• No STAN – No Fun

      29. 6. 2021

      Slogan v sobě skrývá zkratku: Special Team for Adventure in Nature. Návštěvníci si mohou koupit tričko s tímto nápisem, ale hlavně – mohou to všechno zažít! Adrenalin, zábavu, týmovou spolupráci, ducha třídního společenství…. Pro tyto zážitky se do Březové jezdí.

      Kvarta měla v programu svého třídenního výletu se sportovním vyžitím např. lezeckou stěnu, bungee trampolíny, okruh na tzv. vysokých lanech, bungee running ( přetahování, kdo by nevěděl…), strašidelný hrad, rafťácké dopoledne na rybníčku, volný pád ( na laně! ) z věže atd.

      Většina disciplín byla o mobilizaci odvahy, houževnatosti, sportovní zdatnosti. Některé zase přinesly dost zábavy, třeba když měly dva týmy přemístit syrové vejce z jednoho konce tábora na druhý za pomocí jakéhosi improvizovaného potrubí. Všichni se dobře bavili.

      Jsme rádi, že po dlouhých měsících sezení u počítače jsme mohli žáky vytáhnout do přírody, aby něco společně zažili. Březová nezklame!

      Marta Urbánková, TU kvarta

     • Zkrácený sportovní kurz nebo výlet?

      25. 6. 2021

      Ve středu 16. června 2021 vyjela tercie na tři dny do nádherně vybaveného Outdoor Resortu Březová u Třebíče.

      Po otestování ve škole nás autobus přivezl po desáté hodině až na místo. Ubytovali jsme se ve společné dřevěné chatě a do oběda jsme stihli prohlídku areálu a seznámit se se všemi pravidly, která se zde musí dodržovat. Bude tu dobré jídlo? Jak tady vaří? Zbytečné otázky, protože oběd odpověděl sám za sebe. A kdo by neměl chuť na svíčkovou? Nebo večer na buchtičky s krémem, které jsme mohli vyměnit za utopence.

      Ráno formou švédského stolu jsme mohli zkonzumovat cokoli dle chuti a množství. Ovoce je zde kdykoli k dispozici stejně jako pití. Pravdou ale je, že i skvělý kuchař se nemusí všem zavděčit. A záchranou se pak stává místní bufet, který nabízí spoustu kreativních náhrad.

      Nabitý program Adventure začal takřka ihned. Nízká lana, trampolíny, bungee running, lezecká stěna, lanová dráha, rafty, koupaliště, freefall, plážový volejbal, lukostřelba, táborák, hádanky, kolektivní hry, výroba padáku aneb zachránit vejce za každou cenu či Jákobův žebřík. Kdo nechtěl, nemusel nic, kdo chtěl, vyzkoušel skoro všechno. Nikdo nikoho nenutí, ale dokázat si svou fyzickou zdatnost je blahodárný pocit. Dokázat si, že na to mám.

      Celou dobu pobytu jsme měli nádherné letní počasí, jaké může Vysočina vůbec nabídnout. Celý program určitě podpořil i instruktor Jakub, který se o nás staral po celou dobu pobytu, vycházel vstříc našim požadavkům, měnil i program podle našich sil a nálady.

      Tři dny se určitě vydařily. Po covidovém období byly příjemnou změnou, na kterou budeme dlouho vzpomínat. Možná i na intenzivní opálení a barvu, která bude potřebovat nějakou dobu, aby se vstřebala. ,,Jsme jako selátka,“ zhodnotila jedna nejmenovaná osoba. Už teď se ale těšíme na další výlet.

      Tercie

     • Úspěch žákyně OA v jazykové soutěži

      25. 6. 2021

      Mezi studenty, kteří navštěvují na naší škole obor obchodní akademie, máme také šikovné jazykové talenty. Prokázala to svým výkonem Eliška Rosotová z 2. ročníku, která obsadila v krajském kole konverzační soutěže v anglickém jazyce velmi cenné 3. místo. Soutěžní klání proběhlo v  tomto netradičním školním roce v on-line prostředí Google Meets již koncem měsíce dubna, kdy studenti pobývali na distanční výuce.

      Úspěch Elišky potěšil nejen vyučujícího anglického jazyka Mgr. Svobodu v 2. AO, ale i všechny spolužáky, kteří jí k tak pěknému umístění blahopřejí.

      Věra Kmentová, třídní 2. AO

     • Pozvánka

      23. 6. 2021

      Ředitelství Gymnázia a obchodní akademie Bučovice, příspěvková organizace Vás zve na úvodní schůzku rodičů a žáků přijatých do prvního ročníku studia, která se koná v úterý 29. června 2021 v budově školy.

      Osmileté studium od 16.00 hodin, studium čtyřleté (gymnázium i obchodní akademie) od 17.00 hodin.

      Dotazník - čtyřleté gymnázium.doc        Dotazník - obchodní akademie.doc

      Program:        

      1. Seznámení s možnostmi studia na gymnáziu - aula
      2. Schůzka žáků ve třídě seznámení se základními povinnostmi
      3. Spolupráce školy s rodiči

      Nemůžete-li se této schůzky zúčastnit, žádáme Vás o písemné nebo telefonické sdělení.

      RNDr. Jaroslav Honza, CSc., ředitel školy

     • Celostátní kolo Středoškolské odborné činnosti

      23. 6. 2021

      Ve dnech 11.–13. června 2021 proběhlo celostátní kolo Středoškolské odborné činnosti. Letošní, v pořadí již 43. ročník, probíhal stejně jako minulý rok poněkud netradičně distanční formou. Ta zahrnovala natočení desetiminutového videa s představením práce a následný videohovor pomocí platformy Microsoft Teams. Tak proběhla obhajoba práce.

      Soutěže jsem se účastnila s prací nesoucí název Anabáze stíhačů Josefa Františka, Josefa Balejky, Matěje Pavloviče a Wilhelma Kosarze za druhé světové války.

      Jejím cílem bylo podrobně zmapovat válečnou anabázi jmenovaných letců, a to na základě studia pramenů zejména úřední povahy, které jsem získala z archivů v České republice, na Slovensku a ve Velké Británii a dokumentů z vlastních archivů historiků z České republiky, Slovenska a Polska. Porovnávala jsem je s nahrávkami vzpomínek Josefa Balejky, který jako jediný z uvedené čtveřice válku přežil. Rovněž jsem využila jak domácí, tak také zahraniční sekundární literaturu. Součástí práce jsou i stručné technické popisy letounů, se kterými se letci setkali, nebo je přímo využívali.

      Za největší objev mé práce považuji strojopis poválečných vzpomínek polského pilota Jerzyho Iszkowského, který jsem získala díky polskému historikovi Bartlomieji Belcarzovi. Díky těmto vzpomínkám jsem dosáhla podrobnějšího zmapování Pavlovičovy služby ve Francii včetně jeho přesunů kvůli postupující německé armádě a neúspěšného pokusu o přelet do Afriky, přičemž na počátku mého zkoumání mi bylo známo jen jedno místo jeho převelení. Domnívám se, že uvedené nové poznatky nebyly v České republice doposud publikovány. Ve výzkumu chci i nadále pokračovat a práci rozšířit.

      Z celkového počtu 16 soutěžících v celostátním kole jsem se umístila na druhém místě. Účast v soutěži pro mě byla velice přínosná. Za rok a půl zkoumání jsem se seznámila s metodou historické práce, získala jsem mnoho nových informací a znalostí a měla jsem možnost kontaktovat historiky, kteří se uvedeným obdobím zabývají. Zároveň jsem lépe poznala obor, který bych si přála v budoucnu studovat na vysoké škole.

      Na závěr bych chtěla poděkovat panu učiteli Janu Růžičkovi za jeho odbornou pomoc, metodické vedení a obrovské množství času, které věnoval korekturám mé práce.

      Kateřina Jakabová, septima

     • Prima ve vesmíru

      21. 6. 2021

      Ve čtvrtek 10. června se třída prima vydala kosmickým autobusem do zmenšeniny vesmíru. Na hvězdárně ve Ždánicích se totiž konalo mimořádné pozorování zatmění Slunce. Doprovod nám dělal třídní profesor s paní asistentkou. Naše paní profesorka fyziky se ovšem na hvězdárně vzápětí objevila také, takže jsme usoudili, že se tam nejspíš teleportovala. Nejdříve jsme vzácný vesmírný úkaz sledovali v kopuli hvězdářským dalekohledem.

      (Dostali jsme černé brýle, přes které toho šlo vidět asi tolik, jako když v noci potmě se slunečními brýlemi čtete text napsaný černým písmem na černém papíře.) Pak jsme se přesunuli do promítacího sálu s kosmicky měkkými křesílky. Vyslechli jsme si přednášku o jevu, který jsme právě pozorovali, a viděli spoustu nádherných fotografií jednoho profesora, jenž klidně procestuje celý svět, jen aby o zatmění nepřišel. A potom nastala chvíle s velkým CH. Pán nám přinesl plazmovou kouli, která vypadala jako z nějakého sci-fi filmu.

      Po ukončení programu v planetáriu se mladí astronomové se rázem proměnili v potrhlé turisty,  kteří prahnou po zmrzlině. Když se ochladili ledovou dobrotou, objevili dětské hřiště a změnili se v malé děti, které touží jen po kolotoči a houpačkách. (A to nemluvíme o plastové motorce, o kterou se popraly Alča s Nellou.) Bára se zatím seznamovala s Gargamelem, zkrátka nepřišel ani Mickey Mouse. Tenhle výlet byl úžasný!


      Za třídu primu Alča, Andrej, Valerie, Markéta Š., Tibor, Patrik, Terka a Anička V.

     • Jak jste oslavili letošní Den Země? Mnozí z vás naprosto úžasně!

      10. 6. 2021

      Den Země připadá na 22. duben a slaví se po celém světě již od roku 1970. Akce je spojena s propagací a podporou ochrany životního prostředí a péče o naši Zemi.

      Letos jsme připravili ke Dni Země aktivity v prostředí MS Teams. Mezi soutěžní úkoly jsme zařadili praktické činnosti – tvorbu hmyzího domku, venkovní aktivity spojené s naplánováním výletu, návštěvou maloplošných chráněných území v našem okolí či odklízením odpadu. Žáci tvořili nejrůznější výtvarná díla, pro naši Zemi napsali také několik přání a básní. Řada účastníků zasáhla do celoevropského mapování petrklíčů a navždy se tak zapsala pod výsledky rozsáhlého botanického bádání.  Zajímavé programy připravily také vědecké instituce National Geographic nebo Akademie věd ČR, o nichž se žáci dozvídali prostřednictvím připraveného týmu.

      Soutěže se zúčastnilo celkem 63 žáků z devíti tříd. Nejaktivnějšími třídami byly kvarta, tercie a 2.A. Absolutním vítězem se stal žák ze sekundy, který se zapojil do největšího počtu aktivit a poradil si s různými úkoly. Vytvořil dokonce prezentaci k roubování stromů, na kterou se můžete podívat zde [pptx]. Z velkého počtu prací jsme vybrali a odměníme 24 nejlepších účastníků – za každou hodinu Dne Země jednoho soutěžícího. Výběr nebyl vůbec jednoduchý. Při rozhodování jsme přihlédli i k počtu lajků, které jste postupně přidělovali. Práce některých žáků si můžete prohlédnout v galerii.

      Vítězům blahopřejeme a děkujeme všem, kteří se do hry zapojili. Ceny budou vítězům předány dodatečně. A kdo tedy vyhrál? Všichni, kteří se snaží zlepšit životní prostředí kolem nás a osud naší planety jim není lhostejný.

      Mgr. Jan Zelinka

     • Okresní kolo fyzikální olympiády

      3. 6. 2021

      Dne 21. 5. se konalo okresní kolo fyzikální olympiády s názvem Archimediáda.

      Soutěž proběhla on-line. I přes ztížené podmínky během distanční výuky se na ni žáci sekundy František Schneider a Vít Holoubek dokázali výborně připravit. František se umístil na místě prvním, Vítek na místě druhém.

      Gratulujeme!

     • Najděte mě na GOA

      27. 5. 2021

      Konec distanční výuky zpestřila třídám nižšího gymnázia divadelní dílna s názvem Najděte mě, distančně, kterou připravilo brněnské Divadlo Polárka. Herecký tým nejprve odehrál představení, v němž hlavní hrdinka Štěpánka udělala řadu špatných rozhodnutí. Diváci potom mohli do děje zasáhnout a tím Štěpánce pomoci komplikace vyřešit.
      Program se odehrál on-line. Prima zhlédla představení společně ve škole, studenti zbývajících tříd sledovali hru doma na svých na počítačích. Dílna nám alespoň částečně nahradila pravidelné zájezdy do divadel, které jsou na naší škole dobrou tradicí. Už se těšíme na další představení do skutečného hlediště!

    • Úspěch ve Středoškolské odborné činnosti
     • Úspěch ve Středoškolské odborné činnosti

      18. 5. 2021

      Středoškolská odborná činnost (SOČ) je prestižní soutěž, jež umožnuje všem účastníkům zúročit jejich nadání, zájem a nemalé úsilí, když na základě vlastního výzkumu v rámci jednoho z 18 oborů vytvoří odbornou práci, kterou následně obhájí před porotou.

      Letošní (již 43.) ročník SOČ probíhá stejně jako vloni on-line formou. Od 10. do 14. května 2021 se konalo v rámci jednotlivých oborů krajské kolo soutěže. Adam Janek ze 3. A se ho zúčastnil v oboru Filozofie, politologie a ostatní humanitní a společenskovědní obory s prací věnovanou úpravě podmínek výkonu rybářského práva v Moravském rybářském svazu. V rámci 14 soutěžních prací se umístil na osmé příčce.

      Kateřina Jakabová ze septimy se v oboru Historie věnovala životním osudům čtveřice československých letců, kteří prošli mnoha bojišti druhé světové války. Její práce byla porotci ohodnocena nejlépe, zvítězila a postupuje do celostátního kola. K tomuto velkému a zaslouženému úspěchu jí chci na tomto místě pogratulovat a zároveň poděkovat za reprezentaci naší školy. Kateřina tak po několika letech, kdy soutěžící z Bučovic zůstali před pomyslnými branami celostátního kola, bude poměřovat své schopnosti s nejlepšími středoškoláky v Česku. Navazuje tak na úspěchy Davida Pokorného, který se celostátního kola SOČ (taktéž v oboru Historie) zúčastnil v letech 2013, 2014 a 2016. Na závěr chci vybídnout další žáky naší školy, aby se do SOČ zapojili.

      Jan Růžička, školní koordinátor SOČ

     • Výsledky 55. ročníku Biologické olympiády

      14. 5. 2021

      Atmosféra letošní Biologické olympiády byla od počátku jiná než minulé ročníky. Díky epidemiologické situaci, která již loni přerušila řadu soutěží, zůstala pro letošní rok stejná témata jednotlivých kategorií. Kdo z nás by tipoval, že téma pro kategorie C a D: „Těžký život ve vodě“, dostane zcela jiný rozměr, a díky pandemii bude život těžký na celé Zemi. Rovněž v námětu kategorií A a B: „Nepřátel se nelekejte, na množství nehleďte!“ můžeme hledat paralelu s aktuální epidemiologickou situací.

      Byl jsem rád, že i přes tyto skutečnosti projevilo zájem o soutěž v letošním školním roce tolik našich žáků. Žáci se nejdříve seznámí se studijními materiály, pak je čeká řada praktických úkolů, poznávání přírodnin a na závěr test získaných znalostí. Mladší soutěžící ještě musí pro účast v krajském kole vytvořit vstupní úkol.

      Organizaci olympiády komplikovala řada skutečností. Naštěstí se organizátorům podařilo jednotlivé části soutěže připravit. V letošním roce se neuskutečnila okresní kola, nejlepší žáci postupovali přímo do krajských kol. Soutěž bohužel probíhala online formou, bez tradičního laboratorního úkolu a poznávání přírodnin (jinak než z fotografií).

      V krajském kole nás reprezentovala v kategorii D Zina Janíková ze sekundy, která se umístila přibližně v polovině výsledkové listiny. V kategorii C hájily naše barvy Veronika Jandlová a Zuzana Kudličková z tercie. Lépe se dařilo Veronice, která v konkurenci 90 soutěžících obsadila 24. místo. V kategorii B nás reprezentovaly Adriana Ludwigová a Tereza Hanousková z kvinty.

      Děkuji všem soutěžícím za zájem o Biologickou olympiádu a reprezentaci školy. Věřím, že příští ročník již bude mít tradiční průběh.

      Mgr. Jan Zelinka

     • Celostátní kolo zeměpisné olympiády

      7. 5. 2021

      V dubnu se konalo celostátní kolo zeměpisné olympiády, kam postoupilo v kategorii C (žáci 9. tříd) 24 soutěžících z celé republiky. Letos bylo trochu netradičně rozděleno do dvou částí - testové a praktické.

      Ve čtvrtek 22. 4. proběhla testová část, kterou tvořily tři na sebe nenavazující testy – práce s atlasem (60 minut), test geografických znalostí (45 minut) a multimediální test (10 minut). Z důvodu pandemické situace probíhalo vše distanční formou v informačním systému Masarykovy univerzity tak, jako tomu bylo i v předešlých okresních a krajských kolech.

      Následující den, v pátek 23. 4., proběhla praktická část. Soutěžící v ní prezentovali své písemné práce na téma vybraného geografického problému v místě, kde žijí. Jako obyvatel Bučovic jsem zvolil jeden z nejpalčivějších problémů města, kterým je nadměrná intenzita dopravy v centru města. V práci jsem se zaměřil na popis a přínosy řešení tohoto problému, kterým je výstavba silničního obchvatu. Na závěr se sedmičlenná porota ptala soutěžích na doplňující otázky.

      Na výsledky jsme si museli počkat až do pondělí 3. 5., kdy proběhlo on-line vyhlášení soutěže prostřednictvím streamu na Youtube. Podrženo a sečteno - 7. místo za 81 bodů ze 100 možných. K celkovému umístění mně pomohla zpracovaná práce, za níž jsem obdržel druhý nejvyšší počet bodů. Při této příležitosti bych chtěl poděkovat panu místostarostovi Janu Růžičkovi a panu profesorovi Janu Zelinkovi, kteří mi pomohli cennými radami a informacemi.

      Martin Kubíček, kvarta

     • Úspěšné Slavkovské memento

      6. 5. 2021

      Tak jako v minulých letech,také letos se naši studenti zúčastnili této prestižní literární soutěže, kterou vyhlašuje Zámek Slavkov – Austerlitz společně s Klubem autorů literatury faktu a Čs. obcí legionářskou. Máme velkou radost, že v dnešní složité době si mladí lidé našli čas na psaní, měli chuť se k závažným tématům válek, holocaustu a osudů našich legionářů vyjádřit a v reprezentaci naší školy dosáhli vynikajících výsledků.

      V kategorii základních škol se Zina Janíková ze sekundy umístila na krásném 2. místě s povídkou nazvanou Kočka na půdě.

      V kategorii středních škol získala Daniela Dvořáková z 1.A rovněž 2. místo za povídku Býval jsem člověkem a Jakub Šidlík z 2.A se umístil na 3. místě s prózou Tři dny vzdoru.

      Všem účastníkům blahopřejeme!

      Růžena Nedělová

       

    • Soutěž N-trophy
     • Soutěž N-trophy

      19. 4. 2021

      V sobotu 20. 3. se tým TKAnička ze sexty tvořený Terezou Janů, Adélou Peškovou a Karlem Bílkem, zúčastnil finálového kola čtyřoborové soutěže N-trophy, které tentokrát probíhalo online z domova.

      V soutěži N-trophy se týmu TKAnička nejprve podařilo projít kvalifikací, kde si v rámci fyziky vyráběli zapalovač z baterie, v chemii čistili skvrny na oblečení, v biologii pěstovali vlastní zahrádku mikroorganismů a v logice si vyzkoušeli práci kartografa.

      Následně se dostali do finále. Tam, tentokrát online, řešili opět úlohy z fyziky, chemie, biologie a logiky, kterou konkrétně pojali organizátoři zábavnou formou online hry. Ke konci řešili jako vedlejší linii vraždu vědce z jiné dimenze a dostali možnost projít se virtuální mapou Brna. Nakonec z patnácti týmů skončili devátí.

      Adéla Pešková, žákyně sexty

    • Vědci do online výuky - biologie
     • Vědci do online výuky - biologie

      15. 4. 2021

      Také žáci kvinty se zapojili do projektu „Pozvěte si vědce do online výuky“. Jde o projekt Akademie věd ČR, která na konci března uveřejnila tuto výzvu na sociálních sítích.

      V rámci hodiny biologie měli možnost online diskuse s botanikem Radimem Hédlem, který studuje rostliny a prostředí, biodiverzitu ekosystémů, lesy a péče o ně. Během běžné vyučovací hodiny diskutovali o problematice smrkových monokultur a s nimi související kůrovcovou kalamitou v ČR. Zajímal je názor biologa na globální oteplování. Během přednášky se také dozvěděli něco o práci vědce v terénu, o jeho expedicích či grantech.

      Věřím, že žáci uvítali takové zpestření výuky biologie.

      Mgr. Martina Štefková, vyučující biologie

     • Vědci do škol

      15. 4. 2021

      Na základě tohoto projektu navštívila on-line hodinu češtiny v kvartě paní Mgr. Lucie Jílková z Ústavu pro jazyk český. Popovídala kvartánům např. o mluvené češtině, o nespisovné výslovnosti, o češtině v televizi, o nářečním atlase. Takže pokud byste se studenta kvarty zeptali, jak se na území Čech a Moravy říká pomlázce, zalistuje v jazykovém atlasu a najde žíla, kocar, karabáč, metla, mrskačka, dutki…

      Nebo vám objasní, co je to „trouška“ ( trošku nasazená rouška).

      Přednáška byla zajímavá, ukázala, že je dobré věnovat péči jazyku a dbát na jazykovou kulturu.

      M.Urbánková, vyučující

     • Ve fyzice jsme opět zlatí!

      5. 4. 2021

      Ve čtvrtek 18.3. se konalo ve Vyškově okresní kolo fyzikální olympiády.

      Olympiáda proběhla, jako v současné době všechno ostatní, on-line formou. I přes tyto ztížené podmínky se na olympiádu dokázala výborně připravit žákyně tercie Julie Hrubá, která si vybojovala s vysokým bodovým náskokem první příčku. Gratulujeme!

      Mgr. Hana Mrázková, vyučující fyziky

     • Jak to bude s covid pasem

      2. 4. 2021

      Osazenstvo naší školy je cháska zvídavá, proto jsme nemohli opomenout aktuální otázky, které hýbou nejen Evropu. Zvídavost se snažili ukojit pracovníci brněnského Eurocentra virtuální besedou s aktualitami o Evropské unii.

      Co po uskutečnění Brexitu potřebuji k cestování do Británie? Proč je Severní Irsko stále problém? Vydělá některá země na Brexitu? Změní se možnosti českého vyjednávání v EU? Je Zelená dohoda hrozbou nebo přínosem? Jaké zdravotní informace mi mohou v covid pasu umožnit cestování?

      Chcete-li znát odpovědi na některé z předchozích otázek, můžete začít googlit. Nebo se obrátit na studenty závěrečných ročníků Gymnázia a obchodní akademie v Bučovicích. Ti již všechno vědí.

      Mgr. Ladislava Mlčochová, vyučující Základů společenských věd

     • Velikonoční ladění v primě

      31. 3. 2021

      Velikonoce a příchod jara si primáni zpestřili řešením kvízu. Obdrželi úryvek ze světoznámé knihy překrásně vyobrazující podmořský svět, který právě probírají v biologii.
      Prvním třem, kterým se podařilo řasy, sasanky a koráli vidět i jinak než jen v učebnici biologie a správně odpověděli na otázky, byla dnes, se souhlasem jejich rodičů, předána sladká odměna.

      Velikonoční kvíz.pdf

      1) Jaké je jméno a příjmení autora/autorky knihy?

      2) Jaké národnosti byl/a autor/ka knihy?

      3) Jaký je celý název knihy?


      Výhercům Ondřeji Malému, Lilian Langerové a Terezii Kurfiřtové blahopřeji.

      S přáním poklidných Velikonoc
      Adriána Bednaříková - asistentka pedagoga

     • Na Olympu olympiády

      29. 3. 2021

      Jestli je možné na současných omezeních přeci jen něco ocenit, pak přechod oborových olympiád do virtuálního prostoru. A ročník 2020/2021 přinesl nejen úsporu času, ale i úspěchy pro GOA Bučovice, jehož žáci s novou podobou evidentně problémy neměli. Kromě nejmladší kategorie totiž z okresního kola postoupilo dál po jednom zástupci. A trojice Nela Daňková, Martin Kubíček a Jan Zbožínek rozhodně nezklamala ani v soutěži "o level výš"!

      Co se oproti předcházejícím ročníkům nezměnilo je rozdělení na tři části - praktická, písemný test a práce s atlasem. Při shodném celkovém počtu bodů je propozicemi jako pomocné kritérium stanoven výsledek v části práce s atlasem.

      A uvedené pravidlo muselo být uplatněno pro určení pořadí na třetím až čtvrtém místě kategorie B. Zde jen právě díky němu nejmladší zástupkyně školy - Nela Daňková - obsadila při shodném počtu bodů čtvrtou příčku.

      Naopak nejstarším reprezentantem byl Jan Zbožínek v kategorii středních škol. I když jako žák septimy už nemá zeměpis jako jeden z povinných předmětů, umístil se v kraji na solidním dvanáctém místě.

      Největší úspěch přinesla kategorie C žáků devátých tříd. Martin Kubíček se totiž stal nejlepším geografem Jihomoravského kraje a postoupil do republikového kola!

      Poděkování za odvedenou práci patří kromě účastníků i Mgr. Zelinkovi, který olympiádu zabezpečil organizačně i po stránce přípravy účastníků. Gratulujeme všem k dosaženým výkonům a Martinovi přejeme úspěch v celostátním finále!

       

     • Energie – budoucnost lidstva. Online přednáška a beseda na gymnáziu v Bučovicích zpestřila distanční výuku

      22. 3. 2021

      Již více než 20 let probíhají v rámci podpory technického vzdělávání mládeže na základních a středních školách besedy „Energie – budoucnost lidstva“. Za tu dobu se staly osvětové přednášky s možností otevřené diskuze vítaným doplňkem výuky a školy je objednávají opakovaně. Vzhledem k tomu, že v důsledku koronavirové pandemie jsou školy nyní zavřené, program pokračuje on-line. Se studenty bučovického gymnázia proběhla v pátek 12. března dvouhodinová přednáška s besedou, kterou vedl Ing. Petr Vácha z Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy. Přednáška s besedou tak doplnily a zpestřily výuku fyzikálního semináře v 7. ročníku osmiletého gymnázia.

      Lektor hned v úvodu na nočním satelitním snímku USA ze srpna 2003 ukázal, jak vypadá blackout. „K výpadku zásobování elektřinou může dojít, když je její spotřeba vyšší než aktuální výroba, nebo když dojde k poruše některého klíčového vedení elektrické energie do dané oblasti,“ vysvětlil přednášející. Pro velké aglomerace jako je např. Praha nebo Brno by byla taková událost kritická. Hrozily by poruchy zásobování vodou, kolaps dopravy, elektronických systémů apod.

      „Hlavním nedostatkem elektřiny je skutečnost, že ji nedokážeme ve velkém skladovat,“ vysvětlil lektor, proč si stát v případě elektřiny nevytváří zásoby stejně, jako je tomu u jiných strategických surovin. Přitom třeba větrné elektrárny vyrábějí za příznivých podmínek elektřiny nadbytek.

      Výklad lektora doplnily také praktické pokusy. Studenti si za pomoci fotovoltaiky vyzkoušeli přeměnu „špinavé“ energie na ekologicky čistou a také měření radioaktivity okolního prostředí přenosným radiometrem DC-3E-98, kterému se v žargonu energetiků říká žehlička.

      Studenti měli možnost vyjádřit se k probíranému tématu, vyslovit své názory na „zacházení lidstva s elektřinou“, navrhovali způsoby šetření elektřiny a určitě si prohloubili své znalosti z fyziky.

      Studenti ocenili, že přední čeští odborníci na energetiku si našli cestu k mladým, snad budoucím kolegům. A právě motivace dětí ke studiu na technických školách byla jedním z hlavních cílů přednášky.

      Účast je pro školy bezplatná a přihlásit se do něj mohou na adrese info@hejlservis.cz.

       

      RNDr. Ivana Gálová, vyučující fyziky

     • Projekt "Krokus"

      22. 3. 2021

      Po vstupu do areálu gymnázia a obchodní akademie nás v těchto dnech vítají nádherné žluté květy krokusů, které sem vysadili studenti gymnázia. Připomínají nám přes jeden a půl milionu zmařených životů nejen židovských dětí při holokaustu.

      Projektu „Krokus“ jsme se zúčastnili již třikrát (v tomto roce nebyl spuštěn) – letošní septima, sexta a kvinta určitě pozná „své“ rostlinky. Tento projekt realizuje irská organizace Holocaust Education Trust Ireland (HETI) ve spolupráci s Oddělením pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze.  Barva krokusů symbolizuje žlutou Davidovu hvězdu, kterou byli nuceni Židé nosit během nacistické vlády.

      Přeji všem nejen v této nelehké době hodně tolerance a respektu ve společnosti!

      Mgr. Karla Goliášová (učitelka dějepisu)

     • Za písničku do vězení

      5. 3. 2021

      Tak zní název interaktivního webináře, který 3. a 5. března absolvovala ( on-line, jak jinak) třída kvarta. Webinář nachystala Knihovna Václava Havla v Praze.

      Žáci mohli s paní mentorkou projít novodobější českou historii a seznámit se s klíčovými událostmi, které souvisejí s tématem lidská práva. Dnes už tedy mají představu o tom, co to byla Charta 77, samizdat, iniciativa Několik vět, kdo byli Plastic People of Univers, Olga Havlová, Jiří Dienstbier, Ivan Martin Jirous a samozřejmě Václav Havel.

      Webinář byl interaktivní, kvartáni komunikovali s mentorkou a zapojili se do skupinové práce; mohli poznat některé autentické dokumenty a vidět osobnosti českého disentu na dobových snímcích. Tuto část webináře můžete vidět na fotografiích.

      Seminář byl zajímavý, žákům přinesl kromě nových poznatků i vítané rozptýlení novou formou práce. Vzdělání není jen na stránkách učebnic.

