Třída 3. AO zahájila svou třídenní exkurzi v Olomouci návštěvou Moravského divadla, které studentům otevřelo své zákulisí. Studenti měli možnost nahlédnout do míst, kam se běžný divák nedostane (jeviště, kostymérna, sklad kulis a rekvizit, zkušebna sborů a hudebníků). Po kulturním úvodu se třída vydala do historického centra města, kde objevovala krásy Olomouce v podobě národních kulturních památek, a i památek UNESCO. Procházka vedla přes Horní a Dolní náměstí, kolem sloupu Nejsvětější Trojice, orloje a barokních kašen, které dotvářejí jedinečnou atmosféru města. Další zastávkou byl chrám sv. Mořice, jehož vyhlídková věž nabídla po výstupu jedinečný pohled na moravskou metropoli. Odpoledne zpestřil minigolf, který přinesl odlehčení i dobrou náladu.
Druhý den se nesl ve znamení přírody a duchovních památek. V ZOO na Svatém Kopečku studenti viděli nespočet druhů zvířat a opět vystoupali na vyhlídkovou věž, odkud se otevřel krásný výhled do okolí. Následovala návštěva baziliky Navštívení Panny Marie, významného poutního místa. A protože Olomouc v tomto období doslova rozkvétá, nechyběla ani zastávka v Botanické zahradě a Rozáriu, kde byly růže v plném květu. Jejich vůně se sice přenést nedá, ale zážitek zůstane dlouho v paměti.
Třetí den patřil historii a poznání. Komentovaná prohlídka katedrály sv. Václava umožnila studentům projít i místa, která nejsou běžně přístupná veřejnosti, a nabídla hlubší pohled do historie této významné sakrální stavby. Před odjezdem zpět do Vyškova navštívili studenti Legiovlak, jehož výstava věnovaná československým legiím, byla poutavým zakončením celé exkurze.
Na závěr jsme se všichni shodli, že třídenní výlet je krátký, protože město Olomouc má stále co nabídnout.
D. Šmaková, E. Křivánková a třída 3. AO