• (Nejen) volejbalové prokletí...

     • Třikrát se tým "čahounů" z letošní oktávy pokoušel o vítězství v okresním kole středních škol ve volejbalu. A i když byli často i nadosah výhře, přišel obrat a postup do krajského kola se nekonal. Prolomit prokletí z předcházejících let s vědomím posledního pokusu vyrazili hoši v úterý 3. 12. Když v autobusu po pár metrech zapraskalo a pak pomalu projel Bučovicemi, aby zůstal stát za městem, bylo to možná signálem, že Štěstěna se ani tentokrát na jejich stranu moc nekloní...

      Volejbalový turnaj středních škol bývá vzhledem k "rozložení sil" fakticky jen o jednom zápase. Postup si totiž vybojoval vždy vítěz utkání GOA Bučovice a GSŠZE Vyškov. Ročník 2019 nebyl výjimkou a střet rozhodující o postupu se odehrál hned jako zahajovací zápas.

      Vyškované v prvním setu nastoupili do vedení o dva až tři body, které v polovině setu navýšili průběžně až na sedmibodový rozdíl. Z pohledu soupeře se ale jednoduchá koncovka zdramatizovala, když Bučovice dotáhly až na 23:21. Bohužel to bylo maximum možného a set skončil 25:23. 

      Druhý set přetahovaná pokračovala hned od úvodu, jenže i tentokrát se Vyškovu bod po bodu podařilo navyšovat vedení. Druhý set a tím i celé utkání získaly Vyškované poměrem 25:15.

      Klopýtnutí Vyškova vzhledem k výkonnostnímu rozdílu oproti ISŠ Slavkov i SOŠ Vyškov bylo nepravděpodobné a žádné překvapení se nekonalo. Bučovice mohly hrát bez nervozity a v roli favorita už jen o druhé místo. Očekávání se naplnilo po dvou hladkých výhrách 2:0 a Bučovice "obhájily" druhé místo z loňského roku. 

       

      Sestava: Štěpán Bílek, Vilém Gottwald, Lukáš Kubíček, Ondřej Janega, Josef Gonda, František Zubek, František Červinka, Adam Janek

     • Dětská vědecká konference

     • Dne 19.11. 2019 se šest žákyň třídy tercie v čele s paní profesorkou Urbánkovou vydalo ráno vlakem do Uherského Hradiště na Dětskou vědeckou konferenci. Do Uherského Hradiště jsme dorazily kolem půl deváté ráno a šly do Academic School, kde se konference konala. Andy Krupičková, Zuzka Dolejší a Marky Janů si připravily krásnou prezentaci o hudbě.

      Zbylé tři žákyně (Áďa Macourková, Viki Hrdová a Katka Jiráková) jely jako podpora. První blok přednášek jsme všechny strávily v sekci technicko-přírodovědné, po ní následoval „cacaobreak“, při kterém nám bylo nabídnuto kakao, ovoce, slané brambůrky i sladké oplatky, zkrátka na co kdo měl chuť. Na druhý blok přednášek jsme se přesunuly do sekce humanitní, ve které měly přednášku Andy, Zuzka a Marky, které nás uvedly do tématu hudby. Zhruba v polovině této sekce nás část odešla do přírodovědného oddělení na přednášku o Jeseníkách a jejich endemitech a řepce olejce. Naše návštěva Dětské vědecké konference byla ukončena ukázkami kočičí a pravěké hudby. Po skončení konference nám dala paní profesorka na náměstí v Hradišti rozchod a my navštívily různé obchody (od pizzerie až po zverimex). Před nástupem do vlaku jsme ještě chvíli obdivovaly krásu místní nádražní budovy a odjely zpět do Bučovic. Konference se nám velmi líbila a určitě ji doporučujeme všem, kdo mají nějaký zájem, o který by se mohli a chtěli podělit s ostatními.

      Za žákyně tercie

      Kateřina Jiráková

     • Boj v okresním kole florbalu

     • Dne 19.11. se družstvo vybrané ze studentek sekundy zúčastnilo okresního kola florbalu ve Vyškově na ZŠ Purkyňova.

      Soutěžilo družstvo ve složení Kristýna Plachá, Anna Langová, Aneta Bulíčková, Veronika Jandlová, Klára Hrabovská, Hana Magdová, Zuzana Kudličková, Sofie Sobotková, Adriana Kleiblová a Valentýna Štůsková.