    • Sexta - školní časopis - březen 2021
     • Sexta - školní časopis - březen 2021

      2. 3. 2021

      Vážení čtenáři, milí studenti,
      pomalu se nám blíží jaro a již brzy tomu bude přesně rok od chvíle, kdy nám začaly původně dvoutýdenní prázdniny. Ve škole se stále potkávat nesmíme, proto jsme vám chtěli alespoň prostřednictvím speciálního čísla školního časopisu připomenout atmosféru naší školy.

      Školní časopis - březen 2021 [pdf]

      Najdete zde rozhovory s učiteli a perličky z jejich pedagogické praxe, dále zábavné kvízy, křížovky a horoskopy nebo třeba recepty, které můžete vyzkoušet a zpestřit si tak v tomto náročném období pobyt doma.

      Doufáme, že se vám časopis bude líbit a svými barevnými stránkami a pestrým obsahem vám zpříjemní dlouhé dny v této neveselé situaci. Přejeme nám všem, ať zůstaneme zdraví, a doufáme, že se spolu brzy setkáme na školních chodbách.


      Tak zatím tedy ahoj a na shledanou!

      Vaše třída sexta

      P. S.
      Štafetu tímto předáváme třídě 2. A a těšíme se na další číslo školního časopisu!

     • Zeměpisná olympiáda - okresní kolo

      2. 3. 2021

      Ještě předtím, než si žáci mohli během jarních prázdnin odpočinout od školních povinností, proběhlo okresní kolo zeměpisné olympiády. Soutěžící letos otestovali své zeměpisné znalosti v prostředí IS MUNI. Zejména pro mladší soutěžící byla neobvyklá forma soutěže v on-line prostředí opravdovou výzvou.

      V nejmladší kategorii nás reprezentovali žáci primy, z nichž se nejlépe dařilo Davidu Pokornému, který obsadil 8. místo, na dalších příčkách se umístili Nella Pokorná a Ondřej Malý. V kategorii B (určené žákům sekundy) se nejlépe dařilo Nele Daňkové, která obsadila 3. místo a postupuje do krajského kola. Těsně pod stupni vítězů skončil Dominik Nevídal, o něco méně se dařilo Josefu Kučerovi. Martin Kubíček z kvarty soutěžil v kategorii C a nenašel v našem okrese přemožitele – postup do krajského kola ho nemine. Pěkného umístění dosáhli také Rostislav Nevrtal a Dalibor Povolný. V nejstarší kategorii si svými znalostmi zajistil postup do krajského kola Jan Zbožínek ze septimy. V konkurenci ostatních soutěžících nepostoupili Vít Frýželka (oktáva) a Marek Mazal (2. A). Všem soutěžícím děkuji za čas, který přípravě a vypracování zeměpisné olympiády věnovali. Krajské kolo proběhne 17. března opět online v IS MUNI. Držme našim soutěžícím palce a přejme jim hodně štěstí a dosažení co nejlepšího umístění.

      Za vyučující zeměpisu Jan Zelinka.

     • Jak se fotí zima

      19. 2. 2021

      Ze zápisků třídy primy:

      Nejdřív jsem si myslel, že už žádná zima nebude. Všude bylo jen bláto a tráva skoro zelená. Ale pak to začalo, nejdřív déšť a mráz. Stromy měly obalené větve ledem, tráva byla také celá zmrzlá, pěkně to křupalo a všude do dost klouzalo. Šel jsem fotit trávu, stromy, rampouchy. A pak začalo sněžit. Několik fotek jsem vyfotil když jsem chodit bobovat a jeden den jsem s tátou vyrazil na větší procházku, do Maref jsme jeli vlakem, a pak jsme šli pěšky přes kopec až do Křižanovic na Člupy.

      Pěkně tam foukalo, ale bylo to super, jen výhledy nebyly tak dobré a některé fotky se mi moc nepovedly.

      Mám ráda pobyt na čerstvém vzduchu, proto jsem hledala zajímavé objekty na focení a ani zima mi nevadila. I přesto, že jsem měla někdy zmrzlé prsty, jsem si focení užívala. Měla jsem radost, že i v tomto ročním období se mi podařil vyfotit krásný západ slunce.

      Vydali jsme se za zimními fotografiemi až na Velkou Javořinu. Tam nahoře, kde jsem fotil mé fotky, bylo -15 C, takže jsme docela bojovali se zimou. Někdy i se zaostřením, protože často sněžilo. Dokonce když jsem šel trošku víc do lesa, tak jsem spadl do sněhu s telefonem v ruce. Ale výsledná radost z pořízených fotek byla velká :)

     • Konverzační soutěž v anglickém jazyce

      18. 2. 2021

      I přes ztížené podmínky jsme letos stejně jako každý rok upořádali školní kolo konverzační soutěže v anglickém jazyce. Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci se klání konalo online v prostředí aplikace Microsoft Teams, kterou naše škola používá pro online výuku.

      V kategorii I B (prima a sekunda) zvítězila Aneta Dušková, druhé místo obsadil Dominik Nevídal, oba ze sekundy. Všichni mladí soutěžící prokázali velmi dobré komunikační schopnosti v tématech jako Moje rodina, Můj den, Bydlení či Zvířata. V kategorii II B (tercie a kvarta) zvítězila Barbora Borůvková z kvarty, druhé místo získal Jan Machát z tercie. Zde už byla nabídka soutěžních témat širší a náročnější,  studenti mluvili mimo jiné o cestování, vzdělávání, zdravém životním stylu atd.

      V kategorii III A (vyšší gymnázium) první příčku obsadila Eva Krulíčková z 2.A, následovaná Kateřinou Jakabovou ze septimy. V této nejvíce obsazené kategorii (nakonec se dostavilo 15 soutěžících) bylo velmi obtížné určit první a druhé místo, protože výkony všech zúčastněných byly na velmi vysoké úrovni. A konečně v kategorii III C (obchodní akademie) obsadila první místo Eliška Rosotová a za ní následoval Tomáš Rozsíval. V obou nejvyšších kategoriích studenti hovořili například o globálních problémech, moderních technologiích, mezigeneračních vztazích, masmédiích a dalších náročných tématech.

      Vítězům a všem zúčastněným moc gratulujeme a také děkujeme za to, že i přes složité podmínky distanční výuky našli čas a odvahu se do soutěže zapojit. A nejen to, předvedli nám velmi kvalitní výkony, takže vybírat nejlepší dva byl často pro porotu tvrdý oříšek.

      Mgr. Jana Pokorná                                                           

     • Stříbro z výtvarné soutěže

      17. 2. 2021

      Muzeum Brněnska vyhlásilo na podzim výtvarnou soutěž s názvem Staré pověsti české a moravské. Ta byla součástí doprovodného programu ke stejnojmenné výstavě. Do soutěže jsme poslali několik komiksů, jejichž tématem byly pověsti z Bučovic a okolí. Porotu zaujala práce Vanessy Šinaľové z kvarty a ocenila ji druhým místem. Vanesse gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy.
      Mgr. Marta Lučná

    • Beseda se spisovatelem Janem Svitákem
     • Beseda se spisovatelem Janem Svitákem

      16. 2. 2021

      Minulý týden jsme měli v on-line hodině literatury zajímavého hosta. Naše pozvání přijal spisovatel Jan Sviták. A jak se studentům primy netradiční hodina líbila?

      Dnes jsme měli jednu z nejúžasnějších hodin. Dokonce i můj bratr se mnou poslouchal. Jan Sviták mě motivoval, abych konečně začala psát knížku, kterou si už dlouho plánuji. Moc jsem si to užila.

      Dnešní beseda se mi moc líbila. Líbilo se mi povídání o knížkách, o psaní knih, o našich názorech. Líbil se mi i úryvek. Celá beseda byla báječná. Mám z toho takovou radost, že ani nemám co říct, zkrátka nemám slov...

      Beseda mě moc bavila, klidně bych vydržela poslouchat další hodinu. Pan spisovatel byl vtipný a moc milý. Ten úryvek z Knihy čertovo kopyto byl moc zajímavý, škoda že se kniha teď neprodává.
      Bavily mě příklady, které pan spisovatel uváděl, např. u sci-fi. Děkuji, že jste to zařídila.

      Ještě nikdy jsem neměl možnost mluvit se spisovatelem. Líbila se mi kniha, ze které nám četl, protože byla napínavá a hororová. Chtěl bych, aby k nám znovu nějaký spisovatel přišel.

      Bylo to skvělé, dozvěděla jsem se spoustu nových věcí. Vždy jsem chtěla psát příběhy. Vždy mě to lákalo, ale nevěděla jsem, jak na to. A teď vím jak. Jeho knížka, kterou nám četl, byla zajímavá. Určitě si koupím nějakou knížku od Jana Svitáka, až budou otevřená knihkupectví. Bylo to moc skvělé, děkuji.

      Beseda se mi líbila, protože byla velmi zajímavá. Také mě nadchlo to, že pan spisovatel má rád počítačové hry. Kniha, kterou četl, byla moc zajímavá. Myslím, že to, co říkal, motivuje spoustu mých spolužáků k napsání nějaké knihy.

      Byla to ta nejlepší hodina tenhle rok. Jak nám četl, tak to bylo dost vtipné. A navíc se mu líbí fantasy knihy. To mě taky. Povídal taky o tom, jak se píší knihy. Moc jsem si hodinu užil.

      Beseda s panem Janem Svitákem byla super.

      Líbilo se mi, jak nám pan Sviták povídal, jak začít s psaním knihy nebo jak ji napsat. Jak najít myšlenku pro knihu. Líbil se mi úryvek z jeho knížky, byl velice hezký a strašidelný zároveň. Celé to povídání se mi líbilo.

      Beseda se spisovatelem Janem Svitákem se mi moc líbila. Velkým přínosem bylo, jak nás spisovatel informoval o tom, jakým způsobem píše knihy. Ráda jsem slyšela přímo od něj i úryvek z jeho knížky. Potěšilo mě, že jsme mu mohli během besedy položit jakoukoliv otázku. Určitě bych byla ráda, kdybychom mohli mít další besedy se spisovateli a doufám, že se s nimi i osobně potkáme.

      Dnešní on-line hodina byla super. Byla srandovní a naučná. Nemělo to chybu.  

      Bylo to zajímavé. Dozvěděla jsem se, že knížku může napsat více autorů. Překvapilo mě, že se romány můžou psát tak dlouho. A čtení na konci hodiny se mi moc líbilo.

      Dnešní beseda se mi moc líbila. Líbí se mi i ta knížka, co nám četl pan Sviták, protože má poutavý příběh. Líbilo se mi, jak si s námi dnes povídal. Je dost zajímavé být spisovatelem. Také mě zaujalo, že se zajímá o počítačové hry :D. Pochopil jsem, že spisovatel musí získat nejdříve spoustu zkušeností, než napíše příběh.

      Tato beseda se mi líbila. Zajímavé bylo, jak je pan spisovatel šikovný. Také byl dobrý ten úryvek z jeho knihy Čertovo kopyto. Besedě dávám 10 bodů z 10.

    • Svět financí očima studentů obchodní akademie
     • Svět financí očima studentů obchodní akademie

      1. 2. 2021

      Do 10. ročníku soutěže Finanční gramotnost se zapojili v rámci distanční výuky téměř všichni studenti 3. a 4. ročníku oboru obchodní akademie. Tato rozsáhlá celostátní soutěž i letos prověřovala znalosti tisíce českých středoškoláků.

      Účastníky čekaly otázky týkající se platebních karet či domácích rozpočtů. Bylo potřeba vědět, co je to Bitcoin nebo dluhová past. Některé potrápily spotřebitelské úvěry a úrokové sazby anebo pojmy anuita či inflace. Většina řešitelů se ale dobře orientovala v půjčkách, úsporách či různých způsobech placení zboží.

      Ve školním kole zvítězila a 1. místo získala Adéla Berková (4. AO), na 2. místě se umístila Veronika Fridrichová (4. AO) a třetí místo obsadil Martin Punčochář (4. AO). Ze studentů 3. ročníku si nejlépe na 4. místě vedla Lucie Křivánková (3. AO). Blahopřejeme k dosaženým výsledkům a přejeme trojlístku nejlepších hodně úspěchů v dalším kole. Všem studentům obchodní akademie děkujeme za pozitivní přístup a aktivní účast v soutěži.

      Ing. Věra Kmentová, za komisi odborných předmětů

       

     • Olympiáda v českém jazyce

      31. 1. 2021

      Okresní kolo olympiády z češtiny se konalo 26. ledna 2021 on-line formou, jako všechny podobné soutěže v tomto školním roce. V I. kategorii naši školu reprezentovaly dvě studentky z tercie a jedna z nich, Veronika Jandlová to dokázala! Získala ve své kategorii 1. místo a postupuje do krajského kola. Zuzka Kudličková byla celkově pátá, což je taky krásné umístění vzhledem k tomu, že obě studentky se účastnily olympiády poprvé.

      Ve II. kategorii naši studenti, kteří byli nominovaní do okresního kola, postupují i dále do kola krajského. Je to Jáchym Čapla z oktávy, který v této kategorii získal nejvíce bodů, na 2. místě Jan Zbožínek ze septimy a na 3. místě Klára Bartošová z 2.AO.

      Všem srdečně gratulujeme!

      Růžena Nedělová

     • Zeměpisná olympiáda – školní kolo

      27. 1. 2021

      V minulém týdnu proběhlo školní kolo zeměpisné olympiády netradiční on-line formou v prostředí Moodle. Účastníci si mohou své testy prohlédnout v tomto systému stisknutím tlačítka revize.

      V okresním kole nás budou reprezentovat v každé kategorii 3 žáci. V kategorii A (prima) jsou to: David Pokorný, Ondřej Malý, Nella Pokorná. Za kategorii B (sekunda) postoupili: Josef Kučera, Nela Daňková, František Schneider. O postup v kategorii C se utkali žáci tercie a kvarty, ze kterých byli nejlepší: Martin Kubíček, Rostislav Nevrtal a Dalibor Povolný. Poslední kategorie D je vytvořena pro všechny ročníky středních škol. Jsme rádi, že se školního kola zúčastnili i žáci, kteří již nemají ve výuce zařazen předmět zeměpis, a jsou ochotni se ve svém volném čase účastnit nejrůznějších školních soutěží. Nejlepší v kategorii středních škol byli: Marek Mazal, Vít Frýželka a Jan Zbožínek. Všem postupujícím gratulujeme, těšíme se na výsledky okresního kola, do kterého jim přejeme hodně štěstí!

      Za vyučující zeměpisu Jan Zelinka.

     • Dějepisná olympiáda - okresní kolo

      26. 1. 2021

      Přestože jsme se dostali do zvláštní doby distanční výuky, která nahrává spíš lenivějším studentům, najdou se naštěstí i tací, kteří se nespokojí s málem. I v tomto období se naši studenti s elánem a vědomostmi zapojují do různých soutěží a olympiád.

      Je mi velkou ctí a radostí oznámit, že naši studenti Kateřina Jakabová z VII. (1. místo) a Marek Mazal z 2. A (4. místo) úspěšně prošli okresním kolem dějepisné olympiády a Kateřina nás bude reprezentovat i v krajském kole.

      Držme jí palce, obzvláště v této nelehké době!! Hodně zdraví a zdaru všem, kteří se nebojí dělat něco navíc!!!

      Mgr. Karla Goliášová, vyučující dějepisu

    • Svět v obrazech 21. století
     • Svět v obrazech 21. století

      26. 1. 2021

      V loňském roce jsme si připomínali výročí 350 let od úmrtí J. A. Komenského. Této významné osobnosti jsme se proto věnovali také ve výtvarné výchově. Některá díla se nám dokončit podařilo, jiná zatím leží nedodělaná v ateliéru. Inspirovat jsme se nechali také Komenského univerzální učebnicí Orbis pictus. Tato kniha poprvé vyšla v roce 1658 a byla doplněná půvabnými dřevoryty Paula Creutzbergera. V galerii pod článkem si můžete prohlédnout ilustrace  našich výtvarníků z kvarty a 2. A. Jak by se asi Janu Amosovi líbily?

     • Zimní haiku

      19. 1. 2021

      Účastníci nedávno skončené Adventní týmové hry prokázali všestranné nadání. Projevili nejen svoji inteligenci, zručnost a tělesnou zdatnost, ale také literární talent. Jedním z úkolů bylo totiž napsat báseň, a to haiku. Je to nejznámější forma japonské poezie a je důležité připomenout, že rýmy v těchto lyrických trojverších nenajdeme. Zato se v nich musí objevit slovo typické pro některé roční období (v našem případě pro zimu), je také třeba dodržet přesně dané počty slabik ve verších.
      Nechejte se tedy pozvat k procházce zimní přírodou nebo si zavzpomínejte na atmosféru Vánoc...

    • Adventní týmová hra má vítěze!
     • Adventní týmová hra má vítěze!

      6. 1. 2021

      Konec kalendářního roku byl na naší škole ve znamení soutěží. Kromě výzvy Vzhůru do Tokia se pedagogům podařilo pomocí Web Google připravit pro studenty netradiční adventní kalendář. Existoval pouze virtuálně v prostředí MS Teams a místo tradičních čokolád obsahoval úkoly ze všech předmětů, které se na naší škole vyučují. A tak studenti pekli perníky z těsta i papíru, vytvářeli vlastní ostrovy, vyráběli model plic, trápili se nad matematickými příklady, vymýšleli vánoční rozcvičku, psali básně, dělali interview se sv. Mikulášem, posílali dopis Ježíškovi, kreslili písmeno V měřící na výšku přes 500 metrů, vyráběli duhu nebo sněhové vločky...

      Výsledkem jsou krásné práce, které postupně zveřejníme na webových stránkách. Malou ochutnávku jste už mohli vidět na Instagramu... Celkem se do soutěže zapojilo 107 hráčů, kteří vytvořili 27 týmů. Pochvalu si zaslouží všichni, vyhrát mohli jen ti nejlepší. Vítězným týmem nižšího gymnázia se stali Myštajni s 37 body, za nimi skončila  Adventní prasátka a Kuřata se ziskem stejného počtu bodů. Mezi staršími studenty zvítězil tým KřeSla (49 bodů),  druhou příčku obsadil tým TOTEMAZUAD (47 bodů), třetí místo získala Fantastická čtyřka (42 bodů).

      Vítězným týmům blahopřejeme a děkujeme všem, kteří se hry zúčastnili. Ceny budou vítězům předány dodatečně.

      Mgr. Marta Lučná

     • O předsevzetích nejen novoročních

      3. 1. 2021

      Veronika Andrýsková, sexta

      Je to již nějaký ten pátek, co jsme nuceni pracovat a vzdělávat se z pohodlí našeho domova. Tehdy na samém začátku distanční výuky jsem si dala předsevzetí: budu co nejvíce sportovat. Protože  − jak sami jistě víte − ve zdravém těle zdravý duch a tak dále.

      No co si budeme povídat, z počátku se mi to dařilo. S odstupem času ale sama sebe podezřívám, že jsem těch dlouhých nudných procházek tam a zpět vesnicí využívala spíše jako záchrany před školními povinnostmi. Takže když se mi z nových bot udělaly obří puchýře, nezbylo mi nic jiného než hledat ducha zdraví jinde.

      V dnešní internetové době naštěstí existují videa, podle kterých je možné cvičit i doma. Myslím, že bez nich by se k tomu „dokopal“ jen málokdo z nás. Každopádně jsem si pro svoje cvičení vybrala videa velmi doporučované sympatické blondýnky.

      Ne nadarmo máme pořekadlo „nesuď knihu podle obalu“. Slečna vypadala mile, ba přímo mírumilovně. Zde bych se prosím zastavila. V průběhu prvního videa jsem zjistila, že tato volba byla největší chyba mého života. Byla jsem ráda, že vůbec dýchám, a ta holka se na mě přes obrazovku smála a v rychlosti přecházela k dalšímu cviku. Skončila jsem v kaluži potu a slz na koberci, neschopná dalšího pohybu.

      Jenže kdo to někdy zkusil, určitě zná ten krásný pocit, který se dostavuje po cvičení, pocit vítězství a klidu v duši. Takže jsem si zvykla se takto mučit dál. Co čert nechtěl, při jednom cviku se mi podařilo vyvrtnout si kotník. A tak jsem se nedobrovolně odsoudila k prodloužení předvánočního odpočinku.

      Teď už mám kotník dávno vyléčený, jen jsem té pohodě docela přivykla. Dejme tomu, že čekám na Nový rok, abych s cvičením znovu začala. Novoroční předsevzetí bývají přece jenom mnohem více dodržovaná. A nebo ne?

     • Chodecká výzva - týden třetí

      21. 12. 2020

      Vzestupnou tendenci měly výkony v závěrečných sedmi dnech pro účastníky "expedice" do země vycházejícího slunce a zpět. Ani zvýšené úsilí v poslední etapě nedokázalo nahradit výpadek z prvního týdne a konečný součet 14 543 kilometrů znamená, že předpoklad se nepodařilo naplnit na 100%. Důležitějším cílem akce bez ohledu na čísla je dobrý pocit z pohybu a aktivní odpočinek, který by měl být vždy v rovnováze s prací psychickou. A ten zcela jistě naplněný byl!!! 

      Pozici lídra si udrželi učitelé, jejichž průměrný výkon za tři týdny byl 73,1 km na osobu. Mezi třídami s přehledem zvítězila 2. AO, ve které teoreticky ušel každý žák 50,6 km. V praxi ale třetinu výkonu své třídy mají na svém kontě tři děvčata - Klára Bartošová, Nicol Terenťjeva a Nikola Němcová. Druhé místo obsadil nejmladší ročník, kde pro změnu čtvrtinu výkonu obstarala dvojice Lukáš Aubrecht a Tomáš Reichman. Třetí místo patří dalším nováčkům - 1. A. Zde nejlepší duo Daniela Dvořáková a Karolína Hornová dokázalo nachodit své třídě 30% všech kilometrů.

      Nejlepší chodci, kteří urazili přes 100 km budou odměněni a ceny budou předány v lednu podle aktuální situace a docházky do školy...zatím si mohou pochutnat alespoň očima při pohledu na fotografii odměn :)

      Stovkaři:
      Eliška Bárková, Filip Blažek, Barbora Svobodová, Nikola Němcová, Nicol Terenťjeva, Tomáš Reichman, Iva Antlová, Žaneta Sekvencová, Karolína Hornová, Daniela Dvořáková, Lukáš Aubrecht, Klára Bartošová

       

      Pořadí tříd:

      1. 2. AO      50,6 km

      2. prima      42 km

      3. 1 .A         39,75 km

      4. 1. AO      39,56 km

      5. 3. AO      37,74 km

      6. sekunda  37,54 km

      7. kvinta      32,55 km

      8. 4. AO      30,1 km

      9. 3. A         30 km

      10. 4. A + tercie  29 km

      12. septima   26,88 km

      13. 2. A          23,96 km 

      14. kvarta       22,07 km

      15. oktáva     18,87 km

      16. sexta       16,64 km

       

      Děkujeme všem účastníkům soutěže a kdo začal chodit, ať nepřestane! Kdo ještě ani neodstartoval, ať začne! 

       

      S PŘÁNÍM ŠTĚSTÍ A ZDRAVÍ V NOVÉM ROCE

       

      VAŠI TĚLOCVIKÁŘI

       

    • Ekonomická olympiáda na OA
     • Ekonomická olympiáda na OA

      18. 12. 2020

      Největší odbornou soutěží v ekonomii a financích pro středoškoláky je v České republice již pátým rokem Ekonomická olympiáda. Otázky do soutěže a koncepci spoluvytváří ekonomové a odborníci z Institutu ekonomického vzdělávání a České národní banky a do letošního ročníku se v rámci školních kol přihlásilo téměř 20 tisíc studentů středních škol.
      Na obchodní akademii v Bučovicích se do internetové soutěže zapojilo 41 žáků 3. a 4. ročníku. Ve vyměřeném časovém limitu měli budoucí ekonomové za úkol odpovědět na 25 odborných otázek. Problematika byla zaměřena na oblast mikroekonomie, makroekonomie a také na aktuální hospodářské dění.

      A komu se nejvíce dařilo?

      Mezi nejúspěšnější řešitele třídy 4. AO patří Adéla Berková, Petr Zezula a Viola Štrajtová. Ve třídě 3. AO se nejlépe umístili Matěj Čulík, Karolína Dvořáková a Martina Moravanská. V krajském kole Ekonomické olympiády budou obor obchodní akademie na naší škole reprezentovat Adéla Berková a Petr Zezula, kteří si s úkoly nejlépe poradili.
      Vyhodnoceným studentům blahopřejeme k dosaženým pěkným výsledkům a všem přihlášeným děkujeme za účast v této odborné soutěži. Adéle a Petrovi přejeme hodně štěstí v krajském kole, které se bude konat v březnu příštího roku.

      Věra Kmentová, za komisi odborných předmětů

     • Lingvistická olympiáda

      18. 12. 2020

      Naše škola má za sebou mnoho ročníků Lingvistické olympiádě. Zvláštností této olympiády je fakt, že soutěžící žáci nepotřebují žádnou předchozí znalost lingvistiky nebo zběhlost v cizím jazyce. Obojí je sice výhodou, nicméně nejsou tím nejdůležitějším pro zdárné řešení. Úlohy vyžadují spíše analytické, logické a kombinatorické přemýšlení, a jsou tudíž zajímavé nejen pro studenty zaměřené na jazyky, ale i pro studenty se zálibou v matematice, informatice nebo logice.

      Některé ročníky znamenaly účast našich žáků až v celostátních kolech. Letošní ročník je samozřejmě značně nestandardní a dlouho nebylo jasné, jestli bude vůbec realizován. I přes výjimečnou situaci se však organizátoři (FF Praha a FF Olomouc) rozhodli za upravených podmínek soutěž spustit. Už první kolo letos probíhá distančně s využitím zvláštního soutěžního prostředí. Z naší školy se účastní dvanáct statečných, kterým držíme palce.
      Chcete-li si vyzkoušet alespoň jednu úlohu "lingvistického charakteru", můžete využít připojené galerie. První obrázek je zadáním, druhý pak řešením této úlohy. Další podobné úlohy z minulých ročníků pak můžete nalézt přímo na stránce soutěže www.lingol.cz.

      Igboštinou náležící do nigerokonžské jazykové rodiny hovoří asi 24 milionů obyvatel jihovýchodní Nigérie a Rovníkové Guineje. Pro její zápis se používalo písmo nsibidi, které mělo dvě formy. První, lidovou, postupně vytlačila latinka. Druhá z forem je ale používána dodnes členy místních tajných spolků.

     • Chodecká výzva - týden druhý

      14. 12. 2020

      Účastníci školní výzvy musí být zřejmě nejen dobří chodci, ale i plavci. Kdybychom totiž součet po druhé etapě nanesli na spojnici Bučovice - Tokio, pak jsme na trase právě uprostřed Japonského moře. Ve druhém týdnu se aktivita zvýšila a objevilo se sedmnáct účastníků, kteří překonali více než 40 km!!! Celkově jsme tedy zatím překonali 8 500 kilometrů.

      Co do účastníků, tak nejméně početná je skupina učitelů, kterých se aktivně zapojilo dvacet. Z učeben jsou ale zvyklí jak na neustálé chození, tak i na "přesilu", takže mají nachozeno suverénně nejvíc - přes 1 000 km. První příčku mezi třídami drží 1. A se vzdáleností přes 700 km, pronásledovaná primou (680 km) a sekundou (614 km). Jen o čtrnáct km méně má 2. AO a na dostřel se drží i tercie a 4. A.

      Výkony přes 40 km ve druhém týdnu:

      1. Rostislav Nevrtal III. (114 km)

      2. Daniela Dvořáková 1. A (85 km)

      3. Klára Bartošová 2. AO (80,6 km)

      4. Karolína Hornová 1. A (54 km)

      5. Jolana Gejdošová II. (48 km)

      6. Aubrecht I. (47,8 km)

      7. Sekvencová 3. AO (47,4 km)

      8. Přibilíková 1. AO (47,3 km)

      9. Dušková II. (46 km)

      10. Marek Fišer 1. AO (45 km)

      11. Němcová 2. AO (44,7 km)

      12. Simona Horáčková 4. A (42,6 km)

      13. Václav Krauer 3. AO (42,3 km)

      14. Kalábová II. (42 km)

      15. Tereňjeva 2. AO (41,7 km)

      16. Petr Tománek 1. A (40,2 km)

      17. Adriana Ludwigová V. (40 km)

       

       

       

       

     • Olympiáda z českého jazyka

      10. 12. 2020

      Dne 25. listopadu 2020 se na naší škole uskutečnilo školní kolo olympiády z českého jazyka. Soutěží se tradičně ve dvou kategoriích, I. kategorie je určena pro tercii a kvartu, II. kategorie pro žáky 1. – 4. ročníků vyššího gymnázia a obchodní akademie.

      Vzhledem k současné situaci se školního kola letos zúčastnilo 15 studentů, což určitě není velký počet, ale jsme rádi, že naši žáci myslí v této době i na mimoškolní činnost.

      Do okresního kola, které se bude konat na konci ledna 2021, postupují vždy dva účastníci s nejvyšším počtem bodů. V první kategorii je to Veronika Jandlová a Zuzana Kudličková, obě z tercie a obě se stejným počtem 38 bodů. Z druhé kategorie budeme výjimečně nominovat tři studenty, a to Jana Zbožínka ze septimy, který získal 41 bodů z 50 a Kláru Bartošovou (2.AO) a Jáchyma Čaplu (oktáva), kteří získali shodně 37 bodů.

      Všem, kteří se zúčastnili olympiády, blahopřejeme a těm nejúspěšnějším přejeme hodně štěstí v okresním kole.

      Růžena Nedělová

     • Chodecká výzva - týden první

      7. 12. 2020

      Během prvního týdne chodecké výzvy se podařilo urazit asi 2 900 kilometrů, což ukazuje i grafika na obrázku. Je to tedy zhruba třetinová vzdálenost směrem k místu konání olympiády. Cílem ale bylo se i vrátit...a podle míry zapojení zatím vše nasvědčuje tomu, že budeme vánoční svátky slavit v Japonsku. :(

      Nelíbí se vám současná omezení?!  Zatím jste ještě nenašli důvod vstát a pravidelně si "vyvětrat hlavu"? Chůze i běh jsou přeci svoboda...není důležitý věk ani bydliště, protože chodit můžete všude a vždy, kdy a kam chcete!  Nejde ani o žádnou konfrontaci, nemusíte překonávat soupeře, ale hlavně sami sebe! 

