• Zlatá, stříbrná a bronzová angličtina

     • Dne 13. 2. 2020 se pět studentů ze tříd sekundy a tercie (kategorie I. B, II. B) zúčastnilo okresního kola konverzační soutěže v anglickém jazyce. Angličtinářská olympiáda se skládala ze dvou částí – poslechu a rozhovoru s porotou.

      Studenti komunikovali v rámci jednotlivých témat, např. moje rodina, bydlení, každodenní život, cestování nebo nakupování a móda. Navzdory obavám žáků můžeme s velkým potěšením oznámit, že v nižší kategorii, tedy v kategorii I. B, obsadili naši studenti ta nejlepší místa.

      Na třetím místě se umístil Vojtěch Urbanec, druhé místo získala Hana Magdová a první místo obsadil Jan Machát, všichni ze třídy sekundy.

      Studenti tercie si soutěž vlastně jen vyzkoušeli v kategorii žáků základních škol, protože letos se v jejich kategorii okresní kolo nekoná. Bylo tedy rozhodnuto už předem a vítězka našeho školního kola Barbora Borůvková postupuje přímo do krajského kola.

      Úspěšným reprezentantům naší školy gratulujeme a přejeme jim mnoho dalších úspěchů v následujících soutěžích.

      Jana Výletová, vyučující anglického jazyka

     • Beseda se spisovatelem

     • Ve čtvrtek 13. února na naší školu zavítal spisovatel a malíř Jan Sviták, který studenty nižšího gymnázia seznámil se svou tvorbou pro děti a mládež. Předčítání z knihy Temný dům v mrtvém lese předcházela neformální a přátelská beseda studentů se spisovatelem, který je také seznámil s tím, co předchází vydání knihy v nakladatelství, jak autor většinou postupuje při psaní povídky nebo románu a jaká úskalí ho čekají, když chce svou knihu vydat. Také mezi našimi studenty se našli jedinci, kteří se nestyděli a přiznali, že také zkoušejí psát – zatím jenom "do šuplíku", ale kdoví.....

      Knihu J. Svitáka Temný dům v mrtvém lese je možno objednat u vyučujících českého jazyka.

       

      Jan Sviták (nar. 1983)

      Psaní se aktivně věnuje od dětství. Píše dobrodružnou literaturu pro děti a realistickou prózu pro dospělé.

       

      Publikovaná díla:

      Čertovo kopyto – román pro děti (2010 – KAVAPECH, 2012 – Jedním dechem)

      Pekelný advent – román pro děti (2010 – KAVAPECH)

      Stará bolest – román pro dospělé (2011 – KAVAPECH, 2012 – Jedním dechem jako e-book)

      Jedním dechem – román pro dospělé – zapsaný v knize rekordů (2012 – Jedním dechem - pouze jako e-book)

      Knihy z konce světa – povídka v rámci publikace Vzorník 2012 (2013 – Knihovna hlavního města Prahy – pouze jako e-book)

      Houpání – povídka (2014 – MF Dnes)

      Tzerno Okki Batcha – povídka (2014 – Partonyma)

       

      Aktuality, články či povídky můžete číst na blogu autora – svitak.blog.idnes.cz

       

      (zdroj:jansvitak.cz)

     • Maškary z primy

     • Nebojte, není to myšleno tak, že bych se našim primánům posmívala, protože chodí směšně nebo nevhodně oblečení. Maškarou je zde myšlen masopustní převlek. A protože je právě doba ostatků fašankových průvodů a karnevalů, pokusili jsme se o výrobu masek ve výtvarce. Jak se vám líbí?

      Marta Lučná, vyučující Vv

     • Lyžařský kurz sekundy

     • Sekundáni se vrátili z lyžařského výcviku plní dojmů. Tak tedy:

       

      1. Jeli byste na lyžák se svými spolužáky znovu?

      2. Jaký nej nej zážitek jste si z lyžáku odvezli?

       

      ...N a lyžařský kurz bych se nejradši vrátila, vrátila bych čas, kdy jsem tam byla, kdybych mohla. Lyžák nás stmelil a samozřejmě byla i zábava, vůbec se mi nechtělo domů.

      Můj nejlepší zážitek byl ten, když jsme byli na procházce, protože jsme se házeli do sněhu, koulovali jsme se a kluci se schovávali holkám a naopak. Druhý nejlepší zážitek byl, když se všichni rozbrečeli, protože se máme všichni rádi :-D a paní profesorka Vintrová nás všechny objala a bylo to moc hezké...

