• Jak se fotí zima

     • Ze zápisků třídy primy:

      Nejdřív jsem si myslel, že už žádná zima nebude. Všude bylo jen bláto a tráva skoro zelená. Ale pak to začalo, nejdřív déšť a mráz. Stromy měly obalené větve ledem, tráva byla také celá zmrzlá, pěkně to křupalo a všude do dost klouzalo. Šel jsem fotit trávu, stromy, rampouchy. A pak začalo sněžit. Několik fotek jsem vyfotil když jsem chodit bobovat a jeden den jsem s tátou vyrazil na větší procházku, do Maref jsme jeli vlakem, a pak jsme šli pěšky přes kopec až do Křižanovic na Člupy.

      Pěkně tam foukalo, ale bylo to super, jen výhledy nebyly tak dobré a některé fotky se mi moc nepovedly.

      Mám ráda pobyt na čerstvém vzduchu, proto jsem hledala zajímavé objekty na focení a ani zima mi nevadila. I přesto, že jsem měla někdy zmrzlé prsty, jsem si focení užívala. Měla jsem radost, že i v tomto ročním období se mi podařil vyfotit krásný západ slunce.

      Vydali jsme se za zimními fotografiemi až na Velkou Javořinu. Tam nahoře, kde jsem fotil mé fotky, bylo -15 C, takže jsme docela bojovali se zimou. Někdy i se zaostřením, protože často sněžilo. Dokonce když jsem šel trošku víc do lesa, tak jsem spadl do sněhu s telefonem v ruce. Ale výsledná radost z pořízených fotek byla velká :)

     • Konverzační soutěž v anglickém jazyce

     • I přes ztížené podmínky jsme letos stejně jako každý rok upořádali školní kolo konverzační soutěže v anglickém jazyce. Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci se klání konalo online v prostředí aplikace Microsoft Teams, kterou naše škola používá pro online výuku.

      V kategorii I B (prima a sekunda) zvítězila Aneta Dušková, druhé místo obsadil Dominik Nevídal, oba ze sekundy. Všichni mladí soutěžící prokázali velmi dobré komunikační schopnosti v tématech jako Moje rodina, Můj den, Bydlení či Zvířata. V kategorii II B (tercie a kvarta) zvítězila Barbora Borůvková z kvarty, druhé místo získal Jan Machát z tercie. Zde už byla nabídka soutěžních témat širší a náročnější,  studenti mluvili mimo jiné o cestování, vzdělávání, zdravém životním stylu atd.

      V kategorii III A (vyšší gymnázium) první příčku obsadila Eva Krulíčková z 2.A, následovaná Kateřinou Jakabovou ze septimy. V této nejvíce obsazené kategorii (nakonec se dostavilo 15 soutěžících) bylo velmi obtížné určit první a druhé místo, protože výkony všech zúčastněných byly na velmi vysoké úrovni. A konečně v kategorii III C (obchodní akademie) obsadila první místo Eliška Rosotová a za ní následoval Tomáš Rozsíval. V obou nejvyšších kategoriích studenti hovořili například o globálních problémech, moderních technologiích, mezigeneračních vztazích, masmédiích a dalších náročných tématech.

      Vítězům a všem zúčastněným moc gratulujeme a také děkujeme za to, že i přes složité podmínky distanční výuky našli čas a odvahu se do soutěže zapojit. A nejen to, předvedli nám velmi kvalitní výkony, takže vybírat nejlepší dva byl často pro porotu tvrdý oříšek.

      Mgr. Jana Pokorná                                                           

     • Stříbro z výtvarné soutěže

     • Muzeum Brněnska vyhlásilo na podzim výtvarnou soutěž s názvem Staré pověsti české a moravské. Ta byla součástí doprovodného programu ke stejnojmenné výstavě. Do soutěže jsme poslali několik komiksů, jejichž tématem byly pověsti z Bučovic a okolí. Porotu zaujala práce Vanessy Šinaľové z kvarty a ocenila ji druhým místem. Vanesse gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy.
      Mgr. Marta Lučná

    • Beseda se spisovatelem Janem Svitákem
     • Beseda se spisovatelem Janem Svitákem

     • Minulý týden jsme měli v on-line hodině literatury zajímavého hosta. Naše pozvání přijal spisovatel Jan Sviták. A jak se studentům primy netradiční hodina líbila?