      Ve skupině se utkala 4 družstva, kde hrál každý s každým a vítěz skupiny postupoval do krajského kola.

      Všichni soutěžící bojovali, jak nejlépe mohli, ale nevýhoda sportovních tříd a vlastní haly se u našich děvčat velmi výrazně projevila a z tohoto důvodu, ale i z nestřelených branek, neoblíbená bramborová medaile čekala na náš tým.

      Tým Gymnázia a OA bohužel nevybojoval postup, ale alespoň získal zkušenosti do příštích let.

      Irena Vintrová – učitelka TV

     • Globální vesnice

     • Za tímto názvem se skrývá setkání českých a německých studentů v bavorském městečku Waldmünchen nedaleko českých hranic. V místech, odkud byla po válce odsunuta německy mluvící část obyvatelstva, a kde je tedy dobrá půda pro vzájemnou spolupráci a pro poznání kultury druhého národa. Projekt se realizoval na základě podpory příhraniční spolupráce ze strany EU.

      Vyrazili jsme v pondělí 11. listopadu. Cesta vlakem a busem rychle uběhla, v poledne jsme do Jugendbildungsstätte přišli právě k obědu. Naše skupina počítala 20 žáků z gymnázia a OA, doprovod a jazykovou záštitu nám poskytly dvě vyučující němčiny, pro případ, že bychom náhodou něčemu nerozuměli:)

      Po obědě jsme se shromáždili v aule, kde jsme nacvičili přivítání pro německou skupinu studentů. Jaké bylo naše překvapení, když z Ingolstadtu dorazila dívčí třída soukromé reálky (Realschule); brzy se ale ukázalo, že gendrová nerovnováha spolupráci a komunikaci nevadí.

      V následujících hodinách a dnech pak probíhaly různé aktivity zaměřené na schopnost práce v jazykově smíšeném týmu, na komunikaci, sociální vazby. Více než o jazyk šlo o navázání kontaktů a ochotu domluvit se i za cenu jazykových bariér. Ke slovu přišla dost často i angličtina, Němky se občas pokoušely mluvit česky, naši studenti zase pochopili, že umět německy má smysl.

      ¨ Pobyt v „Jubi“ nám zpestřil v úterý kulturní večer, kdy obě skupiny předvedly zábavný program. Kromě zpěvu, tance a her jsme ochutnali bavorské speciality a Němci zase ty naše z Moravy. Ve středu jsme po návštěvě aquaparku grilovali maso a klobásky ve stylovém zámeckém sklípku a ve čtvrtek jsme si zatancovali na diskotéce. Ukázala se známá pravda, že hudba spojuje národy a tanec snad ještě víc…

      Páteční dopoledne probíhalo ve znamení prezentací projektů, které jsme vytvořili předchozí den. Někteří natočili videoklip, jiní rozhlasovou relaci, úspěch měl i komiks nebo originální kalendář s českými a německými slavnými dny a svátky.

      Všechno jednou končí… Po poledni jsme nasedli do busu, který nás dopravil do Domažlic, a odtud jsme pokračovali Západním expresem a potom railjetem do Brna. Kolem 20. hodiny už bylo jasné, že akce Globales Dorf 2019 je definitivně u konce. Zůstaly nám hezké vzpomínky a většině z nás jistě chuť podívat se na „místo činu“ znovu.

      Mgr. Marta Urbánková

     • Ve víru koleček a křížků

     • Dne 14.11. se družstvo vybrané ze studentů sekundy zúčastnilo okresního kola v „Pišqworkách“ v Brně na Gymnáziu Slovanské náměstí.

      Soutěžilo šestičlenné družstvo ve složení Kristýna Plachá, Anna Langová, Tereza Nováková, Veronika Jandlová, Julie Hrubá a Vojtěch Karel Pogštefl.

      Ve čtyřech skupinách se utkalo 5 družstev po 5 hráčích, kde hrál každý s každým a vítěz skupiny postupoval do finále. Dva vítězové finále pak do krajského kola.

      Všichni soutěžící bojovali, jak nejlépe mohli, ale nebyla určena věková kategorie, což byla nevýhoda pro mladší soutěžící.

      Tým Gymnázia a OA bohužel nevybojoval postup, ale alespoň získal zkušenosti do příštích let.

