V rámci semináře SVS vznikl Mediální tým Gymnázia a OA Bučovice, jehož cílem je zachycovat život školy prostřednictvím videí, fotografií a reportáží. Zde jsou první z nich:
Aktuality
MEDIÁLNÍ TÝM GOA BUČOVICE
25. 6. 2026
Výlet do Olomouce třídy septimy
25. 6. 2026Ve dnech strávených v Olomouci jsme si se třídou septima užili spoustu zábavy, sportu i společných zážitků. Počasí nám přálo a celý výlet se vydařil.První den jsme po příjezdu vyrazili na náměstí v Olomouci a prošli jsme si historické centrum města. Viděli jsme krásné památky, zajímavé budovy a nasáli atmosféru tohoto krásného města.
Poté jsme se přesunuli na koupaliště, kde jsme si odpočinuli, zaplavali si a užili si slunečné počasí.Večer nás čekala grilovačka, na kterou se všichni těšili. Dali jsme si dobré jídlo, povídali si a strávili příjemný čas společně. Po grilování jsme se vydali zahrát si minigolf. Někteří ukázali svůj talent, jiní spíše pobavili svými pokusy, ale hlavní bylo, že jsme si užili spoustu legrace.Druhý den začal výbornou snídaní. Čekal nás pestrý výběr jídla, takže si každý našel něco, co mu chutnalo. Po snídani jsme se přesunuli na beachvolejbalové hřiště. Rozdělili jsme se do týmů a zahráli si několik napínavých zápasů. Nechyběla soutěživost, týmová spolupráce ani dobrá nálada.Odpoledne jsme navštívili lanové centrum, kde jsme si mohli vyzkoušet různé překážky a otestovat svou odvahu i šikovnost. Některé úkoly byly náročné, ale všichni jsme si tuto aktivitu velmi užili. Večer jsme se ještě vydali do večerní Olomouce. Prošli jsme si osvětlené centrum města, užili si příjemnou atmosféru a strávili další společné chvíle s kamarády.Třetí a zároveň poslední den našeho výletu jsme navštívili Pevnost poznání v Olomouci. Vyzkoušeli jsme si různé interaktivní exponáty, dozvěděli se mnoho zajímavých informací a zábavnou formou si rozšířili své znalosti. Návštěva byla nejen poučná, ale také velmi zajímavá a zábavná. Po prohlídce jsme se vydali na vlakové nádraží a vlakem jsme se vrátili domů.Výlet do Olomouce se nám velmi líbil. Užili jsme si společný čas mimo školu, poznali krásné město a vyzkoušeli si různé aktivity. Odvezli jsme si mnoho hezkých vzpomínek a určitě budeme na tento výlet ještě dlouho vzpomínat.Jakub Čáslava
Zaúčtuj To!
24. 6. 202610. června 2026 hostila Mendelova univerzita v Brně soutěž v praktickém účtování určenou pro studenty 3. ročníků OA a SŠ s výukou účetnictví. Hlavním cílem soutěže Zaúčtuj To! je prověřit reálné znalosti studentů, podpořit týmovou spolupráci a rozvíjet schopnost řešit komplexní účetní a ekonomické problémy. Soutěžící musí prokázat schopnost prioritizovat úkoly a pracovat s reálnými účetními případy pod časovým tlakem.
V soutěži se utkalo 20 týmů z různých koutů ČR a i naše studentky ze 3. AO Karolína Kargerová, Karolína Sokolová a Monika Straková přijaly tuto výzvu. V soutěži se staly úspěšnými řešitelkami komplexní případové studie a postoupily do dalšího kola soutěže, kterou byla vědomostní část inspirována soutěží Riskuj!
Přestože se jim nepodařilo probojovat mezi šest nejlepších týmů, z kterých následně vzešel vítěz, obsadily velmi pěkné 9. místo. Děkujeme za jejich nasazení a reprezentaci školy. Budeme se společně těšit na další účetní výzvy.
