• Adventní týmová hra má vítěze!
     • Adventní týmová hra má vítěze!

     • Konec kalendářního roku byl na naší škole ve znamení soutěží. Kromě výzvy Vzhůru do Tokia se pedagogům podařilo pomocí Web Google připravit pro studenty netradiční adventní kalendář. Existoval pouze virtuálně v prostředí MS Teams a místo tradičních čokolád obsahoval úkoly ze všech předmětů, které se na naší škole vyučují. A tak studenti pekli perníky z těsta i papíru, vytvářeli vlastní ostrovy, vyráběli model plic, trápili se nad matematickými příklady, vymýšleli vánoční rozcvičku, psali básně, dělali interview se sv. Mikulášem, posílali dopis Ježíškovi, kreslili písmeno V měřící na výšku přes 500 metrů, vyráběli duhu nebo sněhové vločky...

      Výsledkem jsou krásné práce, které postupně zveřejníme na webových stránkách. Malou ochutnávku jste už mohli vidět na Instagramu... Celkem se do soutěže zapojilo 107 hráčů, kteří vytvořili 27 týmů. Pochvalu si zaslouží všichni, vyhrát mohli jen ti nejlepší. Vítězným týmem nižšího gymnázia se stali Myštajni s 37 body, za nimi skončila  Adventní prasátka a Kuřata se ziskem stejného počtu bodů. Mezi staršími studenty zvítězil tým KřeSla (49 bodů),  druhou příčku obsadil tým TOTEMAZUAD (47 bodů), třetí místo získala Fantastická čtyřka (42 bodů).

      Vítězným týmům blahopřejeme a děkujeme všem, kteří se hry zúčastnili. Ceny budou vítězům předány dodatečně.

      Mgr. Marta Lučná

     • O předsevzetích nejen novoročních

     • Veronika Andrýsková, sexta

      Je to již nějaký ten pátek, co jsme nuceni pracovat a vzdělávat se z pohodlí našeho domova. Tehdy na samém začátku distanční výuky jsem si dala předsevzetí: budu co nejvíce sportovat. Protože  − jak sami jistě víte − ve zdravém těle zdravý duch a tak dále.

      No co si budeme povídat, z počátku se mi to dařilo. S odstupem času ale sama sebe podezřívám, že jsem těch dlouhých nudných procházek tam a zpět vesnicí využívala spíše jako záchrany před školními povinnostmi. Takže když se mi z nových bot udělaly obří puchýře, nezbylo mi nic jiného než hledat ducha zdraví jinde.

      V dnešní internetové době naštěstí existují videa, podle kterých je možné cvičit i doma. Myslím, že bez nich by se k tomu „dokopal“ jen málokdo z nás. Každopádně jsem si pro svoje cvičení vybrala videa velmi doporučované sympatické blondýnky.

      Ne nadarmo máme pořekadlo „nesuď knihu podle obalu“. Slečna vypadala mile, ba přímo mírumilovně. Zde bych se prosím zastavila. V průběhu prvního videa jsem zjistila, že tato volba byla největší chyba mého života. Byla jsem ráda, že vůbec dýchám, a ta holka se na mě přes obrazovku smála a v rychlosti přecházela k dalšímu cviku. Skončila jsem v kaluži potu a slz na koberci, neschopná dalšího pohybu.

      Jenže kdo to někdy zkusil, určitě zná ten krásný pocit, který se dostavuje po cvičení, pocit vítězství a klidu v duši. Takže jsem si zvykla se takto mučit dál. Co čert nechtěl, při jednom cviku se mi podařilo vyvrtnout si kotník. A tak jsem se nedobrovolně odsoudila k prodloužení předvánočního odpočinku.

      Teď už mám kotník dávno vyléčený, jen jsem té pohodě docela přivykla. Dejme tomu, že čekám na Nový rok, abych s cvičením znovu začala. Novoroční předsevzetí bývají přece jenom mnohem více dodržovaná. A nebo ne?

     • Chodecká výzva - týden třetí

     • Vzestupnou tendenci měly výkony v závěrečných sedmi dnech pro účastníky "expedice" do země vycházejícího slunce a zpět. Ani zvýšené úsilí v poslední etapě nedokázalo nahradit výpadek z prvního týdne a konečný součet 14 543 kilometrů znamená, že předpoklad se nepodařilo naplnit na 100%. Důležitějším cílem akce bez ohledu na čísla je dobrý pocit z pohybu a aktivní odpočinek, který by měl být vždy v rovnováze s prací psychickou. A ten zcela jistě naplněný byl!!! 