      Příkladem svým žákům jdou učitelé, kteří urazili 390 kilometrů a do nejlepší desítky by se propracovali hned tři z nich s výkonem přes 40 kilometrů. Mezi třídami vede 1.AG, kterou vpřed táhne zejména dvojice Karolína Hornová a Daniela Dvořáková. Překvapivě se na druhé pozici pohybují maturanti ze 4. A, kteří sice nemají ve svých řadách takové "supermany", ale jejich zapojení má kolektivní ráz a přes dvacet kilometrů zaznamenali Filip Blažek, Simona Horáčková, Natálie Drábíková, Nikol Němečková a Veronica Nicole Kejda. Na pomyslné třetí příčce je prima a zejména Tomáš Reichman a Agáta Gejdošová k tomu vydatně napomohli. Celkový součet přes 200 km se podařilo dosáhnout ještě 2. AO v čele s Klárou Bartošovou.

       

      Top 10 chodců:

      1. Daniela Dvořáková 1.AG (53 km)

      2.-3. Karolína Hornová 1.AG, Tomáš Reichman I. (51 km)

      4. Klára Bartošová 2.AO (47 km)

      5.Iva Antlová 3.A (32 km)

      6. Žaneta Sekvencová 3.AO (31,4 km)

      7. Filip Blažek 4.A (31 km)

      8. Marie Holíčková VIII. (30 km)

      9. Agáta Gejdošová I. (29,9 km)

      10. Simona Horáčková 4.A (29 km)

     • Dějepisná olympiáda

      30. 11. 2020

      V běžném školním režimu se v listopadu rozjíždí školní kola olympiád. Letos se organizátoři přizpůsobili nařízenému omezení a spustili olympiády distančně.

      Letošní (50.!) ročník dějepisné olympiády nese název: „Labyrintem barokního světa (1556 – 1781)“. Soutěže se zúčastnilo 11 nadšených historiků, kteří si se zadáním dobře poradili. Do okresního kola ale mohou postoupit pouze 3 :-(.
      Nejvíce bodů (z celkového počtu 57 bodů) dosáhli, a tedy postupují: Kateřina Jakabová z VII. (49 bodů), Marek Mazal z 2. A (48 bodů) a Eliška Halodová z VII. (44 bodů).
      Ostatní účastníky také moc chválíme a děkujeme za účast a chuť strávit další čas u PC. Jsou to: Terezie Hrabovská a Tina Goliášová z V., Petr Tománek a Kateřina Rotroeklová z 1. A, Jakub Šidlík z 2. A, Pavlína Benešová ze VI., Adam Janek ze 3. A, Tomáš Fryč ze VII.

      Postupujícím držme palce v okresním kole a všem přejme hodně zdaru a energie do další práce! :-)

      Mgr. Karla Goliášová, vyučující dějepisu

     • VZHŮRU DO TOKYA!!!

      26. 11. 2020

      Podle průzkumu se Češi v celostátní karanténě výrazně méně hýbou a více vyplňují čas jídlem, což má za následek tloustnutí. Průměrně Češi za posledních sedm měsíců přibrali 6,5 kilogramu. Na 30 % přibralo 5 kilogramů, 13% dokonce 10 kilogramů.

      A něčemu takovému nemohou tělocvikáři jen nečinně přihlížet. Proto jsme vymysleli VÝZVU k pohybu, kterou je společná cesta do olympijského Tokya!!! Cílem je urazit pěšky vzdálenost, která se rovná trase tam i zpět...tedy asi 18 000 km. Zdá se vám to moc? Když každý týden nachodíte alespoň 20 kilometrů (asi 3 km denně) a je vás  25 ve třídě, pak je to za tři týdny trvání soutěže 1 500 kilometrů za třídu. Máme 16 tříd...což znamená nachozených 24 000 kilometrů. A určitě vám navíc pomůžou třídní a tělocvikáři, takže máte k dobru spoustu kilometrů navíc ;)

      Kromě přehledu graficky znázorněného na mapě povedeme i průběžné výsledky ve srovnání tříd. Samozřejmě budeme přepočítávat výkony podle počtu žáků, aby měli všichni stejné podmínky. Zapojit se můžete jednoduše přes aplikaci Teams ve skupině, kterou používáte pro třídnické hodiny:

      1. NA KONCI KAŽDÉHO SOUTĚŽNÍHO TÝDNE V PÁTEK do 12:00 zapíšete počet uražených kilometrů (do tabulky v Excelu)
      2.  Vložíte pro kontrolu i záznam z mobilu (pořízení pomocí aplikací Mapy.cz, Runtastic, Endomondo apod. s viditelným datem, trasou na mapě, vzdáleností a časem) do složky „Tokyo 1. týden/2. týden/3. týden. Záznam bude uložený pod příjmením a v případě více záznamů i s číslovkou (např. Buchlovský 1, Buchlovský 2, …).

      Minimální počet za týden je 5 km a bude součástí hodnocení v TV! Když doplníte záznamy i například fotografií/krátkým videem jak „závodíte“ v olympijských sportech (např. vrh koulí provedený kamenem, hod oštěpem nahrazeným holí, apod.) budeme rádi za materiál pro doplnění článku k akci…

     • SPORTEM A HUMOREM KE ZDRAVÍ!!!

      19. 11. 2020

      Jestli je výuka na dálku dobrá nebo špatné se teprve ukáže...rozhodně je „jiná“. Jiný je i přístup k výuce tělesné výchovy, která přináší spoustu nových a často i úsměvných situací.

      Třeba při zadání absolvovat venkovní aktivitu podle vlastního výběru (vycházku, běh, kolo,…) se ukázalo, že někteří studenti za celý týden, který byl na vypracování, zřejmě ani neopustili dům….“Do teď jsem neudělal nic z důvodu, že tady lije jako z konve…“.

      Zajímavý je i případ selektivní odolnosti proti počasí při různých činnostech...“Dobrý den, budu o víkendu na rybách doufám, že to stačí...Opravdu nebudu běhat v dešti. „, ke které lze podotknout, že běh byl jen jedna z možností a o víkendu samozřejmě také pršelo ;)

      Tam, kde nejprve byl problém s počasím, se ve snaze minimalizovat pobyt venku a zkrátit čas nutný pro splnění úkolu se v listopadu při asi 80C vyskytnou i dotazy typu: „...šlo by místo 5 km chůze jízda na kole bylo by to lepší.“

      Rozdílnost přístupu ukazuje i případ, kdy na jedné straně dokázal jistý jedinec ujít jeden kilometr na zahradě 30 x 30 metrů, ale naopak jiný měl problém se vzdáleností cca 50 metrů….“ Aplikace mi po 21 sekundách přestala fungovat a já jsem v žádném případě nemínil ten úsek opakovat.

      Když se mobil nevybije, tak poskytuje i zajímavé informace o způsobu provedení. Třeba, že se jednalo o „běh bez cíle“.

      Zvláštní kapitolou je i plnění disciplín Olympijského víceboje...ukazuje, že Češi jsou národ kutilů a mistři improvizace...kde jinde by vám byli schopni vyrobit lavici na shyby z žebříku nebo švihadlo nahradit dvěma svázanými pásky z županu…??? A že lze splnit úkol nad rámec povinnosti a s humorem dokazují i některá videa....

      Úkoly jsou často vypracovávány i alternativním způsobem….venkovní aktivita pojatá jako rodeo s teletem určitě nepatří mezi běžné způsoby sportovních činností, ale za její náročnost je nutné ocenit krocení divokých zvířat jako plnohodnotný výkon.

      Jak jinak zakončit tělocvik než rázným a motivačním heslem...!?

     • Život se přesunul na síť, úspěchy ho následují

      17. 11. 2020

      Určitě jste při svých cestách opuštěným městem vnímali, jak se z nich život vytratil. Ale není třeba zoufat. Překladatelé běžně pracují mimo rušné ulice, a proto nikoho nepřekvapí, že i soutěž pro mladé nadějné překladatele může bez potíží proběhnout v online prostředí. Stačí se připojit k datovému proudu a vrhnout se do práce.

      Soutěže nadějných překladatelů, kterou pořádá Filozofická fakulta UP Olomouc, se studenti Gymnázia a obchodní akademie Bučovice se účastnili v jazycích anglickém a ruském. Úkol pro studenty byl skutečně náročný. Přeložit dva žánrově naprosto odlišné texty je tvrdý oříšek i s předpokládaným přístupem ke slovníkům, encyklopediím a neomezeným zásobám čokolády.

      Za ruský jazyk do univerzitního kola postupují: Nicol Terenťjeva, Tina Goliášová a Eva Zourková

      Za anglický jazyk do univerzitního kola postupují: Natálie Houšťová, Kateřina Jakabová a Adéla Pešková.

      Všem účastníkům děkujeme.

      Postupujícím studentkám blahopřejeme a věříme, že si hravě poradí i s dalšími překladatelskými oříšky, které na ně čekají v dalším kole soutěže.

    • Logická olympiáda 2020
     • Logická olympiáda 2020

      17. 11. 2020

      Logická olympiáda, soutěž pořádaná Mensou České republiky, je založená na logických úlohách, jejichž řešení vyžaduje samostatný a kreativní přístup.
      Mnoho soutěží bylo letos kvůli distančnímu způsobu vzdělávání odvoláno. Logická olympiáda ale i v běžných letech pořádala první kolo online, a teprve až krajská kola byla pořádána prezenčním způsobem. Proto se letošní průběh přizpůsobil současným možnostem a přešlo se na online soutěž i ve vyšších kolech.
      Letošního ročníku Logické olympiády se z naší školy zúčastnilo 5 žáků v  kategorii B (2. stupeň ZŠ a nižší stupeň osmiletých gymnázií) a 7 žáků v kategorii C (žáci středních škol). V kategorii B dosáhl nejlepšího hodnocení Vít Holoubek ze sekundy a v kategorii C se pak Terezie Plavinová ze septimy stala naší krajskou semifinalistkou.
      Děkujeme všem žákům za účast v soutěži i při těchto ztížených podmínkách a za vzornou reprezentaci školy. 

      Na adrese www.logickaolympiada.cz/ukazky pak můžete navštívit soubor ukázkových úloh této soutěže různých kategorií. Možná i vy objevíte dosud nevyužité možnosti svého nadání a v příštím ročníku rozšíříte počet soutěžících...

     • Distanční výuka žáků SŠ

      2. 10. 2020

      Vážení rodiče,

      dne 1. října jsem obdržel oficiální nařízení mimořádného opatření Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje, na základě kterého se s účinností ode dne 5. října 2020 od 0:00 hodin do 18. října 2020 do 23:59 hodin nařizuje (mimo jiné) omezení provozu středních a vyšších odborných škol a konzervatoří podle zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů (dále jen „školský zákon“).

      Omezení spočívá v zákazu osobní přítomnosti žáků a studentů na středním a vyšším odborném vzdělávání ve školách a vzdělávání v konzervatoři podle školského zákona, s výjimkou: povinné školní docházky, praktického vyučování a praktické přípravy, škol zřízených při zařízeních pro výkon ústavní výchovy nebo ochranné výchovy, škol zřízených Ministerstvem spravedlnosti, praktických škol jednoletých a dvouletých.  

      Z výše uvedeného vyplývá, že všichni žáci školy, s výjimkou nižšího stupně víceletého gymnázia (prima, sekunda, tercie, kvarta) s účinností od 5. 10. 2020 přestávají docházet do školy a plně přechází na distanční formu výuky, která je od letošního školního roku povinná jak pro žáky, tak učitele. V době distanční výuky, podobně jako v loňském školním roce, žáci nedocházejí do školy, nemají tak možnost školního stravování.

      Distanční výuku plánujeme a organizujeme v souladu s metodickým doporučením vydaným MŠMT. Vycházíme při tom z běžného rozvrhu hodin, podle kterého žáky vzděláváme prezenčně. Přibližně polovina hodin jednotlivých předmětů může být odučena online prostřednictvím aplikace MS Teams. Tyto hodiny jsou v rozvrhu jednotlivých tříd vyznačeny a fixovány tak, tak, aby počet plánovaných "videohovorů" nepřesáhl 3, výjimečně 4 vyučovací hodiny/den. Obecně platí, že v každém předmětu má učitel možnost minimálně 1x týdně komunikovat se svými žáky prostřednictvím MS Teams. Běžná komunikace s žáky i rodiči bude probíhat výhradně v EduPage. Ve výuce řady předmětů je i při prezenční výuce  využíván systém Moodle, tato možnost zůstane při distanční formě výuky zachována.

      Možnost práce v aplikaci MS Teams je pro žáky i učitele novinkou. Věříme, že po překonání počátečních technických obtíží a získání nezbytných zkušeností přispěje k efektivitě nejen distanční, ale i prezenční výuky.

      S přáním hezkého dne a zdraví Jaroslav Honza, ředitel školy.

     • Jak SE ZAPOJIT do ZÁBAVNÉHO DOBRODRUŽSTVÍ

      30. 9. 2020

      JSME 1. AO. Chceme být dobrá parta, a tak vyrážíme na adaptační kurz.

      Kam? Tradičně na základnu Malina do Ruprechtova.

      Kdy? Od 22. do 25. září.

      Čeká nás tam ostřílený tým Roman a Magda, kteří pro nás mají přichystánu velkou spoustu seznamovacích aktivit.

      A co počasí? Perfektní. Sluníčko svítí celou dobu až na pátek, ale to už nám nevadí, venkovní aktivity jsou za námi a my už jen hodnotíme. STRUČNĚ každý třemi přídavnými jmény, třemi jmény podstatnými a třemi slovesy.

      A TADY JSOU ty nejčastější výrazy:

      Přídavná jména: zábavné, nezapomenutelné, skvělé, užitečné, povedené, sportovní, seznamovací,…

      Podstatná jména: dobrodružství, přátelé, hra, sblížení, trpělivost, zážitek, zábava , kolektiv…

      Slovesa: nelitovat, smát se, bavit se, poznat se, spolupracovat, nenudit se, přemýšlet, zapojit se,…

      Co dodat? Snad nám to vyjde.

      D. Vrbácká a studenti 1. AO

     • Adaptační kurz 1. A

      29. 9. 2020

      Na adaptační kurz do Ruprechtova jsme odjíždeli společným autobusem v úterý 15.9. Strávili jsme zde 4 dny za účelem stmelení kolektivu a poznávání se navzájem. Program, na kterém se podílelo 6 tutorů z vyššího ročníku gymnázia a vedoucí kurzu, byl nabitý od rána do večera, takže jsme se ani chvíli nenudili.

      Vyzkoušeli jsme si zajímavé hry a aktivity, které by nás normálně nenapadly. Všichni jsme si to moc užili. Bylo to úžasné a nad naše očekávání.

      Adéla Rašnerová

     • Atletické počiny žáků GOA

      24. 9. 2020

      Přestože školní sportovní soutěže jsou na bodu mrazu, atletická sezóna se probouzela z covidového útlumu a prázdniny byly nabité k prasknutí. Dva žáci Gymnázia a OA Bučovice zaznamenali v této době výrazných úspěchů. Robert Gonda ze septimy se účastnil v Olomouci Mistrovství Moravy a Slezska v běhu na 110 m překážek a umístil se časem 16,93 s na slušném šestém místě. O poznání lepší výsledek zaznamenal ve skoku dalekém, když v předposledním pokusu dolétl až na 660 cm a vysloužil si stříbrnou pozici. Na následné nominaci na mistrovství republiky však figuroval až pod čarou, protože mu při pokusu pomohl vítr o rychlosti 2,2 m/s (povoleno je do 2 m/s). Osobní rekord 630 cm na pozvánku nestačil.

      Dalším atletem účastnícím se vrcholných akcí byl Marek Hrubý z kvinty. Prezentoval se v Uherském Hradišti na Mistrovství Moravy a Slezska ve svých oblíbených vrhačských disciplínách vrhu koulí, hodu oštěpem a diskem. Nejdelší oštěpařský pokus měřil 40,72 m, což stačilo na pěkné šesté místo. Čtyřkilogramovou kouli poslal Marek metr pod svůj osobní rekord, ale i tak si výkonem 13,14 m vysloužil bronzovou příčku. Nejlepšího umístění dosáhl v hodu diskem. Jeho náčiní dopadlo na hranici 42,63 m a pouze jeden sportovec dosáhl lepšího výkonu. Svým počínáním si vysloužil nominaci na mistrovství ČR v posledních dvou zmiňovaných disciplínách. Ve vrhu se Markovi nepodařilo přiblížit k „osobáku“, přesto se umístil na krásném 13. místě. Ovšem s diskem mohl být nadmíru spokojený. Osobák v podobě 47,85 m přidělil Markovi čtvrté místo.

      Oba atleti zaslouží velké gratulace.

      Mgr. Josef Křížka, vyučující Tv

     • Atletika v izolaci

      22. 9. 2020

      V pondělí 21. 9. měla proběhnout atletická olympiáda "Memoriál Josefa Trakače a Dušana Gregora" jako připomínka dvou osobností. Dvou absolventů školy. Dvou sportovců. Dvou členů Sokola Bučovice. Dvou různých osudů... Oba žili a chodili na gymnázium v meziválečném období. Josef Trakač se věnoval atletice a na trati 100 metrů se roku 1938 probojoval až do celostátního finále (při příležitosti sokolského sletu), které vyhrál. Kvůli židovskému původu se pohyboval od roku 1941 v soukolí mašinérie, která jej přes pracovní tábor a terezínské ghetto dostala až do koncentračního tábora v Osvětimi. Zemřel tesně před skončením války v tzv. pochodu smrti, když nacisté utíkali před frontou a smrt vězňů vyčerpáním a hlady byla jedním z očekávaných důsledků. Dušan Gregor se proslavil úspěchem na Zborovském závodě všestrannosti, který je díky kombinaci běh, plavání střelba podobný triatlonu nebo modernímu pětiboji. Po roce 1989 se navíc zasloužil o obnovu Sokola v Bučovicích a vrácení budovy sokolovny z majetku UP závodů.

       

       Jejich sportovně zdatní nástupci se letos mohou utkat jen na dálku. Výkony dosažené v hodinách tělesné výchovy jsou přes nemožnost přímé konfrontace a bez podpory publika i tak velmi kvalitní. Mezi nejmladšími třídami (prima až tercie) dosáhl nejlepšího výkonu v běhu na 60 metrů Šimon Reichman časem 8,2 sekundy s velkým náskokem proti Daliboru Povolnému a Rostislavu Nevrtalovi, kteří zaběhli tuto trať za 8,6 sekundy. Starší ročníky u sprintu už pokoušejí nejen hranici osmi sekund, ale pomýšlejí i na překonání školního rekordu. Nejvíce se mu přiblíži Robert Gonda (7,3 s), Hugo Grebec a Václav Krauer (oba 7,4 s). Do pomyslného finále by se jako čtvrtý dostal Tomáš Zbytek (7,6 s).

      Ve skoku vysokém je obtížnější dosáhnout dobrých výkonů, protože se jedná o technicky náročnější disciplínu a zatím tedy průběžné výsledky neodpovídají skokům, které byly k vidění ve finálových skupinách atletické olympiády. Favoritem a zatím i nejlepším výškařem je Robert Gonda (165 cm), následovaný   Václavem Chmelařem a Matyášem Hýblem (155 cm) a dvojicí Marek Doležal, Radek Suchomel (150 cm). U nejmladších si rozhodně zaslouží pozornost úspěšný pokus Matyáše Míči na výšce 140 cm!

      Na hattrick má zaděláno Robert Gonda i díky skoku dalekému. Jako jediný překonal hranici šesti metrů - přesněji 6,07 metru. S půlmetrovým náskokem následuje skupinka "pětimetrových skokanů" - David Rotrekl (5,50 m), Václav Chmelař (5,40 m), Václav Krauer (5,20 m), Matyáš Hýbl (5,03 m). U nejmladších se mezi dálkaři objevují jména borců úspěšných i ve skoku vysokém a v běhu na 60 metrů - Matyáš Míča (4,47 m), Šimon Reichman (4,40 m), Rostislav Nevrtal (4,23 m). V primě příjemně překvapil skokem 3,70 metru David Pokorný, což je výkon kvalitativně srovnatelný s o dva roky staršími chlapci.

      Výčet výkonů není zdaleka konečný a přejeme všem sportovcům, aby se jim podařilo posunout se ještě k lepším výsledkům!

     • Adaptační dopoledne třídy primy

      21. 9. 2020

      V pátek 4. září proběhlo adaptační dopoledne nejmladších studentů naší školy – třídy primy. Ve spolupráci s Mgr. Kežlínkovou jsme pro žáky nachystali seznamovací hry ve třídě, které měly za cíl vzájemné poznávání se mezi spolužáky. Po krátké přestávce jsme se společně vydali na procházku Bučovicemi – přes nově rekultivovaný lesopark Kalvárie, kde u jednoho z letohrádků proběhly další seznamovací hry. Poté jsme se vydali zpět dolů do města, kde jsme se zastavili u hřiště u aleje. Zde jsme pro žáky měli připravené aktivity především na rozvoj spolupráce a posílení týmového ducha. Vše jsme zakončili odchodem do školy a obědem v naší nové moderně zrekonstruované jídelně. Žákům se program adaptačního dopoledne líbil a doufáme, že připravené aktivity pomohou k vytvoření dobrého kolektivu pro celých 8 let jejich studia na našem gymnáziu.

      Mgr. Petr Homola

     • Slavnostní otevření nových prostor školy

      18. 9. 2020

      Ve středu 16. září 2020 se v rámci oficiálního slavnostního otevření s novým vybavením školy seznámili představitelé kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem.

      Článek z Portálu Jihomoravského kraje

      Novou kuchyň s jídelnou, počítačové učebny, kabinety i nové ubytovací kapacity mají nyní k dispozici studenti a zaměstnanci Gymnázia a obchodní akademie Bučovice.

      Nové prostory v hodnotě 45 milionů korun zafinancoval škole její zřizovatel, kterým je Jihomoravský kraj. Jejich výstavba, kterou si vyžádalo předchozí sloučení bučovického gymnázia se zdejší obchodní akademií, byla zahájena na podzim roku 2018.

      Vznikla zde nová jednopodlažní přístavba k budově bývalého dívčího internátu, v níž je školní kuchyně a jídelna umístěna. V opravených podlažích bývalého internátu byly zřízeny odborné počítačové učebny, nové kabinety a hygienické zázemí. Část byla upravena také pro potřeby příležitostného ubytování žáků či hostů školy. Demolicí a opětovnou výstavbou prošla i podzemní spojovací chodba mezi objektem hlavní školní budovy a rekonstruovaným objektem. Celý areál školy, kterou v letošním školním roce navštěvuje 417 žáků, je tak v současnosti propojený v jeden celek.

     • Mezi uměním a karanténou

      15. 6. 2020

      Další úkol z výtvarné výchovy byl inspirován internetovou výzvou Tussen Kunst & Quarantaine, kterou jste v minulých týdnech určitě zaznamenali. V původní výzvě bylo cílem ztvárnit svůj oblíbený obraz pomocí tří věcí, které najdete doma. My jsme si zadání trochu upravili (bylo možné předělat jakoukoli fotku či obrázek, nemuselo jít o klasické umělecké dílo) a počet rekvizit nebyl nijak omezen. Výsledek práce našich šikovných studentů vás jistě pobaví.


      Marta Lučná

     • Práce Vv - Minecraft

      15. 5. 2020

      Třetím dobrovolným domácím úkolem, který mohli výtvarníci z naší školy zpracovat, byla práce inspirovaná známou počítačovou hrou. Shodou okolností se zveřejnění jejich obrázků "potkalo" s výročím vzniku této hry, a tak si dovolím ocitovat z jedné aktuální slohové práce, jejímž autorem je právě velký fanoušek Minecraftu.

      Vážení hráči,
      také máte občas chuť udeřit pěstí do nějakého stromu? Nebo snad postavit dům z hlíny či se pomocí kanónu odpálit 150 metrů daleko? To vše je možné ve světě Minecraftu. Populární sandboxová hra v těchto dnech slaví 11 let od svého vzniku. Během jediné dekády prodalo studio Mojang více než 176 milionu kopií, čímž se Minecraft stal nejprodávanější hrou všech dob.

      U příležitosti jeho 11. výročí bych jménem všech hráčů rád poděkoval vývojářům za úžasnou hru, která tvořila dětství desítkám milionům dětí, včetně mě samotného. Děkujeme vám za všechny ty šťastné chvíle, kdy jsme našli naše první diamanty, i ty méně šťastné okamžiky, kdy nám creeper poprvé odpálil náš domeček z hlíny. Bylo to krásných 11 let a já doufám, že tu s námi Minecraft ještě nějakou tu chvíli bude.

      Za všechny výtvarníky i fanoušky Minecraftu M.L.

     • Krajské koronakolo zeměpisné olympiády

      14. 5. 2020

           Většina soutěží sportovních i znalostních byla zrušena, ne ale úplně všechny! Netradičně s využitím online formy se uskutečnilo krajské kolo zeměpisné olympiády. Do něj postoupil z okresu stejně jako vloni Lukáš Kubíček z oktávy. V konkurenci top geografů Jihomoravského kraje se umístil na šestém místě!

           Příští rok bude "trůn" nejlepšího zeměpisáře školy volný a jeho nástupci mohou už teď začít přípravu. Třeba na základě testů z předchozích ročníků:

       https://www.zemepisnaolympiada.cz/testy.phtml

       Lukášovi nejen gratulujeme k úspěchu, ale také děkujeme za reprezentaci školy!

     • Práce Vv - Komiks

      22. 4. 2020

      První dobrovolný domácí úkol z výtvarné výchovy jsem zadávala s obavou, zda vůbec někdo zareaguje… Naštěstí se ukázalo, že šikovných výtvarníků máme ve škole dost. A kladných ohlasů na jejich práci zveřejněnou na webových stránkách školy mi taky nepřišlo málo. Takže kreslíme dál! Druhým úkolem bylo upravit fotografii tak, aby vypadala jako komiksová kresba. Někteří si jako nástroj zvolili editor fotografií, jiní použili klasické pastelky nebo fixy. A několik autorů vytvořilo celý příběh či dokonce kompletní komiksovou knihu! Výsledek jejich tvorby můžete zhlédnout v galerii.
      Ať vás obrázky potěší!

      Marta Lučná, vyučující Vv

     • Fotodeník z karantény

      8. 4. 2020

      V současné mimořádné situaci, kdy byly uzavřené školy a výuka probíhá naprosto jinak, než jsme byli doposud zvyklí, doporučil ministr školství učitelům, aby se zaměřili především na DŮLEŽITÉ předměty. Proto jsem měla radost z toho, že mnozí studenti ocenili dobrovolný domácí úkol z výtvarné výchovy. Tématem byl fotodeník z karantény, který bylo možné vytvořit různými výtvarnými technikami. Nabízela se především fotografie, a tak se mi sešla spousta krásných koláží a prezentací. Do galerie jsem vybrala jen část z nich. Děkuji všem výtvarníkům, kteří se do projektu zapojili a dali souhlas se zveřejněním svých prací.
       

      Marta Lučná

     • Aktuální informace - přijímací zkoušky, maturity, online výuka, dokončení přípravných kurzů

      2. 4. 2020

      Přijímací zkoušky

      Jednotná přijímací zkouška ke vzdělávání ve střední škole pro školní rok 2020/2021 proběhne nejdříve 14 dnů ode dne obnovení osobní přítomnosti žáků na vzdělávání ve středních školách. Konkrétní termín jejího konání stanoví ministerstvo. MŠMT předpokládá, že termín otevření škol pro prezenční výuku bude znám s určitým časovým předstihem, tudíž že kroky směřující k přípravě realizace přijímacího řízení bude možno konat ještě před samotným otevřením škol (například vyhlášení konkrétního data konání jednotné přijímací zkoušky ministerstvem). Nicméně stále platí, že konkrétní termín konání této zkoušky se nebude moci uskutečnit dříve než 14 dní po otevření školy.

      Jednotná přijímací zkouška se skládá, stejně jako podle stávající právní úpravy, z písemného testu ze vzdělávacího oboru Český jazyk a literatura a písemného testu ze vzdělávacího oboru Matematika a její aplikace.

      Každý uchazeč může písemný test z každého vzdělávacího oboru konat pouze jednou. Uchazeč skládá zkoušku ve škole uvedené na přihlášce v prvním pořadí.

      Maturitní zkoušky

      Zahájení maturitních zkoušek - pokud bude umožněna přítomnost žáků na vzdělávání ve středních školách nejpozději 1. června 2020, pak bude maturitní zkouška zahájena nejdříve 21 dnů po obnovení možnosti osobní přítomnosti žáků ve středních školách. Současně platí, že maturitní zkouška musí být zahájena nejpozději do 30. června 2020.

      Termíny, které nemohou být v mezidobí naplněny vůbec nebo s obtížemi (například odevzdání žákovského seznamu literárních děl do 31. března), budou posunuty. Konkrétní časové schéma konání maturitní zkoušky vyhlásí ministerstvo.

      Skladba maturitní zkoušky

      Pro maturitní zkoušku konanou podle upraveného zákona platí, že se skládá ze stejných zkoušek jako by se skládala maturitní zkouška konaná podle školského zákona. Výjimkou je však to, že ve společné části maturitní zkoušky se nebude v případě zkušebního předmětu český jazyk a literatura a cizí jazyk konat písemná práce.

      Hodnocení maturitní zkoušky

      Didaktický test bude hodnotit Centrum, ostatní části maturitní zkoušky budou hodnoceny školou. Jakou váhu budou mít jednotlivé dílčí části maturitní zkoušky na celkovém výsledku, bude stanoveno vyhláškou.

      Volno k přípravě na konání maturitní zkoušky - "svatý" týden

      Výslovně se stanovuje, že ředitel školy může dát žákům až 5 dní volna k přípravě na zkoušku. S ohledem na skutečnost, že žáci se aktuálně osobně neúčastní výuky ve škole, ale jsou vzděláváni distančním způsobem, je tak na úvaze ředitele školy, zda žákům toto volno poskytne.

       

      Online výuka

      Současným žákům naší školy jsou jednotlivými vyučujícími připravovány materiály k domácí výuce a zadávány úkoly (domácí práce) prostřednictvím již používaných systémů EduPage nebo Moodle. V závislosti na potřebě konkrétní výuky daného předmětu je využíváno systému online kurzů, natáčení videí k vysvětlení látky, snímána videa prostřednictvím interaktiní tabule, online komunikace prostřednictvím volně dostupných komunikačních nástrojů, zpětná vazba pomocí cvičení odevzdávaných opět pomocí kombinace systémů Moodle a EduPage apod. 