Ing. Eliška Křivánková, vyučující odborných předmětů
Horký výlet do Olomouce
24. 6. 2026Ve dnech 22. a 23. června se naše třída 1.AO zúčastnila dvoudenního výletu do Olomouce. V pondělí ráno jsme odjeli autobusem z Brna a po příjezdu jsme se ubytovali na kolejích.Následně jsme se přesunuli na Svatý Kopeček, kde jsme navštívili zoologickou zahradu a baziliku Navštívení Panny Marie. Po celý den panovaly vysoké teploty. Přesto jsme si prohlédli mnoho zajímavých zvířat a celý program proběhl podle plánu.Odpoledne jsme navštívili sportovní centrum Omega, kde jsme si zahráli adventure golf.
Tato aktivita přinesla příjemné zpestření programu a nechyběla ani dobrá nálada. Večer jsme se společně navečeřeli v restauraci Morgan's a poté se vrátili na ubytování.Druhý den jsme po snídani absolvovali prohlídku Moravského divadla Olomouc, během které jsme se dozvěděli zajímavé informace o jeho fungování a historii. Následovala procházka historickým centrem města a poté rozchod na oběd. Po vyzvednutí zavazadel jsme se vydali na cestu zpět do Brna, kam jsme dorazili v odpoledních hodinách.
Serhii Korolov
Od radnice po Krav Magu: pestrý den ve Slavkově u Brna
23. 6. 2026V pátek 19. června 2026 se uskutečnila exkurze 1.A bučovického gymnázia do Slavkova u Brna, která nám přinesla spoustu zajímavých poznatků a zkušeností.
První zastávkou byla návštěva radnice, kde nás přivítal starosta města Michal Boudný. Dozvěděli jsme se mnoho informací o fungování městského úřadu, správě města, plánech do budoucna a o povinnostech, které tato pozice starosty obnáší. Zpestřením byla ukázka insignií a nahlédnutí do velmi staré zachované šatlavy. Jako dárek jsme všichni dostali tužky s logem města.3Dalším bodem programu byla návštěva soukromé hvězdárny na zahradě Zdeňka Kábrta – místního nadšence do astronomie. Ukázal nám vybavení hvězdárny s otevírací kupolí včetně dalekohledu, který sám vyrobil, a vysvětlil základy pozorování vesmíru. Dozvěděli jsme se zajímavosti o planetách, hvězdách i dalších objektech na noční obloze.
Dále jsme navštívili slavkovský kostel, který reprezentuje nové architektonické pojetí církevních staveb v duchu josefínských osvícenských reforem. Zde jsme měli možnost prohlédnout si interiér chrámu a dozvěděli jsme se zajímavosti o místních varhanách. Náš třídní, pan profesor Karol Frydrych, nám zahrál několik improvizací, abychom slyšeli jejich zvuk a rozmanitost. Bylo zajímavé poslouchat, jak se barva zvuku mění podle zvolených rejstříků. Všem se nám to moc líbilo a odnesli jsme si nový pohled na tento královský nástroj.
Následovala prohlídka slavkovského zámku zaměřená na období napoleonských válek a slavnou bitvu u Slavkova z roku 1805. Zámek je významnou historickou památkou, která je s Napoleonem úzce spojena. Průvodce nám dělal náš spolužák Matyáš Hošek, který se v historii dobře orientuje. Svého úkolu se zhostil výborně, prohlídku vedl s jistotou a předal nám mnoho zajímavých informací, včetně těch, o kterých jsme měli jiné mínění. Součástí prohlídky byly i interaktivní ukázky.
Odpolední program byl věnován základům sebeobrany Krav Maga. Lekci vedl Kaicho Petr Hlaváč, zakladatel organizace KRAV MAGA – SEAL SYSTÉM, který nám představil základní principy tohoto izraelského systému sebeobrany. Vyzkoušeli jsme si několik jednoduchých technik a dozvěděli jsme se, jak se zachovat v krizových situacích. Praktická část byla velmi zábavná a zároveň poučná.
Exkurze do Slavkova u Brna byla velmi přínosná a zajímavá. Měli jsme možnost poznat historii města, nahlédnout do fungování radnice, navštívit soukromou hvězdárnu, prohlédnout varhany chrámu a vyzkoušet si základy sebeobrany. Celý den jsme si užili a odvezli si mnoho nových zážitků i poznatků. Děkujeme panu profesorovi Karolu Frydrychovi za organizaci exkurze a paní profesorce Kateřině Dvořákové za doprovod.
