• Aktuality

  • Aktuality

            • 3. AO v Olomouci

              26. 6. 2026

              Třída 3. AO zahájila svou třídenní exkurzi v Olomouci návštěvou Moravského divadla, které studentům otevřelo své zákulisí. Studenti měli možnost nahlédnout do míst, kam se běžný divák nedostane (jeviště, kostymérna, sklad kulis a rekvizit, zkušebna sborů a hudebníků). Po kulturním úvodu se třída vydala do historického centra města, kde objevovala krásy Olomouce v podobě národních kulturních památek, a i památek UNESCO. Procházka vedla přes Horní a Dolní náměstí, kolem sloupu Nejsvětější Trojice, orloje a barokních kašen, které dotvářejí jedinečnou atmosféru města. Další zastávkou byl chrám sv. Mořice, jehož vyhlídková věž nabídla po výstupu jedinečný pohled na moravskou metropoli. Odpoledne zpestřil minigolf, který přinesl odlehčení i dobrou náladu.

              Druhý den se nesl ve znamení přírody a duchovních památek. V ZOO na Svatém Kopečku studenti viděli nespočet druhů zvířat a opět vystoupali na vyhlídkovou věž, odkud se otevřel krásný výhled do okolí. Následovala návštěva baziliky Navštívení Panny Marie, významného poutního místa. A protože Olomouc v tomto období doslova rozkvétá, nechyběla ani zastávka v Botanické zahradě a Rozáriu, kde byly růže v plném květu. Jejich vůně se sice přenést nedá, ale zážitek zůstane dlouho v paměti.

              Třetí den patřil historii a poznání. Komentovaná prohlídka katedrály sv. Václava umožnila studentům projít i místa, která nejsou běžně přístupná veřejnosti, a nabídla hlubší pohled do historie této významné sakrální stavby. Před odjezdem zpět do Vyškova navštívili studenti  Legiovlak, jehož výstava věnovaná československým legiím, byla poutavým zakončením celé exkurze.

              Na závěr jsme se všichni shodli, že třídenní výlet je krátký, protože město Olomouc má stále co nabídnout.

              D. Šmaková, E. Křivánková a třída 3. AO

            • Nikol a Denča bodují!

              26. 6. 2026

              Žákyně tercie Nikol Gondová a Denisa Popeláková se v letošním roce zapojily do několika literárních i výtvarných soutěží a dosáhly v nich výrazných úspěchů.

              Mezi ty aktuální patří 2. místo pro Nikol v celostátní soutěži vyhlašované Hnutím Brontosaurus. V soutěži Máme rádi přírodu zaujala porotu svým originálním „Dopisem přírodě“, za který si odnesla krásné druhé místo.

              V literární a výtvarné soutěži Mokřady pro život, kterou organizuje Zoo Hodonín, se dařilo oběma dívkám. I zde se probojovaly mezi nejlepší a získaly umístění ve finále (bez bližšího určení pořadí mezi prvními třemi). Denisa soutěžila s barevnou kresbou pastelkami, Nikol zvolila techniku lavírované tuše.

              Studentkám děkujeme za skvělou reprezentaci školy a přejeme mnoho dalších úspěchů v tvořivé činnosti i v dalších soutěžích!

            • Netradiční finále Olympiády v českém jazyce

              26. 6. 2026

              Studenti přírodovědných oborů jsou svými kantory vedeni k exaktnímu vyjadřování a k dodržování zavedených vědních systémů. Například dle binomické nomenklatury lze každému živému organismu přiřadit jediné rodové a druhové jméno. V případě, že by na první pohled nebylo určení druhu jednoznačně jasné, existují naštěstí v dnešní době biologické klíče, jež by studenta ke správné determinaci nakonec dovedly. Uvážíme-li všechny výše zmíněné skutečnosti, je málem až k nepochopení, jak se organizátoři ústředního kola Olympiády v českém jazyce, z nichž řada přírodovědné obory studuje, mohli dopustit fatální chyby ve věci určení druhu táborového plyšáka jako macaráta jeskynního, přestože se ve skutečnosti jedná o axolotla mexického. A to je jen jedna z mála podivností, které jsem se během své účasti na finále dověděla.