       

      Dokončení přípravných kurzů

      Žákům v přípravných kurzech byly rozdány materiály zbývajících hodin na poslední prezenční hodině, v případě matematiky žáků z 9. tříd pak byly ještě rozeslány online. Bude-li to organizačně možné - podle data otevření prezenční výuky ve školách - bude zorganizována ještě jedna hodina každého vyučovacího předmětu přípravných kurzů. Konkrétní termín se samozřejmě odvíjí od data obnovení školní docházky a bude včas oznámen.

     • Mimořádné opatření

      9. 3. 2020

      V souvislosti s nepříznivým vývojem epidemiologické situace ve výskytu nového virového onemocnění se na základě oznámení předsedy vlády ČR od středy 11. 3. 2020 zakazuje osobní přítomnost žáků ve škole a školských zařízeních. Škola bude do odvolání uzavřena.

      Úřední hodiny 8 - 12 hod.

      Mimořádné opatření s účinností od 11. března 2020.pdf

      Obědy strávníků školní jídelny budou ze systému automaticky odhlášeny. Veškerá komunikace bude řešena pouze elektronickou nebo písemnou formou.

     • Inzerát

      17. 1. 2020

      Gymnázium a obchodní akademie Bučovice, p. o.

      přijme do pracovního poměru

      kuchaře - kuchařku

       

      Požadujeme:

      • vyučen/a v oboru
      • praxe v oboru výhodou
      • zodpovědný a aktivní přístup k práci
      • schopnost samostatného řešení úkolů

      Nabízíme:

      • práci na hlavní pracovní poměr
      • odpovídající platové podmínky
      • zkrácený pracovní úvazek
      • jednosměnný provoz
      • benefity určené zaměstnancům školy

       

      V případě Vašeho zájmu zasílejte nabídky se strukturovaným

      životopisem na e-mail: srnova@gymbuc.cz nebo písemně

      na adresu: Gymnázium a OA Bučovice, Součkova 500.

      tel. 517 383 119

     • Divadelní žně

      10. 3. 2020

      První měsíce druhého pololetí se nesly ve znamení divadla. Vstupenky na představení brněnských scén jsou už v září vyprodané na půl roku dopředu, a tak na nás došla řada až v únoru a v březnu. Divadelní zážitky to ale nijak neumenšuje!

      V únoru byli studenti tercie na představení Kulhavý šermíř v Divadle Polárka. Oním šermířem byl malíř Jaroslav Čermák, netradiční osobnost 19. století, typ člověka, o němž se nedočteme v učebnicích, přesto nás může jeho život oslovit a inspirovat.

      Podruhé vyjeli terciáni začátkem března do divadla Reduta na představení Teror. Šlo o netradiční hru, která vypadala na jevišti jako soudní proces a diváci měli rozhodnout o vině či nevině obžalovaného. Hra se hraje v celém světě a hlasování diváků – přísedících soudců – vyznívá ve prospěch obžalovaného. Divadlo se líbilo a vzbudilo živou diskusi na téma, kdo nese odpovědnost, kdo se provinil, kdo se zachoval správně. Jako bonus studenti navštívili některé brněnské památky.

      Kvarta jela koncem února do Mahenova divadla na představení Dobové tance. Hrálo se o roce 1848, o statečnosti a zbabělosti, úplatcích, prospěchářství, vlastenectví. I když děj hry kladl na diváky jisté nároky, hlavně co se týče dobového kontextu, jednotlivé typy postav a jejich vlastnosti byly dobře poznatelné a pochopitelné. Hra přinesla poučení o chování lidí v situacích, kdy se tzv. láme chleba.

      Určitě čitelnější byl pohádkový děj Jiráskovy Lucerny, představení, které jsme navštívili začátkem března. A přestože je to hra stará více než sto let, pořád se líbí. Za příběh mlynáře, jeho schovanky Haničky, dvou vodníků, učitelského mládence a vrchnosti chtěl Jirásek schovat téma lidské důstojnosti a cti. Oděno do zábavného a barvitého divadelního kostýmu mělo u studentů i tak vážné téma úspěch, hra se líbila.

      Věříme, že těmito občasnými návštěvami divadla vzbudíme u žáků celoživotní divadelní zálibu!

      M. Urbánková, vyučující

     • ALL SCHOOL ENGLISH PRESENTATION CONTEST

      10. 3. 2020

      U příležitosti dnů otevřených dveří se na naší škole uskutečnil první ročník anglické prezentační soutěže. Účast  byla dobrovolná a mohl se přihlásit každý z řad všech ročníků. Jelikož škála témat k prezentování byla široká, bylo z čeho vybírat. Na soutěži jsme se dozvěděli například jak hledat ztracený poklad pomocí detektoru kovů, a to díky tématu Metal Detector od Toma Hýbla. Pavel Novák nám přednesl zajímavé poznatky o Dark Webu, které jsme ovšem někteří z nás možná raději nechtěli vědět, protože z některých zjištění nás opravdu zamrazilo.

      Téma Zero Waste nám ukázalo, jak snížit zbytečný odpad např. pomocí menstruačního kalíšku nebo bambusových výrobků. Téma Exotic Fruit představilo mnoho exotického ovoce rozmanitého vzhledu i chutí. Po skončení prezentace mohlo publikum některé zajímavé kousky i ochutnat.

      Vítěznou prezentací se stalo téma Zero Waste od Nely Frelichové (4. AO), druhé místo obsadil Lukáš Kalenda (4. AO) s Exotic Fruit a o třetí místo se dělila Francie za druhé republiky od Matyáše Hýbla (VII)  s tématem Tennis od Veroniky Fridrichové (3. AO).

       Každá prezentace si vysloužila obrovský aplaus a pochvalu, protože postavit se před publikum, mluvit přitom anglicky a snažit se předat smysluplné informace je těžší, než se zdá. Myslím, že každý soutěžící musel svést lítý boj s vlastní nervozitou, aby svoji prezentaci zvládl, takže vlastně nakonec vyhráli všichni.

      Za tým prezentujících chci poděkovat za podporu naší porotě, ve které zasedly paní profesorky  Ludmila Hejdová a Ladislava Mlčochová spolu se studenty Kubou Dolečkem a Markétou Valentovou. Věříme, že i v příštích ročnících soutěže bude hojný počet zúčastněných, kteří by nám mohli přednášet tak zajímavě jako letos. 

      Nela Frelichová, 4. AO

     • Brácha, poď!

      9. 3. 2020

      Hecování a fandění nebylo v okresním kole florbalu SŠ výhradní záležitostí bratrů Fryčových, kteří se povzbuzovali v nadpisu uvedeným pobídnutím. Halou vyškovské ZŠ Purkyňova se neslo fandění hned sedmi týmů a z toho tří ženských. O emoce bylo tedy v pátek 6. 3. postaráno měrou vrchovatou.

      Před chlapci byli jako schůdky seřazení tři soupeři a s každým stupněm se zvyšovala i náročnost a kvalita soupeřů. Hoši už předem znali sestavy soupeřů, protože se jich velká část pohybuje ve florbalovém prostředí a ISŠ vyhodnotili jako tým s nejmenším počtem aktivních hráčů a tudíž nejméně nebezpečný. Ještě než si po úvodním hvizdu vytáhli rozhodčí píšťalku z pusy, už museli opět písknout a Bučovice rychle vedly. I když soupeř jim podobně rychle radost utnul, další průběh už nikoho nenechal na pochybách, kdo ovládne tento duel. Celkem sedm branek, z toho tři trefy Tomáše Zbytka jasně určily vítěze.

      O kousek výš už stál výběr SOŠ Vyškov Sochorova, což se potvrdilo a Bučovice záhy prohrávaly. Díky zvýšené aktivitě se na chvíli dostaly do vedení, ale pak se nechaly dotáhnout na 2:2. Rozhodujícími okamžiky byly dvě další branky, na které soupeř dokázal zareagovat už jen snížením v samotném závěru.

      Skóre 4:3 znamenalo, že následující a současně poslední zápas s GSŠZE Vyškov byl fakticky přímým soubojem o postup do krajského kola. V první polovině se nikdo na nic zásadního nezmohl a stav 0:0 plně odpovídal situaci – nasazení v obraně a možná až přehnaná opatrnost v útoku na obou stranách.

      V podobných zápasech pak často rozhodne jen jediná chyba a tu udělali Vyškované, když nechali před brankou neobsazeného Štěpána Šmerdu. Po perfektní přihrávce Kryštofa Indrucha měl pro zakončení snadnou pozici a využil ji! Vyškovu v dalším průběhu pomohly dvě přesilovky pět na čtyři a jedna dokonce pět na tři dostat bučovickou sestavu na posledních pět minut pod extrémní tlak. Ani odvolání brankáře v závěru ale Vyškovu nepřineslo kýžený efekt a nejtěsnějším poměrem se vítězem a postupujícím stalo GOA Bučovice!

       

      Sestava (branky + asistence): Tomáš Zbytek (5+0), Kryštof Indruch (2+3), Štěpán Šmerda (2+1), Milan Prokop (2+0), Lukáš Fryč (0+2), František Zubek (1+0), Koudelka (0+1), František Červinka, Jiří Bašta, David Mládek, brankáři – Aleš Padalík, Tomáš Fryč

       

      Minimálně stejně dramatický průběh měl i turnaj dívek, ve kterém na sebe hned na úvod narazily dva nejsilnější celky – GOA Bučovice a GSŠZE Vyškov. Z příjemné pozice vedoucího týmu se díky gólu Karolíny Kohoutkové krátce radovaly Bučovice, ale po většinu doby měl navrch Vyškov. Když už zbývaly do konce poslední čtyři minuty a situace se zdála být prakticky bezvýchodná, konečně po množství střel mimo branku přesně zamířila Veronika Králová. Nejen že vykřesala jiskru naděje, ale další přesnou trefou i zažehla plamen, ve kterém shořely naděje Vyškovanek na snadné vítězství.

      A boj o postup pokračoval i proti výběru ISŠ Slavkov, i když jen na dálku. Po remízovém výsledku 3:3 dvou favoritů bylo totiž jasné, že zvítězí tým s větším počtem vstřelených branek. Jak na to ukázala opět Veronika Králová, jejíhož příkladu vzorně následovaly Karolína Kohoutková, Alžběta Hrozová a Terezie Plavinová. Výsledek 4:0 byl maximem, co se dalo udělat a pak už se jen čekalo, jak dopadne zápas Vyškov – Slavkov. Podle očekávání zvítězil Vyškov, ale Slavkov svoji kůži nedaroval lacino. Poměr skóre 3:1 Vyškovu nestačil a po chlapcích se do krajského finále posunula i děvčata z GOA Bučovice.

       

      Sestava: Veronika Andrýsková (brankářka), Tereza Žouželová, Natálie Houšťová, Tereza Mrázová, Julie Stávková, Terezie Plavinová, Kristýna Vaňková, Marie Holíčková, Karolína Kohoutková, Veronika Králová, Natálie Dohnalová, Alžběta Hrozová

     • Mimoškolní atletické počiny žáků GOA

      6. 3. 2020

      Na začátku kalendářního roku vrcholila atletická halová sezóna, v níž se několika žákům Gymnázia a obchodní akademie podařily skvělé výsledky. Při mistrovství Moravy a Slezska v Ostravě bral slavkovský Marek Hrubý z kvarty zlatou příčku ve vrhu koulí a podařilo se mu získat i skalp letošního lídra v této disciplíně a zařadil se na průběžné třetí místo v republikových tabulkách. Podobný úspěch si vyběhal Jakub Bárek z oktávy závodící za AHA Vyškov. Na trati 3000 m zaběhl fantastický čas 8:59,85 a získal stříbrnou medaili. Na dosah medaile byl i Robert Gonda ze sexty ve skokanských disciplínách. Ve skoku vysokém se umístil na pátém místě s výkonem 169 cm a ve skoku dalekém dolétl na 623 cm a skončil na sedmém místě. Tento výkon ho zařadil mezi náhradníky na mistrovství republiky, kde by se se shodným výkonem umístil na deváté příčce.

      Začátkem února se skokani a skokanky ze Slavkova ukázali na mezinárodním mítinku v Otrokovicích. Zde si první příčku a vylepšený osobní rekord ve výšce odvezla Veronika Andrýsková z kvinty za výkon 152 cm. K tomu ještě přidala třetí příčku ve skoku dalekém. V této disciplíně se předvedla i Patricie Pavlíková z 1. A a vyrovnaným sezónním maximem 487 cm brala stříbrnou pozici. V dálkařském sektoru se ještě ukázal Václav Krauer z 2. AO, který se také umístil na druhé příčce. Zlato v dálce za 604 cm a výšce za 170 cm si vyskákal Robert Gonda.

      Vrcholem halové sezóny bylo mistrovství republiky, kde se ukázali oba medailisté z MMaS. Krásného osmého místa docílil Jakub Bárek v běhu na 3000 m časem 9:03,13. Vzhledem k republikovému žebříčku mohl Marek Hrubý ve vrhu koulí pomýšlet ještě o trochu výše. Hned prvním pokusem si vylepšil osobní rekord na 14,25 m a zařadil se na průběžné druhé místo, kde se dlouho držel. Ve čtvrtých pokusech se ale ukázal držitel letošního nejlepšího výkonu Grulich z Opavy a posunul Marka na třetí příčku. V závěrečných pokusech se nic dramatického neodehrálo a Marek si odvezl bronzovou medaili z republikového šampionátu.

      Všem žákům školy blahopřejeme za sportovní výkony.

      Josef Křížka

     • Zlatá, stříbrná a bronzová angličtina

      17. 2. 2020

      Dne 13. 2. 2020 se pět studentů ze tříd sekundy a tercie (kategorie I. B, II. B) zúčastnilo okresního kola konverzační soutěže v anglickém jazyce. Angličtinářská olympiáda se skládala ze dvou částí – poslechu a rozhovoru s porotou.

      Studenti komunikovali v rámci jednotlivých témat, např. moje rodina, bydlení, každodenní život, cestování nebo nakupování a móda. Navzdory obavám žáků můžeme s velkým potěšením oznámit, že v nižší kategorii, tedy v kategorii I. B, obsadili naši studenti ta nejlepší místa.

      Na třetím místě se umístil Vojtěch Urbanec, druhé místo získala Hana Magdová a první místo obsadil Jan Machát, všichni ze třídy sekundy.

      Studenti tercie si soutěž vlastně jen vyzkoušeli v kategorii žáků základních škol, protože letos se v jejich kategorii okresní kolo nekoná. Bylo tedy rozhodnuto už předem a vítězka našeho školního kola Barbora Borůvková postupuje přímo do krajského kola.

      Úspěšným reprezentantům naší školy gratulujeme a přejeme jim mnoho dalších úspěchů v následujících soutěžích.

      Jana Výletová, vyučující anglického jazyka

     • Beseda se spisovatelem

      13. 2. 2020

      Ve čtvrtek 13. února na naší školu zavítal spisovatel a malíř Jan Sviták, který studenty nižšího gymnázia seznámil se svou tvorbou pro děti a mládež. Předčítání z knihy Temný dům v mrtvém lese předcházela neformální a přátelská beseda studentů se spisovatelem, který je také seznámil s tím, co předchází vydání knihy v nakladatelství, jak autor většinou postupuje při psaní povídky nebo románu a jaká úskalí ho čekají, když chce svou knihu vydat. Také mezi našimi studenty se našli jedinci, kteří se nestyděli a přiznali, že také zkoušejí psát – zatím jenom "do šuplíku", ale kdoví.....

      Knihu J. Svitáka Temný dům v mrtvém lese je možno objednat u vyučujících českého jazyka.

       

      Jan Sviták (nar. 1983)

      Psaní se aktivně věnuje od dětství. Píše dobrodružnou literaturu pro děti a realistickou prózu pro dospělé.

       

      Publikovaná díla:

      Čertovo kopyto – román pro děti (2010 – KAVAPECH, 2012 – Jedním dechem)

      Pekelný advent – román pro děti (2010 – KAVAPECH)

      Stará bolest – román pro dospělé (2011 – KAVAPECH, 2012 – Jedním dechem jako e-book)

      Jedním dechem – román pro dospělé – zapsaný v knize rekordů (2012 – Jedním dechem - pouze jako e-book)

      Knihy z konce světa – povídka v rámci publikace Vzorník 2012 (2013 – Knihovna hlavního města Prahy – pouze jako e-book)

      Houpání – povídka (2014 – MF Dnes)

      Tzerno Okki Batcha – povídka (2014 – Partonyma)

       

      Aktuality, články či povídky můžete číst na blogu autora – svitak.blog.idnes.cz

       

      (zdroj:jansvitak.cz)

     • Maškary z primy

      13. 2. 2020

      Nebojte, není to myšleno tak, že bych se našim primánům posmívala, protože chodí směšně nebo nevhodně oblečení. Maškarou je zde myšlen masopustní převlek. A protože je právě doba ostatků fašankových průvodů a karnevalů, pokusili jsme se o výrobu masek ve výtvarce. Jak se vám líbí?

      Marta Lučná, vyučující Vv

     • Lyžařský kurz sekundy

      6. 2. 2020

      Sekundáni se vrátili z lyžařského výcviku plní dojmů. Tak tedy:

       

      1. Jeli byste na lyžák se svými spolužáky znovu?

      2. Jaký nej nej zážitek jste si z lyžáku odvezli?

       

      ...N a lyžařský kurz bych se nejradši vrátila, vrátila bych čas, kdy jsem tam byla, kdybych mohla. Lyžák nás stmelil a samozřejmě byla i zábava, vůbec se mi nechtělo domů.

      Můj nejlepší zážitek byl ten, když jsme byli na procházce, protože jsme se házeli do sněhu, koulovali jsme se a kluci se schovávali holkám a naopak. Druhý nejlepší zážitek byl, když se všichni rozbrečeli, protože se máme všichni rádi :-D a paní profesorka Vintrová nás všechny objala a bylo to moc hezké...

       

      ...Určitě, protože jsem si to moc užil a přišlo mi, že to naši třídu hodně stmelilo. Navíc jsme se nemuseli učit, takže velké plus.

      Můj nejlepší zážitek? No, to je hodně těžké vybrat, protože všechny zážitky byly výborné. Vážně nevím, ale můžu jmenovat některé z nich: jízda slalomem, jízda v hlubokém sněhu, diskotéka, schovávačka ve sněhu. Víc už si asi nevzpomenu. Ale nejlepší byla asi ta schovávačka, protože jsme se v zasněženém lese snažili být neviditelní. Bylo to super. Škoda, že už jsem zase ve škole...

       

      Jel bych na lyžák zas?

      Ano, protože – lyžování 4,6 * z 5*

      - jídlo 5,2 * z 5*

      - ubytování 4,9 * z 5*

      - cesta 3,1 * z 5*

      celkem 4,45* z 5*

       

       

      Co se mi na lyžáku nejvíce líbilo?

      Asi to, že jsem neměl nikdy hlad a byl celý den s kamarády.

     • Lingvistická olympiáda

      11. 2. 2020

      Česká lingvistická olympiáda (ČLO) je celostátní odborná soutěž pro studenty středních škol, která jee spoluorganizována Filozofickou a Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy s podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Filozofické fakulty Univerzity Palackého. 
      Soutěž je zaměřena na lingvistiku, ale k úspěšné účasti není třeba znát ani konkrétní cizí jazyky, ani lingvistické termíny a teorie. ČLO se totiž zaměřuje na obecnou schopnost analýzy jazykových dat, která nepředpokládá věcné znalosti, ale především logické a kreativní myšlení. Úlohy tak zajímavou a zábavnou formou kombinují tématiku jazyků a komunikace s matematikou a informační a výpočetní technikou.
      Z naší školy se do regionálního kola v Praze probojovala Hana Šimoníková. Nutno podotknout, že do tohoto kola odjížděla na 390. místě průběžného pořadí v ČR, ale po regionálním kole poskočila na 127. příčku. Letos to ještě na postup do ústředního kola ČR nestačilo, ale vzhledem k tomu, že je Hana Šimoníková teprve kvartánka, má své "zlaté roky" z hlediska SŠ soutěží teprve před sebou.
      Děkujeme Hance za vzornou reprezentaci školy a gratulujeme ke krásnému umístění. 

     • Ve fyzice jsme zlatí!

      11. 2. 2020

      V pátek 24. ledna jsme vyrazili se dvěma studenty z tercie a se dvěma z kvarty do Vyškova na okresní kolo fyzikální olympiády. Ačkoliv termín olympiády byl nešikovně zvolený těsně před koncem pololetí a nezbývalo moc času na přípravu, přesto se naši studenti umístili na prvních příčkách. V kategorii E se umístili studenti kvarty Hanka Šimoníková na prvním a Marek Hrubý na druhém místě s velkou bodovou převahou nad ostatními účastníky. V kategorii F si zlato odnesla Markétka Janů z tercie, Jakub Vejda obsadil v tvrdé konkurenci místo sedmé. Zatímco pro studenty z tercie olympiáda pro letošek končí, kvartány čeká další souboj v kole krajském.

      Mgr. Hana Mrázková, vyučující fyziky

     • Beseda k finanční gramotnosti se septimou a 3. A

      1. 2. 2020

      Jakou půjčku si vybrat? Ta, co má RPSN 12 % nebo 43 %?

      Jestli je na dovolenou, tak ani jednu.“

      Vzít si leasing na auto nebo si našetřit?

      Jestli vám auto pomůže k vyššímu příjmu, pak leasing. Jestli jej nutně nepotřebujete k výdělku, šetřete.“

      O těchto a podobných okolnostech hospodaření s penězi jsme uvažovali na besedě v rámci výuky základů ekonomie. Již se budeme lépe orientovat v pojmech kontokorent, stavební spoření, hypotéka, úroky, dluhová past, akontace nebo třeba rozumný a nerozumný úvěr.

      Hospodaření s penězi v domácnostech pro nás již nebude neznámý labyrint. Tušíme, že je potřeba zvažovat možnosti a plánovat. A doufáme, že se nám nakonec podaří být finančně nezávislí.

      Největšího překvapení jsme se dočkali v závěru besedy, kdy nám host představil zlaté pravidlo finanční inteligence 10 - 20 - 30 - 40 aneb již od prvních příjmů a bydlení u rodičů si spořte!

     • Soutěž Finanční gramotnost

      1. 2. 2020

      Do další celostátní odborné soutěže, tentokrát ve finanční gramotnosti, se zapojila většina žáků 3. a 4. ročníku obchodní akademie Bučovice. Cílem soutěže, kterou vyhlásilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR společně s partnerem Evropskou asociací finančního plánování, je zaujmout a hravým způsobem seznámit středoškoláky s danou problematikou.

      Školní kola se konala prostřednictvím on-line soutěžícího systému a studenti řešili celkem 19 úkolů.

      Nejlépe si vedli:
      Petr Zezula, 3. AO 17 bodů
      Pavel Novák, 4. AO 16 bodů
      Veronika Zmrzlá, 3. AO 15 bodů
      Jiří Svoboda, 4. AO 15 bodů

      Všem zúčastněným děkujeme za pozitivní přístup a aktivní zapojení do soutěže.

      Zvláště studentům 4. ročníku přejeme, aby své znalosti z finanční gramotnosti úspěšně uplatnili také u maturitních zkoušek z odborných předmětů.

      Věra Kmentová
      za komisi odborných předmětů

     • Jazykové soutěže na Gymnáziu a obchodní akademii Bučovice

      1. 2. 2020

      Na konci listopadu se studenti vyšších ročníků gymnázia a obchodní akademie už poněkolikáté zúčastnili mezinárodní internetové soutěže v angličtině Best In English. Toto zápolení spočívá v maximálně šedesátiminutovém online testu, kde soutěžící řeší úkoly týkající se čtení, poslechu, slovní zásoby i gramatiky. Z našich studentů si nejlépe vedli Matyáš Hýbl ze septimy, Vojtěch Chudý ze 4.A a Jiří Svoboda ze 4.AO. Soutěže se každoročně účastní tisíce studentů z České republiky i dalších evropských zemí. Certifikáty o účasti mohou případně účastníkům být k dobru i u přijímacího řízení na vysokou školu.

      Koncem ledna pak proběhla celkem čtyři kola olympiády v angličtině, což je soutěž zaměřená hlavně na konverzaci a poslech. Mezi nejstaršími gymnazisty zvítězil Adam Vintrlík ze sexty, následován Soňou Novoměstskou z 1.A. Na obchodní akademii si vedl nejlépe Radek Suchomel z 1.AO a Tereza Tarabášová z 3.AO. V mladších kategoriích zabodovali Vojtěch Urbanec a Jan Machát ze sekundy spolu s Barborou Borůvkovou a Viktorií Hrdovou z tercie. Všichni jmenovaní mladší studenti postupují do okresního kola, u starších kategorií postupuje vždy vítěz rovnou do krajského kola.

      Oceňujeme odhodlání všech studentů, kteří se nebojí jít „s kůží na trh“ v jazykových soutěžích a porovnají svoji úroveň s ostatními v online testu, nebo dokonce plynně konverzují s vyučujícími v cizím jazyce před obecenstvem tvoře,ným ostatními soutěžícími. Jsme rádi, že máme pořád dost nadšených účastníků.


      Mgr. Jana Pokorná

      PS:  Nevyzvednuté drobné odměny pro prvních 10 účastníků BIE a pro všecky účastníky konverzační soutěže kategorie vyššího gymnázia jsou k vyzvednutí v kabinetě č. 16 (vedle sborovny).

    • Ekonomická olympiáda
     • Ekonomická olympiáda

      1. 2. 2020

      Ekonomická olympiáda je největší celorepublikovou soutěží v ekonomii a financích pro středoškoláky v Česku. Organizátorem je  Institut ekonomického vzdělávání a hlavním partnerem Česká bankovní asociace.
      V letošním ročníku se do školních kol přihlásilo rekordních 396 škol z celé České republiky a zúčastnilo se téměř 19 tisíc studentů.

      Na obchodní akademii v Bučovicích se do této internetové soutěže zapojilo 35 studentů 3. a 4. ročníku, kteří odpovídali v časovém limitu 40 minut na 25 odborných otázek. Školní kolo prověřilo znalosti nejen z mikroekonomie, ale i makroekonomie, finanční ekonomie či z aktuálního dění a hospodářské politiky.
      Mezi nejúspěšnější řešitele třídy 4. AO byli vyhodnoceni Nikola Májková, Lenka Hálová a Jiří Svoboda se shodným procentem úspěšnosti. Z třetího ročníku se nejlépe dařilo Viole Štrajtové, která získala i možnost zastupovat naši školu v krajském kole. To se bude konat začátkem února na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně a Viole v něm přejeme hodně štěstí.
      Vyhodnoceným studentům blahopřejeme k dosaženým pěkným výsledkům a všem přihlášeným děkujeme za účast v této odborné soutěži.

      Věra Kmentová
      za komisi odborných předmětů

     • Lyže, snowboard i běžky...

      17. 1. 2020

      Smeták, balón, němčina...jak se to rýmuje? Se smetákem se tančí, s balónem žongluje, v němčině se zpívá. A jen tak mimochodem k tomu patří i lyže, snowboard a běžky. Vše dohromady a ještě něco navíc přinesl kurz v Karlově určený pro žáky 1. AG, 1. AO a kvinty v termínu 12. - 17. 1.2020.

      Už před odjezdem bylo možné prostřednictvím webkamer pozorovat, že přírodního sněhu na jesenických svazích moc neleží, ale lanovky i sjezdovky jsou v provozu. A zůstalo u toho i celých pět dní, kdy se na Myšáku pohybovalo 46 účastníků se svými instruktory. Přízně počasí si nejvíce užila skupina běžkařů, která se v inverzním počasí vydala z Ovčárny na Praděd a mohla pozorovat moře mraků v nížinách a modrou oblohu se sluncem nad sebou, což se za celý týden na sjezdovkách podařilo ostatním jen na několik minut.

      Tvrdost podkladu a chuť technického sněhu si osobně vyzkoušela většina sjezdařů, což pro ně byla motivace už vícekrát raději nespadnout. Právě podmínky možná přispěly k tomu, že dvakrát musel lékař kurzu zamířit do nemocnice kvůli snímkům. Jednalo se sice o snímky na rentgenu a CT, které obvykle nezachycují nejšťastnější okamžiky, ale nakonec negativní výsledky přinesly pozitivní zprávy...nejde o žádný vážný úraz. Pomyslný zápas o zdraví kurzistů mezi bruntálskou nemocnicí a Bučovicemi skončil tedy 0:2!

      Náplní kurzu není ale jen jízda na prkýnkách a společné večery byly minimálně stejně zábavné jako lyžování. V pěvecké soutěži všechny svým výběrem i provedením německých písní nejvíce zaujal Robin Pavlíček. Taneční soutěž párů ovládl Michal Hrbáček se svojí partnerkou. Jejich tři vystoupení z kategorií standardních, latinskoamerických a volných tanců si u poroty i publika vysloužila nejvyšší hodnocení a bouřlivé ovace. Vůbec nevadilo, že partnerkou byl vypůjčený smeták. Skutečným vrcholem programu byla středeční soutěž „Karlov má talent“, kde se za špičkové číslo dal považovat nejen vítězný žonglér s míčem Marek Hrabovský, ale i standup komik Karel Bílek a trojice přeborníků Men's Physique Marek Mazal, Alexandr Šmerda a Ondřej Mach.

      A co by to bylo za kurz bez závodů? Poslední den přinesl možnost poměřit svoje síly ať už se soupeři pro pokročilé „profi“ lyžaře nebo třeba i s vlastním strachem u začínajících „akrobatických“ snowboardistů. Závod proběhlo 100% úspěšně bez diskvalifikace i jediného pádu, což se stává jen zřídka. Slalom i celý kurz jde vyhodnotit tak, že zde nebylo poražených a vítězi byli všichni, kteří jeli. Nejcennější výhrou nejsou totiž ani diplomy nebo sladkosti, ale nově navázaná kamarádství a zážitky.