      Pozici lídra si udrželi učitelé, jejichž průměrný výkon za tři týdny byl 73,1 km na osobu. Mezi třídami s přehledem zvítězila 2. AO, ve které teoreticky ušel každý žák 50,6 km. V praxi ale třetinu výkonu své třídy mají na svém kontě tři děvčata - Klára Bartošová, Nicol Terenťjeva a Nikola Němcová. Druhé místo obsadil nejmladší ročník, kde pro změnu čtvrtinu výkonu obstarala dvojice Lukáš Aubrecht a Tomáš Reichman. Třetí místo patří dalším nováčkům - 1. A. Zde nejlepší duo Daniela Dvořáková a Karolína Hornová dokázalo nachodit své třídě 30% všech kilometrů.

      Nejlepší chodci, kteří urazili přes 100 km budou odměněni a ceny budou předány v lednu podle aktuální situace a docházky do školy...zatím si mohou pochutnat alespoň očima při pohledu na fotografii odměn :)

      Stovkaři:
      Eliška Bárková, Filip Blažek, Barbora Svobodová, Nikola Němcová, Nicol Terenťjeva, Tomáš Reichman, Iva Antlová, Žaneta Sekvencová, Karolína Hornová, Daniela Dvořáková, Lukáš Aubrecht, Klára Bartošová

       

      Pořadí tříd:

      1. 2. AO      50,6 km

      2. prima      42 km

      3. 1 .A         39,75 km

      4. 1. AO      39,56 km

      5. 3. AO      37,74 km

      6. sekunda  37,54 km

      7. kvinta      32,55 km

      8. 4. AO      30,1 km

      9. 3. A         30 km

      10. 4. A + tercie  29 km

      12. septima   26,88 km

      13. 2. A          23,96 km 

      14. kvarta       22,07 km

      15. oktáva     18,87 km

      16. sexta       16,64 km

       

      Děkujeme všem účastníkům soutěže a kdo začal chodit, ať nepřestane! Kdo ještě ani neodstartoval, ať začne! 

       

      S PŘÁNÍM ŠTĚSTÍ A ZDRAVÍ V NOVÉM ROCE

       

      VAŠI TĚLOCVIKÁŘI

       

    • Ekonomická olympiáda na OA
     • Ekonomická olympiáda na OA

     • Největší odbornou soutěží v ekonomii a financích pro středoškoláky je v České republice již pátým rokem Ekonomická olympiáda. Otázky do soutěže a koncepci spoluvytváří ekonomové a odborníci z Institutu ekonomického vzdělávání a České národní banky a do letošního ročníku se v rámci školních kol přihlásilo téměř 20 tisíc studentů středních škol.
      Na obchodní akademii v Bučovicích se do internetové soutěže zapojilo 41 žáků 3. a 4. ročníku. Ve vyměřeném časovém limitu měli budoucí ekonomové za úkol odpovědět na 25 odborných otázek. Problematika byla zaměřena na oblast mikroekonomie, makroekonomie a také na aktuální hospodářské dění.

      A komu se nejvíce dařilo?

      Mezi nejúspěšnější řešitele třídy 4. AO patří Adéla Berková, Petr Zezula a Viola Štrajtová. Ve třídě 3. AO se nejlépe umístili Matěj Čulík, Karolína Dvořáková a Martina Moravanská. V krajském kole Ekonomické olympiády budou obor obchodní akademie na naší škole reprezentovat Adéla Berková a Petr Zezula, kteří si s úkoly nejlépe poradili.
      Vyhodnoceným studentům blahopřejeme k dosaženým pěkným výsledkům a všem přihlášeným děkujeme za účast v této odborné soutěži. Adéle a Petrovi přejeme hodně štěstí v krajském kole, které se bude konat v březnu příštího roku.

      Věra Kmentová, za komisi odborných předmětů

     • Lingvistická olympiáda

     • Naše škola má za sebou mnoho ročníků Lingvistické olympiádě. Zvláštností této olympiády je fakt, že soutěžící žáci nepotřebují žádnou předchozí znalost lingvistiky nebo zběhlost v cizím jazyce. Obojí je sice výhodou, nicméně nejsou tím nejdůležitějším pro zdárné řešení. Úlohy vyžadují spíše analytické, logické a kombinatorické přemýšlení, a jsou tudíž zajímavé nejen pro studenty zaměřené na jazyky, ale i pro studenty se zálibou v matematice, informatice nebo logice.