              Zaprvé bych ráda zmínila, že obdobné chyby jsem se před chvílí dopustila sama, když jsem skloňovala slovo „finále“. Jedná se sice o slovo cizího původu, tudíž by se dalo předpokládat, že se jeho skloňování nebude řídit běžnými vzory podstatných jmen, ale opak je pravdou. Účastníci finálete jej totiž skloňují podle vzoru „kuře“. No a rozjímáním nad podobnými lingvistickými zvláštnostmi a zajímavostmi se nesl celý můj pobyt. Zde malá ochutnávka. Je správně „kraví“ nebo „kravský“? Jaký je původ slova „sranda“? Kde se vám na těle mohou vynořit otázky? Co je to příklonka? Který ze tvarů „hází“ a „házejí“ je gramaticky správný pro množné číslo? Přiznávám, jeden by se z toho po čase mohl snad i zbláznit.

              Z počátku bylo málo pozitiv, jež jsem viděla na skutečnosti, že kvůli celostátnímu kolu olympiády přijdu o sportovní kurz se svou třídou. Jedním z nich byla vidina toho, že se vyhnu rizikovému styku s komáry při pobytu v přírodě. To jsem se šeredně mýlila. Ústřední kolo Olympiády v českém jazyce totiž proběhlo v podstatě jako týdenní táborové soustředění. Účastníci, organizátoři i porota byli ve dnech 12. – 19. června 2026 ubytováni v areálu Dětského tábora Nežárka poblíž Stráže nad Nežárkou. Prostředí bylo velmi klidné díky dostatečné vzdálenosti od civilizace a Nežárka tekla doslova za chatkou. Nejeden účastník, včetně mě, využil příležitosti sednout si do stínu, opřít se o strom, zavřít oči a jen tak poslouchat šumění proudící vody.

              Skoro to zní, jako bychom se na týden ulili ze školy. Ba ne. V jeho průběhu na nás čekaly dva gramatické a dva slohové úkoly, jež hodnotila odborná porota. Jejími nejvýraznějšími členy a současně také zakladateli Olympiády v českém jazyce byli pan docent RNDr. Karel Oliva, Dr., bývalý ředitel Ústavu pro jazyk český, a paní profesorka PhDr. Marie Čechová, DrSc.

              Nyní se musím upřímně přiznat, že byť celou svoji zkušenost zpětně velmi zlehčuji, tehdy jsem byla v pozoru vždy, když před nás porota v rámci tzv. „vlídného slova“ předstoupila. Význam vlídného slova spočíval jednak ve sdělení správného řešení úkolů, jednak v upozornění účastníků na případné chyby, jichž se dopustili. Cílem finále totiž nebylo jen určit absolutního vítěze, ale zároveň se o něčem novém poučit, rozšířit dosavadní znalosti a užít si s lidmi z celé republiky společně strávený radostný čas v přírodě.

              Kromě soutěžních úkolů jsme si v průběhu týdne například vyjeli na výlet do Lužan, rodného města českého mecenáše a architekta pana Josefa Hlávky. Zde jsme všichni vyslechli přednášku o Lužanské mši, kterou Josefu Hlávkovi věnoval sám Antonín Dvořák. Následně účastníky I. kategorie čekala prohlídka Lužanského zámku a II. kategorii prohlídka ředitelství zemědělské firmy Milkservis. Každý večer probíhaly rovněž vtipné scénky, hry, společné zpívání a poslední den nechyběl ani volejbalový turnaj a táborák. Celá atmosféra byla opravdu velmi uvolněná a přátelská. No a jestliže jste můj dlouhý výklad někdo dočetli až do konce, postoupili jste do finále a váháte, zda se přihlásit, ráda bych vám předně pogratulovala a dále upřímně doporučila, abyste se finále zúčastnili. Věřte mi, že podobnou akci jen tak nezažijete.
               

              Terezie Kurfiřtová, sexta

            • Výlet do Olomouce třídy septimy

              25. 6. 2026

              Ve dnech strávených v Olomouci jsme si se třídou septima užili spoustu zábavy, sportu i společných zážitků. Počasí nám přálo a celý výlet se vydařil.První den jsme po příjezdu vyrazili na náměstí v Olomouci a prošli jsme si historické centrum města. Viděli jsme krásné památky, zajímavé budovy a nasáli atmosféru tohoto krásného města.