       

      PROFI LYŽAŘI

      1. Andrýsková Veronika 16,4 s

      2. Pavézková Terezie 17,0 s

      3. Zbytek Tomáš 17,2 s

      4. Hrozová Alžběta 18,1 s

      5. Žert Matyáš 19,0 s

      6. Bílek Karel 19,6 s

      Otépka Jan19,6 s

      8. Líbalová Klára19,9 s

      Šídlová Lucie  19,9 s

      10. Dohnalová Natálie 20,5 s

      11. Homolová Natálie 20,6 s

      12. Pavlíková Patricie 20,8 s

      Hrabovský Marek20,8 s

      14. Pflimpfl Radek 21,0 s

      15. Minaříková Barbora 21,2s

      16. Šidlík Jakub 21,8s

      17. Kosař Marek 22,3 s

      18. Rybnikářová Denisa 22,4 s

      19. Bílková Elen 23,2 s

      20. Friessová Natálie 23,4 s

      21. Červinková Radka 23,5 s

      22. Mazal Marek 23,9 s

      23. Sugden Elizabeth 24,4 s

      24. Doubková Kateřina 24,5 s

      25. Veronika Bařinová 25,1 s

      26. Smutná Magdalena 26,0 s

      27. Pavlíček Robin 27,4 s

      Pašek Tomáš 27,4 s

       

      AKROBATIČTÍ LYŽAŘI

      1. Pešková Adéla 24,8 s

      2. Janů Tereza 27,1 s

      3. Zabloudil Filip 28,2 s

      4. Hrubá Iveta 28,3 s

      5. Hrbáček Michal 28,5 s

      6. Benešová Pavlína 30,0 s

      7. Palkovičová Zuzana 38,0 s

       

      PROFI SNOWBOARDISTÉ

      1. Vrábel Dominik 21,9 s

      2. Šmerda Alexandr 23,0 s

      3. Havrdová Johana 23,9 s

      4. Svobodová Vendula 25,0 s

      5. Mach Ondřej 25,9 s

      6. Voňková Michaela 31,0 s

       

      AKROBATIČTÍ SNOWBOARDISTÉ

      1. Haluzová Veronika 29,2 s

      2. Kolkopová Pavla 29,3 s

      3. Rusňáková Taťána 31,5 s

     • Waldmünchen podruhé

      17. 1. 2020

      Ne, nejeli jsme znovu do Bavorska (i když bychom rádi…). Po Vánocích se v poště objevila zásilka z německého Ingolstadtu s novoročním přáním a taky  flashdiskem se spoustou fotek, na kterých je vidět, jak se studenti v „Globales Dorf“ dobře bavili. Rádi tedy zveřejňujeme krásné fotky a doufáme, že spolupráce bude pokračovat.

     • Prezentace fiktivních firem obchodní akademie

      23. 12. 2019

      V rámci Dne otevřených dveří 12. prosince 2019 se při praktických činnostech představili studenti 3. ročníku obchodní akademie, kteří navštěvují volitelný předmět fiktivní firmy.

      První společnost s názvem Hodinový manžel, s. r. o. se ve svém podnikání zaměřila na zajišťování čím dál více žádaných řemeslných prací, oprav a služeb pro domácnost a zahradu.

      Druhá společnost si zvolila název Zážitkománie, s. r. o. a nabídla návštěvníkům zprostředkování široké škály nejrůznějších aktivit. Fiktivní zákazníci si tak mohli podle svého zájmu vybrat mezi zážitky adrenalinovými, degustačními, relaxačními či speciálními.

      Obě firmy si nápaditě vyzdobily prodejní stánky různými rekvizitami, které se vhodně vztahovaly ke zvolenému předmětu činnosti. Připraveny byly nejen zajímavé katalogy, reklamní letáčky a vizitky, ale také dotazníky a soutěže o drobné ceny. Vítaným zpestřením bylo i drobné občerstvení včetně vlastnoručně upečených perníčků.

      V dopoledních hodinách výstavku navštívili spolužáci z ekonomického oboru se svými vyučujícími a zájemci z řad gymnazistů. V odpoledních hodinách poté zavítali do prostor obchodní akademie uchazeči o studium, kteří si přišli i se svými rodiči prohlédnout školu a informovat se o podmínkách studia.

      Ing. Věra Kmentová, vyučující fiktivních firem 3. AO

     • Finále Vánočního florbalového turnaje

      19. 12. 2019

      Tóny kláves a zpěv s arytmickými hvizdy píšťalky... Ne, nejde o lyrickou vánoční situaci, ale souběh zpívání na schodech s florbalovým turnajem. Když utichly hlasy pěvců i hudební nástroje, bylo možné slyšet už jen píšťalku, údery hokejek a míčku, jásot i potlesk z tělocvičny. A i tentokrát bylo florbalové finále velmi atraktivní... Více než ceny a diplomy je totiž důležité, která třída bude celý rok na chodbách školy připomínat ostatním, že oni jsou ti nejlepší!

      Děvčata z kvarty slavila vítězství v základní skupině nejmladších tříd. Na zkušenější spolužačky z vyšších ročníků už nestačily a radovat se mohla alespoň Kateřina Zemánková a Eliška Bárková, že kromě pátého místa zaznamenaly i úspěch v podobě vstřeleného gólu. Úzký kádr se vymstil kvintě, která odehrála dva důležité zápasy hned za sebou. Duo Natálie Dohnalová a Alžběta Hrozová má sice nesporné florbalové kvality, jejich kondička ale má zkrátka své hranice a se čtyřmi body jejich tým skončil "na bramboře". Zkušenostmi, růžovou barvou a zřejmě i fyzičkou oplývající oktáva se bez hráčů na střídání prodřela až ke třetímu místu, když tahouny týmu byla Adéla Kocmanová (5+1) a Daniela Doležalová (4+3). S nejlepší střelkyní turnaje Veronikou Královou (11+0) se na druhé pozici umístila 4. AG. Jenže florbal je kolektivní sport a nejvyrovnanější výkony předvedl někdo jiný...úspěšný obhájce vítězství septima. Výrazně se prosadila nejen Natálie Houšťová (8+3), ale i Marie Holíčková (5+2) a Karolína Kohoutková (4+3).

      "Hrají jako by šlo o život...", divili se někteří přihlížející tempu, které nasadili finalisté chlapeckého turnaje. Naštěstí se nehrálo o život, ale jen o pořadí, ve kterém na pátém místě skončila tercie, která v žádném utkání výrazně nezaostala za svými staršími spolužáky, ale na jejich překonání byly dvě branky Tadeáše Tihelky a jedna Martina Kubíčka prostě málo. Pěkně podle číslovek se seřadily týmy na dalších dvou místech. Čtvrtá byla 4. AG a třetí 3. AG. Třeťáky opět vytáhnul vzhůru Kryštof Indruch, který vstřelil devět branek. Obhájci titulu z oktávy opět předváděli fantastické výkony, Lukáš Fryč zaznamenal 7+2 body, Jakub Doleček 5+0 a Josef Gonda 4+0. Jenže znovuzískání zlata jim pokazil studený start proti rozjeté sextě, které podlehli nečekaně hladce 1:9. A právě sexta byla jediným neporaženým celkem a zásluhou Milana Prokopa (4+5), Davida Mládka (6+2), Jiřího Bašty (5+0) a Roberta Gondy (9+2) získala první místo!

     • Smutné florbalové one man show

      19. 12. 2019

      Předvánoční náladu mohli hoši z tercie a kvarty cestou do Vyškova pozorovat na návsích po celou cestu. Pohodová atmosféra se ale vypařila při vstupu do haly ZŠ Purkyňova. Čekali je totiž soupeři, které hodlali ve středu 18. 12. ve florbalu překonat a postoupit do krajského kola. A ani u jednoho ze tří zápasů se nedalo předpokládat, že se odehraje v klidu, míru a pohodě.

       

       

      Hned první Drnovice se skutečně vytasily s ostrým zahájením když šly tvrdě za svým a vstřelily úvodní branku zápasu. Bučovice odpověděly gólem Vojtěcha Vráblíka po přihrávce Adama Doupovce. Se stejnou razancí s jakou drnovičtí hráči útočili, tak i bránili. Jeden z tvrdých zákroků byl nakonec potrestaný trestným střílením, které proměnil Adam Doupovec. Drnovice rozhodně zbraně nesložily a podařilo se jim zdramatizovat průběh vyrovnáním na 2:2. Konec dramatu učinil Adam Doupovec dvěma brankami.

      Když Drnovice porazily ZŠ Slavkov Komenského 3:0, pomohly tím bučovickým plánům na postup, protože na ten jim stačila v posledním utkání i porážka jednobrankovým rozdílem. Čtvrtou brankou na turnaji ještě zvýšil šance Bučovic Adam Doupovec. Slavkov se ale dostával stále více do slibných pozic až zaslouženě srovnal na 1:1. I když utkání skončilo smírně, Bučovice výsledek posunul do finálového souboje o krajské kolo.

      Domácí ZŠ Purkyňova Vyškov podporovaná asi stovkou diváků vytvořila atmosféru, která nebyla pro Bučovice příliš přátelská. A vyhecování domácí k jejich obrovské radosti dotlačili v páté minutě míček až do branky. Sice to byla prakticky poslední střela a mockrát už se ani na bučovickou polovinu nedostali, ale o to urputněji bránili. Napětí se stupňovalo a Purkyňka se soustředila už jen na ubránění výsledku. Všechny náznaky šance zastavila už v zárodku i za cenu faulu. Frustrace bučovických hráčů byla obrovská...po většinu času byli určitě více na míčku, jenže těžko si stěžovat na fauly a rozhodčí, když nevystřelíte na branku. Rozhodující utkání k převelikému smutku celého týmu přineslo GOA Bučovicím AŽ druhé místo...

       

      Sestava:

      brankáři Jan Gottwald, Adam Krejčí

      obrana – Martin Kubíček, Vojtěch Procházka, Vojtěch Vráblík, Tom Tran

      útok – Vojtěch Prokop, Štěpán Hroza, Tadeáš Tihelka, Adam Doupovec, Vojtěch Prokop, Marek Lokaj

       

     • Vánoční florbalový turnaj - základní skupiny

      17. 12. 2019

      Během jediného dne se odehrály všechny zápasy základní části Vánočního florbalového turnaje. Z celkového počtu dvaceti osmi družstev se jich deset probojovalo do čtvrtečního finále...

      Jediné postupové místo připadlo na skupinu nejmladších hochů (prima až kvarta). První zkušenosti získali primáni, kteří bez výhry a s jedinou vstřelenou branku zásluhou Josefa Kučery obsadili čtvrtou příčku. V přímém souboji o bronz je totiž porazila sekunda, která své dvě branky vstřelila právě jen ve vzájemném utkání (střelci David Brázda, Tomáš Palkovič). Boj o postup se bohužel z velké části rozhodl už před turnajem, když ze zdravotních důvodů nemohl za kvartu nastoupit její hlavní tahoun Adam Doupovec. I když se ho v pozici střelce snažil nahradit Tom Tran (4 branky), na lepší než druhé místo to letos nestačilo. Jednoznačným vítězem se stala tercie, když devět kanadských bodů získal pro tým Štěpán Hroza a osm Tadeáš Tihelka.

      Paralelně probíhal turnaj starších chlapců v tělocvičně OA. Dvě skupiny po pěti týmech, ze kterých postupovaly vždy dvě nejlepší třídy byly rozděleny na základě loňských výsledků. A přestože byly k vidění souboje, ve kterých se rozhodovalo doslova až v posledních sekundách, ani tady se žádné velké překvapení nekonalo. Favorité si zkušeně pohlídali postup a složení finále je přesnou kopií loňského ročníku. 

      Ve skupině hoši B  sice spojený tým 3. a 4. AO dokázal uhrát remízu a po bodu sahal i v duelu s kvintou, jenže v konečném součtu měl nejméně bodů a obsadil páté místo. O čtvrté příčce kvinty a třetím místě 2. AG se rozhodlo ve vzájemném utkání, které skončilo lépe pro druháky. Postup z druhého místa vystřílel 3. AG Kryštof Indruch (12 + 3) s pomocí Adama Skřivánka (4 + 0). Palebná baterie oktávy ve složení Josef Gonda (5 + 4), Jakub Doleček (3 + 2), Lukáš Fryč (6 + 2) a  Antonín Koudelka (3 + 0) s pouhými dvěma obdrženými brankami na kontě gólmana Ondřeje Blaňky nenechala nikoho na pochybách, že obhájci celkového vítězství si titul šampiona chtějí ponechat až do maturity.

      Skupina C byla sice gólově méně bohatá, jenže těsné výsledky jí naopak dodávaly na napětí. Pátou příčku obsadila 1. AG bez bodového zisku i vstřelené branky. Jediný úspěch právě proti 1. AG zaznamenala čtvrtá septima. Příjemným překvapením byl výkon sloučeného celku 1. a 2. AO, který skončil na třetím místě a dokázal výrazně potrápit favorizovanou 4. AG i sextu. Právě tyto týmy si vybojovaly postup a když jejich vzájemné utkání skončilo 0:0 rozhodoval o pořadí ve skupině až rozdíl skóre. Tři nejlepší střelci sexty (David Mládek 3+2, Jiří Bašta 3+1, Robert Gonda 2+0) dokázali vstřelit stejný počet branek jako Filip Žaroský ze 4. AG. A právě Filipova střelecká produktivita rozhodla o výhře 4. AG.

      Stejně jako mladší hoši i mladší dívky bojovaly o jednu postupovou pozici. Pořadí od čtvrté primy, třetí sekundy, druhé tercie a první kvarty na první pohled vypadá vyrovnaně jako knihy na poličce, ale průběh až tak jednoznačný nebyl. Třetí sekunda totiž díky Anetě Bulíčkové (4+0) a Kláře Hrabovské (3+1) sebrala důležité body tercii remízou. A když tercie pod taktovkou čtyřgólové střelkyně Kateřiny Jirákové remizovala i proti kvartě, odsunulo ji to až na druhé místo. Vítězkám k postupu dopomohly zejména čtyři trefy Terezy Hanouskové a tři branky Natálie Durdové.

      U starších dívek musely být některé zápasy kvůli neomluvené neúčasti dvou týmů zápasy kontumovány. Všechny ostatní týmy se tak dají v tomto srovnání považovat za vítěze...v překonávání lenosti a slušném chování. Jenže na takovou situaci nebyl turnaj připraven a do finále se tak mohly dostat opět jen čtyři nejlepší týmy. Kvartu ve finále doplnila septima, za kterou nasbírala Marie Holíčková 2+3 gólů a asistencí. Dále kvinta v čele s Alžbětou Hrozovou (3+1) a Natálií Dohnalovou (2+0). Za 4. AG  po třech brankách vstřelily a k postupu výrazně pomohly Veronika Králová a Tereza Mrázová. Pětici doplnila oktáva i díky 2+2 bodům Daniely Doležalové a 3+1 Adély Kocmanové.

     • Olympiáda českého jazyka

      19. 12. 2019

      Jako každý rok i letos se 26. 11. sešli nadějní bohemisté z nižšího i vyššího gymnázia, aby vyluštili úkoly olympiády českého jazyka a napsali slohovou práci na dané téma. Těší nás, že přestože úkoly nejsou snadné, pořád se najde dost studentů, kteří jsou ochotní přemýšlet, i když to, jak se říká, bolí… A když se k vysokému bodovému zisku v jazykové části přidá i vynikající sloh, vítěz se může těšit na postup do okresního kola. No a pokud počet bodů na vítězství nestačí, zaslouží účastníci aspoň pochvalu a uznání. Neboť není důležité vyhrát, znáte to…

      Vítězové kategorie nižších ročníků jsou: Kateřina Jiráková (1. místo, III.), Dita Zezulová (2. místo, IV.), Tina Goliášová (3. místo, IV.)

      V kategorii starších se umístil Jan Zbožínek (1. místo, VI.), Zuzana Palkovičová (2. místo, V.), Jáchym Čapla (3. místo, VII.).

      Slohové práce na téma Tomu říkám překvapení (mladší kategorie) a Co dokáže podzim (starší kategorie) jsou na stránkách, můžete si přečíst a tiše obdivovat, jak to někomu hezky píše... Nebo se příští rok přihlásit do olympiády taky! Nikdy nevíte, koho si múzy vyberou a koho políbí…

      Marta Urbánková, vyučující ČJ

     • Ceilidh

      16. 12. 2019

      V pátek 13. prosince vyučující angličtiny Anna Fronková Sugden nadělila žákům 2.AO malý vánoční dárek. Výuku reálií anglicky mluvících zemí zpestřila výukou tance.

      The Gay Gordons je starý neformální společenský skotský tanec, který se tančí v rychlém tempu. Instrukce od paní profesorky byly jasné: "One two three four, turn, continue backwards, five six seven eight, turn, turn, turn, and polka...three polkas and back to the beginning...jasné? Nevadí, jdeme na to. Hudba prosím. A už jsme se motali a chechtali. Když už nám to po chvíli celkem dobře šlo, nasadila paní profesorka Sugden laťku o něco výše s tím, že v části připomínající naši známou polku je nutné "to kick your buttocks"... a tak jsme zakopávali nohy, co to jen šlo, ve snaze se u toho skotského trojčení kopnout do svých vlastních hýždí. Úkol to kupodivu nesnadný.

      Abychom se krapet vydýchali, naučila nás paní profesorka ještě jeden z nejpopulárnějších skotských tanců St Bernard´s Walz původem někde ze začátku 20. století. Tento tanec s prvky valčíku je o něco pomalejší a klidnější. Netřeba se u něj nakopávat do vlastní zadnice, stačí si na čtvrtou dobu pořádně zadupat. No, na skotské obdobě našich tradičních "hodů" Ceilidh musí být veselo.

      Mgr. Ludmila Hejdová

     • Nejzdařilejší slohové práce ze školního kola olympiády v českém jazyce

      13. 12. 2019

      I. kategorie, téma TOMU ŘÍKÁM PŘEKVAPENÍ, napsala Dita Zezulová z kvarty (2. místo)

      Věděl jsem, že poslední zkouška bude náročná, všichni to věděli. Na povolání nájemného vraha nebylo jednoduché nic. Království potřebovalo někoho, kdo by za ty ctěné symboly čistoty, víry a spravedlnosti prováděl špinavou práci a zároveň s námi nechtělo mít nic společného. Pokud někoho z nás vlastní šéfové chytili, byl to pro nás konec. Ale práce to byla placená víc než dobře.

      Tento rok prošlo tvrdým výcvikem pět učňů, ale jeden z nich byl nachytán v posteli s dvěma dcerami velitele tréninku a bez milosti popraven. Zbývali jsme tedy čtyři – Damian, Clara,Rox a já. Velké černé dveře z bytelného dřeva byly prozatím zavřené, ale už tomu tak nemohlo být dlouho.

      Brzy jsem měl přijít na řadu. A děsil jsem se toho. Teď. Teď to přišlo. Tiché zaskřípání, pak panty zavrzaly a dveře se do temné komnaty, zdánlivě bez cizí pomoci, otevřely.Nasucho jsem polkl, v prstech sevřel dýku a nejistým krokem vešel dovnitř. Dveře se za mnou zabouchly a já zůstal ve tmě. Mé oči si rychle přivykly a rozeznal jsem nejasný obrys postavy přivázané ke křeslu a s pytlem přes hlavu. To je všechno? Stačí jen toho člověka zabít a hotovo? Nějak se mi to nezdálo.

      Rychlým krokem jsem přešel ke křeslu a prudce svázanému strhl pytel z hlavy. Ne. To ne. Páteří mi projel mráz a hlavou mi bleskla myšlenka na to, že Damian přece nevyšel z místnosti. Myslel jsem, že odešel jinudy, ale dle všeho jsem se šeredně zmýlil. Damian na mě upíral vyděšený pohled, hnědé oči měl plné slz. Horečně jsem těkal pohledem po jeho tváři a hledal vysvětlení. Studenými prsty jsem pomaličku zvedl dýku a polkl. Tohle dokážu, musím to dokázat. Ale tělo mě neposlouchalo. Odhodil jsem zbraň a začal svého přítele rozvazovat. Znovu zaskřípaly dveře. Společně jsme se otočili, připraveni rvát se o naše malé a dost mizerné životy. Slabě jsem přejel třesoucí se rukou po Damianově.

      ,, To je ale překvapení, " zabroukal kapitán a potměšile si nás prohlížel. Pohled jsme mu opláceli, dva vzteklí psi zahnaní do kouta. Kapitán se uchechtl a v ruce mu zaplála pochodeň. Až pozdě mi došlo, čím jsou napuštěny tapety na stěnách.

      Damian sevřel moji ruku v jeho. Odmítali jsme vydat hlásku. Pochodeň dopadla na podlahu a místnost zazářila. Zabořil jsem tvář do přítelovy hrudi, abych neslyšel kapitánova slova o naší slabosti. Nevnímal jsem spalující žár ani dusivý kouř, nevnímal jsem bolest zachvacující mé tělo. Vzpomněl jsem si na bájné fénixe, posvátná stvoření.

      Ale oheň byl všude a z našeho popela žádný fénix nepovstal.

       

      I. kategorie, téma CO VŠECHNO UMÍ PODZIM, napsal Jáchym Čapla ze septimy (3. místo)

      Pan Podzim se do naší bytovky přestěhoval jednoho krásného, barevného a slunečného dne začátkem září. Měl na sobě oranžový kabát, který mu padl, jak nejlépe mohl, v jedné ruce kufr, v druhé ruce hůl, o které si však myslím, že ji nepotřeboval, i přes svůj věk, že ji měl jen jako doplněk,a vykračoval si do schodů svižnou chůzí.

      Zrovna jsme se chystali ven, takže jsme měli otevřené dveře od bytu, když šel kolem. Pozdravili jsme se, seznámili...všechny tyto typické věci, které se dělají, když potkáte někoho nového. Ale bylo to jakési jiné, jakési důvěrné.

      Po chvíli nás pozval na návštěvu do svého nového bytu, který už byl nachystaný na jeho příchod. Změnili jsme plán a souhlasili s tím, že k němu přijdeme. Vyšli jsme o patro výš a vtom se začaly dít věci. Nikdo z nás nečekal, že si pan Podzim sundá před dveřmi botu, hodí klíče na zem, nohou je zvedne a ve stojce hbitě odemkne dveře. Poté se zase postavil, otevřel a pustil nás dovnitř.

      Jak tam to vonělo... Pan Podzim nepochybně uměl vařit. Byli jsme tak udiveni, že jsme ani nestihli vnímat, při jakých příležitostech se nám dokázal pochlubit svou šikovností. Krásně zpíval, uměl pískat, na zdech měl pověšené obrazy své vlastní tvorby, na kanape si sedl tak, že udělal salto dozadu a my jen zírali.

      Nejvíc se mi však do mysli zapsala jeho následující věta:,, A to netušíte, co všechno ještě umím...

       

      II. kategorie, napsala Viola Štrajtová (4. místo)

      Otevřela drobnou krabičku na stole. Její vyřezávaný povrch ji zaujal hned, jakmile vstoupila do pokoje, který byl plný stejně nevšedních věcí. Vzala obsah krabičky do ruky a zmateně se zeptala:

      ,, Proč tu máš listí?" Odpovědí jí bylo jen smutné pousmání. ,,To jsou vzpomínky," odpověděla.

      Zvedla tedy jeden list do vzduchu a zamávala jím:,, Co je tenhle žlutý za vzpomínku?"

      ,,To je z parku v Hradci, víš, jak jsem tam bydlela a v září jsme se stěhovali." Pokusila se jí krabičku opatrně jakoby mimoděk vzít z dlaně, marně.

      ,,Ten si pamatuju, tam byla ta pěkná kašna. Když jsem u vás tehdy byla, hodilas tam korunu."

      ,,A pak mi nezbývalo na autobus, tak jsem ji musela zase vylovit."

      Zvedla do ruky druhý list. ,,A tenhle hnědý?"

      ,,To jsem v říjnu potkala tebe, tehdy v Praze. A pak jsme šly tou tmavou uličkou. Tehdy jsem ještě mívala strach, ale jak jsem si zvykla, stačí mi pepřák."

      Obě se posadily na pohovku. Okno chvílemi přidušeně bouchalo, venku foukal vítr. Každou chvíli to vypadalo na déšť. Ospalé šero v pokoji přímo zvalo ke spánku. Ve vyřezávané krabičce zbyl poslední list.

      ,,Co tenhle červený? To je vzpomínka na co?"

      ,,V listopadu umřel táta."

      Pokojem se ozvalo klapnutí víka. Zvláštní, co všechno umí podzim.

     • Staročeské Vánoce ve Strážnici (pohled studentky)

      13. 12. 2019

      V pátek 6. prosince se žáci primy a sekundy vydali do skanzenu ve Strážnici. Cesta autobusem docela rychle utekla, ale poslouchat zpěv a písničky, co se ozývaly ze sedadel za námi celou cestu, bylo docela otravné.

      Po příjezdu do Strážnice jsme se usadili v jedné místnosti a čekali, až budeme moct jít do skanzenu. Mohli jsme si také koupit něco ve zdejších suvenýrech. Paní prodavačka toho náležitě využila a hned nám začala nabízet a ukazovat všelijaké věci. Někteří podlehli obchodnímu nátlaku a k radosti prodavačky si zakoupili suvenýr.

      Poté už jsme šli rovnou do prvního domečku ve skanzenu, kde nás čekali Mikuláš, čert a anděl. Díky našemu úžasnému zpěvu jsme si vysloužili křížaly a cosi černého, čím nám udělali šmouhy na obličeji. U dalšího domku na nás čekaly Lucie a další, tentokrát bílá šmouha, nám přibyla na obličeji. Uvnitř seděl pán, který vyráběl vánoční oplatky a dostali jsme i ochutnat. V další místnosti paní draly peří, vyprávěly nám a jedna z nich předla na kolovrátku.

      V jednom z dalších domků jsme se dověděli, jak se slavily Vánoce dříve a naučili jsme se koledu. Italská televize, která zrovna ve skanzenu natáčela, si vypůjčila tři "herce" z naší třídy, naaranžovala si je a natočila. V další chaloupce paní pekly cukroví a když řekly, že můžeme ochutnat linecké nebo pusinky, musely některé mírnit, aby něco zbylo i na ostatní.

      Šli jsme dál, až se před námi objevila menší chaloupka, před kterou stály děti a zpívaly. Uvnitř jsme si odlili olovo, které každému připomínalo něco jiného. V posledních domečcích jsme si mohli nazdobit perníčky, které většina zdobila pravidlem "čím více polevy, tím lépe." Mohli jsme udělat taky jidáše a koupit si něco na památku.

      A pak už nás čekala jen další cesta zpět doprovázená zpěvem a hudbou.

      Zuzana Kudličková (sekunda)

       

      Staročeské Vánoce ve Strážnici (pohled studenta)

      Na výlet do Strážnice, ledové jak na Sibiři, jsem se hodně nabalil. Vzal jsem si teplou mikinu, rukavičky, pro každý případ dvoje, bundu, zimní čepici, zimní boty a kalhoty. K jídlu mi mamka dala dva pěkně propečené tousty s kečupem, šunkou a sýrem. Dále 7 days croissant. A na pití vodu a půllitrovou kofolu. Dostal jsem taky 100 Kč.

      V 7:10 jsem šel na autobusové nádraží, bohužel tam byly jenom holky. Po chvilce přišel Tom. Když jsme byli všichni, zijistil jsem, že jedeme dokonce i s "primáty" (primány:-D). Jeli jsme jednu hodinu, celou cestu jsem buď hrál na mobilu, nebo jsem si povídal s kamarádem jménem Štěpán.

      Když jsme dojeli, vzpomínal jsem, jak jsem tu byl v 1.třídě a v 5. třídě, ten čas ale letí, pokud nesedíte na zadku a jste ve škole nebo na gymnáziu. Očekával jsem velkou zimu, ale nebyla, je to divné.

      Tak jsme šli do skanzenu. Když jsme měli pár minut přestávku, koupil jsem si malou dřevěnou píšťaličku (abych mohl otravovat svoji ségru, jak by si to zasloužila). Píšťala stála 85 Kč.

      Když bylo po přestávce, konečně jsme šli. V prvním domě byl Mikuláš, anděl a dva čertící. Od anděla jsme dostali křížaly a čerti nás pomazali uhlíkem. Tak jsme zase šli, až jsme došli k dalšímu domu, no a hele! Dvě bílé Lucie! Ty nás zas pro změnu poprášily asi moukou nebo bílým práškem. V domě nám ukázaly tři stařenky, jak se dralo peří.A další paní nám tam ukázala, jak se přede na kolovrátku. Podle mě je to těžká práce. No a musím říkat, že jsme znovu šli k dalšímu domu? No jasně! V tom dalším domě nám pán ukázal, jak vypadal vánoční stromeček. Překvapilo mě to, že tam byla jen jablíčka! No a jen tak pro legraci jsme si zazpívali strážnickou srandovní koledu.

      Vy už víte, co jsme dělali potom, že? Ano, správně Pepo, šli jsme k dalšímu domu. Tam byly pěkné dřevěné ozdoby, dokonce si naše paní profesorka jednu vyrobila! Dále jsme zjistili, proč se dělají skleněné ozdoby.

      Takže, protože se mi už nechce psát, tak tady skončím. Skanzen byl nádherný!

      Koupil jsem si potom pětkrát perníčky, jeden stál jenom 3 Kč. Pak jsem se vrátil a nashledanou Strážnice, uvidíme se brzy!

      Jan Machát (sekunda)

     • Kéž je to dobré

      13. 12. 2019

      Kéž je to dobré, zdárné, šťastné a příznivé.“ aneb Slavnostní stužkování studentů obchodní akademie

      V pátek 6. prosince se slavnostně vyzdobená aula školy zaplnila rodinnými příslušníky, učiteli a kamarády studentů třídy 4.AO, oboru obchodní akademie. Probíhalo zde totiž pasování do řádu maturantů a stužkování studentů maturitního ročníku.

      V letošním školním roce se k maturitě připravuje celkem 28 studentů a ti přijali stužku jako symbol maturantů a jako připomínku skutečnosti, že se blíží závěr jejich studia na naší škole.

      Po slavnostním nástupu a přivítání všech hostů se rozezněla studentská hymna Gaudeamus igitur, poté následoval projev ředitele školy RNDr. Jaroslava Honzy, CSc. Pak už probíhal ceremoniál pasování a stužkování studentů. Spolu se stužkou obdrželi studenti jako upomínku na tento den i šerpu.

      Pasování je starý symbolický obřad. Už ve středověku byli panoši pasováni do stavu rytířského, dostali pás, v našem případě šerpu a stužku, který se stal symbolem příslušnosti k určité skupině. Stal se symbolem důstojnosti a dospělosti.

      Studenti tímto aktem slíbili sobě, rodičům i učitelům, že i v budoucnu dostojí pomyslným rytířským ctnostem, budou dobře pracovat, čestně se chovat a jednat.

      Po stužkování se ujali slova zástupci třídy, aby pasovali do řádu maturantů pana ředitele, třídní profesorku Dagmar Vrbáckou a její zástupkyni Ludmilu Hejdovou.