      Dnes jsme měli jednu z nejúžasnějších hodin. Dokonce i můj bratr se mnou poslouchal. Jan Sviták mě motivoval, abych konečně začala psát knížku, kterou si už dlouho plánuji. Moc jsem si to užila.

      Dnešní beseda se mi moc líbila. Líbilo se mi povídání o knížkách, o psaní knih, o našich názorech. Líbil se mi i úryvek. Celá beseda byla báječná. Mám z toho takovou radost, že ani nemám co říct, zkrátka nemám slov...

      Beseda mě moc bavila, klidně bych vydržela poslouchat další hodinu. Pan spisovatel byl vtipný a moc milý. Ten úryvek z Knihy čertovo kopyto byl moc zajímavý, škoda že se kniha teď neprodává.
      Bavily mě příklady, které pan spisovatel uváděl, např. u sci-fi. Děkuji, že jste to zařídila.

      Ještě nikdy jsem neměl možnost mluvit se spisovatelem. Líbila se mi kniha, ze které nám četl, protože byla napínavá a hororová. Chtěl bych, aby k nám znovu nějaký spisovatel přišel.

      Bylo to skvělé, dozvěděla jsem se spoustu nových věcí. Vždy jsem chtěla psát příběhy. Vždy mě to lákalo, ale nevěděla jsem, jak na to. A teď vím jak. Jeho knížka, kterou nám četl, byla zajímavá. Určitě si koupím nějakou knížku od Jana Svitáka, až budou otevřená knihkupectví. Bylo to moc skvělé, děkuji.

      Beseda se mi líbila, protože byla velmi zajímavá. Také mě nadchlo to, že pan spisovatel má rád počítačové hry. Kniha, kterou četl, byla moc zajímavá. Myslím, že to, co říkal, motivuje spoustu mých spolužáků k napsání nějaké knihy.

      Byla to ta nejlepší hodina tenhle rok. Jak nám četl, tak to bylo dost vtipné. A navíc se mu líbí fantasy knihy. To mě taky. Povídal taky o tom, jak se píší knihy. Moc jsem si hodinu užil.

      Beseda s panem Janem Svitákem byla super.

      Líbilo se mi, jak nám pan Sviták povídal, jak začít s psaním knihy nebo jak ji napsat. Jak najít myšlenku pro knihu. Líbil se mi úryvek z jeho knížky, byl velice hezký a strašidelný zároveň. Celé to povídání se mi líbilo.

      Beseda se spisovatelem Janem Svitákem se mi moc líbila. Velkým přínosem bylo, jak nás spisovatel informoval o tom, jakým způsobem píše knihy. Ráda jsem slyšela přímo od něj i úryvek z jeho knížky. Potěšilo mě, že jsme mu mohli během besedy položit jakoukoliv otázku. Určitě bych byla ráda, kdybychom mohli mít další besedy se spisovateli a doufám, že se s nimi i osobně potkáme.

      Dnešní on-line hodina byla super. Byla srandovní a naučná. Nemělo to chybu.  

      Bylo to zajímavé. Dozvěděla jsem se, že knížku může napsat více autorů. Překvapilo mě, že se romány můžou psát tak dlouho. A čtení na konci hodiny se mi moc líbilo.

      Dnešní beseda se mi moc líbila. Líbí se mi i ta knížka, co nám četl pan Sviták, protože má poutavý příběh. Líbilo se mi, jak si s námi dnes povídal. Je dost zajímavé být spisovatelem. Také mě zaujalo, že se zajímá o počítačové hry :D. Pochopil jsem, že spisovatel musí získat nejdříve spoustu zkušeností, než napíše příběh.

      Tato beseda se mi líbila. Zajímavé bylo, jak je pan spisovatel šikovný. Také byl dobrý ten úryvek z jeho knihy Čertovo kopyto. Besedě dávám 10 bodů z 10.