              Poté jsme se přesunuli na koupaliště, kde jsme si odpočinuli, zaplavali si a užili si slunečné počasí.Večer nás čekala grilovačka, na kterou se všichni těšili. Dali jsme si dobré jídlo, povídali si a strávili příjemný čas společně. Po grilování jsme se vydali zahrát si minigolf. Někteří ukázali svůj talent, jiní spíše pobavili svými pokusy, ale hlavní bylo, že jsme si užili spoustu legrace.Druhý den začal výbornou snídaní. Čekal nás pestrý výběr jídla, takže si každý našel něco, co mu chutnalo. Po snídani jsme se přesunuli na beachvolejbalové hřiště. Rozdělili jsme se do týmů a zahráli si několik napínavých zápasů. Nechyběla soutěživost, týmová spolupráce ani dobrá nálada.Odpoledne jsme navštívili lanové centrum, kde jsme si mohli vyzkoušet různé překážky a otestovat svou odvahu i šikovnost. Některé úkoly byly náročné, ale všichni jsme si tuto aktivitu velmi užili. Večer jsme se ještě vydali do večerní Olomouce. Prošli jsme si osvětlené centrum města, užili si příjemnou atmosféru a strávili další společné chvíle s kamarády.Třetí a zároveň poslední den našeho výletu jsme navštívili Pevnost poznání v Olomouci. Vyzkoušeli jsme si různé interaktivní exponáty, dozvěděli se mnoho zajímavých informací a zábavnou formou si rozšířili své znalosti. Návštěva byla nejen poučná, ale také velmi zajímavá a zábavná. Po prohlídce jsme se vydali na vlakové nádraží a vlakem jsme se vrátili domů.Výlet do Olomouce se nám velmi líbil. Užili jsme si společný čas mimo školu, poznali krásné město a vyzkoušeli si různé aktivity. Odvezli jsme si mnoho hezkých vzpomínek a určitě budeme na tento výlet ještě dlouho vzpomínat.Jakub Čáslava

            • Zaúčtuj To!

              24. 6. 2026

              10. června 2026 hostila Mendelova univerzita v Brně soutěž v praktickém účtování určenou pro studenty 3. ročníků OA a SŠ s výukou účetnictví. Hlavním cílem soutěže Zaúčtuj To! je prověřit reálné znalosti studentů, podpořit týmovou spolupráci a rozvíjet schopnost řešit komplexní účetní a ekonomické problémy. Soutěžící musí prokázat schopnost prioritizovat úkoly a pracovat s reálnými účetními případy pod časovým tlakem.

              V soutěži se utkalo 20 týmů z různých koutů ČR a i naše studentky ze 3. AO Karolína Kargerová, Karolína Sokolová a Monika Straková přijaly tuto výzvu. V soutěži se staly úspěšnými řešitelkami komplexní případové studie a postoupily do dalšího kola soutěže, kterou byla vědomostní část inspirována soutěží Riskuj!

              Přestože se jim nepodařilo probojovat mezi šest nejlepších týmů, z kterých následně vzešel vítěz, obsadily velmi pěkné 9. místo.  Děkujeme za jejich nasazení a reprezentaci školy. Budeme se společně těšit na další účetní výzvy.  

              Ing. Eliška Křivánková, vyučující odborných předmětů

            • Horký výlet do Olomouce

              24. 6. 2026

              Ve dnech 22. a 23. června se naše třída 1.AO zúčastnila dvoudenního výletu do Olomouce. V pondělí ráno jsme odjeli autobusem z Brna a po příjezdu jsme se ubytovali na kolejích.Následně jsme se přesunuli na Svatý Kopeček, kde jsme navštívili zoologickou zahradu a baziliku Navštívení Panny Marie. Po celý den panovaly vysoké teploty. Přesto jsme si prohlédli mnoho zajímavých zvířat a celý program proběhl podle plánu.Odpoledne jsme navštívili sportovní centrum Omega, kde jsme si zahráli adventure golf.

              Tato aktivita přinesla příjemné zpestření programu a nechyběla ani dobrá nálada. Večer jsme se společně navečeřeli v restauraci Morgan's a poté se vrátili na ubytování.Druhý den jsme po snídani absolvovali prohlídku Moravského divadla Olomouc, během které jsme se dozvěděli zajímavé informace o jeho fungování a historii. Následovala procházka historickým centrem města a poté rozchod na oběd. Po vyzvednutí zavazadel jsme se vydali na cestu zpět do Brna, kam jsme dorazili v odpoledních hodinách.

