• Lingvistická olympiáda

     • Česká lingvistická olympiáda (ČLO) je celostátní odborná soutěž pro studenty středních škol, která jee spoluorganizována Filozofickou a Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy s podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Filozofické fakulty Univerzity Palackého. 
      Soutěž je zaměřena na lingvistiku, ale k úspěšné účasti není třeba znát ani konkrétní cizí jazyky, ani lingvistické termíny a teorie. ČLO se totiž zaměřuje na obecnou schopnost analýzy jazykových dat, která nepředpokládá věcné znalosti, ale především logické a kreativní myšlení. Úlohy tak zajímavou a zábavnou formou kombinují tématiku jazyků a komunikace s matematikou a informační a výpočetní technikou.
      Z naší školy se do regionálního kola v Praze probojovala Hana Šimoníková. Nutno podotknout, že do tohoto kola odjížděla na 390. místě průběžného pořadí v ČR, ale po regionálním kole poskočila na 127. příčku. Letos to ještě na postup do ústředního kola ČR nestačilo, ale vzhledem k tomu, že je Hana Šimoníková teprve kvartánka, má své "zlaté roky" z hlediska SŠ soutěží teprve před sebou.
      Děkujeme Hance za vzornou reprezentaci školy a gratulujeme ke krásnému umístění. 

     • Ve fyzice jsme zlatí!

     • V pátek 24. ledna jsme vyrazili se dvěma studenty z tercie a se dvěma z kvarty do Vyškova na okresní kolo fyzikální olympiády. Ačkoliv termín olympiády byl nešikovně zvolený těsně před koncem pololetí a nezbývalo moc času na přípravu, přesto se naši studenti umístili na prvních příčkách. V kategorii E se umístili studenti kvarty Hanka Šimoníková na prvním a Marek Hrubý na druhém místě s velkou bodovou převahou nad ostatními účastníky. V kategorii F si zlato odnesla Markétka Janů z tercie, Jakub Vejda obsadil v tvrdé konkurenci místo sedmé. Zatímco pro studenty z tercie olympiáda pro letošek končí, kvartány čeká další souboj v kole krajském.

      Mgr. Hana Mrázková, vyučující fyziky

     • Beseda k finanční gramotnosti se septimou a 3. A

     • Jakou půjčku si vybrat? Ta, co má RPSN 12 % nebo 43 %?

      Jestli je na dovolenou, tak ani jednu.“

      Vzít si leasing na auto nebo si našetřit?

      Jestli vám auto pomůže k vyššímu příjmu, pak leasing. Jestli jej nutně nepotřebujete k výdělku, šetřete.“

      O těchto a podobných okolnostech hospodaření s penězi jsme uvažovali na besedě v rámci výuky základů ekonomie. Již se budeme lépe orientovat v pojmech kontokorent, stavební spoření, hypotéka, úroky, dluhová past, akontace nebo třeba rozumný a nerozumný úvěr.

      Hospodaření s penězi v domácnostech pro nás již nebude neznámý labyrint. Tušíme, že je potřeba zvažovat možnosti a plánovat. A doufáme, že se nám nakonec podaří být finančně nezávislí.

      Největšího překvapení jsme se dočkali v závěru besedy, kdy nám host představil zlaté pravidlo finanční inteligence 10 - 20 - 30 - 40 aneb již od prvních příjmů a bydlení u rodičů si spořte!

     • Soutěž Finanční gramotnost

     • Do další celostátní odborné soutěže, tentokrát ve finanční gramotnosti, se zapojila většina žáků 3. a 4. ročníku obchodní akademie Bučovice. Cílem soutěže, kterou vyhlásilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR společně s partnerem Evropskou asociací finančního plánování, je zaujmout a hravým způsobem seznámit středoškoláky s danou problematikou.

      Školní kola se konala prostřednictvím on-line soutěžícího systému a studenti řešili celkem 19 úkolů.

      Nejlépe si vedli:
      Petr Zezula, 3. AO 17 bodů
      Pavel Novák, 4. AO 16 bodů
      Veronika Zmrzlá, 3. AO 15 bodů
      Jiří Svoboda, 4. AO 15 bodů

      Všem zúčastněným děkujeme za pozitivní přístup a aktivní zapojení do soutěže.

      Zvláště studentům 4. ročníku přejeme, aby své znalosti z finanční gramotnosti úspěšně uplatnili také u maturitních zkoušek z odborných předmětů.