    • Svět financí očima studentů obchodní akademie
     • Svět financí očima studentů obchodní akademie

     • Do 10. ročníku soutěže Finanční gramotnost se zapojili v rámci distanční výuky téměř všichni studenti 3. a 4. ročníku oboru obchodní akademie. Tato rozsáhlá celostátní soutěž i letos prověřovala znalosti tisíce českých středoškoláků.

      Účastníky čekaly otázky týkající se platebních karet či domácích rozpočtů. Bylo potřeba vědět, co je to Bitcoin nebo dluhová past. Některé potrápily spotřebitelské úvěry a úrokové sazby anebo pojmy anuita či inflace. Většina řešitelů se ale dobře orientovala v půjčkách, úsporách či různých způsobech placení zboží.

      Ve školním kole zvítězila a 1. místo získala Adéla Berková (4. AO), na 2. místě se umístila Veronika Fridrichová (4. AO) a třetí místo obsadil Martin Punčochář (4. AO). Ze studentů 3. ročníku si nejlépe na 4. místě vedla Lucie Křivánková (3. AO). Blahopřejeme k dosaženým výsledkům a přejeme trojlístku nejlepších hodně úspěchů v dalším kole. Všem studentům obchodní akademie děkujeme za pozitivní přístup a aktivní účast v soutěži.

      Ing. Věra Kmentová, za komisi odborných předmětů

       

     • Olympiáda v českém jazyce

     • Okresní kolo olympiády z češtiny se konalo 26. ledna 2021 on-line formou, jako všechny podobné soutěže v tomto školním roce. V I. kategorii naši školu reprezentovaly dvě studentky z tercie a jedna z nich, Veronika Jandlová to dokázala! Získala ve své kategorii 1. místo a postupuje do krajského kola. Zuzka Kudličková byla celkově pátá, což je taky krásné umístění vzhledem k tomu, že obě studentky se účastnily olympiády poprvé.

      Ve II. kategorii naši studenti, kteří byli nominovaní do okresního kola, postupují i dále do kola krajského. Je to Jáchym Čapla z oktávy, který v této kategorii získal nejvíce bodů, na 2. místě Jan Zbožínek ze septimy a na 3. místě Klára Bartošová z 2.AO.

      Všem srdečně gratulujeme!

      Růžena Nedělová

     • Zeměpisná olympiáda – školní kolo

     • V minulém týdnu proběhlo školní kolo zeměpisné olympiády netradiční on-line formou v prostředí Moodle. Účastníci si mohou své testy prohlédnout v tomto systému stisknutím tlačítka revize.

      V okresním kole nás budou reprezentovat v každé kategorii 3 žáci. V kategorii A (prima) jsou to: David Pokorný, Ondřej Malý, Nella Pokorná. Za kategorii B (sekunda) postoupili: Josef Kučera, Nela Daňková, František Schneider. O postup v kategorii C se utkali žáci tercie a kvarty, ze kterých byli nejlepší: Martin Kubíček, Rostislav Nevrtal a Dalibor Povolný. Poslední kategorie D je vytvořena pro všechny ročníky středních škol. Jsme rádi, že se školního kola zúčastnili i žáci, kteří již nemají ve výuce zařazen předmět zeměpis, a jsou ochotni se ve svém volném čase účastnit nejrůznějších školních soutěží. Nejlepší v kategorii středních škol byli: Marek Mazal, Vít Frýželka a Jan Zbožínek. Všem postupujícím gratulujeme, těšíme se na výsledky okresního kola, do kterého jim přejeme hodně štěstí!

      Za vyučující zeměpisu Jan Zelinka.

     • Dějepisná olympiáda - okresní kolo

     • Přestože jsme se dostali do zvláštní doby distanční výuky, která nahrává spíš lenivějším studentům, najdou se naštěstí i tací, kteří se nespokojí s málem. I v tomto období se naši studenti s elánem a vědomostmi zapojují do různých soutěží a olympiád.

      Je mi velkou ctí a radostí oznámit, že naši studenti Kateřina Jakabová z VII. (1. místo) a Marek Mazal z 2. A (4. místo) úspěšně prošli okresním kolem dějepisné olympiády a Kateřina nás bude reprezentovat i v krajském kole.