              Serhii Korolov

            • Od radnice po Krav Magu: pestrý den ve Slavkově u Brna

              23. 6. 2026

              V pátek 19. června 2026 se uskutečnila exkurze 1.A bučovického gymnázia do Slavkova u Brna, která nám přinesla spoustu zajímavých poznatků a zkušeností.
              První zastávkou byla návštěva radnice, kde nás přivítal starosta města Michal Boudný. Dozvěděli jsme se mnoho informací o fungování městského úřadu, správě města, plánech do budoucna a o povinnostech, které tato pozice starosty obnáší. Zpestřením byla ukázka insignií a nahlédnutí do velmi staré zachované šatlavy. Jako dárek jsme všichni dostali tužky s logem města.

              Dalším bodem programu byla návštěva soukromé hvězdárny na zahradě Zdeňka Kábrta – místního nadšence do astronomie. Ukázal nám vybavení hvězdárny s otevírací kupolí včetně dalekohledu, který sám vyrobil, a vysvětlil základy pozorování vesmíru. Dozvěděli jsme se zajímavosti o planetách, hvězdách i dalších objektech na noční obloze.

              Dále jsme navštívili slavkovský kostel, který reprezentuje nové architektonické pojetí církevních staveb v duchu josefínských osvícenských reforem. Zde jsme měli možnost prohlédnout si interiér chrámu a dozvěděli jsme se zajímavosti o místních varhanách. Náš třídní, pan profesor Karol Frydrych, nám zahrál několik improvizací, abychom slyšeli jejich zvuk a rozmanitost. Bylo zajímavé poslouchat, jak se barva zvuku mění podle zvolených rejstříků. Všem se nám to moc líbilo a odnesli jsme si nový pohled na tento královský nástroj.

              Následovala prohlídka slavkovského zámku zaměřená na období napoleonských válek a slavnou bitvu u Slavkova z roku 1805. Zámek je významnou historickou památkou, která je s Napoleonem úzce spojena. Průvodce nám dělal náš spolužák Matyáš Hošek, který se v historii dobře orientuje. Svého úkolu se zhostil výborně, prohlídku vedl s jistotou a předal nám mnoho zajímavých informací, včetně těch, o kterých jsme měli jiné mínění. Součástí prohlídky byly i interaktivní ukázky.

              Odpolední program byl věnován základům sebeobrany Krav Maga. Lekci vedl Kaicho Petr Hlaváč, zakladatel organizace KRAV MAGA – SEAL SYSTÉM, který nám představil základní principy tohoto izraelského systému sebeobrany. Vyzkoušeli jsme si několik jednoduchých technik a dozvěděli jsme se, jak se zachovat v krizových situacích. Praktická část byla velmi zábavná a zároveň poučná.

              Exkurze do Slavkova u Brna byla velmi přínosná a zajímavá. Měli jsme možnost poznat historii města, nahlédnout do fungování radnice, navštívit soukromou hvězdárnu, prohlédnout varhany chrámu a vyzkoušet si základy sebeobrany. Celý den jsme si užili a odvezli si mnoho nových zážitků i poznatků. Děkujeme panu profesorovi Karolu Frydrychovi za organizaci exkurze a paní profesorce Kateřině Dvořákové za doprovod.

                               Radka Kopřivová, 1.A

            • A což takhle – bouldering ve 3. AO?!

              22. 6. 2026

              Na konci školního roku nabízíme v tělesné výchově našim žákům netradiční a zajímavé aktivity. Jsou to sporty, s nimiž se mnozí nemají možnost setkat, vyzkoušet si je nebo zahrát.  Vedle vícedenních sportovních kurzů se speciálním zaměřením , je to například softball, tenis, ragby, nohejbal, pilates, plážový volejbal, badminton s pravidly a přes síť a také bouldering.

              Bouldering je forma lezení po nízkých umělých stěnách, obvykle 3–5 metrů nad zemí  a nevyžaduje lano ani úvazky.  Lezec používá pouze ruce a nohy, lezecké boty a magnézium pro lepší úchop.