Radka Kopřivová, 1.A
A což takhle – bouldering ve 3. AO?!
22. 6. 2026Na konci školního roku nabízíme v tělesné výchově našim žákům netradiční a zajímavé aktivity. Jsou to sporty, s nimiž se mnozí nemají možnost setkat, vyzkoušet si je nebo zahrát. Vedle vícedenních sportovních kurzů se speciálním zaměřením , je to například softball, tenis, ragby, nohejbal, pilates, plážový volejbal, badminton s pravidly a přes síť a také bouldering.
1Bouldering je forma lezení po nízkých umělých stěnách, obvykle 3–5 metrů nad zemí a nevyžaduje lano ani úvazky. Lezec používá pouze ruce a nohy, lezecké boty a magnézium pro lepší úchop.
Letos si tuto aktivitu vyzkoušely dívky z některých tříd. Po krátké instruktáži, rozcvičce a praktických ukázkách si individuálně vyzkoušely různé formy „cest“. Nejmladší děvčata, bez zábran, s obrovským nadšením a v neutuchávající snaze stále dokola zkoušet své dovednosti a možnosti, se stala předmětem obdivu samotného instruktora. Starší dívky s respektem, s ohledem na poškození krásných nehtů, pomalu, ale jistě zdolávaly „barevné cesty“ až k vrcholům. Důkazem je množství záběrů jejich snahy a viditelná spokojenost. Všechny mladé sportovkyně zaslouží pochvalu nejen za své výkony, ale také za vzájemnou podporu a spolupráci.
Zdenka Lokajová
Lezecká stěna s primou
22. 6. 20267
Olomouc vítá kvintu
22. 6. 2026Dne 17. června se třída kvinta s paní profesorkou Handrlovou a panem profesorem Zelinkou vypravila z Vyškova vlakem na třídenní výlet do Olomouce.
Nejprve nás čekala Pevnost poznání, kam se sice dalo pohodlně dopravit veřejnou dopravou, ale náš třídní je zkušený turista a při držení jeho tempa se dá kamkoliv dojít pěšky za deset minut. Ubytovat jsme se ale šli až večer, takže jsme svoje zavazadla nosili na zádech celý den.Poté, co jsme si prošli pevnost, nás čekala „desetiminutová“ a „krátká“ cesta do lanového centra. Slečny instruktorky nám zavařily ještě před samotným lezením, kdy jsme se měli postavit na dřevěnou kládu a potom se poskládat do abecedního pořadí, aniž bychom spadli. Z minutového úkolu jsme udělali záležitost desetiminutovou. Pak už nastal čas obléct se do úvazků a začít lézt. K našemu údivu jsme se museli jistit mezi sebou. Nikdo nespadl, a tak jsme si mohli vyzkoušet i vysokou houpačku.
Konečně nastala chvíle ubytovat se. Po desetkrát řečené větě „už jenom padesát metrů“, které jsme ale vždy šli deset minut, jsme mohli batohy odložit. Dlouho jsme se ale nezdrželi – od osmi nás čekal bowling v Šantovce. Tam jsme se všichni sešli až deset minut po určeném termínu a začalo se hrát. Oslavili jsme i narozeniny pana profesora.
S už pravidelným desetiminutovým zpožděním jsme se další den brzy ráno sešli a vyrazili na laser game, odtud jsme se poté dopravili do zoo. I když je zoo od centra „jen“ deset kilometrů, jeli jsme autobusem. Zoo jsme si mohli projít individuálně a pak jsme společně navštívili baziliku Navštívení Panny Marie na Svatém kopečku. Cesta zpět do centra v přeplněném rozpáleném autobusu nám dala zabrat, naštěstí následoval rozchod v Šantovce.
Náš výlet se zkřížil nejen s hudebním festivalem Olomouc žije, ale i se zápasem české fotbalové reprezentace. A tak se na konečných deset minut zápasu koukalo po cestě na večerní karaoke na Horním náměstí. Po skončení akce ještě následovala krátká procházka noční Olomoucí a byl čas jít spát.
Třetí den už nás čekala jen návštěva přírodovědecké fakulty zdejší univerzity, od které jsme na kolejích Generála Svobody bydleli jen pár metrů. Měli jsme tu možnost projít se po budově a navštívit katedru geografie. Poté už následovala jen cesta vlakem zpět do Vyškova.A celá kvinta se těší na další společné zážitky.