      Po krátkém projevu třídní profesorky se studenti se svými hosty rozloučili, na památku pořídili několik fotek a odebrali se do motelu Arkáda, kde následoval stužkovací večírek.

      Věříme, že slova, která jsou uvedena na stužce, budou také jejich mottem v době blížící se maturity.

     • Zvyšujeme finanční gramotnost na OA

      13. 12. 2019

      Dluhová past, termínovaný vklad, spotřebitelský úvěr, akontace, RPSN, investiční životní pojištění, podílový fond, konsolidace úvěrů, inflace ...

      Co mají tato slova společného? Všechna patří mezi odborné pojmy z oblasti finančního trhu a jeho produktů.

      Jejich význam si měli možnost ověřit studenti 3. a 4. ročníku obchodní akademie v rámci přednášky, která se konala v prvním prosincovém týdnu v prostorách obchodní akademie a byla vítaným zpestřením výuky ekonomických předmětů.

      Na obchodní akademii zavítala zástupkyně firmy Partners Anna Moudrá, absolventka našeho oboru, která se angažuje v oblasti finančního vzdělávání a formou srozumitelné prezentace seznámila posluchače s řadou důležitých informací o finančním trhu. Zvláště nastávající maturanti si tak mohli vyhodnotit úroveň dosavadních znalostí, které budou potřebovat nejen u maturitní zkoušky, ale především při praktickém řešení svých budoucích finančních záležitostí.

      Vybráno z postřehů studentů 4. AO:

      ...překvapilo mě, že míra finanční gramotnosti Čechů je pouhých 57 %

      ...prezentace byla velmi užitečná, ujasnila jsem si některé termíny

      ...zaujalo mě, že RPSN (roční procentní sazba nákladů) uvedená v úvěrové smlouvě drobným písmem může být několikanásobně vyšší než samotná sazba úroku

      ...důležité je nenechat peníze „ležet ladem“, ale investice vhodně rozložit do finančních produktů

      ...přednáška se mi líbila, byli jsme motivováni zapojovat se do debaty

      ...zaujaly mě způsoby řešení vlastního bydlení, výhody a nevýhody pronájmu a hypotéky

      ...stavební spoření, spořící účet – dobrý způsob, jak si odkládat peníze do budoucna

      ...přednáška rozhodně nebyla nudná, více jsem si uvědomila význam financí pro budoucí život

      ...brát si půjčky na vánoční dárky je nesmysl

      ...zaujalo mě, kolik máme v Česku bankovních institucí (více než 50) a že jejich počet neustále roste

      ...oprášil jsem si nejrůznější pojmy z ekonomiky a financí a věřím, že je využiji u maturitní zkoušky.

       

      Za komisi odborných předmětů

      Ing. Věra Kmentová, vyučující ekonomiky a studenti 4. AO

     • Úspěšní výtvarníci

      10. 12. 2019

      Výtvarná soutěž Nejsem na světě sám se na naší škole pomalu stává tradicí. Na loňský úspěch se podařilo navázat i letos a v několika stovkách soutěžních prací se dokázala prosadit i díla našich žáků z primy a sekundy. Cituji z e-mailu organizátorky soutěže PhDr. Vlasty Šedé:
      S radostí vám oznamujeme, že v soutěži Nejsem na světě sám obsadila Hana Magdová
      krásné 10. místo, Valentýna Štůsková 17. místo a Aneta Dušková 18. místo. Všechny příspěvky vašich studentů se hodnotitelům velice líbily. Blahopřejeme! Vzhledem k velkému počtu příspěvků je to veliký úspěch."

      Ke gratulaci se připojuji a děkuji všem zúčastněným za výbornou reprezentaci školy. 
      Marta Lučná

     • Okresní kolo ve volejbalu

      10. 12. 2019

      Devět žákyň z vyšších tříd Gymnázia a Obchodní akademie Bučovice se vydalo bojovat o postup do krajského kola ve volejbale. Soutěže se zúčastnily pouze tři školy z okresu. Domácí ISŠ Slavkov u Brna hostila Gymnázium a Střední Školu Zdravotní a Ekonomickou Vyškov a jedinou bučovickou střední školu. Již při rozcvičování bylo zřejmé, že Slavkovačky budou snadným soupeřem. Jejich družstvo mělo pouze jedinou „opravdovou“ volejbalistku, a to pro týmovovou hru nestačí. Jak Bučovice tak i Vyškov nad nimi přesvědčivě vyhrály.

      Jinou úroveň měl poslední zápas mezi GOA a GSŠZE. Děvčata předváděla krásné herní akce a bylo se na co dívat. Hned od začátku měly převahu žákyně okresního města, a i když Bučovice na začátku druhého setu vedly, nedokázaly si tento stav do konce udržet. Vyškovská škola tak bude reprezentovat náš okres na krajském kole v Brně.

      Modrobílé barvy Gymnázia a Obchodní akademie Bučovice hájily Juliána Rusiňáková, Tamara Zmrzlá, Karolína Machynková, Markéta Kleiblová, Tereza Žouželová, Elen Bílková, Michaela Svobodová, Veronika Hýblová a Taťána Rusňáková.

      Olga Stavělíková

     • Čtvrtý pokus florbalistů...

      9. 12. 2019

      Už jako samozřejmost působily postupy z florbalových okrskových kol. Zklamání ale přišlo letos  v obou dívčích kategoriích i u mladších hochů. Že za neúspěchem stála často "jen" neproměněná trestná střílení není žádnou útěchou... Vylepšit statistiky mohli v pátek 6. 12. hoši z tercie a kvarty v Rousínově.

       

      A do turnaje i prvního zápasu vlétli s chutí. Během minuty vedli nad ZŠ Tyršova Slavkov 2:0. Branky vstřelili Adam Doupovec s asistencí Vojtěcha Vráblíka a Tom Tran. Snížení na 2:1 nevyvedlo bučovické hráče z míry. Než se soupeř propracoval ke svému druhému gólu stihl vstřelit dvě branky Adam Doupovec a jednu Tadeáš Tihelka po výhozu brankáře Jana Gottwalda. Na 6:2 pak zvyšoval Marek Lokaj a tím utkání také skončilo.

      Výhra Slavkova nad ZŠ Nádražní dodala druhému utkání příchuť boje o výhru, byť jen v základní skupině. Dvě slibné šance Bučovic se využít nepodařilo a stejně "úspěšný" byl i Vyškov, což po prvních deseti minutách znamenalo stav 0:0. Třetí velká šance, první a současně poslední gól zápasu, postup do baráže o okresní kolo...to vše v sobě zahrnovala střela Adama Doupovce z druhého poločasu.

      Výsledky a možná trochu ironie shůry svedly proti sobě v rousínovské hale dvě bučovické školy. Cestu tam i zpět autobusem sice absolvovaly společně, ale do okresního kola byla cesta jen pro jednoho z rivalů. Lépe vykročila ZŠ 710, když šla do vedení dvacet sekund po zahájení. První minuta ještě neskončila a Adam Doupovec srovnal na 1:1. Marek Lokaj backhendem otočil na 2:1 a rozjel brankostroj, který vyrobil vedení 7:2 po gólech Tadeáše Tihelky, Vojtěcha Prokopa, Adama Doupovce a dvou trefách Martina Kubíčka. Ani přestávka nezastavila "bratrovražedný boj" a z branek se mohli radovat úspěšní střelci Vojtěchové - Procházka, Vráblík, Prokop a také Tom Tran. Výsledkem byl stav 11:2 a postup do okresního kola, které proběhne 18. 12. ve Vyškově.

       

      Sestava: Jan Gottwald, Adam Krejčí (brankáři), Martin Kubíček, Vojtěch Procházka, Tom Tran (obránci), Vojtěch Vráblík, Marek Lokaj, Adam Doupovec, Štěpán Hroza, Vojtěch Prokop, Tadeáš Tihelka

     • Tančící dům aneb Ginger a Fred očima primánů

      5. 12. 2019

      V hodině slohu se primáni pomyslně ocitli v Praze a představili si, že se proměnili v Ginger (děvčata) nebo ve Freda (kluci). Tento druhý název pro slavný Tančící dům byl zvolen podle tvarů nárožních věží, které připomínají slavný taneční pár Ginger Rogersovou a Freda Astaira.

      PhDr. Růžena Nedělová

       

      .....Jsem krásný tančící dům v Praze u nábřeží Vltavy. Jmenuji se Ginger. Hodně lidem se líbím, ale některým ne. Tančím s Fredem. Dá se říct, že mám pěkné šaty. Vidím na Vltavu i Pražský hrad. Pořád do mě někdo chodí a pořád tam někdo řve. Aspoň nejsem obyčejná jako ostatní domy.....

      Eva

      .....Jmenuji se Ginger a tančím s Fredem. Jsou ve mně různé kanceláře a jiné místnosti. Je ze mne vidět Vltava i Pražský hrad a postavili mě dva američtí architekti...

      Anička

      .....Čus borci, já jsem tančící Fred. V Praze jsem součástí Tančícího domu, kde tančím s mojí partnerkou Ginger. Stojím na nábřeží Vltavy. Strašně mě štve, jak uvnitř mě furt někdo řve. A sloužím jako dům, ve kterém jsou kanceláře. A stojím tady jako hňup už skoro 25 let.....

      Pepík

      .....Ahoj, jsem dům. Nemyslím si, že bych byl nejhezčí dům, ale lidé se na mě chodí dívat. O svém těle vím jen to, že mě něco lechtá na hlavě a mám jednu nohu, takže stojím vedle dalšího domu.

      (...)Docela často nás lidé fotí spolu,což se mi nelíbí a nejradši bych ten druhý dům odpálil, ale to nemůžu, protože jsem pevně připoutaný svým pilířem k zemi. Ještě že mi to vynahrazuje ten krásný výhled.....

      Vítek

      .....Jsem Ginger a stojím vedle Freda, mého tanečního partnera, už 25 let. Mám krásné šaty až na zem a hezky se v nich odráží sluníčko. Ve mně jsou různí lidé, kteří tam pořád dělají nějaké blbosti. Mám nádherný výhled na řeku Vltavu.....

      Zina

      .....Jsem dům na nábřeží Vltavy. Mám 25 let. Jmenuji se Ginger. Dohromady s Fredem jsme Tančící dům. Postavili mě dva američtí architekti. Myslím si, že jsem hezčí než Fred. Jsem celá prosklená a mám krásný výhled na Vltavu a Pražský hrad. Pořád ve mně někdo dupe. Ale i tak se mi tu moc líbí.....

      Nela

      .....Jsem uprostřed poplivané ulice. Ale to je jedno. Chtěl bych se pohybovat. Ale nemůžu, což je smutný. Ani se nemůžu osprchovat, což je blbý, protože mám na hlavě holubí výkaly.....

      Matyáš

      .....Stojím vedle Ginger a dívám se, jak kolem nás jezdí auta sem a tam. Někdy se zastaví a lidé se na mě jdou podívat. Někteří chodí pravidelně, ale nechodí se jenom dívat, CHODÍ DO MĚ!!!(...)

      Někdy mám chuť zamávat nějakému domu naproti ulice a seznámit se s ním, jenže to nejde. Co co co prosím, TANČÍCÍ DŮM???? Já mám jméno!!!

      Leo

      .....Všechny ostatní domy se mi posmívají, že jsem divný dům. Možná jsem divný, ale aspoň se nějak liším od ostatních domů. Jsem takový zajímavý. Stojím u nábřeží Vltavy a vedle mě stojí moje kamarádka Ginger. Málem bych zapomněl. Jmenuji se Fred a mám hezká malá okna. A navíc mám vlasy a ostatní domy jsou plešaté. Aha, teď se můžu posmívat já jim.....

      Jakub V.

      .....Ahoj, já jsem tančící dům jménem Ginger. Říkají mi tak, protože jsem prohnutá a vypadá to, jako kdybych tančila.....

      Natálka R.

      .....Jsem dům jménem Fred. Stojím tady jako hlupák celých 25 let. Nevím, co mám dělat, protože nemůžu dělat nic jiného, než objímat Ginger. Pořád mě otevírají a chodí mnou. Jediná dobrá věc je, že jako dům nepotřebuju na záchod.....

      Jakub Č.

      .....Jsem betonový dům. Na hlavě mám zelené kudrnaté vlasy. Sídlí ve mně různé firmy. Jsem škaredý a vypadám jako koš. Mám strejdu v Brně. Jsem Fred.....

      Lukáš J.

      .....Ahoj, já jsem Fred. Jsem asi 25 let starý a jsem postaven na nábeží řeky Vltavy. Mám mnoho křivě postavených oken a jsem velmi vysoký. Některé firmy ve mně mají své kanceláře. Na fotografii jsem ten vpravo.

      P.S. Nejsem velká popelnice. Dan Ř.

       

     • Nejen napoleonská vojska bojovala ve Slavkově

      5. 12. 2019

      Dne 4.12. se družstvo vybrané ze studentek tercie a kvarty zúčastnilo okrskového kola florbalu ve Slavkově u Brna ZŠ Komenského.

      Soutěžilo družstvo ve složení Vanessa Šinalová, Markéta Janů, Kateřina Jiráková, Tina Goliášová, Kateřina Zemánková, Hana Šimoníková, Adriana Ludwigová, Natálie Durdová, Eliška Bárková, Tereza Hanousková a brankářka Nikola Jankových.

      Hrálo se systémem na dvě skupiny, v každé se utkala 3 družstva , kde hrál každý s každým a vítěz skupiny postupoval do baráže s druhým další skupiny, kde vítěz postoupil do okresního kola.

      Všichni soutěžící bojovali, jak nejlépe mohli, ale nevýhoda vlastní haly se u našich děvčat velmi výrazně projevila zvlášť u rozhodujících nájezdů a jeden neproměněný nás stál vítězství.

      Tým Gymnázia a OA bohužel nevybojoval postup, přestože děvčata hrála jak o život a i střelecky se dařilo, ale alespoň získala zkušenosti do příštích let.


      Irena Vintrová – učitelka TV

     • (Nejen) volejbalové prokletí...

      3. 12. 2019

      Třikrát se tým "čahounů" z letošní oktávy pokoušel o vítězství v okresním kole středních škol ve volejbalu. A i když byli často i nadosah výhře, přišel obrat a postup do krajského kola se nekonal. Prolomit prokletí z předcházejících let s vědomím posledního pokusu vyrazili hoši v úterý 3. 12. Když v autobusu po pár metrech zapraskalo a pak pomalu projel Bučovicemi, aby zůstal stát za městem, bylo to možná signálem, že Štěstěna se ani tentokrát na jejich stranu moc nekloní...

      Volejbalový turnaj středních škol bývá vzhledem k "rozložení sil" fakticky jen o jednom zápase. Postup si totiž vybojoval vždy vítěz utkání GOA Bučovice a GSŠZE Vyškov. Ročník 2019 nebyl výjimkou a střet rozhodující o postupu se odehrál hned jako zahajovací zápas.

      Vyškované v prvním setu nastoupili do vedení o dva až tři body, které v polovině setu navýšili průběžně až na sedmibodový rozdíl. Z pohledu soupeře se ale jednoduchá koncovka zdramatizovala, když Bučovice dotáhly až na 23:21. Bohužel to bylo maximum možného a set skončil 25:23. 

      Druhý set přetahovaná pokračovala hned od úvodu, jenže i tentokrát se Vyškovu bod po bodu podařilo navyšovat vedení. Druhý set a tím i celé utkání získaly Vyškované poměrem 25:15.

      Klopýtnutí Vyškova vzhledem k výkonnostnímu rozdílu oproti ISŠ Slavkov i SOŠ Vyškov bylo nepravděpodobné a žádné překvapení se nekonalo. Bučovice mohly hrát bez nervozity a v roli favorita už jen o druhé místo. Očekávání se naplnilo po dvou hladkých výhrách 2:0 a Bučovice "obhájily" druhé místo z loňského roku. 

       

      Sestava: Štěpán Bílek, Vilém Gottwald, Lukáš Kubíček, Ondřej Janega, Josef Gonda, František Zubek, František Červinka, Adam Janek

     • Dětská vědecká konference

      22. 11. 2019

      Dne 19.11. 2019 se šest žákyň třídy tercie v čele s paní profesorkou Urbánkovou vydalo ráno vlakem do Uherského Hradiště na Dětskou vědeckou konferenci. Do Uherského Hradiště jsme dorazily kolem půl deváté ráno a šly do Academic School, kde se konference konala. Andy Krupičková, Zuzka Dolejší a Marky Janů si připravily krásnou prezentaci o hudbě.

      Zbylé tři žákyně (Áďa Macourková, Viki Hrdová a Katka Jiráková) jely jako podpora. První blok přednášek jsme všechny strávily v sekci technicko-přírodovědné, po ní následoval „cacaobreak“, při kterém nám bylo nabídnuto kakao, ovoce, slané brambůrky i sladké oplatky, zkrátka na co kdo měl chuť. Na druhý blok přednášek jsme se přesunuly do sekce humanitní, ve které měly přednášku Andy, Zuzka a Marky, které nás uvedly do tématu hudby. Zhruba v polovině této sekce nás část odešla do přírodovědného oddělení na přednášku o Jeseníkách a jejich endemitech a řepce olejce. Naše návštěva Dětské vědecké konference byla ukončena ukázkami kočičí a pravěké hudby. Po skončení konference nám dala paní profesorka na náměstí v Hradišti rozchod a my navštívily různé obchody (od pizzerie až po zverimex). Před nástupem do vlaku jsme ještě chvíli obdivovaly krásu místní nádražní budovy a odjely zpět do Bučovic. Konference se nám velmi líbila a určitě ji doporučujeme všem, kdo mají nějaký zájem, o který by se mohli a chtěli podělit s ostatními.

      Za žákyně tercie

      Kateřina Jiráková

     • Boj v okresním kole florbalu

      21. 11. 2019

      Dne 19.11. se družstvo vybrané ze studentek sekundy zúčastnilo okresního kola florbalu ve Vyškově na ZŠ Purkyňova.

      Soutěžilo družstvo ve složení Kristýna Plachá, Anna Langová, Aneta Bulíčková, Veronika Jandlová, Klára Hrabovská, Hana Magdová, Zuzana Kudličková, Sofie Sobotková, Adriana Kleiblová a Valentýna Štůsková.

      Ve skupině se utkala 4 družstva, kde hrál každý s každým a vítěz skupiny postupoval do krajského kola.

      Všichni soutěžící bojovali, jak nejlépe mohli, ale nevýhoda sportovních tříd a vlastní haly se u našich děvčat velmi výrazně projevila a z tohoto důvodu, ale i z nestřelených branek, neoblíbená bramborová medaile čekala na náš tým.

      Tým Gymnázia a OA bohužel nevybojoval postup, ale alespoň získal zkušenosti do příštích let.

      Irena Vintrová – učitelka TV

     • Globální vesnice

      21. 11. 2019

      Za tímto názvem se skrývá setkání českých a německých studentů v bavorském městečku Waldmünchen nedaleko českých hranic. V místech, odkud byla po válce odsunuta německy mluvící část obyvatelstva, a kde je tedy dobrá půda pro vzájemnou spolupráci a pro poznání kultury druhého národa. Projekt se realizoval na základě podpory příhraniční spolupráce ze strany EU.

      Vyrazili jsme v pondělí 11. listopadu. Cesta vlakem a busem rychle uběhla, v poledne jsme do Jugendbildungsstätte přišli právě k obědu. Naše skupina počítala 20 žáků z gymnázia a OA, doprovod a jazykovou záštitu nám poskytly dvě vyučující němčiny, pro případ, že bychom náhodou něčemu nerozuměli:)

      Po obědě jsme se shromáždili v aule, kde jsme nacvičili přivítání pro německou skupinu studentů. Jaké bylo naše překvapení, když z Ingolstadtu dorazila dívčí třída soukromé reálky (Realschule); brzy se ale ukázalo, že gendrová nerovnováha spolupráci a komunikaci nevadí.

      V následujících hodinách a dnech pak probíhaly různé aktivity zaměřené na schopnost práce v jazykově smíšeném týmu, na komunikaci, sociální vazby. Více než o jazyk šlo o navázání kontaktů a ochotu domluvit se i za cenu jazykových bariér. Ke slovu přišla dost často i angličtina, Němky se občas pokoušely mluvit česky, naši studenti zase pochopili, že umět německy má smysl.

      ¨ Pobyt v „Jubi“ nám zpestřil v úterý kulturní večer, kdy obě skupiny předvedly zábavný program. Kromě zpěvu, tance a her jsme ochutnali bavorské speciality a Němci zase ty naše z Moravy. Ve středu jsme po návštěvě aquaparku grilovali maso a klobásky ve stylovém zámeckém sklípku a ve čtvrtek jsme si zatancovali na diskotéce. Ukázala se známá pravda, že hudba spojuje národy a tanec snad ještě víc…

      Páteční dopoledne probíhalo ve znamení prezentací projektů, které jsme vytvořili předchozí den. Někteří natočili videoklip, jiní rozhlasovou relaci, úspěch měl i komiks nebo originální kalendář s českými a německými slavnými dny a svátky.

      Všechno jednou končí… Po poledni jsme nasedli do busu, který nás dopravil do Domažlic, a odtud jsme pokračovali Západním expresem a potom railjetem do Brna. Kolem 20. hodiny už bylo jasné, že akce Globales Dorf 2019 je definitivně u konce. Zůstaly nám hezké vzpomínky a většině z nás jistě chuť podívat se na „místo činu“ znovu.

      Mgr. Marta Urbánková

     • Ve víru koleček a křížků

      17. 11. 2019

      Dne 14.11. se družstvo vybrané ze studentů sekundy zúčastnilo okresního kola v „Pišqworkách“ v Brně na Gymnáziu Slovanské náměstí.

      Soutěžilo šestičlenné družstvo ve složení Kristýna Plachá, Anna Langová, Tereza Nováková, Veronika Jandlová, Julie Hrubá a Vojtěch Karel Pogštefl.

      Ve čtyřech skupinách se utkalo 5 družstev po 5 hráčích, kde hrál každý s každým a vítěz skupiny postupoval do finále. Dva vítězové finále pak do krajského kola.

      Všichni soutěžící bojovali, jak nejlépe mohli, ale nebyla určena věková kategorie, což byla nevýhoda pro mladší soutěžící.

      Tým Gymnázia a OA bohužel nevybojoval postup, ale alespoň získal zkušenosti do příštích let.

      Irena Vintrová – třídní učitelka

     • LISTOVÁNÍ na naší škole ( a není to fake)

      13. 11. 2019

      V pátek 8. listopadu shlédli všichni studenti naší školy nové představení projektu LISTOVÁNÍ. Tentokrát se jednalo o knihu Nejlepší kniha o fake news!!! autorů Miloše Gregora a Petry Vejvodové.

      Kniha vznikla jako výsledek výzkumu na katedře politologie Masarykovy univerzity, kde oba autoři působí. Z původního kurzu vznikl studentský spolek Zvol si info, kde měli studenti za úkol vymyslet projekt, kterým by s fake news, hoaxy a dezinformacemi bojovali. A z projektu byla kniha.

      Sami autoři říkají, že by byli rádi, kdyby si Češi zvykli na jednu věc – než něčemu uvěřím, musím si ověřit, jestli je to pravda. Pobaltské země prý jsou na tom mnohem lépe než my....

      PhDr. Růžena Nedělová

     • Úspěch z Hodonína

      12. 11. 2019

      Ve středu 6. listopadu vyjely spolužačky ze septimy Marie Holíčková, Gabriela Kutilová a Karolína Kohoutková reprezentovat školu na krajské kolo ve stolním tenise. Spolu s Bučovicemi se do soutěže probojovaly hráčky z Brna Kotlářské, Gymnázia Břeclav, Znojma a Rájce Jestřebí.

      Papírově podle výkonnostního žebříčku jsme obsazovali čtvrté místo, ale chtěli jsme více. První duel jsme odehráli s děvčaty ze Znojma a zaslouženě vyhráli 3:0. Druhé soupeřky byly z Brna. Hrál se nádherný stolní tenis, a přestože jsme favoritky potrápili, prohře jsme nezabránili. Do třetice proti nám nastoupila neporažená děvčata z Břeclavi. Podle průběhu turnaje za suverénním Brnem jsme očekávali tuto partii jako boj o stříbro. Žádné nervy to ale nebyly a Bučovačky zvítězily 3:0. Poslední překážkou byla děvčata z Rájce. Na úvod jsme si připsali jednu prohru, avšak výkonnostní nevyrovnanost soupeřek nám v dalších zápasech připisovala jednu výhru za druhou a konečné vítězství 3:1. Z krajského kola jsme si odvezli pohár za stříbrnou příčku. Děvčata si zaslouží pogratulovat za předvedené výkony.

      Stejný den, stejné město, jiná hala. Děvčata kategorie IV. z Gymnázia a Obchodní akademie Bučovice také reprezentovala svůj okres. Natálie Durdová, Eliška Bárková a Kateřina Zemánková si připsaly pódiové umístění na krajském kole a přivezly pohár za bronzovou příčku. Perličkou turnaje je fakt, že všechna družstva vypravená autobusem za náš okres si přivezla medailové ocenění.

      Mgr. Josef Křížka, vyučující Tv

     • Prima na exkurzi aneb i cesta může být cíl

      9. 11. 2019

      Po návratu z pondělní exkurze do brněnského Science centra VIDA! dostali primáni za úkol napsat svoje zážitky.

      „...ze začátku jsem se na jízdu vlakem moc těšil ale potom mě jízda vlakem připadala stejná jako autobusem. Na šalinu jsem se také moc těšil jenže jsme tam museli stát a tramvaj hrozně cukala.“

      „....konečně jsme se dostali z přeplněného vlaku a ocitli se v Židenicích....potom jsme ještě museli okusit cestu tramvají...pak jsme se ocitli v novém světě. Ocitli jsme se ve VIDĚ.“

      „....jako první nás zaujaly hlavně vodní eksponáty...“

      „...nejvíce se mi líbily brýle, kterými jsem se mohla podívat jak vidí zvířata nebo lidé se šedým zákalem...“

      „...líbila se mi možnost vybtat si program o magnetismu nebo zvuku...“

      „...šli jsme na program o magnetismu, dělali jsme spoustu pokusů...nakonec jsme vyráběli magnetický sliz, který jsme si mohli odnést na památku domů...“

      „...ve zvuku jsme si prohlíželi neobvyklé hudební nástroje a potom jsme dabovali a dělali různé zvuky do krátkého filmu...“

      „...líbilo se mi tam asi vše, co tam bylo...“

      „...nejvíc se mi líbila skluzavka a černá místnost, co se točí...“

      „...nelíbilo se mi, že některé exponáty byly zavřené na vyzkoušení a byly jen na prohlížení...“

      „...nejlepší byla cesta nazpátek protože z ničeho nic po nás začala řvát nějaká paní. Příjezdem do Bučovic výlet skončil. A nejlepší exponát byl jackpot a taková točící místnost...“

      „...ve vlaku byl bezdomovec, který si málem sedl k nám, ale nakonec naštěstí ne.“

      „Myslím, že jsme si všichni výlet užili.“

      „....výlet se žákům velmi líbil, ale ještě víc se dětem líbila cesta vlakem...“

     • Florbalové klání dívek ve Slavkově

      9. 11. 2019

      Dne 7.11. se družstvo dívek, složené ze studentek sekundy, rozjelo poměřit síly ve florbale na okrskové úrovni. Celý systém se hrál na dvě skupiny, kde ve skupině A byly týmy ZŠ Komenského, ZŠ Otnice a ZŠ 711. Druhá skupina B byla tvořena ZŠ Křenovice, ZŠ 710 a my - GOA Bučovice.

      Ve skupině byla naše děvčata nejlepší, nastřílela 11 gólů a tímto výsledkem si zajistila vítězství ve skupině , kdy ani jednou neprohrála.

      Úspěch zajistil postup do baráže, kde jsme s napětím vyhlížely soupeře, který se umístí na druhém místě. Nakonec po velmi vyrovnaném souboji na nás vyšla ZŠ Otnice a my se mohly porvat o postup do okresu. Výhra 4: 1 nám toto zajistila.

      Vítězná sestava: brankářka Valentýna Štusková, střelkyně Klára Hrabovská ( 5 gólů ), Kristýna Plachá (3 góly ), Adéla Vaňková ( 1 gól ), Aneta Bulíčková ( 1 gól ), Sofie Sobotková ( 1 gól ), Veronika Jandlová a v důrazné obraně Zuzana Kudličková, Adriana Kleiblová a Hana Magdová. Děvčatům děkujeme za vzornou reprezentaci školy a těšíme se společně na další boje v okresním kole.

      Irena Vintrová - vyučující Tv

     • Nejmladší florbalisté v akci...

      9. 11. 2019

      Listopad a prosinec svým chladným počasím sice ukončují venkovní sportovní aktivity, ale současně i zahajují sezónu halových sportů. Zatímco středoškoláky čeká období okresních kol v basketbalu a volejbalu, pro základní školy je to "doba florbalová". Jak jinak lze označit období, ve kterém ve dvou kategoriích (6.-7. třída, 8. - 9. třída) na chlapce a děvčata čeká v rámci okresu až 14 turnajů...?

       

       

      Na kolika turnajích si zahrají jednotlivé týmy není nikdy jisté, protože program závisí na úspěšnosti. O výsledcích rozhodují nejen vyhrané a prohrané zápasy, ale často doslova i pouhé "osudové okamžiky". A s těmi se přijeli     v pátek 8. 11. do Slavkova popasovat vybraní hráči z primy a sekundy.

      Modrá barva údajně uklidňuje. A povrch slavkovské haly měl na bučovické hráče zřejmě extrémně silný účinek. Již v první minutě utkání se ZŠ Tyršova Slavkov si totiž nechali snadno vstřelit branku. Po boji se podařilo vyrovnat až na začátku druhé desetiminutovky, když nahrál Matyáš Míča balónek Josefu Kučerovi. Stejný hráč dal i druhou branku, ale Tyršovka dokázala z nuly udělat alespoň jeden bod vyrovnávací brankou na 2:2.

      Ani proti ZŠ Otnice se nepovedlo dobře odstartovat a stav 0:2 nedával příliš důvodů k radosti. Jenže soupeř se nechal zaskočit nečekanou situací, když na hřišti během střídání zůstali jen dva bučovičtí hráči. Místo úprku     na střídačku totiž Josef Kučera zamířil před branku a překvapivou střelou snížil na 1:2. A když Rostislav Nevrtal předložil přihrávku před branku, Michal Rybnikář už věděl, kam ji uklidit...2:2. Poslední minuta však všechna předchozí pozitiva smazala a Otnice po výhře nad Tyršovkou porazily i Bučovice, čímž se dostaly na první příčku ve tříčlenné skupině.