              Letos si tuto aktivitu vyzkoušely dívky z některých tříd.  Po krátké instruktáži, rozcvičce a praktických ukázkách si individuálně vyzkoušely různé formy „cest“. Nejmladší děvčata, bez zábran, s obrovským nadšením a v neutuchávající snaze stále dokola zkoušet své dovednosti a možnosti, se stala předmětem obdivu samotného instruktora. Starší dívky s respektem, s ohledem na poškození krásných nehtů, pomalu, ale jistě zdolávaly „barevné cesty“ až k vrcholům. Důkazem je množství záběrů jejich snahy a viditelná spokojenost.  Všechny mladé sportovkyně zaslouží pochvalu nejen za své výkony, ale také za vzájemnou podporu a spolupráci.  

              Zdenka Lokajová

            • Olomouc vítá kvintu

              22. 6. 2026

              Dne 17. června se třída kvinta s paní profesorkou Handrlovou a panem profesorem Zelinkou vypravila z Vyškova vlakem na třídenní výlet do Olomouce.

              Nejprve nás čekala Pevnost poznání, kam se sice dalo pohodlně dopravit veřejnou dopravou, ale náš třídní je zkušený turista a při držení jeho tempa se dá kamkoliv dojít pěšky za deset minut. Ubytovat jsme se ale šli až večer, takže jsme svoje zavazadla nosili na zádech celý den.

              Poté, co jsme si prošli pevnost, nás čekala „desetiminutová“ a „krátká“ cesta do lanového centra. Slečny instruktorky nám zavařily ještě před samotným lezením, kdy jsme se měli postavit na dřevěnou kládu a potom se poskládat do abecedního pořadí, aniž bychom spadli. Z minutového úkolu jsme udělali záležitost desetiminutovou. Pak už nastal čas obléct se do úvazků a začít lézt. K našemu údivu jsme se museli jistit mezi sebou. Nikdo nespadl, a tak jsme si mohli vyzkoušet i vysokou houpačku.

              Konečně nastala chvíle ubytovat se. Po desetkrát řečené větě „už jenom padesát metrů“, které jsme ale vždy šli deset minut, jsme mohli batohy odložit. Dlouho jsme se ale nezdrželi – od osmi nás čekal bowling v Šantovce. Tam jsme se všichni sešli až deset minut po určeném termínu a začalo se hrát. Oslavili jsme i narozeniny pana profesora.

              S už pravidelným desetiminutovým zpožděním jsme se další den brzy ráno sešli a vyrazili na laser game, odtud jsme se poté dopravili do zoo. I když je zoo od centra „jen“ deset kilometrů, jeli jsme autobusem. Zoo jsme si mohli projít individuálně a pak jsme společně navštívili baziliku Navštívení Panny Marie na Svatém kopečku. Cesta zpět do centra v přeplněném rozpáleném autobusu nám dala zabrat, naštěstí následoval rozchod v Šantovce.

              Náš výlet se zkřížil nejen s hudebním festivalem Olomouc žije, ale i se zápasem české fotbalové reprezentace. A tak se na konečných deset minut zápasu koukalo po cestě na večerní karaoke na Horním náměstí. Po skončení akce ještě následovala krátká procházka noční Olomoucí a byl čas jít spát.

              Třetí den už nás čekala jen návštěva přírodovědecké fakulty zdejší univerzity, od které jsme na kolejích Generála Svobody bydleli jen pár metrů. Měli jsme tu možnost projít se po budově a navštívit katedru geografie. Poté už následovala jen cesta vlakem zpět do Vyškova.

              A celá kvinta se těší na další společné zážitky.

              Adéla Lukášková

            • Kvarta učila sekundu

              22. 6. 2026

              Dne 18. června 2026 proběhla na zahradě Gymnázia a obchodní akademie Bučovice vzdělávací akce "Kvarta učí sekundu". Byla zaměřena na témata spojená s globálním oteplováním. Starší žáci si připravili několik stanovišť s krátkými přednáškami o klimatických změnách. Mladší žáci následně plnili úkoly a řešili kvízy, které prověřovaly jejich znalosti o enviromentálních tématech. Společně jsme se zamýšleli například nad spotřebou vody, přelidněním některých zemí, nad důsledky tání ledovců a nad dopady lidské civilizace na přírodu a svět.

              Po úspěšném absolvování všech stanovišť byli žáci odměněni sladkou odměnou. Žáci kvarty si svou vyučovací hodinu moc pěkně připravili a zaslouží si velkou pochvalu.