      Držme jí palce, obzvláště v této nelehké době!! Hodně zdraví a zdaru všem, kteří se nebojí dělat něco navíc!!!

      Mgr. Karla Goliášová, vyučující dějepisu

    • Svět v obrazech 21. století
     • Svět v obrazech 21. století

     • V loňském roce jsme si připomínali výročí 350 let od úmrtí J. A. Komenského. Této významné osobnosti jsme se proto věnovali také ve výtvarné výchově. Některá díla se nám dokončit podařilo, jiná zatím leží nedodělaná v ateliéru. Inspirovat jsme se nechali také Komenského univerzální učebnicí Orbis pictus. Tato kniha poprvé vyšla v roce 1658 a byla doplněná půvabnými dřevoryty Paula Creutzbergera. V galerii pod článkem si můžete prohlédnout ilustrace  našich výtvarníků z kvarty a 2. A. Jak by se asi Janu Amosovi líbily?

     • Zimní haiku

     • Účastníci nedávno skončené Adventní týmové hry prokázali všestranné nadání. Projevili nejen svoji inteligenci, zručnost a tělesnou zdatnost, ale také literární talent. Jedním z úkolů bylo totiž napsat báseň, a to haiku. Je to nejznámější forma japonské poezie a je důležité připomenout, že rýmy v těchto lyrických trojverších nenajdeme. Zato se v nich musí objevit slovo typické pro některé roční období (v našem případě pro zimu), je také třeba dodržet přesně dané počty slabik ve verších.
      Nechejte se tedy pozvat k procházce zimní přírodou nebo si zavzpomínejte na atmosféru Vánoc...

    • Adventní týmová hra má vítěze!
     • Adventní týmová hra má vítěze!

     • Konec kalendářního roku byl na naší škole ve znamení soutěží. Kromě výzvy Vzhůru do Tokia se pedagogům podařilo pomocí Web Google připravit pro studenty netradiční adventní kalendář. Existoval pouze virtuálně v prostředí MS Teams a místo tradičních čokolád obsahoval úkoly ze všech předmětů, které se na naší škole vyučují. A tak studenti pekli perníky z těsta i papíru, vytvářeli vlastní ostrovy, vyráběli model plic, trápili se nad matematickými příklady, vymýšleli vánoční rozcvičku, psali básně, dělali interview se sv. Mikulášem, posílali dopis Ježíškovi, kreslili písmeno V měřící na výšku přes 500 metrů, vyráběli duhu nebo sněhové vločky...

      Výsledkem jsou krásné práce, které postupně zveřejníme na webových stránkách. Malou ochutnávku jste už mohli vidět na Instagramu... Celkem se do soutěže zapojilo 107 hráčů, kteří vytvořili 27 týmů. Pochvalu si zaslouží všichni, vyhrát mohli jen ti nejlepší. Vítězným týmem nižšího gymnázia se stali Myštajni s 37 body, za nimi skončila  Adventní prasátka a Kuřata se ziskem stejného počtu bodů. Mezi staršími studenty zvítězil tým KřeSla (49 bodů),  druhou příčku obsadil tým TOTEMAZUAD (47 bodů), třetí místo získala Fantastická čtyřka (42 bodů).

      Vítězným týmům blahopřejeme a děkujeme všem, kteří se hry zúčastnili. Ceny budou vítězům předány dodatečně.

      Mgr. Marta Lučná

     • O předsevzetích nejen novoročních

     • Veronika Andrýsková, sexta

      Je to již nějaký ten pátek, co jsme nuceni pracovat a vzdělávat se z pohodlí našeho domova. Tehdy na samém začátku distanční výuky jsem si dala předsevzetí: budu co nejvíce sportovat. Protože  − jak sami jistě víte − ve zdravém těle zdravý duch a tak dále.

      No co si budeme povídat, z počátku se mi to dařilo. S odstupem času ale sama sebe podezřívám, že jsem těch dlouhých nudných procházek tam a zpět vesnicí využívala spíše jako záchrany před školními povinnostmi. Takže když se mi z nových bot udělaly obří puchýře, nezbylo mi nic jiného než hledat ducha zdraví jinde.