      Irena Vintrová – třídní učitelka

     • LISTOVÁNÍ na naší škole ( a není to fake)

     • V pátek 8. listopadu shlédli všichni studenti naší školy nové představení projektu LISTOVÁNÍ. Tentokrát se jednalo o knihu Nejlepší kniha o fake news!!! autorů Miloše Gregora a Petry Vejvodové.

      Kniha vznikla jako výsledek výzkumu na katedře politologie Masarykovy univerzity, kde oba autoři působí. Z původního kurzu vznikl studentský spolek Zvol si info, kde měli studenti za úkol vymyslet projekt, kterým by s fake news, hoaxy a dezinformacemi bojovali. A z projektu byla kniha.

      Sami autoři říkají, že by byli rádi, kdyby si Češi zvykli na jednu věc – než něčemu uvěřím, musím si ověřit, jestli je to pravda. Pobaltské země prý jsou na tom mnohem lépe než my....

      PhDr. Růžena Nedělová

     • Úspěch z Hodonína

     • Ve středu 6. listopadu vyjely spolužačky ze septimy Marie Holíčková, Gabriela Kutilová a Karolína Kohoutková reprezentovat školu na krajské kolo ve stolním tenise. Spolu s Bučovicemi se do soutěže probojovaly hráčky z Brna Kotlářské, Gymnázia Břeclav, Znojma a Rájce Jestřebí.

      Papírově podle výkonnostního žebříčku jsme obsazovali čtvrté místo, ale chtěli jsme více. První duel jsme odehráli s děvčaty ze Znojma a zaslouženě vyhráli 3:0. Druhé soupeřky byly z Brna. Hrál se nádherný stolní tenis, a přestože jsme favoritky potrápili, prohře jsme nezabránili. Do třetice proti nám nastoupila neporažená děvčata z Břeclavi. Podle průběhu turnaje za suverénním Brnem jsme očekávali tuto partii jako boj o stříbro. Žádné nervy to ale nebyly a Bučovačky zvítězily 3:0. Poslední překážkou byla děvčata z Rájce. Na úvod jsme si připsali jednu prohru, avšak výkonnostní nevyrovnanost soupeřek nám v dalších zápasech připisovala jednu výhru za druhou a konečné vítězství 3:1. Z krajského kola jsme si odvezli pohár za stříbrnou příčku. Děvčata si zaslouží pogratulovat za předvedené výkony.

      Stejný den, stejné město, jiná hala. Děvčata kategorie IV. z Gymnázia a Obchodní akademie Bučovice také reprezentovala svůj okres. Natálie Durdová, Eliška Bárková a Kateřina Zemánková si připsaly pódiové umístění na krajském kole a přivezly pohár za bronzovou příčku. Perličkou turnaje je fakt, že všechna družstva vypravená autobusem za náš okres si přivezla medailové ocenění.

      Mgr. Josef Křížka, vyučující Tv

     • Prima na exkurzi aneb i cesta může být cíl

     • Po návratu z pondělní exkurze do brněnského Science centra VIDA! dostali primáni za úkol napsat svoje zážitky.

      „...ze začátku jsem se na jízdu vlakem moc těšil ale potom mě jízda vlakem připadala stejná jako autobusem. Na šalinu jsem se také moc těšil jenže jsme tam museli stát a tramvaj hrozně cukala.“

      „....konečně jsme se dostali z přeplněného vlaku a ocitli se v Židenicích....potom jsme ještě museli okusit cestu tramvají...pak jsme se ocitli v novém světě. Ocitli jsme se ve VIDĚ.“

      „....jako první nás zaujaly hlavně vodní eksponáty...“

      „...nejvíce se mi líbily brýle, kterými jsem se mohla podívat jak vidí zvířata nebo lidé se šedým zákalem...“

      „...líbila se mi možnost vybtat si program o magnetismu nebo zvuku...“

      „...šli jsme na program o magnetismu, dělali jsme spoustu pokusů...nakonec jsme vyráběli magnetický sliz, který jsme si mohli odnést na památku domů...“

      „...ve zvuku jsme si prohlíželi neobvyklé hudební nástroje a potom jsme dabovali a dělali různé zvuky do krátkého filmu...“

      „...líbilo se mi tam asi vše, co tam bylo...“

      „...nejvíc se mi líbila skluzavka a černá místnost, co se točí...“

      „...nelíbilo se mi, že některé exponáty byly zavřené na vyzkoušení a byly jen na prohlížení...“