Adéla Lukášková
Kvarta učila sekundu
22. 6. 2026Dne 18. června 2026 proběhla na zahradě Gymnázia a obchodní akademie Bučovice vzdělávací akce "Kvarta učí sekundu". Byla zaměřena na témata spojená s globálním oteplováním. Starší žáci si připravili několik stanovišť s krátkými přednáškami o klimatických změnách. Mladší žáci následně plnili úkoly a řešili kvízy, které prověřovaly jejich znalosti o enviromentálních tématech. Společně jsme se zamýšleli například nad spotřebou vody, přelidněním některých zemí, nad důsledky tání ledovců a nad dopady lidské civilizace na přírodu a svět.
1Po úspěšném absolvování všech stanovišť byli žáci odměněni sladkou odměnou. Žáci kvarty si svou vyučovací hodinu moc pěkně připravili a zaslouží si velkou pochvalu.
Emma Jurdová, sekunda
SPORTOVNÍ KURZ KVARTY
22. 6. 2026Ve dnech 8.–10. června se třída kvarta zúčastnila sportovního kurzu v resortu Březová. Během tří dnů si žáci vyzkoušeli řadu sportovních i adrenalinových aktivit, které prověřily jejich fyzickou zdatnost, odvahu i schopnost spolupracovat.Program byl velmi pestrý.
Pod vedením zkušeného a vtipného instruktora, který nás v chvílích volna zkoušel hádankami, se žáci zapojili do různých týmových her, překážkových aktivit a dalších outdoorových disciplín. Nechyběly ani výzvy zaměřené na komunikaci, vzájemnou důvěru a spolupráci mezi spolužáky.Kromě sportovních výkonů byl kurz také příležitostí k upevnění třídního kolektivu. Společně strávený čas mimo školní prostředí přinesl mnoho nezapomenutelných zážitků, nových zkušeností i spoustu zábavy.Sportovní kurz se vydařil po všech stránkách akorát počasí nám moc nepřálo ale i tak to byla zábava. Všichni účastníci si odvezli nejen příjemné vzpomínky, ale také nové dovednosti a zážitky, na které budou ještě dlouho vzpomínat. Děkujeme pedagogickému doprovodu i instruktorům z Březové za skvěle připravený program a bezpečný průběh celého kurzu.
Pavla Holoubková
⚛⚡ Jadernou maturitu máme v kapse! ⚛
21. 6. 2026Od 8. 6. do 10. 6. 2026 proběhl v Jaderné elektrárně Dukovany poslední ze tří turnusů.
14. ročníku oblíbené odborné stáže pro studenty středních škol s názvem Jaderná maturita. Třídenní stáž, která je zakončena znalostním testem, letos absolvovalo sto zájemců o jadernou energetiku z celé České republiky.
11A my dva – Adam Kašpar (2. A) a Ondřej Malý (VI.) jsme byli jedni z nich!
A byla to akce, na kterou hned tak nezapomeneme!
Během tří dnů jsme si vyslechli přednášky o fungování jaderné elektrárny z oblasti primárního a sekundárního okruhu, fyziky, elektra nebo radiační ochrany. Nejzajímavější však byly výpravy přímo do provozu, kde se vyrábí čistá bezemisní elektrické energie, pokrývající přes 20 % celkové spotřeby České republiky. Navštívili jsme strojovnu, simulátor blokové dozorny, sklad použitého jaderného paliva a kryt. Mým největším zážitkem byl určitě trenažér, na kterém trénují skuteční operátoři reaktoru. Bylo nám umožněno sledovat nově zaučené operátory přímo v akci. A dokonce jsme si mohli (samozřejmě cvičně) zmáčknutím jednoho tlačítka odstavit reaktor.
Mezi zajímavými tématy přednášek a diskusí s odborníky nechyběla ani přednáška k přípravě výstavby nového jaderného bloku v Dukovanech (EDU II) a malých modulárních reaktorů. Toto téma nás studenty (budoucí jaderné fyziky, operátory jaderné elektrárny 😊 ) celkem dost zajímá. Co kdybychom se opravdu těmi operátory stali!