              Emma Jurdová, sekunda

            • SPORTOVNÍ KURZ KVARTY

              22. 6. 2026

              Ve dnech 8.–10. června se třída kvarta zúčastnila sportovního kurzu v resortu Březová. Během tří dnů si žáci vyzkoušeli řadu sportovních i adrenalinových aktivit, které prověřily jejich fyzickou zdatnost, odvahu i schopnost spolupracovat.Program byl velmi pestrý.

              Pod vedením zkušeného a vtipného instruktora, který nás v chvílích volna zkoušel hádankami, se žáci zapojili do různých týmových her, překážkových aktivit a dalších outdoorových disciplín. Nechyběly ani výzvy zaměřené na komunikaci, vzájemnou důvěru a spolupráci mezi spolužáky.Kromě sportovních výkonů byl kurz také příležitostí k upevnění třídního kolektivu. Společně strávený čas mimo školní prostředí přinesl mnoho nezapomenutelných zážitků, nových zkušeností i spoustu zábavy.Sportovní kurz se vydařil po všech stránkách akorát počasí nám moc nepřálo ale i tak to byla zábava. Všichni účastníci si odvezli nejen příjemné vzpomínky, ale také nové dovednosti a zážitky, na které budou ještě dlouho vzpomínat. Děkujeme pedagogickému doprovodu i instruktorům z Březové za skvěle připravený program a bezpečný průběh celého kurzu.

              Pavla Holoubková

            • ⚛⚡ Jadernou maturitu máme v kapse! ⚛

              21. 6. 2026

              Od 8. 6. do 10. 6. 2026 proběhl v Jaderné elektrárně Dukovany poslední ze tří turnusů.

              14. ročníku oblíbené odborné stáže pro studenty středních škol s názvem Jaderná maturita. Třídenní stáž, která je zakončena znalostním testem, letos absolvovalo sto  zájemců o jadernou energetiku z celé České republiky.

              A my dva – Adam Kašpar (2. A)Ondřej Malý (VI.) jsme byli jedni z nich!

              A byla to akce, na kterou hned tak nezapomeneme!

              Během tří dnů jsme si vyslechli přednášky o fungování jaderné elektrárny z oblasti primárního a sekundárního okruhu, fyziky, elektra nebo radiační ochrany. Nejzajímavější však byly výpravy přímo do provozu, kde se vyrábí čistá bezemisní elektrické energie, pokrývající přes 20 % celkové spotřeby České republiky. Navštívili jsme strojovnu, simulátor blokové dozorny, sklad použitého jaderného paliva a kryt. Mým největším zážitkem byl určitě trenažér, na kterém trénují skuteční operátoři reaktoru. Bylo nám umožněno sledovat nově zaučené operátory přímo v akci. A dokonce jsme si mohli (samozřejmě cvičně) zmáčknutím jednoho tlačítka odstavit reaktor.

              Mezi zajímavými tématy přednášek a diskusí s odborníky nechyběla ani přednáška k přípravě výstavby nového jaderného bloku v Dukovanech (EDU II) a malých modulárních reaktorů. Toto téma nás studenty (budoucí jaderné fyziky, operátory jaderné elektrárny 😊 ) celkem dost zajímá. Co kdybychom se opravdu těmi operátory stali!

              Ve středu dopoledne nás čekal závěrečný znalostní test k prokázání našich znalostí o jaderné energetice. Test jsme všichni, včetně našich učitelů, úspěšně zvládli.

              Pondělní podvečer v Třebíči, kde jsme byli ubytování, nám organizátorky stáže zpříjemnily i vycházkou po historické části Třebíče. Prošli jsme židovskou čtvrť, která je zapsána na seznam Unesco stejně jako místní židovský hřbitov a bazilika sv. Prokopa.

              Zejména stará židovská čtvrť a osudy lidí, kteří zde žili, v nás zanechaly silný dojem.

              Všem, které fyzika baví a zajímají se zejména o jadernou fyziku, doporučujeme, aby se Jaderné maturity zúčastnili.  

              Já i Ondra moc děkujeme paní učitelce Gálové, která nás na akci přihlásila a doprovodila.

               

              Adam Kašpar, 2. A

            • Prázdniny na dohled – francouzsky a s piknikem

              18. 6. 2026

              V rámci posledních dnů výuky francouzštiny se kvarta rozhodla uspořádat si piknik.

              Naše krásná školní zahrada má mnoho zákoutí, kde se dá pohodlně „uvelebit a poklábosit si“. Takže každý něco malého připravil – nechyběly francouzské sýry ani palačinky. Popovídali jsme si francouzsky o tom, co budeme dělat o prázdninách, a krásně se naladili na tento čas.