      „...nejlepší byla cesta nazpátek protože z ničeho nic po nás začala řvát nějaká paní. Příjezdem do Bučovic výlet skončil. A nejlepší exponát byl jackpot a taková točící místnost...“

      „...ve vlaku byl bezdomovec, který si málem sedl k nám, ale nakonec naštěstí ne.“

      „Myslím, že jsme si všichni výlet užili.“

      „....výlet se žákům velmi líbil, ale ještě víc se dětem líbila cesta vlakem...“

     • Florbalové klání dívek ve Slavkově

     • Dne 7.11. se družstvo dívek, složené ze studentek sekundy, rozjelo poměřit síly ve florbale na okrskové úrovni. Celý systém se hrál na dvě skupiny, kde ve skupině A byly týmy ZŠ Komenského, ZŠ Otnice a ZŠ 711. Druhá skupina B byla tvořena ZŠ Křenovice, ZŠ 710 a my - GOA Bučovice.

      Ve skupině byla naše děvčata nejlepší, nastřílela 11 gólů a tímto výsledkem si zajistila vítězství ve skupině , kdy ani jednou neprohrála.

      Úspěch zajistil postup do baráže, kde jsme s napětím vyhlížely soupeře, který se umístí na druhém místě. Nakonec po velmi vyrovnaném souboji na nás vyšla ZŠ Otnice a my se mohly porvat o postup do okresu. Výhra 4: 1 nám toto zajistila.

      Vítězná sestava: brankářka Valentýna Štusková, střelkyně Klára Hrabovská ( 5 gólů ), Kristýna Plachá (3 góly ), Adéla Vaňková ( 1 gól ), Aneta Bulíčková ( 1 gól ), Sofie Sobotková ( 1 gól ), Veronika Jandlová a v důrazné obraně Zuzana Kudličková, Adriana Kleiblová a Hana Magdová. Děvčatům děkujeme za vzornou reprezentaci školy a těšíme se společně na další boje v okresním kole.

      Irena Vintrová - vyučující Tv

     • Nejmladší florbalisté v akci...

     • Listopad a prosinec svým chladným počasím sice ukončují venkovní sportovní aktivity, ale současně i zahajují sezónu halových sportů. Zatímco středoškoláky čeká období okresních kol v basketbalu a volejbalu, pro základní školy je to "doba florbalová". Jak jinak lze označit období, ve kterém ve dvou kategoriích (6.-7. třída, 8. - 9. třída) na chlapce a děvčata čeká v rámci okresu až 14 turnajů...?

       

       

      Na kolika turnajích si zahrají jednotlivé týmy není nikdy jisté, protože program závisí na úspěšnosti. O výsledcích rozhodují nejen vyhrané a prohrané zápasy, ale často doslova i pouhé "osudové okamžiky". A s těmi se přijeli     v pátek 8. 11. do Slavkova popasovat vybraní hráči z primy a sekundy.

      Modrá barva údajně uklidňuje. A povrch slavkovské haly měl na bučovické hráče zřejmě extrémně silný účinek. Již v první minutě utkání se ZŠ Tyršova Slavkov si totiž nechali snadno vstřelit branku. Po boji se podařilo vyrovnat až na začátku druhé desetiminutovky, když nahrál Matyáš Míča balónek Josefu Kučerovi. Stejný hráč dal i druhou branku, ale Tyršovka dokázala z nuly udělat alespoň jeden bod vyrovnávací brankou na 2:2.

      Ani proti ZŠ Otnice se nepovedlo dobře odstartovat a stav 0:2 nedával příliš důvodů k radosti. Jenže soupeř se nechal zaskočit nečekanou situací, když na hřišti během střídání zůstali jen dva bučovičtí hráči. Místo úprku     na střídačku totiž Josef Kučera zamířil před branku a překvapivou střelou snížil na 1:2. A když Rostislav Nevrtal předložil přihrávku před branku, Michal Rybnikář už věděl, kam ji uklidit...2:2. Poslední minuta však všechna předchozí pozitiva smazala a Otnice po výhře nad Tyršovkou porazily i Bučovice, čímž se dostaly na první příčku ve tříčlenné skupině.