       

      ...Určitě, protože jsem si to moc užil a přišlo mi, že to naši třídu hodně stmelilo. Navíc jsme se nemuseli učit, takže velké plus.

      Můj nejlepší zážitek? No, to je hodně těžké vybrat, protože všechny zážitky byly výborné. Vážně nevím, ale můžu jmenovat některé z nich: jízda slalomem, jízda v hlubokém sněhu, diskotéka, schovávačka ve sněhu. Víc už si asi nevzpomenu. Ale nejlepší byla asi ta schovávačka, protože jsme se v zasněženém lese snažili být neviditelní. Bylo to super. Škoda, že už jsem zase ve škole...

       

      Jel bych na lyžák zas?

      Ano, protože – lyžování 4,6 * z 5*

      - jídlo 5,2 * z 5*

      - ubytování 4,9 * z 5*

      - cesta 3,1 * z 5*

      celkem 4,45* z 5*

       

       

      Co se mi na lyžáku nejvíce líbilo?

      Asi to, že jsem neměl nikdy hlad a byl celý den s kamarády.

     • Lingvistická olympiáda

     • Česká lingvistická olympiáda (ČLO) je celostátní odborná soutěž pro studenty středních škol, která jee spoluorganizována Filozofickou a Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy s podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Filozofické fakulty Univerzity Palackého. 
      Soutěž je zaměřena na lingvistiku, ale k úspěšné účasti není třeba znát ani konkrétní cizí jazyky, ani lingvistické termíny a teorie. ČLO se totiž zaměřuje na obecnou schopnost analýzy jazykových dat, která nepředpokládá věcné znalosti, ale především logické a kreativní myšlení. Úlohy tak zajímavou a zábavnou formou kombinují tématiku jazyků a komunikace s matematikou a informační a výpočetní technikou.
      Z naší školy se do regionálního kola v Praze probojovala Hana Šimoníková. Nutno podotknout, že do tohoto kola odjížděla na 390. místě průběžného pořadí v ČR, ale po regionálním kole poskočila na 127. příčku. Letos to ještě na postup do ústředního kola ČR nestačilo, ale vzhledem k tomu, že je Hana Šimoníková teprve kvartánka, má své "zlaté roky" z hlediska SŠ soutěží teprve před sebou.
      Děkujeme Hance za vzornou reprezentaci školy a gratulujeme ke krásnému umístění. 

     • Ve fyzice jsme zlatí!

     • V pátek 24. ledna jsme vyrazili se dvěma studenty z tercie a se dvěma z kvarty do Vyškova na okresní kolo fyzikální olympiády. Ačkoliv termín olympiády byl nešikovně zvolený těsně před koncem pololetí a nezbývalo moc času na přípravu, přesto se naši studenti umístili na prvních příčkách. V kategorii E se umístili studenti kvarty Hanka Šimoníková na prvním a Marek Hrubý na druhém místě s velkou bodovou převahou nad ostatními účastníky. V kategorii F si zlato odnesla Markétka Janů z tercie, Jakub Vejda obsadil v tvrdé konkurenci místo sedmé. Zatímco pro studenty z tercie olympiáda pro letošek končí, kvartány čeká další souboj v kole krajském.

      Mgr. Hana Mrázková, vyučující fyziky

     • Beseda k finanční gramotnosti se septimou a 3. A

     • Jakou půjčku si vybrat? Ta, co má RPSN 12 % nebo 43 %?

      Jestli je na dovolenou, tak ani jednu.“

      Vzít si leasing na auto nebo si našetřit?

      Jestli vám auto pomůže k vyššímu příjmu, pak leasing. Jestli jej nutně nepotřebujete k výdělku, šetřete.“

      O těchto a podobných okolnostech hospodaření s penězi jsme uvažovali na besedě v rámci výuky základů ekonomie. Již se budeme lépe orientovat v pojmech kontokorent, stavební spoření, hypotéka, úroky, dluhová past, akontace nebo třeba rozumný a nerozumný úvěr.

      Hospodaření s penězi v domácnostech pro nás již nebude neznámý labyrint. Tušíme, že je potřeba zvažovat možnosti a plánovat. A doufáme, že se nám nakonec podaří být finančně nezávislí.

      Největšího překvapení jsme se dočkali v závěru besedy, kdy nám host představil zlaté pravidlo finanční inteligence 10 - 20 - 30 - 40 aneb již od prvních příjmů a bydlení u rodičů si spořte!