      V dnešní internetové době naštěstí existují videa, podle kterých je možné cvičit i doma. Myslím, že bez nich by se k tomu „dokopal“ jen málokdo z nás. Každopádně jsem si pro svoje cvičení vybrala videa velmi doporučované sympatické blondýnky.

      Ne nadarmo máme pořekadlo „nesuď knihu podle obalu“. Slečna vypadala mile, ba přímo mírumilovně. Zde bych se prosím zastavila. V průběhu prvního videa jsem zjistila, že tato volba byla největší chyba mého života. Byla jsem ráda, že vůbec dýchám, a ta holka se na mě přes obrazovku smála a v rychlosti přecházela k dalšímu cviku. Skončila jsem v kaluži potu a slz na koberci, neschopná dalšího pohybu.

      Jenže kdo to někdy zkusil, určitě zná ten krásný pocit, který se dostavuje po cvičení, pocit vítězství a klidu v duši. Takže jsem si zvykla se takto mučit dál. Co čert nechtěl, při jednom cviku se mi podařilo vyvrtnout si kotník. A tak jsem se nedobrovolně odsoudila k prodloužení předvánočního odpočinku.

      Teď už mám kotník dávno vyléčený, jen jsem té pohodě docela přivykla. Dejme tomu, že čekám na Nový rok, abych s cvičením znovu začala. Novoroční předsevzetí bývají přece jenom mnohem více dodržovaná. A nebo ne?

     • Chodecká výzva - týden třetí

     • Vzestupnou tendenci měly výkony v závěrečných sedmi dnech pro účastníky "expedice" do země vycházejícího slunce a zpět. Ani zvýšené úsilí v poslední etapě nedokázalo nahradit výpadek z prvního týdne a konečný součet 14 543 kilometrů znamená, že předpoklad se nepodařilo naplnit na 100%. Důležitějším cílem akce bez ohledu na čísla je dobrý pocit z pohybu a aktivní odpočinek, který by měl být vždy v rovnováze s prací psychickou. A ten zcela jistě naplněný byl!!! 

      Pozici lídra si udrželi učitelé, jejichž průměrný výkon za tři týdny byl 73,1 km na osobu. Mezi třídami s přehledem zvítězila 2. AO, ve které teoreticky ušel každý žák 50,6 km. V praxi ale třetinu výkonu své třídy mají na svém kontě tři děvčata - Klára Bartošová, Nicol Terenťjeva a Nikola Němcová. Druhé místo obsadil nejmladší ročník, kde pro změnu čtvrtinu výkonu obstarala dvojice Lukáš Aubrecht a Tomáš Reichman. Třetí místo patří dalším nováčkům - 1. A. Zde nejlepší duo Daniela Dvořáková a Karolína Hornová dokázalo nachodit své třídě 30% všech kilometrů.

      Nejlepší chodci, kteří urazili přes 100 km budou odměněni a ceny budou předány v lednu podle aktuální situace a docházky do školy...zatím si mohou pochutnat alespoň očima při pohledu na fotografii odměn :)

      Stovkaři:
      Eliška Bárková, Filip Blažek, Barbora Svobodová, Nikola Němcová, Nicol Terenťjeva, Tomáš Reichman, Iva Antlová, Žaneta Sekvencová, Karolína Hornová, Daniela Dvořáková, Lukáš Aubrecht, Klára Bartošová

       

      Pořadí tříd:

      1. 2. AO      50,6 km

      2. prima      42 km

      3. 1 .A         39,75 km

      4. 1. AO      39,56 km

      5. 3. AO      37,74 km

      6. sekunda  37,54 km

      7. kvinta      32,55 km

      8. 4. AO      30,1 km

      9. 3. A         30 km

      10. 4. A + tercie  29 km

      12. septima   26,88 km

      13. 2. A          23,96 km 

      14. kvarta       22,07 km

      15. oktáva     18,87 km

      16. sexta       16,64 km

       

      Děkujeme všem účastníkům soutěže a kdo začal chodit, ať nepřestane! Kdo ještě ani neodstartoval, ať začne! 

       

      S PŘÁNÍM ŠTĚSTÍ A ZDRAVÍ V NOVÉM ROCE

       

      VAŠI TĚLOCVIKÁŘI