      Nic nebylo ztraceno a postup bylo možné vybojovat ještě v duelu s vítězem druhé skupiny - ZŠ Komenského Slavkov. Domácímu týmu s řadou ligových florbalistů se bučovičtí hráči vyrovnali "srdíčkem" a bojovností. Šok pro slavkovské fanoušky přinesla překvapivá střela Rostislava Nevrtala, ale ti se rychle oklepali a své hráče dotlačili až k obratu na 1:2. Pak opět zaúřadoval jediný "profík" v sestavě Bučovic Josef Kučera a srovnal na 2:2. Ve hře o postup však opět získal navrch Slavkov brankou na 2:3. Dramatická koncovka přinesla vyloučení        za špatné střídání pro Bučovice a následně i pro Slavkov a z megašance Bučovic vyplynulo trestné střílení. Šanci na vyrovnání se ale využít nepodařilo a kluci z GOA pro letošní ročník v soutěži skončili...

       

      Sestava:

      brankář - Vojtěch Karel Pogštefl

       obrana - David Brázda, Dominik Nevídal, Jakub Vrána, Dalibor Povolný

      útok - Tomáš Palkovič, Martin Polouček, Josef Kučera (4 branky), Rostislav Nevrtal (1 branka), Matyáš Míča, Michal Rybnikář (1 branka), Šimon Reichman

     • Veletrh vzdělávání 2019

     • Dne 24. října 2019 se konal již XXIII. ročník Veletrhu vzdělávání a pracovních příležitostí, které spolu s partnery pořádalo vyškovské kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR. Hostitelem byla stejně jako v loňském roce Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Vyškov, sídlící na Sochorově ulici.

      Účast na této akci si naše škola nemohla nechat ujít. Z minulých let se osvědčil model, kdy informace zájemcům o studium a jejich rodičům poskytují nejen samotné výchovné poradkyně Mgr. Eva Kežlínková a RNDr. Ivana Gálová, ale k ruce mají i studenty z gymnázia a obchodní akademie. Letos se této role na výbornou zhostila čtveřice Klára Belicová a Denisa Sýkorová (obě studentky 3. AO) a Tereza Žouželová a Jakub Tichý (oba studenti septimy).

      Dotazy k samotnému přijímacímu řízení a přípravným kurzům směřovaly zejména na výchovné poradkyně, zatímco o nástrahách dalšího studia, příp. dojíždění, informovali sami studenti školy, což zájemci velmi ocenili.

      Mgr. Rita Vémolová, zástupce ředitele školy

     • Okresní kolo v basketbale

     • První úterý v listopadu hostilo Gymnázium a SOŠZE Vyškov okresní kolo v košíkové. Turnaj se odehrál pouze v chlapecké kategorii. Systémem „každý s každým“ se s domácími utkala i SOŠ a SOU Vyškov a GOA Bučovice. V úvodním zápase proti sobě nastoupili papíroví favorité z Vyškova. Skóre se přelévalo z jedné strany na druhou. Gymnázium se spoléhalo na střelbu, která ovšem velmi často nenacházela cíl. Zato Sochorova si díky svým nájezdům vybojovala výhru.

      Druhý duel mezi Bučovicemi a vítězným celkem byl na body velice skromný a vyrovnaný. Do poločasu se ani jednomu celku nepodařilo vsítit soupeři dvojciferný bodový příděl. V druhém poločase jsme se snažili udržet dobrou obranu, ale chyběl nám efektivnější útok. Výsledný stav 20:12 pro vyškovské. O postupujícím do krajského kola bylo rozhodnuto, a tak v závěrečném souboji šlo „pouze“ o stříbrnou pozici. Úvod nám nevycházel a soupeř se rychle dostal do vedení. Postupně se nám začalo dařit držet krok a mírně náskok stahovat, ale do vítězného konce se nám zápas přivést nepodařilo a závěrečný klakson zazněl za stavu 25:37. V našem družstvu nefigurují žádní aktivní basketbalisté, proto si celé družstvo zaslouží pochvalu za bojovný disciplinovaný výkon. Každý hráč přispěl družstvu svým bodovým přídělem. Radek Suchomel 12 b, Adam Skřivánek 7 b, Štěpán Bílek, Václav Chmelař, Antonín Koudelka 4 b, Lukáš Kubíček, Milan Prokop, Lukáš Fryč 2 b.

      Mgr. Josef Křížka, vyučující Tv

     • Stávka ČMOS PŠ

     • Českomoravský odborový svaz pracovníků školství (ČMOS PŠ) vyhlásil na středu 6. 11. 2019 jednodenní stávku. Za základní odborovou organizaci při GOA Bučovice platí, že s důvody vedoucími k vyhlášení stávky se ztotožňujeme.