              Monika Mikulincová

            • Od dokumentu k soutěžení: Radioaktivita v hlavní roli

              14. 6. 2026

              Ve čtvrtek 11. června 2026 jsme se v hodině fyziky rozhodly připravit pro naše spolužáky Kahoot. Zaměřily jsme se na téma radioaktivity, které právě probíráme, a zároveň jsme si připomněli 40. výročí havárie v Černobylu.

              Ještě před samotným kvízem nám pan profesor Karol Frydrych koncem dubna promítl čtvrthodinový dokument Černobyl 1986 – Jak Sověti zatajili nejhorší jadernou havárii, který nám pomohl lépe pochopit souvislosti celé katastrofy i její následky.

              Připravily jsme otázky týkající se radioaktivního záření i samotné havárie v Černobylu. Chtěly jsme, aby si spolužáci na závěr školního roku učivo zopakovali zábavnou formou. Hodinu jsme si užili a zároveň jsme si procvičili znalosti z fyziky.

              Karolína MalečkováAdéla Štefková, kvarta

            • Septimán Vít Holoubek obsadil 5. místo v krajském kole fyzikální olympiády

              13. 6. 2026

              Vít Holoubek, student septimy našeho gymnázia, dosáhl vynikajícího úspěchu v krajském kole 67. ročníku Fyzikální olympiády kategorie B, kde se umístil na 5. místě. V této náročné kategorii soutěžící řeší čtyři rozsáhlé a koncepčně složité slovní úlohy, které prověřují nejen znalosti, ale i fyzikální představivost, schopnost modelování a vytrvalost při práci s komplikovanými výpočty. Vítek se s touto výzvou vypořádal úspěšně a potvrdil tak svou dlouhodobou zálibu i mimořádný talent pro fyziku.

              Jeho účasti v krajském kole předcházelo náročné školní kolo, v němž získal 58 bodů ze 70 možných. Opravené úlohy byly následně odesílány prostřednictvím systému OSMO, který zajišťuje jednotnou organizaci soutěže v celé republice.

              Ačkoliv mě z fyziky láká spíše experimentální část, bylo pro mne zajímavé zabývat se i teoretickými úlohami. Mé umístění mě motivovalo k tomu pokračovat ve snaze stát se ve své kariéře fyzikem. Vždyť fyzika nám umožňuje chápat svět kolem nás, a čím více se jí věnuji, tím více ji chápu ne pouze jako školní předmět, ale jako dobrodružství, které zahrnuje každého z nás,“ poznamenává Vít Holoubek.

              Krajské kolo se konalo 22. dubna 2026 na Gymnáziu Brno, třída Kapitána Jaroše, nejstarším gymnáziu s českým vyučovacím jazykem v Jihomoravském kraji. Vítek zde úspěšně reprezentoval naši školu a zařadil se mezi nejlepší mladé fyziky regionu.

              Vítkovi srdečně gratulujeme k výbornému výsledku a děkujeme za skvělou reprezentaci školy. Přejeme mu mnoho radosti z dalšího objevování fyzikálního světa a úspěchy v dalších soutěžích i studiu.

              Karol Frydrych

            • Vítězství v krajském kole fyzikální olympiády

              12. 6. 2026

              Dne 31. března 2026 se na Základní škole Brno – Bystrc, Laštůvkova 77, uskutečnilo krajské kolo fyzikální olympiády v kategorii E. Naši školu reprezentovali tři žáci zkvarty: Filip Vozdecký, Lenka Pospíšilová a Martin Svoboda, kteří postoupili z okresního kola. 

              Soutěž probíhala v čase od 9:30 do 13:30 a účastníci během ní řešili čtyři náročné slovní úlohy, z nichž každá obsahovala několik podotázek.  

              Žáci se na soutěž svědomitě připravovali. Zaměřovali se především na řešení náročnějších fyzikálních úloh, práci s matematickým aparátem a rozvoj fyzikálního myšlení. Součástí přípravy byly rovněž konzultace a rozbory úloh z minulých ročníků, které jim pomohly lépe se orientovat v typu zadání i požadovaném způsobu řešení.