      Nic nebylo ztraceno a postup bylo možné vybojovat ještě v duelu s vítězem druhé skupiny - ZŠ Komenského Slavkov. Domácímu týmu s řadou ligových florbalistů se bučovičtí hráči vyrovnali "srdíčkem" a bojovností. Šok pro slavkovské fanoušky přinesla překvapivá střela Rostislava Nevrtala, ale ti se rychle oklepali a své hráče dotlačili až k obratu na 1:2. Pak opět zaúřadoval jediný "profík" v sestavě Bučovic Josef Kučera a srovnal na 2:2. Ve hře o postup však opět získal navrch Slavkov brankou na 2:3. Dramatická koncovka přinesla vyloučení        za špatné střídání pro Bučovice a následně i pro Slavkov a z megašance Bučovic vyplynulo trestné střílení. Šanci na vyrovnání se ale využít nepodařilo a kluci z GOA pro letošní ročník v soutěži skončili...

       

      Sestava:

      brankář - Vojtěch Karel Pogštefl

       obrana - David Brázda, Dominik Nevídal, Jakub Vrána, Dalibor Povolný

      útok - Tomáš Palkovič, Martin Polouček, Josef Kučera (4 branky), Rostislav Nevrtal (1 branka), Matyáš Míča, Michal Rybnikář (1 branka), Šimon Reichman

     • Veletrh vzdělávání 2019

      6. 11. 2019

      Dne 24. října 2019 se konal již XXIII. ročník Veletrhu vzdělávání a pracovních příležitostí, které spolu s partnery pořádalo vyškovské kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR. Hostitelem byla stejně jako v loňském roce Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Vyškov, sídlící na Sochorově ulici.

      Účast na této akci si naše škola nemohla nechat ujít. Z minulých let se osvědčil model, kdy informace zájemcům o studium a jejich rodičům poskytují nejen samotné výchovné poradkyně Mgr. Eva Kežlínková a RNDr. Ivana Gálová, ale k ruce mají i studenty z gymnázia a obchodní akademie. Letos se této role na výbornou zhostila čtveřice Klára Belicová a Denisa Sýkorová (obě studentky 3. AO) a Tereza Žouželová a Jakub Tichý (oba studenti septimy).

      Dotazy k samotnému přijímacímu řízení a přípravným kurzům směřovaly zejména na výchovné poradkyně, zatímco o nástrahách dalšího studia, příp. dojíždění, informovali sami studenti školy, což zájemci velmi ocenili.

      Mgr. Rita Vémolová, zástupce ředitele školy

     • Okresní kolo v basketbale

      5. 11. 2019

      První úterý v listopadu hostilo Gymnázium a SOŠZE Vyškov okresní kolo v košíkové. Turnaj se odehrál pouze v chlapecké kategorii. Systémem „každý s každým“ se s domácími utkala i SOŠ a SOU Vyškov a GOA Bučovice. V úvodním zápase proti sobě nastoupili papíroví favorité z Vyškova. Skóre se přelévalo z jedné strany na druhou. Gymnázium se spoléhalo na střelbu, která ovšem velmi často nenacházela cíl. Zato Sochorova si díky svým nájezdům vybojovala výhru.

      Druhý duel mezi Bučovicemi a vítězným celkem byl na body velice skromný a vyrovnaný. Do poločasu se ani jednomu celku nepodařilo vsítit soupeři dvojciferný bodový příděl. V druhém poločase jsme se snažili udržet dobrou obranu, ale chyběl nám efektivnější útok. Výsledný stav 20:12 pro vyškovské. O postupujícím do krajského kola bylo rozhodnuto, a tak v závěrečném souboji šlo „pouze“ o stříbrnou pozici. Úvod nám nevycházel a soupeř se rychle dostal do vedení. Postupně se nám začalo dařit držet krok a mírně náskok stahovat, ale do vítězného konce se nám zápas přivést nepodařilo a závěrečný klakson zazněl za stavu 25:37. V našem družstvu nefigurují žádní aktivní basketbalisté, proto si celé družstvo zaslouží pochvalu za bojovný disciplinovaný výkon. Každý hráč přispěl družstvu svým bodovým přídělem. Radek Suchomel 12 b, Adam Skřivánek 7 b, Štěpán Bílek, Václav Chmelař, Antonín Koudelka 4 b, Lukáš Kubíček, Milan Prokop, Lukáš Fryč 2 b.

      Mgr. Josef Křížka, vyučující Tv

     • Stávka ČMOS PŠ

      4. 11. 2019

      Českomoravský odborový svaz pracovníků školství (ČMOS PŠ) vyhlásil na středu 6. 11. 2019 jednodenní stávku. Za základní odborovou organizaci při GOA Bučovice platí, že s důvody vedoucími k vyhlášení stávky se ztotožňujeme.

      S ohledem na pozdní ohlášení přesného termínu a možné komplikace zejména u rodin žáků nižších ročníků se ale do stávky nezapojíme.

      Přesto bychom byli rádi, aby se o problému diskutovalo a situace na dalších školách nebyla vnímána jen jako snaha mít další „volno“. Současný stav je vyvrcholením dlouhodobě neuspokojivé situace platových podmínek ve školství ve srovnání s jinými sektory. Už startovní pozice při srovnání s oblastmi jako zdravotnictví, záchranné a ozbrojené složky byla historicky slabší a každé plošné navýšení „všem“ rozdíly jen prohlubuje.

      Není zvykem zveřejňovat konkrétní údaje o výši platu, ale učitelé si vždy rádi vypomohou názorným příkladem... Přesnou představu snadno získáte, pokud se podíváte na plakáty nabízející pracovní místo v obchodním řetězci. Nástupní platy pokladního a začínajícího učitele jsou totiž prakticky totožné. Ekonomicky výhodnější je tedy místo pěti let na vysoké škole chodit vydělávat za pokladnu.

      Nad jednoduchým finančním kalkulem ale vítězí vztah k dětem a k práci, jejíž hlavní výrobní surovinou jsou znalosti a produktem je vzdělání. Ani jedno se nedá prodat a jednodenní výpadek díky stávce neohrozí mezinárodní obchod. Ale znamená to, že nemá žádnou cenu?

      Poslední kapkou, která značnou část škol přivedla až k vyhlášení stávky, byl nesplněný vládní slib navýšení objemu finančních prostředků na růst platů o 15%, který měl nepoměr postupně napravit. Po pracovnících školství je jako samozřejmost požadováno chování v souladu s pravidly slušnosti. Ale vláda se ve vztahu k nim těmito pravidly neřídí.

      Jestli tedy bude stávkou „postižen“ rodinný příslušník na jiné škole...prosím, nezlobte se na svého učitele!

       

      Děkuji!

       

      Za odborovou organizaci GOA Bučovice

       

      Mgr. Jan Stavělík 

     • Dvakrát stříbro ze stolního tenisu

      31. 10. 2019

      Deset tmavě zelených stolů ve dvou tělocvičnách bylo nachystáno pro hráče a hráčky stolního tenisu okresu Vyškov. Pořadatelstvím okresního kola základních škol a nižších ročníků gymnázíí se zhostila ZŠ Tyršova Vyškov ve spolupráci se střediskem volného času Maják. Soutěž byla určena žákům od 6. do 9. ročníku a zúčastnilo se jí 10 škol. Nejpočetnější zastoupení měly obě chlapecké kategorie, vždy po 8 týmech, a proto se hrálo ve dvou skupinách.

       

       

       

      Starší hoši Tomáš Holíček, Adam Doupovec a Vojtěch Vráblík (všichni z kvarty) smolně prohráli s domácí Tyršovkou 3:4. V klání s Rousínovem stálo štěstí na straně gymnázia – 4:3. Ovšem hoši z Purkyňky štěstí nepotřebovali, jejich smečová smršť přinesla gymnazistům prohru 0:4. Gymnázium tak skončilo v základní tabulce 3. a celkově na děleném 5. místě.

      Mladším hochům ve složení Hubert Matula, Tomáš Palkovič a Martin Polouček (spolužákům ze sekundy) se dařilo lépe. Výsledkem 4:1 porazili jak ZŠ Purkyňova tak i ZŠ Rousínov. Ale i v této skupině čekal uragán ve formě ZŠ Pustiměř, která nám nenabídla ani bod. Z druhé pozice v základní tabulce tak mohli hoši z gymnázia hrát pouze o 3. místo. Bohužel pro Bučovice skončilo klání prohrou.

      Ve dvou skupinách hrály také starší divky, kterých se přihlásilo 6 družstev. Spolužačkám z kvarty Natálii Durdové, Elišce Bárkové a Kateřině Zemánkové se ve Vyškově dařilo. Základní skupinu vyhrály, a to s Pustiměří 3:2 a s Rousínovem s přehledem 3:0. Nestačily pouze na ZŠ Letní pole, které podlehly 2:3, a tím získaly stříbrné medaile.

      Systémem každý s každým nebo spíše každá s každou hrála mladší děvčata. Aneta Bulíčková, Sofie Sobotková a Klára Hrabovská (všechny ze sekundy) porazily Rousínov 3:2 a Drnovice 3:1. Lepší byly pouze hráčky z Pustiměře, které nad námi zvítězily 3:2.

      A tak bude budova naší školy zase o něco krásnější – do vitríny ve vestibulu přibudou dva nové stříbrné poháry.

      Olga Stavělíková

     • Vzestup i pád nad zelenými stoly

      24. 10. 2019

      Ve středu 23. října se ve Slavkově na ISŠ odehrálo okresní kolo středních škol ve stolním tenise. V kategorii dívek se zúčastnila pouze domácí děvčata a hráčky GOA Bučovice ve složení Marie Holíčková, Gabriela Kutilová a Karolína Kohoutková. Bučovačky ukázaly svou převahu a soupeřkám nadělovaly v setu nepopulárního kanára a zaslouženě postupují do krajského kola.

      Soutěž hochů byla plně obsazena. Ze čtyř středních škol okresu Vyškov přijeli i hoši z Bučovic v sestavě Antonín Koudelka, Lukáš Poul a Jáchym Čapla. Úroveň všech hráčů byla výborná. Hráči působící v oddílech stolního tenisu převyšovali naše sportovce, kteří zaznamenávali pouze dílčí vítězství. Přestože naši stolní tenisté nedávali soupeřům nic zadarmo, výsledné čtvrté místo odpovídá průběhu turnaje.

      Mgr. Josef Křížka, vyučující Tv

     • Okresní kolo SŠ v kopané

      18. 10. 2019

      Ve čtvrtek 17. 10. se na fotbalovém hřišti s umělým povrchem ve Vyškově odehrál turnaj středních škol okresu Vyškov. Kopaná patří mezi nejrozšířenější sporty, takže konkurence je kvalitativně velká a akce se vždy účastní všechny střední školy z Vyškovska. 

      Poněkud ospale vstoupili hráči GOA do úvodního duelu s ISŠ Slavkov. Prvních sedm minut se Bučovicenedostaly za polovinu hřiště. Hned první návštěva přinesla šanci Bárka, který ale měl až moc síly a branku přestřelil. Úspěch nepřinesl ani přímý kop Štěpána Dejdara a jednoduchost fotbalu musel dokázat Slavkov. Přímo z rohového kopu zakroutil míč za záda vybíhajícího brankáře Koudelky a vedl. Počáteční nesmělost bučovických fotbalistů ani obdržená branka je do kolen nesrazila. Do slibné pozice se dostali Prokop i Doležal, ale ani jim se nepovedlo vyrovnat.

      Maximum efektivity ukázal Slavkov, který z jediné šance druhého poločasu vytěžil druhý gól. Víc než pouhé snížení zásluhou Tomáše Jelínka bylo nad síly Bučovic.

      Proti týmu SOŠ Vyškov, který vloni postoupil přes okresní a krajské kolo až na mistrovství republiky, předvedly Bučovice výrazně lepší výkon a zvítězily v poměru střel. Jenže žádná z nich nedoputovala do sítě Vyškovanů a to ani z pokutového kopu. Sochorka se zakončením problém neměla a zvítězila 3:0...

      Třetí a poslední pokus o výhru v zápase měly Bučovice proti GSŠZE Vyškov. Bohužel se potvrdily jen nepsané zákony “Nedáš, dostaneš!” a “Není ranka, není branka!”. I když v předchozích zápasech by si kluci za předvedený výkon zasloužili minimálně remízy, tentokrát porážka 0:2 odpovídala situaci na hřišti.

      Na pohled líbivější fotbal než před rokem, když bučovický tým odjížděl bez vstřelené branky a s osmi obdrženými se nepodařilo přetavit v úspěch. Výsledkem je čtvrté místo se skóre 1:7, za jediné pozitivum se dá považovat nový fotbalový míč, který dostal každý tým za účast.

      Celkové pořadí:

      1. GSŠZE Vyškov
      2. SOŠ Vyškov Sochorova
      3. ISŠ Slavkov
      4. GOA Bučovice

      Sestava:

      Antonín Koudelka, Patrik Pinčiar, Vojtěch Chudý, Jan Černý, Jakub Bárek, Štěpán Dejdar, Kryštof Indruch, František Zubek, Marek Doležal, Vít Klučka, Petr Šujan, Dominik Vrábel

     • Rozklus, medaile, vystřízlivění

      11. 10. 2019

      Nezvykle krásné počasí doprovázelo okresní kolo v přespolním běhu, které se konalo 26. 9. v areálu vyškovského parku podél Hané. Družstvo Gymnázia a OA Bučovice nestartovalo v plném počtu a tak soutěžilo pouze v rámci jednotlivců. Mezi dívkami nejlépe doběhla Kateřina Zemánková, která vzdálenost 1700 m zdolala za 7:05 min a umístila se na šesté příčce. Hned v závěsu za ní byla Patricie Pavlíková časem 7:08 min a Marie Holíčková 7:13 min. Hoši měli délku tratě o 1600 m delší. Na krásném druhém místě doběhl Jakub Bárek v čase 8:47 min. Na devátém se umístil Antonín Koudelka časem 10:47 min. Oba se oproti minulému roku zlepšili o cca 20 s. Družstvo za GOA Bučovice zakončil na dvanáctém místě Václav Krauer v čase 10:49 min.

      Následující týden v úterý jsme opět dorazili do Vyškova, tentokrát na okresní kolo v atletice. Družstvo dívek ve složení Tereza Janů, Veronika Andrýsková, Simona Horáčková, Juliána Rusiňáková, Kateřina Zemánková, Nikol Němečková, Marie Holíčková, Patricie Pavlíková, Barbora Minaříková, Denisa Macháňová, Karolína Kohoutková a chlapců, za které nastoupili Jakub Bárek, Robert Gonda, Václav Chmelař, Václav Krauer, Marek Doležal, Antonín Koudelka, František Zubek, Pavel Strmiska, Hugo Grebec předvedlo výborné výkony a mnohdy se přepisovaly osobní rekordy. A nejen osobní, Jakub Bárek zlepšil svůj školní rekord z běhu na 1500 m na 4:17 min. Další posunutí měla na svědomí Patricie Pavlíková v běhu na 200 m za 28,4 s. Tentokráte vyrovnání rekordu na 60 m se podařilo Václavu Krauerovi za čas 7,0 s. Za zmínku určitě stojí i první místa Terezy Janů v běhu na 60 m za čas 8,1 s, Roberta Gondy, který překonal laťku ve výšce 175 cm a v dálce dolétl na 591 cm, Patricie Pavlíkové také za skok daleký a jeho hodnotu 473 cm. Družstvo dívek v celkovém součtu obsadilo krásné druhé místo a chlapci si vítězstvím vysloužili postup do krajského kola.

      Týden uplynul jako voda a atleti z GOA Bučovice vyrazili vstříc svým sportovním výkonům do Břeclavi. Konkurence byla obrovská a v průběhu závodu padaly úžasné výkony. V drobně pozměněné sestavě Jakub Bárek, Robert Gonda, Václav Chmelař, Václav Krauer, Marek Doležal, Antonín Koudelka, František Zubek, Josef Gonda a Kryštof Indruch jsme se pokusili být konkurenceschopní. Bohužel v úvodní disciplíně nám bodově utekl běh na 60 m. Ztráta oproti okresnímu kolu ještě drobně narostla po skoku dalekém. Přestože ostatní disciplíny jsme vylepšili, nedohnali jsme fazónu z minulého týdne. O individuální cenný kov se postaral jak jinak než Jakub Bárek na 1500 m, když v čase 4:24,47 nenašel přemožitele. Osobní rekord a bronzovou příčku si vyskákal Robert Gonda, který přelétl laťku 176 cm vysokou. V součtu ostatních výkonů se GOA Bučovice umístilo na šestém místě před Gymnáziem Tišnov a Blansko.

      Mgr. Josef Křížka, vyučující Tv

     • The Bear Educational Theatre

      11. 10. 2019

      V úterý 8. 10. do naší školy přijelo The Bear Educational Theatre. Odehráli tři představení pro různé věkové skupiny a úrovně znalosti angličtiny. Nabízíme recenzi od třídy sekundy:

      The Alien Grammar Show

      In the show there were acting four aliens, one special agent, Mr Trump and the audience.

      The show was in our school.There came special agents and they were looking for aliens. They knew that aliens can’t speak English very well and they tested celebrities and students. The aliens were looking for their children Blip and Blop. They found then and flew home. The special agent found out that his friend was an alien too. He was angry but it was too late.

      I liked the show because it was funny. The actors did a good work and I hope that it wasn’t the last time I saw them.

      Přemek Veselý, sekunda

     • Výlet Chřiby

      11. 10. 2019

      V pondělí ráno 30. 9. jsme si snad všichni říkali, jak si dnešek užijeme, a hlavně, když není škola, že… Bude jen nějaká krátká procházka, která zabere celý den. No…v něčem to byla pravda a v něčem ne.

      Tak tedy ráno o půl osmé jsme všechny 3 třídy (1. A, 1. AO a kvinta) nasedly do autobusů s doprovodem profesora Zelinky a třídních profesorek Pokorné, Kmentové a Mlčochové. Po necelé půlhodince jízdy jsme vystoupili v obci Střílky, odkud jsme začínali naši dlouhou tůru. Tam nás také čekala první zastávka, a to pohled na barokní hřbitov. Pak už začala opravdová procházka, a to samozřejmě strmě do kopce. Všichni jsme první stoupání vzhůru úspěšně zvládli a pokračovali směrem na Střílecký hrad. Na Stříleckém hradě, nebo spíš zbytcích hradu, byl nádherný výhled do okolí, který byl odměnou za překonání první části našeho výletu. Pokračovali jsme dál. Po dlouhých hodinách a krátkých přestávkách, jsme dorazili ke Kazatelně, kde si všechny třídy udělaly společné fotografie. Další zastávkou až po několika kilometrech bylo hradisko sv. Klimenta, kde byla i obědová přestávka a další společná fotografie. Naší předposlední zastávkou byl Cimburk, kde jsme si všichni zase aspoň trochu odpočinuli. Pak už jsme jen sešli další 4 km zpět do Střílek, kde nás vyzvednul autobus, a jeli jsme unavení zpět do Bučovic. Podle GPS v telefonu jsme ušli cca 20km, za což bychom se mohli minimálně pochválit. Myslím, že můžu za všechny třídy říct, že to byl super výlet a všichni se těšíme na další.

      Jakub Šidlík 1. A

     • ENGLANDOS 2019

      4. 10. 2019

      Jelikož mnozí studenti z GOA Bučovice nedávno navštívili Berlín, také my jsme nemohli zůstat pozadu, a tak jsme se vydali na výlet do Anglie.

      Ráno 22. září stanuli vybraní studenti ze tříd vyššího gymnázia a obchodní akademie na parkovišti u Arkády, kde už na ně čekal vypravený autobus s mile vyhlížejícím průvodcem a pozitivně naladěným sborem pedagogů. Chvíli nám trvalo, než jsme naložili kufry do zavazadlového prostoru, ale nakonec se nám přece jenom povedlo vyrazit. Pan průvodce nás předem seznámil s velmi zajímavým programem, na který jsme se všichni těšili.

      Cesta nám rychle ubíhala a po pár (šestnácti) hodinách jsme dorazili do slavného francouzského přístavu

      Dunkerk, kde jsme se nalodili na „honosný“ trajekt, který nás za necelé dvě hoďky dopravil v šest hodin ráno do anglického Doveru. Odtud jsme opět nasedli do autobusu a zamířili k prvnímu bodu programu - Londýnu. V hlavním městě jsme nejprve prošli tržnicí Borough Market ve čtvrti Southwark a poté k přesné replice lodě Francise Drakea - korzára ve službách anglické královny.

      Pořídili jsme pár fotografií a pokračovali k Millennium Bridge, jež je známý z filmu Harry Potter, a poté ke katedrále sv. Pavla, kde jsme se mohli pokochat pohledem na Londýn z výšky 111 m. Dále jsme absolvovali okružní jízdu po Temži kolem Tower Bridge. Poslední zastávkou prvního dne byl Greenwich s nultým poledníkem. Pak už nadešel čas se přesunout na námi očekávané místo, kde si nás vyzvedly hostitelské rodiny.

      Druhý den ráno jsme se opět setkali na meeting pointu, kde okamžitě vypukla živá debata o zážitcích a dojmech z večera u rodin. Shodli jsme se, že místní domy jsou velmi podobné, poměrně malé a velmi útulné. To už ale následoval další bod programu - universitní město Oxford. Zde jsem kromě universit navštívili také museum Ashmolean, kde jsme mohli vidět například originální Agamemnonovu posmrtnou masku. Po návštěvě Oxfordu následoval Stradford, známý pobytem Williama Shakespeara. Zde jsme viděli spisovatelův rodný dům i místo posledního odpočinku. To byla poslední zastávka dne, po které jsme se opět odebrali k rodinám. Třetí den ráno nás autobus zavezl k nejstaršímu železnému mostu na světě, který je na seznamu světového dědictví UNESCO. Odtud jsme se přemístili do skanzenu, který věrně ukazoval život ve viktoriánské vesnici. Strávili jsme zde příjemné tři hodiny, kdy nám bylo umožněno nakoupit si suvenýry a zažít atmosféru Anglie 19. století. Z historického prostředí jsme se přesunuli mezi moderní budovy centra Birminghamu, kde jsme měli možnost si ve dvouhodinovém rozchodu nakoupit oblečení, něco dobrého nebo drobné suvenýry.

      Poslední den ráno jsme se srdečně rozloučili s našimi hostitelskými rodinami (někteří i s jejich auty), až na některé jsme naložili kufry do autobusu a vydali se do centra Londýna za nejznámějšími památkami a budovami. Nepříjemným zpestřením byla cesta místním „undergroundem“. Viděli jsme nejznámější ruské kolo na světě – the London Eye, prošli jsme kolem Westminsterského paláce a Viktoriiny věže (Big Ben), která byla zakryta lešením. Poslední rozchod jsme měli na Trafalgarském náměstí, kde jsme měli poslední možnost koupit suvenýry pro blízké, zatímco někteří spoléhali na obchody benzínových stanic. Potom už nás čekala jen návštěva Buckinghamského paláce, u kterého jsme se vyfotili a vydali se směr autobus.

      Abychom vyzkoušeli oba typy přepravy přes průliv, zpět do Evropy zvolil náš pedagogický dozor cestu Eurotunelem. Kolem půlnoci se před námi objevil vlak do podvodního tunelu. Za necelou hodinu jsme znovu vjeli na evropský břeh, což si mnozí z nás nepamatovali, protože na sedadle autobusu v nepohodlné poloze doháněli spánkový deficit. Tisíc kilometrů dlouhá cesta nám utekla jako voda a za(ne)dlouho jsme dorazili do Bučovic. Tam na nás čekali natěšení rodiče, kteří nás odvezli do našich pravých domovů.

      Výlet jsme přežili, žádného z pedagogů jsme v Anglii nenechali a doufáme, že takových výletů bude více.

       

      Robert Gonda a Kateřina Jakabová, Sexta

     • Kvarta u Napoleona

      4. 10. 2019

      V úterý 17. září se kvarta vypravila do Slavkova u Brna na expozici Napoleonské války.

      Je instalována v konírnách slavkovského zámku. Nejde jen o výstavku různých dokumentů, uniforem, fotografií a zajímavých objektů tehdejší doby, ale velmi nás zaujalo i autentické filmové promítání  v podzemí. Možná jsme byli poslední třídou našeho gymnázia, protože  expozice z provozních důvodů tento rok končí.

      A pokud jste ji nikdy neviděli, zkuste to stihnout. Stojí za to.

     • Stmelovací kurz V.

      4. 10. 2019

      Cože? Kvinta jede na adapťák?

      Cože? Proč jede kamsi kvinta a my jsme loni nebyli?

      Cože? K čemu to bude?

      Pár otázek, mnoho otazníků. Odpověď byla  jasná.

      Kvinta jede ve středu odpoledne na stmelovací kurz a vrací se v pátek po obědě.  Tečka.

      Některým se upřímně nechtělo, ale jeli. Někteří se i těšili...a jeli. Někteří se těšili moc a jeli taktéž.

      Některé ovládaly otazníky a odjeli stejně tak.

      Autobusem jsme dorazili na táborovou základnu v Ruprechtově. Přírodní prostředí,  ale my máme k přírodě přece blízko. Vynikající pan kuchař , který vytvářel unikátní pokrmy.  S úsměvem nachystal svačinku všem hladovým klidně ve 22:30. Jak slastný pocit zvláště když doma se kuchyně zavírá už ve 20 hodin. Přidat řízek? Není problém, nebojte, nějak se podělíme, kolik vás je?

      Seřaďte se  podle data narození, ale nesmíte u toho mluvit. Tak to byl trošku u upovídané kvinty problém, ale ejhle! Pusa zavřená a prsty měly slovní průjem. Jak to dokázaly?  Stojíme od nejmladšího po nejstaršího ve třídě. Instruktoři, tutoři a dozor zapomněli údivem zavřít pusy.

      Co máš rád? Kytaru, hudbu, volejbal a jídlo.

      Takže jsme vedoucím Romanem rozděleni do čtyř skupin a nikdy by nás nenapadlo si utvořit takové složení týmů. Mlčky přejít po přepravkách od jedné ke druhé bráně, ukecaní mají zavázané oči, sestavit dům podle instrukcí jiného,přenášet dřevěné kostky pomocí gumičky s nataženými provázky a z různobarevných  kostek rozházených v kruhu sestavit se zavázanýma očima stejný model. Bez mluvení. Tak se tleskalo a dupalo.

      Bavíme se každý s každým a tmelíme kolektiv již dávno čtyři roky tmelený.

      To není možný! To přece nemůže to auto přejet? Co to je za most? Pánové se drží za hlavu, nevěřícně kroutí hlavou. Ano. Dva týmy konstruktérů  ještě rozdělené na poloviny vytváří dva mosty, kdy se musí napojit vytvořené a nedomluvené dvě poloviny. Spousta podmínek nás ale neodradí, aby autíčka na dálkové ovládání s klidovým nadhledem obou řidičů překonala dráhu přes jeden a následně druhý most tam a zpět. Tam to šlo po obou mostech. Zpět se to jednomu nepovedlo, neboť se autíčko zaseklo o pilíř. Zato na druhý most byla po obou jízdách položena Klárka, aby byla vyzkoušena jeho nosná stabilita . Téměř vydržel. Vydržela i Klárka.

      Máme předsudky? Tak tady jsme si trošku sáhli do vlastního nitra a postupně vyhodnocovali situace. A co kolečka a křížky? Proč pořád soutěžit a vyhrávat? Zkusme pracovat i jinak, vzájemně nesoupeřit a přitom být vedle sebe a mít se z toho dobře.

      A dílo náhody s kostkou a sedáním sousedovi na klín, když padlo moje číslo, bylo pro některé hubeňoučké dolní končetiny náročným zátěžovým testem. Kryžom někryžom jsme nakonec taky pochopili, i když to trvalo o něco déle.

      Vyzkoušeli jsme toho opravdu hodně. Vydržely i plastové hrníčky  - Pošlete to dál…, dozvěděli jsme se, že někdo rád uklízí, jiný ochutnal noviny, někdo má doma psa, jiný hraje 11 let na housle nebo nikdy nikomu nedal facku. Ukulele s kytarou jsme sladili do stejných tónin a společně jsme zjistili, že ladíme ve všech směrech.

      Byly to krásné  necelé tři dny a dvě noci. Někdo nám objednal teplé a fajn sluníčkové počasí.

      Poděkování patří  nám všem, takže : DÍKY  !!!

       

      třída kvinta

     • Okrskové kolo minikopané ZŠ

      1. 10. 2019

      Předloni druzí za ZŠ Brankovice, vloni druzí za ZŠ 710...takové jsou výsledky GOA Bučovice z posledních let v okrskovém kole minikopané. Změnit statistiky se v úterý 1. 10. pokoušelo deset hráčů, z nichž sedm pochází z tercie.

      Přes vysoká očekávání nebyl vstup do zápasu proti Brankovicím příliš přesvědčivý a první čtveřice šla střídat s úlevou, že nedostala gól. Jako liška do kurníku vlétla na hřiště druhá čtverka a po půl minutě z toho byl gól Tadeáše Tihelky. Pak už padala jedna branka za druhou a po brankách Adama Doupovce, Tomáše Navrátila (2), Marka Lokaje a Jana Gottwalda utkání z hlediska skóre ukončil na 7:0 střelec úvodní branky Tadeáš Tihelka.

      Jestliže začátek prvního zápasu byl nepřesvědčivý, tak hned následující zápas proti ZŠ 711 nelze ohodnotit jinak než tragický. Kluci nestačili přeřadit z druhého rychlostního stupně, kterým jim stačil na předchozího soupeře a během prvních tří minut už prohrávali 0:2. Dalších sedmnáct minut se sice už soupeř k žádné vážnější šanci nedostal a další branku nevstřelil, ale kombinace vlastní zbrklosti, soupeřova brankáře a také smůly způsobila, že se i přes tlak nepodařilo zápas otočit. Prakticky po druhém zápase tak bylo jasné, že šance na postup jsou nulové.

      Ani nejvyšší výhra turnaje podle počtu vstřelených branek nad ZŠ 710 už nemohla nic změnit. Na vítězství 11:3 se podíleli hráči v poměru Jan Gottwald 4 branky, Tadeáš Tihelka 3 branky, Adam Doupovec 2 branky, Marek Lokaj 1 branka, Vojtěch Prokop 1 branka.