      S ohledem na pozdní ohlášení přesného termínu a možné komplikace zejména u rodin žáků nižších ročníků se ale do stávky nezapojíme.

      Přesto bychom byli rádi, aby se o problému diskutovalo a situace na dalších školách nebyla vnímána jen jako snaha mít další „volno“. Současný stav je vyvrcholením dlouhodobě neuspokojivé situace platových podmínek ve školství ve srovnání s jinými sektory. Už startovní pozice při srovnání s oblastmi jako zdravotnictví, záchranné a ozbrojené složky byla historicky slabší a každé plošné navýšení „všem“ rozdíly jen prohlubuje.

      Není zvykem zveřejňovat konkrétní údaje o výši platu, ale učitelé si vždy rádi vypomohou názorným příkladem... Přesnou představu snadno získáte, pokud se podíváte na plakáty nabízející pracovní místo v obchodním řetězci. Nástupní platy pokladního a začínajícího učitele jsou totiž prakticky totožné. Ekonomicky výhodnější je tedy místo pěti let na vysoké škole chodit vydělávat za pokladnu.

      Nad jednoduchým finančním kalkulem ale vítězí vztah k dětem a k práci, jejíž hlavní výrobní surovinou jsou znalosti a produktem je vzdělání. Ani jedno se nedá prodat a jednodenní výpadek díky stávce neohrozí mezinárodní obchod. Ale znamená to, že nemá žádnou cenu?

      Poslední kapkou, která značnou část škol přivedla až k vyhlášení stávky, byl nesplněný vládní slib navýšení objemu finančních prostředků na růst platů o 15%, který měl nepoměr postupně napravit. Po pracovnících školství je jako samozřejmost požadováno chování v souladu s pravidly slušnosti. Ale vláda se ve vztahu k nim těmito pravidly neřídí.

      Jestli tedy bude stávkou „postižen“ rodinný příslušník na jiné škole...prosím, nezlobte se na svého učitele!

       

      Děkuji!

       

      Za odborovou organizaci GOA Bučovice

       

      Mgr. Jan Stavělík 

     • Dvakrát stříbro ze stolního tenisu

     • Deset tmavě zelených stolů ve dvou tělocvičnách bylo nachystáno pro hráče a hráčky stolního tenisu okresu Vyškov. Pořadatelstvím okresního kola základních škol a nižších ročníků gymnázíí se zhostila ZŠ Tyršova Vyškov ve spolupráci se střediskem volného času Maják. Soutěž byla určena žákům od 6. do 9. ročníku a zúčastnilo se jí 10 škol. Nejpočetnější zastoupení měly obě chlapecké kategorie, vždy po 8 týmech, a proto se hrálo ve dvou skupinách.

       

       

       

      Starší hoši Tomáš Holíček, Adam Doupovec a Vojtěch Vráblík (všichni z kvarty) smolně prohráli s domácí Tyršovkou 3:4. V klání s Rousínovem stálo štěstí na straně gymnázia – 4:3. Ovšem hoši z Purkyňky štěstí nepotřebovali, jejich smečová smršť přinesla gymnazistům prohru 0:4. Gymnázium tak skončilo v základní tabulce 3. a celkově na děleném 5. místě.

      Mladším hochům ve složení Hubert Matula, Tomáš Palkovič a Martin Polouček (spolužákům ze sekundy) se dařilo lépe. Výsledkem 4:1 porazili jak ZŠ Purkyňova tak i ZŠ Rousínov. Ale i v této skupině čekal uragán ve formě ZŠ Pustiměř, která nám nenabídla ani bod. Z druhé pozice v základní tabulce tak mohli hoši z gymnázia hrát pouze o 3. místo. Bohužel pro Bučovice skončilo klání prohrou.

      Ve dvou skupinách hrály také starší divky, kterých se přihlásilo 6 družstev. Spolužačkám z kvarty Natálii Durdové, Elišce Bárkové a Kateřině Zemánkové se ve Vyškově dařilo. Základní skupinu vyhrály, a to s Pustiměří 3:2 a s Rousínovem s přehledem 3:0. Nestačily pouze na ZŠ Letní pole, které podlehly 2:3, a tím získaly stříbrné medaile.

      Systémem každý s každým nebo spíše každá s každou hrála mladší děvčata. Aneta Bulíčková, Sofie Sobotková a Klára Hrabovská (všechny ze sekundy) porazily Rousínov 3:2 a Drnovice 3:1. Lepší byly pouze hráčky z Pustiměře, které nad námi zvítězily 3:2.