              Nejvýraznějšího úspěchu dosáhl Filip Vozdecký, který se ziskem 36 bodů obsadil vynikající 1. místo. Velmi dobrého výsledku dosáhl také Martin Svoboda, jenž získal 24 bodů a umístil se na 9. místě, Lenka Pospíšilová získala 19,5 bodu a obsadila 15. místo. 

              Už samotný postup tří žáků z jednoho ročníku do krajského kola je mimořádným úspěchem. Zvláštní ocenění si zaslouží i výkon Lenky Pospíšilové, která se fyzikální olympiády zúčastnila v tomto školním roce vůbec poprvé a hned dokázala postoupit až do krajského kola. 

              Všem soutěžícím děkujeme za reprezentaci školy a gratulujeme k dosaženým výsledkům. 

              Karol Frydrych

            • DIGI BUČOVICE - ROBOTIÁDA 2026

              9. 6. 2026

              Ve středu se na Gymnáziu a obchodní akademii Bučovice uskutečnil již 2. ročník soutěže DIGI Bučovice – Robotiáda určené pro tříčlenná a čtyřčlenná družstva žáků 4. a 5. ročníků základních škol z ORP Slavkov u Brna a Bučovice.

              Letošním tématem bylo zemědělství a moderní technologie v zemědělství. Soutěžící se během dopoledne seznámili s využitím robotiky na farmách, kde dnes autonomní stroje pomáhají například se sečením trávy, obděláváním polí nebo vyhledáváním plevele.

              Soutěž byla rozdělena do dvou částí. V první části týmy řešily sadu logických úloh a plnily úkoly zaměřené na programování a práci s roboty VEX 123. Účastníci postupně programovali robotické sekačky, autonomní traktory i robotické postřikovače a hledali nejefektivnější řešení zadaných situací.

              Druhou část tvořila kreativní výzva, ve které bylo úkolem propojit tři roboty do jednoho funkčního celku a vytvořit vlastní autonomní zemědělský stroj. Soutěžící zde naplno využili svou fantazii, technickou zručnost i schopnost spolupráce v týmu.

              Všechna družstva předvedla velké nasazení, kreativitu a schopnost řešit technické problémy. Kromě programování si žáci procvičili také logické myšlení, plánování a týmovou spolupráci.

              Děkujeme všem soutěžícím, pedagogickému doprovodu, kolegům učitelům i žákyním primy, kteří se podíleli na přípravě a organizaci soutěže.

              Kateřina Dvořáková 

            • Charitativní burza oblečení

              9. 6. 2026

              Dne 28. května se v ateliéru naší školy konala charitativní burza oblečení, kterou pořádal školní parlament. Jejím cílem bylo nejen dát oblečení druhou šanci, ale také pomoci lidem, kteří ho potřebují. Navíc jsme ulevili přírodě s hromaděním oblečení na skládkách.
              Do burzy se zapojili žáci i učitelé, kteří mohli předem přinést oblečení, které nepotřebovali. My jsme následně všechny kousky roztřídili a připravili k prodeji. V ateliéru bylo vystaveno opravdu velké množství oblečení, takže si každý mohl vybrat něco podle svého vkusu.

              Burzu navštívilo přibližně 40 lidí. Po celou dobu panovala příjemná atmosféra, kterou doplňovala hudba. Zájemci si mohli v klidu prohlédnout vystavené oblečení a najít si mezi ním zajímavé kousky.
              Oblečení, které se během burzy neprodalo, stejně jako další darované kusy, bylo předáno Červenému kříži Letonice, kde bude dále využito. Červenému kříži byl zároveň věnován i výtěžek z prodeje oblečení ve výši 3412 Kč. Díky tomu měl celý projekt nejen ekologický, ale především charitativní rozměr.


              Děkujeme Vám všem, kteří jste se na této akci jakkoliv podíleli!
              GOA Parlament

      • Kontakt

        • Gymnázium a obchodní akademie Bučovice, příspěvková organizace
        • Kancelář školy: (+420) 517 383 119
        • Bučovice, Součkova 500, 685 01
          Czech Republic
        • Ředitel školy: RNDr. Jaroslav Honza, CSc. (+420) 721 029 027
        • Školní jídelna: (+420) 602 533 771, jidelna@goabuc.cz
        • tel. 725 654 319, e-mail: gdpr@jkaccounting.cz
        • 2ha25qu
        • IČO: 00559261
        • IZO: 102807647
      • Přihlášení