      Některé ročníky znamenaly účast našich žáků až v celostátních kolech. Letošní ročník je samozřejmě značně nestandardní a dlouho nebylo jasné, jestli bude vůbec realizován. I přes výjimečnou situaci se však organizátoři (FF Praha a FF Olomouc) rozhodli za upravených podmínek soutěž spustit. Už první kolo letos probíhá distančně s využitím zvláštního soutěžního prostředí. Z naší školy se účastní dvanáct statečných, kterým držíme palce.
      Chcete-li si vyzkoušet alespoň jednu úlohu "lingvistického charakteru", můžete využít připojené galerie. První obrázek je zadáním, druhý pak řešením této úlohy. Další podobné úlohy z minulých ročníků pak můžete nalézt přímo na stránce soutěže www.lingol.cz.

      Igboštinou náležící do nigerokonžské jazykové rodiny hovoří asi 24 milionů obyvatel jihovýchodní Nigérie a Rovníkové Guineje. Pro její zápis se používalo písmo nsibidi, které mělo dvě formy. První, lidovou, postupně vytlačila latinka. Druhá z forem je ale používána dodnes členy místních tajných spolků.

     • Chodecká výzva - týden druhý

     • Účastníci školní výzvy musí být zřejmě nejen dobří chodci, ale i plavci. Kdybychom totiž součet po druhé etapě nanesli na spojnici Bučovice - Tokio, pak jsme na trase právě uprostřed Japonského moře. Ve druhém týdnu se aktivita zvýšila a objevilo se sedmnáct účastníků, kteří překonali více než 40 km!!! Celkově jsme tedy zatím překonali 8 500 kilometrů.

      Co do účastníků, tak nejméně početná je skupina učitelů, kterých se aktivně zapojilo dvacet. Z učeben jsou ale zvyklí jak na neustálé chození, tak i na "přesilu", takže mají nachozeno suverénně nejvíc - přes 1 000 km. První příčku mezi třídami drží 1. A se vzdáleností přes 700 km, pronásledovaná primou (680 km) a sekundou (614 km). Jen o čtrnáct km méně má 2. AO a na dostřel se drží i tercie a 4. A.

      Výkony přes 40 km ve druhém týdnu:

      1. Rostislav Nevrtal III. (114 km)

      2. Daniela Dvořáková 1. A (85 km)

      3. Klára Bartošová 2. AO (80,6 km)

      4. Karolína Hornová 1. A (54 km)

      5. Jolana Gejdošová II. (48 km)

      6. Aubrecht I. (47,8 km)

      7. Sekvencová 3. AO (47,4 km)

      8. Přibilíková 1. AO (47,3 km)

      9. Dušková II. (46 km)

      10. Marek Fišer 1. AO (45 km)

      11. Němcová 2. AO (44,7 km)

      12. Simona Horáčková 4. A (42,6 km)

      13. Václav Krauer 3. AO (42,3 km)

      14. Kalábová II. (42 km)

      15. Tereňjeva 2. AO (41,7 km)

      16. Petr Tománek 1. A (40,2 km)

      17. Adriana Ludwigová V. (40 km)

       

       

       

       

     • Olympiáda z českého jazyka

     • Dne 25. listopadu 2020 se na naší škole uskutečnilo školní kolo olympiády z českého jazyka. Soutěží se tradičně ve dvou kategoriích, I. kategorie je určena pro tercii a kvartu, II. kategorie pro žáky 1. – 4. ročníků vyššího gymnázia a obchodní akademie.

      Vzhledem k současné situaci se školního kola letos zúčastnilo 15 studentů, což určitě není velký počet, ale jsme rádi, že naši žáci myslí v této době i na mimoškolní činnost.

      Do okresního kola, které se bude konat na konci ledna 2021, postupují vždy dva účastníci s nejvyšším počtem bodů. V první kategorii je to Veronika Jandlová a Zuzana Kudličková, obě z tercie a obě se stejným počtem 38 bodů. Z druhé kategorie budeme výjimečně nominovat tři studenty, a to Jana Zbožínka ze septimy, který získal 41 bodů z 50 a Kláru Bartošovou (2.AO) a Jáchyma Čaplu (oktáva), kteří získali shodně 37 bodů.