Ve středu dopoledne nás čekal závěrečný znalostní test k prokázání našich znalostí o jaderné energetice. Test jsme všichni, včetně našich učitelů, úspěšně zvládli.
Pondělní podvečer v Třebíči, kde jsme byli ubytování, nám organizátorky stáže zpříjemnily i vycházkou po historické části Třebíče. Prošli jsme židovskou čtvrť, která je zapsána na seznam Unesco stejně jako místní židovský hřbitov a bazilika sv. Prokopa.
Zejména stará židovská čtvrť a osudy lidí, kteří zde žili, v nás zanechaly silný dojem.
Všem, které fyzika baví a zajímají se zejména o jadernou fyziku, doporučujeme, aby se Jaderné maturity zúčastnili.
Já i Ondra moc děkujeme paní učitelce Gálové, která nás na akci přihlásila a doprovodila.
Adam Kašpar, 2. A
Prázdniny na dohled – francouzsky a s piknikem
18. 6. 2026V rámci posledních dnů výuky francouzštiny se kvarta rozhodla uspořádat si piknik.
Naše krásná školní zahrada má mnoho zákoutí, kde se dá pohodlně „uvelebit a poklábosit si“. Takže každý něco malého připravil – nechyběly francouzské sýry ani palačinky. Popovídali jsme si francouzsky o tom, co budeme dělat o prázdninách, a krásně se naladili na tento čas.
Monika Mikulincová
Od dokumentu k soutěžení: Radioaktivita v hlavní roli
14. 6. 2026Ve čtvrtek 11. června 2026 jsme se v hodině fyziky rozhodly připravit pro naše spolužáky Kahoot. Zaměřily jsme se na téma radioaktivity, které právě probíráme, a zároveň jsme si připomněli 40. výročí havárie v Černobylu.
Ještě před samotným kvízem nám pan profesor Karol Frydrych koncem dubna promítl čtvrthodinový dokument Černobyl 1986 – Jak Sověti zatajili nejhorší jadernou havárii, který nám pomohl lépe pochopit souvislosti celé katastrofy i její následky.
Připravily jsme otázky týkající se radioaktivního záření i samotné havárie v Černobylu. Chtěly jsme, aby si spolužáci na závěr školního roku učivo zopakovali zábavnou formou. Hodinu jsme si užili a zároveň jsme si procvičili znalosti z fyziky.
Karolína Malečková a Adéla Štefková, kvarta
Septimán Vít Holoubek obsadil 5. místo v krajském kole fyzikální olympiády
13. 6. 2026Vít Holoubek, student septimy našeho gymnázia, dosáhl vynikajícího úspěchu v krajském kole 67. ročníku Fyzikální olympiády kategorie B, kde se umístil na 5. místě. V této náročné kategorii soutěžící řeší čtyři rozsáhlé a koncepčně složité slovní úlohy, které prověřují nejen znalosti, ale i fyzikální představivost, schopnost modelování a vytrvalost při práci s komplikovanými výpočty. Vítek se s touto výzvou vypořádal úspěšně a potvrdil tak svou dlouhodobou zálibu i mimořádný talent pro fyziku.
Jeho účasti v krajském kole předcházelo náročné školní kolo, v němž získal 58 bodů ze 70 možných. Opravené úlohy byly následně odesílány prostřednictvím systému OSMO, který zajišťuje jednotnou organizaci soutěže v celé republice.
„Ačkoliv mě z fyziky láká spíše experimentální část, bylo pro mne zajímavé zabývat se i teoretickými úlohami. Mé umístění mě motivovalo k tomu pokračovat ve snaze stát se ve své kariéře fyzikem. Vždyť fyzika nám umožňuje chápat svět kolem nás, a čím více se jí věnuji, tím více ji chápu ne pouze jako školní předmět, ale jako dobrodružství, které zahrnuje každého z nás,“ poznamenává Vít Holoubek.
Krajské kolo se konalo 22. dubna 2026 na Gymnáziu Brno, třída Kapitána Jaroše, nejstarším gymnáziu s českým vyučovacím jazykem v Jihomoravském kraji. Vítek zde úspěšně reprezentoval naši školu a zařadil se mezi nejlepší mladé fyziky regionu.