      Tři slabší minuty rozhodly o celém turnaji a sestava Štěpán Hroza, Adam Doupovec, Vojtěch Vráblík, Tomáš Palkovič, Jan Gottwald, Vojtěch Kunc, Marek Lokaj, Tadeáš Tihelka, Tomáš Navrátil, Vojtěch Prokop rozhodně nemůže být s druhým místem spokojená.

     • Adaptační kurz 2019 – Ruprechtov

      26. 9. 2019

      Prázdniny skončily a my, žáci z různých tříd a škol, jsme 2. září usedli do lavic s pocitem, že neznáme z nových spolužáků skoro nikoho. První den nám bylo oznámeno, že se to změní a to na adaptačním kurzu. Ten ale proběhl až třetí týden od začátku školy, takže jsme se už trochu dokázali seznámit, i když jsme věděli o každém nejspíš jen jméno. Přesto “Adapťák“ svůj účel splnil a myslím, že se všichni známe o dost lépe. A jak to tam vlastně vypadalo…?

      Na adaptační kurz jely třídy 1. A a 1. AO pod dohledem pana profesora Homoly a třídních profesorek Pokorné a Kmentové. Hned po příjezdu a krátkém představení jsme byli rozděleni, holky do budovy a kluci do chatek. Po vybalení věcí jsme se všichni sešli v hlavní budově / jídelně, kde jsme si vyslechli přednášku o bezpečnosti a pravidlech. Následovala večeře, potom seznamovací průzkum, kdy jsme poprvé nějak lépe poznali své spolužáky a po něm první hra, která byla samozřejmě založená na běhání, takže jsme všichni šli spát unavení.

      Druhý den po snídani jsme zase vyrazili vstříc seznamovacím hrám. Čekaly nás první čtyři hry v náhodně vybraných týmech. Po obědě jsme měli 2 hodiny volno a pak následovala další běhací hra, při níž hrála písnička asi tak 20x a hádám, že některým ještě teď hraje v hlavě pořád dokola „ jaro, léto, podzim a zima.“ Po večeři jsme měli další průzkum, tentokrát o empatii. Psali jsme odpovědi na otázky, ale podle toho, co si myslíme, že by napsali ostatní.

      Třetí den jsme hráli další várku čtyř her, při kterých byl většinou některý člen týmu smyslově omezen (zavázané oči šátkem). Častým zákazem u skoro všech her bylo, že se nesmí mluvit. Po obědě a odpoledním odpočinku jsme dostali za úkol jako třída postavit most ze dřeva a papíru, po kterém pak mělo přejet RC auto. A jak to dopadlo? Třídy se snažily a členové týmů spolupracovali. Nemůžeme ale říci, že by některá třída vyhrála, takže za mě vyhrály obě. Poslední večer se hrálo několik super společenských her, které si všichni užili.

      Poslední den ráno jsme si sedli do kruhu a pár slovy vždy shrnuli, jak nám adaptační kurz pomohl, co si myslíme o třídě a popřáli si, ať nám ty 4 roky vydrží náš nový úžasný kolektiv. Následoval oběd, pak loučení a odjezd zpět do Bučovic.

      Mohu s jistotou za všechny říci, že jsme si adaptační kurz užili, mezi spolužáky si našli nové kamarády, získali nové zkušenosti a informace. Jak zaznělo na začátku školního roku „přátelství ze střední je často na celý život“…Možná, že to bude přeci jen pravda.

       

      Jakub Šidlík, 1. A

     • 3. místo v ekonomické soutěži pro OA Bučovice

      26. 9. 2019

      V pátek 20. září 2019 se na Obchodní akademii a Střední zdravotnické škole v Blansku uskutečnilo krajské kolo soutěže Ekonomický tým 2019. Celkem osm soutěžních týmů z šesti obchodních akademií poměřilo svoje schopnosti a znalosti v náročné soutěži rozložené do  dvou částí. 
      První část byla zaměřena na ověření teoretických znalostí. Soutěžní týmy čekalo zodpovězení šedesáti otázek týkajících se ekonomiky, účetnictví a  informačních a komunikačních technologií. 
      Druhá část představovala prezentaci na téma "Bydlet ve svém nebo v pronájmu?". Během třiceti minut si každý tým připravil svoji vlastní prezentaci, kterou pak soutěžící prezentovali před pětičlennou odbornou porotou.
      Naši školu vzorně reprezentovali studenti maturitní třídy oboru obchodní akademie Jiří Svoboda, Pavel Novák a Radim Rychlík.

      V náročné konkurenci vybojovali 3. místo, když od druhého místa, které obsadil tým OA Znojmo 1, je dělilo pouhého půl bodu. Vítězství si odnesla pořádající  Obchodní akademie a Střední zdravotnická škola Blansko. Všechny soutěžní týmy prokázaly ve vědomostním testu dobré znalosti. I všechny prezentace byly dle vyjádření poroty složené z odborníků z praxe na velmi dobré úrovni. O to je úspěch reprezentantů naší školy cennější a patří jim za něj velké uznání i velké poděkování.

      Ing. Jan Cenek, komise odborných předmětů

     • Byli jsme v Berlíně!

      24. 9. 2019

      ...a nejen tam. Také v Drážďanech, v Postupimi a v tropech. Zkušenější cestovatelé ví, že zažít tropickou atmosféru v našich zeměpisných šířkách není vůbec nemožné. Ale popořádku:

      V úterý 17. 9. jsme brzy ráno nastoupili do autobusu ( my, tj. studenti gymnázia a obchodní akademie napříč třídami) CK Porta Optima a vydali jsme se na školní zájezd k našim severním sousedům. Samozřejmě v doprovodu pedagogů.

      Nejprve jsme udělali zastávku v Drážďanech, přezdívaných Florencie na Labi díky mnoha stavebním a uměleckým skvostům. Obdivovali jsme zrenovovaný kostel Frauenkirche, který byl až do konce devadesátých let minulého století ponechaný v troskách, jako připomínka hrůzného bombardování Drážďan na sklonku války v únoru 1945. Po prohlídce barokního jádra města jsme pokračovali do Berlína, kde jsme se v podvečer ubytovali v hotelu Ibis.

      Další dva dny byly ve znamení německých památek a novodobé německé historie, která se dotýká také českého národa. Viděli jsme Památník zavražděných evropských židů, nádraží Grunewald, spojené s transporty na východ, vilu u Wannsee, kde se rozhodlo o konečném řešení židovské otázky, dále pak berlínské „highlights“ - televizní věž, budovu Reichstagu ( byli jsme i vevnitř), Braniborskou bránu, Kurfürstendamm, Sony Center, Hlavní nádraží – největší a nejmodernější v Evropě, kde se vlaky mimoúrovňově míjejí, Humboldtovu univerzitu, berlínský dóm, Červenou radnici, vládní čtvrť u Sprévy. Součástí zájezdu byla i návštěva dvou slavných muzeí – v Novém muzeu jsou hlavně egyptské sbírky, v Pergamonském muzeu jsme si prohlédli antické památky. Všem jistě utkvěla v hlavě podoba egyptské královny Nefertiti nebo obří Milétská brána. V Berlíně je muzeum prostě „must“.

      Poslední noc a následně dopoledne jsme strávili v Tropical Islands; spali jsme ve stanech na pláži, koupali jsme se v „laguně“, v „Amazonii“ nebo v „jižním moři“. Iluze deštného pralesa byla téměř dokonalá.

      Exkurze po památkách a za poznáním německé historie nás poučila a pobavila. Není to sice úplně „škola hrou“, ale poznání naživo baví víc než u tabule. A když se doplní originálním berlínským „currywurstem“ nebo kebabem z vyhlášeného tureckého bufetu, podepíšeme se všichni pod známé německé „Reisen macht Spa3“.

      Marta Urbánková, vyučující

    • Slovo ředitele školy
     • Slovo ředitele školy

      24. 9. 2019

      Vážení občané,

      dovolte mi, abych Vás u příležitosti zahájení školního roku informoval o aktuálním dění v bučovickém gymnáziu a obchodní akademii. Prázdniny rychle uběhly. Pro většinu žáků byly zaslouženým odpočinkem, někteří však museli v posledním týdnu prázdnin uzavřít svoji klasifikaci za uplynulý školní rok nebo na počátku září dokončit svoji maturitní zkoušku. Důvodem neuzavření klasifikace byla téměř výhradně absence z důvodu zhoršeného zdravotního stavu, zatímco hlavní příčinou neúspěchu u maturity v jarním termínu je nedostatečná příprava žáka. Stejně jako v uplynulých letech, jedná se o výjimky, jednotlivce, přesto této skutečnosti věnujeme zvýšenou pozornost.

      Podrobné informace o studijních výsledcích žáků a celou řadu dalších informací o činnosti školy najdete v naší výroční zprávě na webových stránkách školy, kde bude umístěna na konci měsíce října, po jejím schválení Školskou radou a odevzdání zřizovateli.

      V průběhu měsíce září se uskutečnily plánované adaptační kurzy žáků 1. ročníků čtyřletého gymnázia, obchodní akademie a kvinty. Poprvé se všechny konaly na TZ v Ruprechtově, novinkou byl také společný kurz pro žáky gymnázia a obchodní akademie.

      Žáci školy se již zapojili do řady akcí a soutěží, zejména sportovních. Dosažené výsledky svědčí o tom, že sport není v Bučovicích na okraji zájmu, a škola má tak řadu výkonných sportovců. Žáci 4. ročníku obchodní akademie uspěli v prestižní odborné soutěži EKO-tým 2019 a v krajském kole obsadili velmi pěkné 3. místo.

      Zájemci z řad žáků v měsíci záři vycestovali se svými učiteli na poznávací pobyty do Německa a Velké Británie. Kromě osobního poznání dané země uplatnili a rozšířili své jazykové znalosti a dovednosti získané v průběhu studia.

      V průběhu prázdnin nebo krátce před nimi došlo k řadě změn. Některé se týkají samotných žáků, jiné i jejich rodičů, případně zákonných zástupců. V nejbližších dnech najdou zájemci na našich webových stránkách nový organizační řád školy a postupně další dokumenty. V této souvislosti Vás prosíme o trpělivost. Někteří z Vás si jistě všimli, že průběhu prázdnin byly zprovozněny nové webové stránky školy. Jsou plně funkční, některé informace a odkazy však musíme ještě doplnit. Učiníme tak v nejkratším možném čase. Zároveň s webovými stránkami došlo i ke změně základního informačního a databázového sytému školy, kdy jsme přešli ze systému Bakaláři do systému EduPage. Po získaných zkušenostech věříme, že tato změna bude pro naprostou většinu z Vás příjemná.

      Mění se i technické zázemí školy. V měsíci srpnu byla zahájena rekonstrukce plynové kotelny hlavní budovy nákladem téměř 1,5 miliónu korun. Její plné zprovoznění je plánováno na konec měsíce září. Úspěšně také pokračuje rekonstrukce internátu bývalé obchodní akademie, spojená s výstavbou nové školní kuchyně a jídelny. Jak jsem Vás již informoval, škola tím získá tři nové učebny výpočetní techniky s nezbytným příslušenstvím a sociálním zázemím, ubytovací kapacitu a zejména možnost stravování žáků i zaměstnanců přímo v areálu školy. Odpadne tak nutnost každodenního přecházení žáků z důvodu stravování přes komunikaci 1. třídy č. 50 do budovy bývalé obchodní akademie. Časový plán, předání stavby uživateli, se daří plnit i přes obtíže, které vznikly při rekonstrukci podzemní chodby, spojující hlavní budovu gymnázia a obchodní akademie s touto stavbou. V průběhu rekonstrukce bylo nutné provést celou řadu prací, které nemohly být předem plánovány. Moje poděkování patří stavební firmě PSK Group Brno, která stavbu realizuje, a zejména zřizovateli školy, který svým přístupem umožnil komplikovanou situaci vyřešit. V rámci dnů otevřených dveří, po slavnostním otevření, celý objekt zpřístupníme zájemcům k prohlédnutí.

      Dny otevřených dveří se konají vždy ve čtvrtek 12. prosince 2019 a 16. ledna 2020; v letošním roce bude nabídnut i jeden sobotní termín. Na základě četných pozitivních ohlasů a zájmu veřejnosti žákům současných 9. a 5. tříd, podobně jako v loňském roce, nabídneme intenzívní kurzy z matematiky a českého jazyka, jejichž cílem je příprava k přijímacím zkouškám na střední školy ukončené maturitou. Bližší informace o této aktivitě můžete získat již dnes na našich webových stránkách nebo sekretariátu školy.

       

      Na závěr bych Vám chtěl společně se všemi zaměstnanci školy popřát hodně zdraví a spokojenosti v osobním životě i práci.

      Jaroslav Honza, ředitel školy

     • Futsalový Sochorka cup

      23. 9. 2019

      Turnaj s mezinárodní účastí pořádala SOŠ Sochorova podruhé a kromě partnerských škol z Maďarska, Rakouska a Slovenska přijaly pozvání i týmy ze středních škol vyškovského okresu. 

      Los zařadil Bučovice do čtyřčlenné skupiny a jako prvního soupeře určil Michalovce.Futsalový sprint na dvakrát šest minut lépe odstartovaly Bučovice a šly zásluhou Roberta Gondy do vedení. Slovenský tým bohužel ihned srovnal a když potrestal výpadek bučovické obrany, rázem byl na koni. Srovnání z kopačky Tomáše Zbytka na konečných 2:2 bylo tedy s ohledem na nepříznivý vývoj zápasu nutné pokládat za úspěch.

      Jako rozhodující z pohledu dalšího postupu se ukázal být duel s ISŠ Slavkov. Tři branky Slavkovanů a žádný zásah na straně Bučovic nejen nepřinesl potřebné body, ale posunul skóre Bučovic hluboko do "červených čísel". A vzhledem k výhře Michalovců nad maďarským Szekesfehervarem 2:1 už k postupu nestačilo jen vyhrát, ale spolehnout se i na výsledek utkání ISŠ Slavkov - Michalovce.

      První podmínku se splnit podařilo a když vedení 2:1 po gólech Roberta Gondy a Tomáše Zbytka v posledních vteřinách navýšil další brankou Robert Gonda, rozdmýchal tím naději na prodloužení účasti v turnaji i ve vyřazovací části. Slavkov ale už s vědomím jistého postupu hrál na půl plynu a neudržel ani hubené vedení 1:0, takže Michalovce se trefou na 1:1 dostaly na druhou příčku ve skupině.

      Se čtyřmi body tedy Bučovice obsadily třetí místo ve skupině a dělené páté místo ze sedmi účastníků.

       

      Sestava: Antonín Koudelka (brankář), David Rotrekl, Adam Skřivánek, Jan Černý, Tomáš Zbytek, Patrik Pinčiar, Marek Doležal, Robert Gonda

     • Studenti maturitních ročníků v Praze

      18. 9. 2019

      Jednou z tradičních akcí studentů maturitních ročníků našeho gymnázia bývá exkurze do hlavního města. Ve středu 11. září se proto na cestu vydali také letošní studenti tříd oktávy a 4. A.

      Navštívili jsme Pražský hrad, Karlův most, Staroměstské náměstí, Vyšehrad či Židovské Město, což jsou nejen místa spjatá s naší historií, ale také cíle turistů z celého světa. Chvilku klidu jsme si pak mohli vychutnat třeba ve Valdštejnské zahradě nebo v zahradách pod Petřínem. Milovníky politiky zaujala prohlídka Valdštejnského paláce, který je sídlem Senátu, odlehčením bylo setkání s panem senátorem Bárkem, mírné rozčarování nám přinesla návštěva Poslanecké sněmovny a sledování práce našich poslanců a ministrů.

      Moderní dějiny nám přiblížila emotivní prohlídka Památníku heydrichiády. Zlatou kapličku jsme si prohlédli od základních kamenů až po trigy na horní terase. O kulturu se postaralo divadlo Ungelt s představením Expres na západ, které si právem zasloužilo potlesk ve stoje. A procházka večerní Prahou už byla jen třešničkou na dortu...

      Tři dny vyměřené k návštěvě hlavního města jsme naplnili nejen historií, architekturou, politikou či kulturou, ale především společně strávenými chvílemi, na které budeme všichni jistě rádi vzpomínat.

      Třídní učitelky oktávy a 4. A

    • Znojmo – Vranov – Podyjí… aneb cesta za poznáním
     • Znojmo – Vranov – Podyjí… aneb cesta za poznáním

      18. 9. 2019

      Začátek letošního školního roku si zpříjemnila třída 4.AO kulturně-přírodovědnou exkurzí na jih Moravy. Ve středu 4. září jsme vyrazili do Znojma, kde jsme si v doprovodu slečny průvodkyně prohlédli historické centrum města, vystoupali na Vlkovu věž, kde jsme měli město jako na dlani. Zde nás také čekala první ochutnávka ovocného moštu. Naše další kroky směřovaly k Chrámu sv. Mikuláše, na znojemský hrad a k rotundě sv. Kateřiny. V odpoledních hodinách následoval přesun do Vranova nad Dyjí, kde jsme se ubytovali v penzionu Relax.

      Večer jsme za krásného slunného počasí ještě vyrazili k přehradě a zájemci vystoupali na Claryho kříž, který stojí na vrcholu mohutného, více jak 80 m vysokého skaliska nad řekou Dyjí, těsně nad hrází Vranovské přehrady. Nechal jej zde postavit majitel vranovského zámku hrabě Stanislav z Mniszku jako památku na svého přítele - spisovatele, malíře a humanistu knížete Karla Claryho. Ten se při svém pobytu ve Vranově v době cholerové epidemie nemocí nakazil, onemocněl a v březnu roku 1831 ve Vídni zemřel.
      Čtyři metry vysoký kříž z blanenské litiny nejenom dominuje zdejšímu okolí, ale od něho je i jedinečný rozhled na Vranov, údolí Dyje, hráz a rozlehlou hladinu Vranovské přehrady. Náš první den se blížil ke konci, a tak jsme se pomalu připravovali na výpravu do národního parku Podyjí.

      Druhý den nás probudilo opět sluníčko a nic nebránilo tomu, abychom vyrazili na pěší túru. Nejprve cesta vedla podél řeky Dyje k Hamerskému mostu, pak jsme prudce odbočili do strmého kopce a vyšplhali se lesní pěšinou k odbočce na Čížov. Odtud jsme již cestou po vrstevnici obdivovali krásnou krajinu česko-rakouského pomezí. Výhledy byly dechberoucí, a tak jsme ani nepostřehli, že se před námi objevil Čížov. Před jeho návštěvou jsme ještě odbočili k Hardeggské vyhlídce a pak už si jen vychutnali prohlídku „muzea železné opony“ pod širým nebem. Posledních pár kilometrů už nás nemohlo rozházet, a tak jsme se opět přiblížili k našemu penzionu. Kdo by to byl řekl, že našlapeme téměř dvaadvacet kilometrů. Ráno by tomu nikdo nevěřil, ale na druhé straně jsme chtě nechtě přesvědčili sami sebe, že jsme tuto vzdálenost schopni ujít. Večer jsme u táboráku a opékání špekáčku plánovali nadcházející školní rok a hlavně naše stužkování.

      Poslední ráno bylo sice trošku pošmourné, ale naštěstí nepršelo. Proto jsme malou pěšinou už i se svými zavazadly vyšplhali k vranovskému zámku, kde už na nás čekala slečna průvodkyně, aby nás provedla objektem a seznámila nás s jeho historií. Zámek leží na jižní hranici českého státu asi 110 kilometrů od Vídně a patří k nejhodnotnějším světským stavbám středoevropského baroka. Současnou podobu mu s významným podílem císařského architekta Johanna Bernharda Fischera z Erlachu vtiskli Althannové, kteří Vranov drželi zhruba sto let od sklonku 17. století.  Dominium po nich získali polští Mniszkové, kteří přivedli k nebývalému rozkvětu evropsky proslulý vranovský závod na výrobu kameniny a porcelánu.

      Zámek se nachází v západní části Národního parku Podyjí a je národní kulturní památkou. Návštěvníkům nabízí prohlídku autentických barokních interiérů sálu předků a kaple, ale přibližuje i kulturu vranovského zámeckého bydlení z konce 18. století a z celého 19. století.

      Cesta do Znojma, Brna a zpět do našich domovů už byla zalitá sluncem a plná nových zážitků.

    • Memoriál Josefa Trakače a Dušana Gregora 2019
     • Memoriál Josefa Trakače a Dušana Gregora 2019

      12. 9. 2019

      FOTOGALERIE

      Jako sportovní ale i vzpomínková akce na dvě osobnosti Bučovic a absolventy gymnázia probíhá školní atletická olympiáda již několik let. Někteří absolventi ji mají spojenou se stadionem ve Slavkově, v posledních letech probíhá rozdělená do dvou dní v areálu školy. Ať už ve Slavkově nebo v Bučovicích, na velkém oválu nebo minidráze, vždy byly podstatné nejen výkony, ale především přátelská atmosféra a radost z pohybu bez ohledu na pořadí.

      Nejkratší a nejrychlejší běh na 60 metrů patří mezi ostře sledované disciplíny, zvlášť když na vítěze v nejstarší chlapecké kategorii čeká ještě bonus v podobě putovního poháru věnovaného spolužáky Josefa Trakače. V nejmladší kategorii žáků (prima až tercie) byli nejrychlejší Klára Hrabovská (9,2 s) a Tadeáš Tihelka (8,3 s). Mezi dorostenci (kvarta, kvinta, 1.A) byli v cíli jako první Tereza Janů (8,0 s), která současně předvedla nejrychlejší běh mezi dívkami a Hugo Grebec (7,5 s), jehož čas byl ve srovnání napříč věkovými kategoriemi třetí nejlepší. Mezi juniory zaběhli nejrychlejší čas Nikol Němečková (8,7 s) a Václav Krauer, který obdrží putovní pohár za nejlepší výkon z celé školy (7,2 s).

      Čtvrtka neboli 400 metrů je „nevděčná“ trať, na které je potřeba rychlost jako u sprintu a umění rozložit síly jako u vytrvalostních tratí. S nástrahami této disciplíny si mezi žáky nejlépe poradila Vanessa Šinalová (1:17,6 min) a Vojtěch Kunc (1:11,2 min). V dorostu se jako nejrychlejší čtvrtkařka na celé škole bez ohledu na věkové skupiny předvedla Kateřina Zemánková (1:13,1 min), mezi chlapci byl nejrychlejší Adam Doupovec (1:08,6 min). Vítězkou juniorského závodu se stala Veronika Králová (1:17,5) a u hochů pak Václav Chmelař, který současně zaznamenal nejkvalitnější výkon za oba dny (1:03,4 min).

      Nejdelší běžeckou tratí závodu je pro děvčata 800 a pro chlapce 1000 metrů. Druhé vítězství dne a současně opět absolutně nejrychlejší čas zaběhla mezi dorostenkami Tereza Janů (2:58), která tak na dálku porazila „zlatou“ juniorku Marii Holíčkovou (3:09 min). Mezi chlapci letos chyběl favorit a držitel několika běžeckých školních rekordů Jakub Bárek. Jako skvělý zástup se ale ukázal být jeho spolužák Josef Gonda, který zvítězil mezi juniory (3:07 min). V dorostenecké kategorii si pro první místo doběhl Marek Hrabovský (3:26,2 min).

      Ve skoku dalekém byla celkově nejlepší Patricie Pavlíková (4,76 m), která zvítězila mezi dorostenkami a předvedla tak i kvalitnější výkon než vítězná juniorka Tereza Proniuková (4,26 m). Soutěž žákyň přinesla první příčku Lindě Rotreklové (3,40 m).

      Skok vysoký je divácky atraktivní disciplínou, pro kterou je důležité nejen mít rychlý rozběh a odraz, ale i zvládnout techniku. A to se potvrdilo i vzhledem ke stoupající tendenci směrem od mladších ke starším ročníkům. Vítězka soutěže žákyň Julie Hrubá skočila 120 cm, šampionka mezi dorostenkami Barbora Minaříková 130 cm a v juniorkách si pro vítězství vyskočila Nikol Němečková se 135 cm. Mezi žáky hned tři závodníci zaznamenali stejný výkon 125 cm, ale díky nejmenšímu počtu chyb zvítězil Jan Gottwald. V dorostenecké kategorii jednoznačně dominoval Marek Hrubý se 155 cm. Trio juniorů Josef Gonda, František Zubek a Robert Gonda naopak předvedlo bitvu nejen mezi sebou, ale i s laťkou až do výšky 175 cm. Díky lepšímu zápisu se nakonec z výhry radoval František Zubek.

      Vrhačské disciplíny zastupoval v žákovské kategorii hod medicinbalem. Dvoukilový míč nejdále doletěl z rukou Markéty Janů (8,50 m) a Tadeáše Tihelky (13,30 m). Jejich starší spolužáci se už museli popasovat s těžším náčiním. Dorostenka Michaela Voňková tříkilovou kouli vrhla do vzdálenosti 7,80 a juniorka Denisa Macháňová 8,09 metru. Ještě o dva kilogramy těžší kouli měli hoši a vítězný pokus juniora Pavla Strmisky (11,17 m) dokázal překonat dorostenec Marek Hrubý výkonem 12,02 m.

      Tečkou za soutěží jsou štafety, ve kterých v dívčí kategorii zvítězila sekunda a v chlapecké kategorii dokázala vyhrát třída tercie mezi žáky a kvarta mezi dorostenci. Mezi nejstaršími ročníky zvítězila děvčata ze 3.A a chlapci ze sexty.

      Letošní ročník doprovázely nejen kvalitní výkony a dobré počasí ale vyznamenala se zejména oktáva, která svým fanděním byla vzorem pro ostatní třídy. Vzhledem k malému počtu závodnic oktávy nakonec do štafety nastoupila i třídní učitelka a přestože nebyla první v cíli, sklidila zřejmě největší divácký úspěch! K příjemné atmosféře přispěli i vyučující v roli rozhodčích, kteří kromě hodnocení i povzbuzovali a radili závodníkům. Atletikou se tedy bavili všichni a poděkování za zdárný průběh akce patří tedy nejen sportovním referentům za pomoc při nominacích, sportovcům za předvedené výkony, učitelům za objektivní rozhodování, ale i divákům, kteří svým fanděním „vyhecovali“ sportovce k maximálním výkonům.

      Mgr. Jan Stavělík

     • Sportovní kurz III. 2019

      17. 6. 2019

      Jednoho teplého, slunečného a nehorázně dusného poledne dorazila třída tercie s propocenými tričky, nacpanými kufry a řevem „Včelka Mááájaaa“ do sportovního resortu Březová. Bylo 3. června.

      Vcelku bez rozepří jsme si rozebrali pokoje a už o něco méně bezproblémově i různobarevné povlečení (protože kdo by chtěl to jasně červené, buďme upřímní). Jen co jsme se ubytovali, vytáhlo pár hudebně nadaných studentů zpěvník, kytaru a ukulele a začali si ničit hlasivky, v čemž soustavně pokračovali i po zbytek našeho pobytu.

      Vystřídali jsme mnoho více i méně adrenalinových aktivit, od divoké vodní bitvy na raftech až po nezapomenutelné skákání z osmimetrové věže. S jištěním, samozřejmě.

      Našli jsme si zde mnoho nových přátel, cizích i ve vlastní třídě, ale obědový jídelníček mezi ně bohužel zrovna nepatřil. Stačili jsme si však zahrát basketbal se staršími kluky, vyřádit se na skákačkách s mladšími dětmi a taky se navzájem postřílet při paintballu, lukostřelbě nebo lasergame.

      Ze sporťáku jsme si přivezli plno modřin, nádherných zážitků, vzpomínku na našeho instruktora Ikara, zaplácanou paměť foťáku a ochraptělý pedagogický doprovod. Srdečně doufám, že jsme během toho týdne nikoho (příliš…) netraumatizovali a že spolu zažijeme ještě více podobných skvělých momentů.

       

      Dita Zezulová, tercie

     • Prezentace fiktivních firem na obchodní akademii

      20. 1. 2019

      Do galerie Fiktivní firmy byly přidány fotografie.

      Ve čtvrtek 10. ledna 2019 u nás na Gymnáziu a Obchodní akademii v Bučovicích v rámci Dne otevřených dveří proběhl veletrh fiktivních firem třídy 3. AO.

      Žáci se rozdělili do čtyř skupin a již v září si založili vlastní fiktivní firmy. Každá firma měla jiné zaměření. První firma Vínamo s. r. o. poskytovala nabídku bílých, červených i růžových moravských vín. Druhá fima Fresh Mixed s. r. o. se zabývala výrobou a prodejem ovocných smoothie. Třetí firma Dary přírody s. r. o. se zaobírala prodejem zdravých přírodních potravin a pochutin. Čtvrtá s názvem Pizza Luigi s. r. o. se věnovala výrobě a prodeji italských pokrmů, pizz a osvěžujících nápojů.

      Celý den proběhl v příjemné a přátelské atmosféře. Profesoři, studenti i návštěvníci si mohli fiktivně v našich firmách nakoupit, ochutnat výrobky a poznat, jak třeťáci zvládají své podnikání.

      Sofie Lorenzová, 3.AO

    • Ekonomická olympiáda na OA
     • Ekonomická olympiáda na OA

      17. 1. 2019

      Ekonomická olympiáda je největší celorepublikovou soutěží v ekonomii a financích, která je určena studentům středních škol. Otázky do soutěže a koncepci Ekonomické olympiády spoluvytváří ekonomové a odborníci z Institutu ekonomického vzdělávání za odborného dohledu členů Katedry ekonomie Vysoké školy ekonomické. Záštitu nad letošním ročníkem převzal víceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký.

      V rámci republiky se školních kol zúčastnilo rekordních téměř 15 000 žáků z 337 přihlášených škol.Na 25 otázek v časovém limitu 40 minut elektronicky odpovídalo 43 studentů z 3. a 4. ročníkua povolenou pomůckou byly pouze kalkulačky. V Jihomoravském kraji se do soutěže zapojilo přes 1 100 studentů z 38 středních škol a do stovky postupujících se probojovali i naši tři nejúspěšnější řešitelé: Sofie Lorenzová (3. AO), Patrick Bennett (3. AO) a Iveta Koláříková (4. AO).

      Studentům blahopřejeme a děkujeme za příkladnou reprezentaci školy. Do krajského kola, které se uskuteční 4. února 2019 na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně, přejeme hodně úspěchů.

      Věra Kmentová