      Všem, kteří se zúčastnili olympiády, blahopřejeme a těm nejúspěšnějším přejeme hodně štěstí v okresním kole.

      Růžena Nedělová

     • Chodecká výzva - týden první

     • Během prvního týdne chodecké výzvy se podařilo urazit asi 2 900 kilometrů, což ukazuje i grafika na obrázku. Je to tedy zhruba třetinová vzdálenost směrem k místu konání olympiády. Cílem ale bylo se i vrátit...a podle míry zapojení zatím vše nasvědčuje tomu, že budeme vánoční svátky slavit v Japonsku. :(

      Nelíbí se vám současná omezení?!  Zatím jste ještě nenašli důvod vstát a pravidelně si "vyvětrat hlavu"? Chůze i běh jsou přeci svoboda...není důležitý věk ani bydliště, protože chodit můžete všude a vždy, kdy a kam chcete!  Nejde ani o žádnou konfrontaci, nemusíte překonávat soupeře, ale hlavně sami sebe! 

      Příkladem svým žákům jdou učitelé, kteří urazili 390 kilometrů a do nejlepší desítky by se propracovali hned tři z nich s výkonem přes 40 kilometrů. Mezi třídami vede 1.AG, kterou vpřed táhne zejména dvojice Karolína Hornová a Daniela Dvořáková. Překvapivě se na druhé pozici pohybují maturanti ze 4. A, kteří sice nemají ve svých řadách takové "supermany", ale jejich zapojení má kolektivní ráz a přes dvacet kilometrů zaznamenali Filip Blažek, Simona Horáčková, Natálie Drábíková, Nikol Němečková a Veronica Nicole Kejda. Na pomyslné třetí příčce je prima a zejména Tomáš Reichman a Agáta Gejdošová k tomu vydatně napomohli. Celkový součet přes 200 km se podařilo dosáhnout ještě 2. AO v čele s Klárou Bartošovou.

       

      Top 10 chodců:

      1. Daniela Dvořáková 1.AG (53 km)

      2.-3. Karolína Hornová 1.AG, Tomáš Reichman I. (51 km)

      4. Klára Bartošová 2.AO (47 km)

      5.Iva Antlová 3.A (32 km)

      6. Žaneta Sekvencová 3.AO (31,4 km)

      7. Filip Blažek 4.A (31 km)

      8. Marie Holíčková VIII. (30 km)

      9. Agáta Gejdošová I. (29,9 km)

      10. Simona Horáčková 4.A (29 km)

     • Dějepisná olympiáda

     • V běžném školním režimu se v listopadu rozjíždí školní kola olympiád. Letos se organizátoři přizpůsobili nařízenému omezení a spustili olympiády distančně.

      Letošní (50.!) ročník dějepisné olympiády nese název: „Labyrintem barokního světa (1556 – 1781)“. Soutěže se zúčastnilo 11 nadšených historiků, kteří si se zadáním dobře poradili. Do okresního kola ale mohou postoupit pouze 3 :-(.
      Nejvíce bodů (z celkového počtu 57 bodů) dosáhli, a tedy postupují: Kateřina Jakabová z VII. (49 bodů), Marek Mazal z 2. A (48 bodů) a Eliška Halodová z VII. (44 bodů).
      Ostatní účastníky také moc chválíme a děkujeme za účast a chuť strávit další čas u PC. Jsou to: Terezie Hrabovská a Tina Goliášová z V., Petr Tománek a Kateřina Rotroeklová z 1. A, Jakub Šidlík z 2. A, Pavlína Benešová ze VI., Adam Janek ze 3. A, Tomáš Fryč ze VII.

      Postupujícím držme palce v okresním kole a všem přejme hodně zdaru a energie do další práce! :-)

      Mgr. Karla Goliášová, vyučující dějepisu

     • VZHŮRU DO TOKYA!!!

     • Podle průzkumu se Češi v celostátní karanténě výrazně méně hýbou a více vyplňují čas jídlem, což má za následek tloustnutí. Průměrně Češi za posledních sedm měsíců přibrali 6,5 kilogramu. Na 30 % přibralo 5 kilogramů, 13% dokonce 10 kilogramů.