Vítkovi srdečně gratulujeme k výbornému výsledku a děkujeme za skvělou reprezentaci školy. Přejeme mu mnoho radosti z dalšího objevování fyzikálního světa a úspěchy v dalších soutěžích i studiu.
Karol Frydrych
Vítězství v krajském kole fyzikální olympiády
12. 6. 2026Dne 31. března 2026 se na Základní škole Brno – Bystrc, Laštůvkova 77, uskutečnilo krajské kolo fyzikální olympiády v kategorii E. Naši školu reprezentovali tři žáci z kvarty: Filip Vozdecký, Lenka Pospíšilová a Martin Svoboda, kteří postoupili z okresního kola.
Soutěž probíhala v čase od 9:30 do 13:30 a účastníci během ní řešili čtyři náročné slovní úlohy, z nichž každá obsahovala několik podotázek.
Žáci se na soutěž svědomitě připravovali. Zaměřovali se především na řešení náročnějších fyzikálních úloh, práci s matematickým aparátem a rozvoj fyzikálního myšlení. Součástí přípravy byly rovněž konzultace a rozbory úloh z minulých ročníků, které jim pomohly lépe se orientovat v typu zadání i požadovaném způsobu řešení.
Nejvýraznějšího úspěchu dosáhl Filip Vozdecký, který se ziskem 36 bodů obsadil vynikající 1. místo. Velmi dobrého výsledku dosáhl také Martin Svoboda, jenž získal 24 bodů a umístil se na 9. místě, Lenka Pospíšilová získala 19,5 bodu a obsadila 15. místo.
Už samotný postup tří žáků z jednoho ročníku do krajského kola je mimořádným úspěchem. Zvláštní ocenění si zaslouží i výkon Lenky Pospíšilové, která se fyzikální olympiády zúčastnila v tomto školním roce vůbec poprvé a hned dokázala postoupit až do krajského kola.
Všem soutěžícím děkujeme za reprezentaci školy a gratulujeme k dosaženým výsledkům.
Karol Frydrych
DIGI BUČOVICE - ROBOTIÁDA 2026
9. 6. 2026Ve středu se na Gymnáziu a obchodní akademii Bučovice uskutečnil již 2. ročník soutěže DIGI Bučovice – Robotiáda určené pro tříčlenná a čtyřčlenná družstva žáků 4. a 5. ročníků základních škol z ORP Slavkov u Brna a Bučovice.
Letošním tématem bylo zemědělství a moderní technologie v zemědělství. Soutěžící se během dopoledne seznámili s využitím robotiky na farmách, kde dnes autonomní stroje pomáhají například se sečením trávy, obděláváním polí nebo vyhledáváním plevele.
Soutěž byla rozdělena do dvou částí. V první části týmy řešily sadu logických úloh a plnily úkoly zaměřené na programování a práci s roboty VEX 123. Účastníci postupně programovali robotické sekačky, autonomní traktory i robotické postřikovače a hledali nejefektivnější řešení zadaných situací.
Druhou část tvořila kreativní výzva, ve které bylo úkolem propojit tři roboty do jednoho funkčního celku a vytvořit vlastní autonomní zemědělský stroj. Soutěžící zde naplno využili svou fantazii, technickou zručnost i schopnost spolupráce v týmu.
Všechna družstva předvedla velké nasazení, kreativitu a schopnost řešit technické problémy. Kromě programování si žáci procvičili také logické myšlení, plánování a týmovou spolupráci.
Děkujeme všem soutěžícím, pedagogickému doprovodu, kolegům učitelům i žákyním primy, kteří se podíleli na přípravě a organizaci soutěže.
Kateřina Dvořáková
Charitativní burza oblečení
9. 6. 2026Dne 28. května se v ateliéru naší školy konala charitativní burza oblečení, kterou pořádal školní parlament. Jejím cílem bylo nejen dát oblečení druhou šanci, ale také pomoci lidem, kteří ho potřebují. Navíc jsme ulevili přírodě s hromaděním oblečení na skládkách.
Do burzy se zapojili žáci i učitelé, kteří mohli předem přinést oblečení, které nepotřebovali. My jsme následně všechny kousky roztřídili a připravili k prodeji. V ateliéru bylo vystaveno opravdu velké množství oblečení, takže si každý mohl vybrat něco podle svého vkusu.Burzu navštívilo přibližně 40 lidí. Po celou dobu panovala příjemná atmosféra, kterou doplňovala hudba. Zájemci si mohli v klidu prohlédnout vystavené oblečení a najít si mezi ním zajímavé kousky.