     • Soutěž Finanční gramotnost

     • Do další celostátní odborné soutěže, tentokrát ve finanční gramotnosti, se zapojila většina žáků 3. a 4. ročníku obchodní akademie Bučovice. Cílem soutěže, kterou vyhlásilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR společně s partnerem Evropskou asociací finančního plánování, je zaujmout a hravým způsobem seznámit středoškoláky s danou problematikou.

      Školní kola se konala prostřednictvím on-line soutěžícího systému a studenti řešili celkem 19 úkolů.

      Nejlépe si vedli:
      Petr Zezula, 3. AO 17 bodů
      Pavel Novák, 4. AO 16 bodů
      Veronika Zmrzlá, 3. AO 15 bodů
      Jiří Svoboda, 4. AO 15 bodů

      Všem zúčastněným děkujeme za pozitivní přístup a aktivní zapojení do soutěže.

      Zvláště studentům 4. ročníku přejeme, aby své znalosti z finanční gramotnosti úspěšně uplatnili také u maturitních zkoušek z odborných předmětů.

      Věra Kmentová
      za komisi odborných předmětů

     • Jazykové soutěže na Gymnáziu a obchodní akademii Bučovice

     • Na konci listopadu se studenti vyšších ročníků gymnázia a obchodní akademie už poněkolikáté zúčastnili mezinárodní internetové soutěže v angličtině Best In English. Toto zápolení spočívá v maximálně šedesátiminutovém online testu, kde soutěžící řeší úkoly týkající se čtení, poslechu, slovní zásoby i gramatiky. Z našich studentů si nejlépe vedli Matyáš Hýbl ze septimy, Vojtěch Chudý ze 4.A a Jiří Svoboda ze 4.AO. Soutěže se každoročně účastní tisíce studentů z České republiky i dalších evropských zemí. Certifikáty o účasti mohou případně účastníkům být k dobru i u přijímacího řízení na vysokou školu.

      Koncem ledna pak proběhla celkem čtyři kola olympiády v angličtině, což je soutěž zaměřená hlavně na konverzaci a poslech. Mezi nejstaršími gymnazisty zvítězil Adam Vintrlík ze sexty, následován Soňou Novoměstskou z 1.A. Na obchodní akademii si vedl nejlépe Radek Suchomel z 1.AO a Tereza Tarabášová z 3.AO. V mladších kategoriích zabodovali Vojtěch Urbanec a Jan Machát ze sekundy spolu s Barborou Borůvkovou a Viktorií Hrdovou z tercie. Všichni jmenovaní mladší studenti postupují do okresního kola, u starších kategorií postupuje vždy vítěz rovnou do krajského kola.

      Oceňujeme odhodlání všech studentů, kteří se nebojí jít „s kůží na trh“ v jazykových soutěžích a porovnají svoji úroveň s ostatními v online testu, nebo dokonce plynně konverzují s vyučujícími v cizím jazyce před obecenstvem tvoře,ným ostatními soutěžícími. Jsme rádi, že máme pořád dost nadšených účastníků.


      Mgr. Jana Pokorná

      PS:  Nevyzvednuté drobné odměny pro prvních 10 účastníků BIE a pro všecky účastníky konverzační soutěže kategorie vyššího gymnázia jsou k vyzvednutí v kabinetě č. 16 (vedle sborovny).

    • Ekonomická olympiáda
     • Ekonomická olympiáda

     • Ekonomická olympiáda je největší celorepublikovou soutěží v ekonomii a financích pro středoškoláky v Česku. Organizátorem je  Institut ekonomického vzdělávání a hlavním partnerem Česká bankovní asociace.
      V letošním ročníku se do školních kol přihlásilo rekordních 396 škol z celé České republiky a zúčastnilo se téměř 19 tisíc studentů.

      Na obchodní akademii v Bučovicích se do této internetové soutěže zapojilo 35 studentů 3. a 4. ročníku, kteří odpovídali v časovém limitu 40 minut na 25 odborných otázek. Školní kolo prověřilo znalosti nejen z mikroekonomie, ale i makroekonomie, finanční ekonomie či z aktuálního dění a hospodářské politiky.
      Mezi nejúspěšnější řešitele třídy 4. AO byli vyhodnoceni Nikola Májková, Lenka Hálová a Jiří Svoboda se shodným procentem úspěšnosti. Z třetího ročníku se nejlépe dařilo Viole Štrajtové, která získala i možnost zastupovat naši školu v krajském kole. To se bude konat začátkem února na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně a Viole v něm přejeme hodně štěstí.
      Vyhodnoceným studentům blahopřejeme k dosaženým pěkným výsledkům a všem přihlášeným děkujeme za účast v této odborné soutěži.

      Věra Kmentová
      za komisi odborných předmětů