      A něčemu takovému nemohou tělocvikáři jen nečinně přihlížet. Proto jsme vymysleli VÝZVU k pohybu, kterou je společná cesta do olympijského Tokya!!! Cílem je urazit pěšky vzdálenost, která se rovná trase tam i zpět...tedy asi 18 000 km. Zdá se vám to moc? Když každý týden nachodíte alespoň 20 kilometrů (asi 3 km denně) a je vás  25 ve třídě, pak je to za tři týdny trvání soutěže 1 500 kilometrů za třídu. Máme 16 tříd...což znamená nachozených 24 000 kilometrů. A určitě vám navíc pomůžou třídní a tělocvikáři, takže máte k dobru spoustu kilometrů navíc ;)

      Kromě přehledu graficky znázorněného na mapě povedeme i průběžné výsledky ve srovnání tříd. Samozřejmě budeme přepočítávat výkony podle počtu žáků, aby měli všichni stejné podmínky. Zapojit se můžete jednoduše přes aplikaci Teams ve skupině, kterou používáte pro třídnické hodiny:

      1. NA KONCI KAŽDÉHO SOUTĚŽNÍHO TÝDNE V PÁTEK do 12:00 zapíšete počet uražených kilometrů (do tabulky v Excelu)
      2.  Vložíte pro kontrolu i záznam z mobilu (pořízení pomocí aplikací Mapy.cz, Runtastic, Endomondo apod. s viditelným datem, trasou na mapě, vzdáleností a časem) do složky „Tokyo 1. týden/2. týden/3. týden. Záznam bude uložený pod příjmením a v případě více záznamů i s číslovkou (např. Buchlovský 1, Buchlovský 2, …).

      Minimální počet za týden je 5 km a bude součástí hodnocení v TV! Když doplníte záznamy i například fotografií/krátkým videem jak „závodíte“ v olympijských sportech (např. vrh koulí provedený kamenem, hod oštěpem nahrazeným holí, apod.) budeme rádi za materiál pro doplnění článku k akci…

     • SPORTEM A HUMOREM KE ZDRAVÍ!!!

     • Jestli je výuka na dálku dobrá nebo špatné se teprve ukáže...rozhodně je „jiná“. Jiný je i přístup k výuce tělesné výchovy, která přináší spoustu nových a často i úsměvných situací.

      Třeba při zadání absolvovat venkovní aktivitu podle vlastního výběru (vycházku, běh, kolo,…) se ukázalo, že někteří studenti za celý týden, který byl na vypracování, zřejmě ani neopustili dům….“Do teď jsem neudělal nic z důvodu, že tady lije jako z konve…“.

      Zajímavý je i případ selektivní odolnosti proti počasí při různých činnostech...“Dobrý den, budu o víkendu na rybách doufám, že to stačí...Opravdu nebudu běhat v dešti. „, ke které lze podotknout, že běh byl jen jedna z možností a o víkendu samozřejmě také pršelo ;)

      Tam, kde nejprve byl problém s počasím, se ve snaze minimalizovat pobyt venku a zkrátit čas nutný pro splnění úkolu se v listopadu při asi 80C vyskytnou i dotazy typu: „...šlo by místo 5 km chůze jízda na kole bylo by to lepší.“

      Rozdílnost přístupu ukazuje i případ, kdy na jedné straně dokázal jistý jedinec ujít jeden kilometr na zahradě 30 x 30 metrů, ale naopak jiný měl problém se vzdáleností cca 50 metrů….“ Aplikace mi po 21 sekundách přestala fungovat a já jsem v žádném případě nemínil ten úsek opakovat.

      Když se mobil nevybije, tak poskytuje i zajímavé informace o způsobu provedení. Třeba, že se jednalo o „běh bez cíle“.

      Zvláštní kapitolou je i plnění disciplín Olympijského víceboje...ukazuje, že Češi jsou národ kutilů a mistři improvizace...kde jinde by vám byli schopni vyrobit lavici na shyby z žebříku nebo švihadlo nahradit dvěma svázanými pásky z županu…??? A že lze splnit úkol nad rámec povinnosti a s humorem dokazují i některá videa....

      Úkoly jsou často vypracovávány i alternativním způsobem….venkovní aktivita pojatá jako rodeo s teletem určitě nepatří mezi běžné způsoby sportovních činností, ale za její náročnost je nutné ocenit krocení divokých zvířat jako plnohodnotný výkon.

      Jak jinak zakončit tělocvik než rázným a motivačním heslem...!?