      Starší hoši Tomáš Holíček, Adam Doupovec a Vojtěch Vráblík (všichni z kvarty) smolně prohráli s domácí Tyršovkou 3:4. V klání s Rousínovem stálo štěstí na straně gymnázia – 4:3. Ovšem hoši z Purkyňky štěstí nepotřebovali, jejich smečová smršť přinesla gymnazistům prohru 0:4. Gymnázium tak skončilo v základní tabulce 3. a celkově na děleném 5. místě.

      Mladším hochům ve složení Hubert Matula, Tomáš Palkovič a Martin Polouček (spolužákům ze sekundy) se dařilo lépe. Výsledkem 4:1 porazili jak ZŠ Purkyňova tak i ZŠ Rousínov. Ale i v této skupině čekal uragán ve formě ZŠ Pustiměř, která nám nenabídla ani bod. Z druhé pozice v základní tabulce tak mohli hoši z gymnázia hrát pouze o 3. místo. Bohužel pro Bučovice skončilo klání prohrou.

      Ve dvou skupinách hrály také starší divky, kterých se přihlásilo 6 družstev. Spolužačkám z kvarty Natálii Durdové, Elišce Bárkové a Kateřině Zemánkové se ve Vyškově dařilo. Základní skupinu vyhrály, a to s Pustiměří 3:2 a s Rousínovem s přehledem 3:0. Nestačily pouze na ZŠ Letní pole, které podlehly 2:3, a tím získaly stříbrné medaile.

      Systémem každý s každým nebo spíše každá s každou hrála mladší děvčata. Aneta Bulíčková, Sofie Sobotková a Klára Hrabovská (všechny ze sekundy) porazily Rousínov 3:2 a Drnovice 3:1. Lepší byly pouze hráčky z Pustiměře, které nad námi zvítězily 3:2.

      A tak bude budova naší školy zase o něco krásnější – do vitríny ve vestibulu přibudou dva nové stříbrné poháry.

      Olga Stavělíková

     • Vzestup i pád nad zelenými stoly

     • Ve středu 23. října se ve Slavkově na ISŠ odehrálo okresní kolo středních škol ve stolním tenise. V kategorii dívek se zúčastnila pouze domácí děvčata a hráčky GOA Bučovice ve složení Marie Holíčková, Gabriela Kutilová a Karolína Kohoutková. Bučovačky ukázaly svou převahu a soupeřkám nadělovaly v setu nepopulárního kanára a zaslouženě postupují do krajského kola.

      Soutěž hochů byla plně obsazena. Ze čtyř středních škol okresu Vyškov přijeli i hoši z Bučovic v sestavě Antonín Koudelka, Lukáš Poul a Jáchym Čapla. Úroveň všech hráčů byla výborná. Hráči působící v oddílech stolního tenisu převyšovali naše sportovce, kteří zaznamenávali pouze dílčí vítězství. Přestože naši stolní tenisté nedávali soupeřům nic zadarmo, výsledné čtvrté místo odpovídá průběhu turnaje.

      Mgr. Josef Křížka, vyučující Tv