      A tak bude budova naší školy zase o něco krásnější – do vitríny ve vestibulu přibudou dva nové stříbrné poháry.

      Olga Stavělíková

     • Vzestup i pád nad zelenými stoly

     • Ve středu 23. října se ve Slavkově na ISŠ odehrálo okresní kolo středních škol ve stolním tenise. V kategorii dívek se zúčastnila pouze domácí děvčata a hráčky GOA Bučovice ve složení Marie Holíčková, Gabriela Kutilová a Karolína Kohoutková. Bučovačky ukázaly svou převahu a soupeřkám nadělovaly v setu nepopulárního kanára a zaslouženě postupují do krajského kola.

      Soutěž hochů byla plně obsazena. Ze čtyř středních škol okresu Vyškov přijeli i hoši z Bučovic v sestavě Antonín Koudelka, Lukáš Poul a Jáchym Čapla. Úroveň všech hráčů byla výborná. Hráči působící v oddílech stolního tenisu převyšovali naše sportovce, kteří zaznamenávali pouze dílčí vítězství. Přestože naši stolní tenisté nedávali soupeřům nic zadarmo, výsledné čtvrté místo odpovídá průběhu turnaje.

      Mgr. Josef Křížka, vyučující Tv

     • Okresní kolo SŠ v kopané

     • Ve čtvrtek 17. 10. se na fotbalovém hřišti s umělým povrchem ve Vyškově odehrál turnaj středních škol okresu Vyškov. Kopaná patří mezi nejrozšířenější sporty, takže konkurence je kvalitativně velká a akce se vždy účastní všechny střední školy z Vyškovska. 

      Poněkud ospale vstoupili hráči GOA do úvodního duelu s ISŠ Slavkov. Prvních sedm minut se Bučovicenedostaly za polovinu hřiště. Hned první návštěva přinesla šanci Bárka, který ale měl až moc síly a branku přestřelil. Úspěch nepřinesl ani přímý kop Štěpána Dejdara a jednoduchost fotbalu musel dokázat Slavkov. Přímo z rohového kopu zakroutil míč za záda vybíhajícího brankáře Koudelky a vedl. Počáteční nesmělost bučovických fotbalistů ani obdržená branka je do kolen nesrazila. Do slibné pozice se dostali Prokop i Doležal, ale ani jim se nepovedlo vyrovnat.

      Maximum efektivity ukázal Slavkov, který z jediné šance druhého poločasu vytěžil druhý gól. Víc než pouhé snížení zásluhou Tomáše Jelínka bylo nad síly Bučovic.

      Proti týmu SOŠ Vyškov, který vloni postoupil přes okresní a krajské kolo až na mistrovství republiky, předvedly Bučovice výrazně lepší výkon a zvítězily v poměru střel. Jenže žádná z nich nedoputovala do sítě Vyškovanů a to ani z pokutového kopu. Sochorka se zakončením problém neměla a zvítězila 3:0...

      Třetí a poslední pokus o výhru v zápase měly Bučovice proti GSŠZE Vyškov. Bohužel se potvrdily jen nepsané zákony “Nedáš, dostaneš!” a “Není ranka, není branka!”. I když v předchozích zápasech by si kluci za předvedený výkon zasloužili minimálně remízy, tentokrát porážka 0:2 odpovídala situaci na hřišti.

      Na pohled líbivější fotbal než před rokem, když bučovický tým odjížděl bez vstřelené branky a s osmi obdrženými se nepodařilo přetavit v úspěch. Výsledkem je čtvrté místo se skóre 1:7, za jediné pozitivum se dá považovat nový fotbalový míč, který dostal každý tým za účast.

