Není to jediná známá stavba Eislera, kterou najdeme v Brně. Další a hojně navštěvované dílo zmiňovaného architekta je Brněnská zoo. O Ottu Eislerovi by se dalo psát hodiny, proto Vám jeho život velmi stručně shrnu. Jako malý se zajímal především o umění a studium. Jakmile studium ukončil, začal pomáhat svým bratrům v podnikání, poté přišla 2. světová válka, kterou oba Ottovi bratři nepřežili. Po roce 1945 pokračoval v podnikání, podniky prosperovaly, ale poslední kapkou pro Eislera byl fakt, že jeho podniky byly znárodněny.
Zpět k exkurzi :)! Uvnitř synagogy na nás čekala paní, která nám během dalších 90 minut pověděla vše od historie přes důvody výstavby po veškeré náležitosti synagogy. Jelikož se jedná o ortodoxní synagogu, podmínek bylo mnoho, včetně nutnosti pokrývky hlavy, orientace hlavní stěny na východ a nebo například vyvýšeného prostoru speciálně pro ženy. Přednáška byla doslova vyčerpávající a obsáhlá, dověděli jsme se na můj vkus až moc informací najednou. Bylo opravdu těžké udržet celou tu dobu pozornost. Naštěstí přednáška skončila, jak se říká za pět minut dvanáct, všichni jsme vstali a vedeni paní průvodkyní došli do meetingové místnosti. Zde jsme měli možnost odpočinku a občerstvení, kterou jsme všichni srdečně přivítali.
Poslední fází naší návštěvy byl workshop na témata spojená s židovskými zvyky a hodnotami. Dověděli jsme se, že tzv. „Šábes“ je 7. den, během kterého je zakázáno vykonávat přesně 39 prací včetně každodenních činností jako například zavazování uzlů nebo vaření. Dále jsme se zaměřili na jídelníček, který se velmi lišil i u samotných věřících. Například ortodoxní židé mají odlišné sady nádobí na mléčné a masové pokrmy, mimo jiné velmi dbají i na to, zda je pokrm „košer“ nebo ne. Dalším tématem byly zvyky židů, ty se týkaly především oblékání, povinností a tradic, kterých si všimne jen málokdo. Třešničkou na dortu byla svatba, pokusili jsme se co nejlépe napodobit svatební obřad. Nakonec vše klaplo a oddávající, neboli „rabín“, prohlásil pár za svůj.
Tímto okamžikem skončila naše exkurze židovského muzea, tentokrát bez větších problémů a průšvihů.
Za třídu kvintu Dominik Nevídal