Oblečení, které se během burzy neprodalo, stejně jako další darované kusy, bylo předáno Červenému kříži Letonice, kde bude dále využito. Červenému kříži byl zároveň věnován i výtěžek z prodeje oblečení ve výši 3412 Kč. Díky tomu měl celý projekt nejen ekologický, ale především charitativní rozměr.
Děkujeme Vám všem, kteří jste se na této akci jakkoliv podíleli!
GOA Parlament
Fyzika na kolech aneb bez momentu síly neodjedeš
7. 6. 2026Ve dvou hodinách fyziky jsme se věnovali momentu síly. Místo náročného počítání příkladů jsme si ale mohli vyzkoušet, jak tento momentová věta funguje v praxi.
Nejprve jsme pracovali s jednoduchými modely ve fyzikální laboratoři a ověřovali si, jak závisí účinek síly na délce ramene. Poté nás však čekalo mnohem zajímavější překvapení. Vyrazili jsme se podívat na auto našeho třídního profesora Karola Frydrycha, který nám ukázal, že moment síly není jen kapitolou v učebnici, ale důležitou součástí života každého řidiče.
Představil nám několik druhů různě dlouhých klíčů a vysvětlil, k čemu slouží. Poté jsme si sami vyzkoušeli nejen povolování, ale i dotahování matic kol pomocí momentového klíče na předepsanou hodnotu. Díky tomu jsme mohli na vlastní kůži poznat, jak velký význam má správně zvolený moment při údržbě automobilu a proč nestačí šrouby jednoduše utáhnout „co nejvíc“.
Celá výuka byla velmi zajímavá a názorná. Bylo příjemné vidět, jak se fyzika propojuje s běžným životem a jaké praktické využití mají věci, které se učíme ve škole. Všem se nám toto pojetí výuky líbilo a odnesli jsme si z ní nejen nové znalosti, ale i zkušenost, kterou bychom při běžné hodině ve třídě jen těžko získali.
Radka Kopřivová, 1.A
Exkurze - Muzeum iluzí, Papilonia
5. 6. 2026Tento týden je většina žáků třetích ročníků na exkurzi v Anglii, proto se zbývající žáci rozhodli zorganizovat si výlet. Ve čtvrtek tedy jeli do Brna podívat do Muzea iluzí a potom do motýlího domu Papilonia. Viděli jsme spoustu zajímavých iluzí a získali mnoho krásných fotografií.
Irena Vintrová
5
Sekundáni byli v okresním kole Archimediády úspěšní!!!
5. 6. 2026Ve středu 13. května 2026 na ZŠ Nádražní 5 Vyškov proběhlo okresní kolo Archimediády – Fyzikální olympiády kategorie G pro žáky 7. tříd ZŠ a analogických ročníků víceletých gymnázií. Soutěži samotné předcházela intenzivní příprava s vyučující fyziky, přičemž chuť zapojit se do tohoto náročného projektu projevilo 9 žáků sekundy. Vzhledem k tomu, že došlo k souběhu dvou akcí třídy sekundy v tomto termínu, okresního kola se zúčastnili pouze čtyři žáci. Na soutěži řešili tři desítky různě obtížných úloh se čtyřhodinovou časovou dotací.
Přestože Archimediáda byla pro naši čtveřici první soutěží z oblasti fyziky vůbec (fyzika se vyučuje od primy), vedli si všichni velmi dobře - 2. místo obsadila Markéta Rájová (78 bodů), 3. místo Vít Talavašek (77 bodů), 5. místo Kateřina Šujanová (73 body) a 8. místo Alena Nebojsová (63 body).
Jejich poctivý a zodpovědný přístup, odhodlání a nadšení pro přírodní vědu se vyplatily a přinesly jim krásné umístění. Všem děkuji za vzornou reprezentaci školy, přeji jim spoustu dobrých nápadů a těším se na další spolupráci – příští rok nás čeká Fyzikální olympiáda kategorie F !!!!
RNDr. Ivana Gálová