      Celkové pořadí:

      1. GSŠZE Vyškov
      2. SOŠ Vyškov Sochorova
      3. ISŠ Slavkov
      4. GOA Bučovice

      Sestava:

      Antonín Koudelka, Patrik Pinčiar, Vojtěch Chudý, Jan Černý, Jakub Bárek, Štěpán Dejdar, Kryštof Indruch, František Zubek, Marek Doležal, Vít Klučka, Petr Šujan, Dominik Vrábel

     • Veřejná přednáška o kyberšikaně

     • Přednášející: por. Mgr. Alice Musilová, Krajské ředitelství Policie ČR

     • Rozklus, medaile, vystřízlivění

     • Nezvykle krásné počasí doprovázelo okresní kolo v přespolním běhu, které se konalo 26. 9. v areálu vyškovského parku podél Hané. Družstvo Gymnázia a OA Bučovice nestartovalo v plném počtu a tak soutěžilo pouze v rámci jednotlivců. Mezi dívkami nejlépe doběhla Kateřina Zemánková, která vzdálenost 1700 m zdolala za 7:05 min a umístila se na šesté příčce. Hned v závěsu za ní byla Patricie Pavlíková časem 7:08 min a Marie Holíčková 7:13 min. Hoši měli délku tratě o 1600 m delší. Na krásném druhém místě doběhl Jakub Bárek v čase 8:47 min. Na devátém se umístil Antonín Koudelka časem 10:47 min. Oba se oproti minulému roku zlepšili o cca 20 s. Družstvo za GOA Bučovice zakončil na dvanáctém místě Václav Krauer v čase 10:49 min.

      Následující týden v úterý jsme opět dorazili do Vyškova, tentokrát na okresní kolo v atletice. Družstvo dívek ve složení Tereza Janů, Veronika Andrýsková, Simona Horáčková, Juliána Rusiňáková, Kateřina Zemánková, Nikol Němečková, Marie Holíčková, Patricie Pavlíková, Barbora Minaříková, Denisa Macháňová, Karolína Kohoutková a chlapců, za které nastoupili Jakub Bárek, Robert Gonda, Václav Chmelař, Václav Krauer, Marek Doležal, Antonín Koudelka, František Zubek, Pavel Strmiska, Hugo Grebec předvedlo výborné výkony a mnohdy se přepisovaly osobní rekordy. A nejen osobní, Jakub Bárek zlepšil svůj školní rekord z běhu na 1500 m na 4:17 min. Další posunutí měla na svědomí Patricie Pavlíková v běhu na 200 m za 28,4 s. Tentokráte vyrovnání rekordu na 60 m se podařilo Václavu Krauerovi za čas 7,0 s. Za zmínku určitě stojí i první místa Terezy Janů v běhu na 60 m za čas 8,1 s, Roberta Gondy, který překonal laťku ve výšce 175 cm a v dálce dolétl na 591 cm, Patricie Pavlíkové také za skok daleký a jeho hodnotu 473 cm. Družstvo dívek v celkovém součtu obsadilo krásné druhé místo a chlapci si vítězstvím vysloužili postup do krajského kola.

      Týden uplynul jako voda a atleti z GOA Bučovice vyrazili vstříc svým sportovním výkonům do Břeclavi. Konkurence byla obrovská a v průběhu závodu padaly úžasné výkony. V drobně pozměněné sestavě Jakub Bárek, Robert Gonda, Václav Chmelař, Václav Krauer, Marek Doležal, Antonín Koudelka, František Zubek, Josef Gonda a Kryštof Indruch jsme se pokusili být konkurenceschopní. Bohužel v úvodní disciplíně nám bodově utekl běh na 60 m. Ztráta oproti okresnímu kolu ještě drobně narostla po skoku dalekém. Přestože ostatní disciplíny jsme vylepšili, nedohnali jsme fazónu z minulého týdne. O individuální cenný kov se postaral jak jinak než Jakub Bárek na 1500 m, když v čase 4:24,47 nenašel přemožitele. Osobní rekord a bronzovou příčku si vyskákal Robert Gonda, který přelétl laťku 176 cm vysokou. V součtu ostatních výkonů se GOA Bučovice umístilo na šestém místě před Gymnáziem Tišnov a Blansko.

      Mgr. Josef Křížka, vyučující Tv

     • The Bear Educational Theatre

     • V úterý 8. 10. do naší školy přijelo The Bear Educational Theatre. Odehráli tři představení pro různé věkové skupiny a úrovně znalosti angličtiny. Nabízíme recenzi od třídy sekundy:

      The Alien Grammar Show

      In the show there were acting four aliens, one special agent, Mr Trump and the audience.

      The show was in our school.There came special agents and they were looking for aliens. They knew that aliens can’t speak English very well and they tested celebrities and students. The aliens were looking for their children Blip and Blop. They found then and flew home. The special agent found out that his friend was an alien too. He was angry but it was too late.

      I liked the show because it was funny. The actors did a good work and I hope that it wasn’t the last time I saw them.

      Přemek Veselý, sekunda