      Věra Kmentová
      za komisi odborných předmětů

     • Jazykové soutěže na Gymnáziu a obchodní akademii Bučovice

     • Na konci listopadu se studenti vyšších ročníků gymnázia a obchodní akademie už poněkolikáté zúčastnili mezinárodní internetové soutěže v angličtině Best In English. Toto zápolení spočívá v maximálně šedesátiminutovém online testu, kde soutěžící řeší úkoly týkající se čtení, poslechu, slovní zásoby i gramatiky. Z našich studentů si nejlépe vedli Matyáš Hýbl ze septimy, Vojtěch Chudý ze 4.A a Jiří Svoboda ze 4.AO. Soutěže se každoročně účastní tisíce studentů z České republiky i dalších evropských zemí. Certifikáty o účasti mohou případně účastníkům být k dobru i u přijímacího řízení na vysokou školu.

      Koncem ledna pak proběhla celkem čtyři kola olympiády v angličtině, což je soutěž zaměřená hlavně na konverzaci a poslech. Mezi nejstaršími gymnazisty zvítězil Adam Vintrlík ze sexty, následován Soňou Novoměstskou z 1.A. Na obchodní akademii si vedl nejlépe Radek Suchomel z 1.AO a Tereza Tarabášová z 3.AO. V mladších kategoriích zabodovali Vojtěch Urbanec a Jan Machát ze sekundy spolu s Barborou Borůvkovou a Viktorií Hrdovou z tercie. Všichni jmenovaní mladší studenti postupují do okresního kola, u starších kategorií postupuje vždy vítěz rovnou do krajského kola.

      Oceňujeme odhodlání všech studentů, kteří se nebojí jít „s kůží na trh“ v jazykových soutěžích a porovnají svoji úroveň s ostatními v online testu, nebo dokonce plynně konverzují s vyučujícími v cizím jazyce před obecenstvem tvoře,ným ostatními soutěžícími. Jsme rádi, že máme pořád dost nadšených účastníků.


      Mgr. Jana Pokorná

      PS:  Nevyzvednuté drobné odměny pro prvních 10 účastníků BIE a pro všecky účastníky konverzační soutěže kategorie vyššího gymnázia jsou k vyzvednutí v kabinetě č. 16 (vedle sborovny).

    • Ekonomická olympiáda
     • Ekonomická olympiáda

     • Ekonomická olympiáda je největší celorepublikovou soutěží v ekonomii a financích pro středoškoláky v Česku. Organizátorem je  Institut ekonomického vzdělávání a hlavním partnerem Česká bankovní asociace.
      V letošním ročníku se do školních kol přihlásilo rekordních 396 škol z celé České republiky a zúčastnilo se téměř 19 tisíc studentů.

      Na obchodní akademii v Bučovicích se do této internetové soutěže zapojilo 35 studentů 3. a 4. ročníku, kteří odpovídali v časovém limitu 40 minut na 25 odborných otázek. Školní kolo prověřilo znalosti nejen z mikroekonomie, ale i makroekonomie, finanční ekonomie či z aktuálního dění a hospodářské politiky.
      Mezi nejúspěšnější řešitele třídy 4. AO byli vyhodnoceni Nikola Májková, Lenka Hálová a Jiří Svoboda se shodným procentem úspěšnosti. Z třetího ročníku se nejlépe dařilo Viole Štrajtové, která získala i možnost zastupovat naši školu v krajském kole. To se bude konat začátkem února na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně a Viole v něm přejeme hodně štěstí.
      Vyhodnoceným studentům blahopřejeme k dosaženým pěkným výsledkům a všem přihlášeným děkujeme za účast v této odborné soutěži.

      Věra Kmentová
      za komisi odborných předmětů

     • Lyže, snowboard i běžky...

     • Smeták, balón, němčina...jak se to rýmuje? Se smetákem se tančí, s balónem žongluje, v němčině se zpívá. A jen tak mimochodem k tomu patří i lyže, snowboard a běžky. Vše dohromady a ještě něco navíc přinesl kurz v Karlově určený pro žáky 1. AG, 1. AO a kvinty v termínu 12. - 17. 1.2020.

      Už před odjezdem bylo možné prostřednictvím webkamer pozorovat, že přírodního sněhu na jesenických svazích moc neleží, ale lanovky i sjezdovky jsou v provozu. A zůstalo u toho i celých pět dní, kdy se na Myšáku pohybovalo 46 účastníků se svými instruktory. Přízně počasí si nejvíce užila skupina běžkařů, která se v inverzním počasí vydala z Ovčárny na Praděd a mohla pozorovat moře mraků v nížinách a modrou oblohu se sluncem nad sebou, což se za celý týden na sjezdovkách podařilo ostatním jen na několik minut.

      Tvrdost podkladu a chuť technického sněhu si osobně vyzkoušela většina sjezdařů, což pro ně byla motivace už vícekrát raději nespadnout. Právě podmínky možná přispěly k tomu, že dvakrát musel lékař kurzu zamířit do nemocnice kvůli snímkům. Jednalo se sice o snímky na rentgenu a CT, které obvykle nezachycují nejšťastnější okamžiky, ale nakonec negativní výsledky přinesly pozitivní zprávy...nejde o žádný vážný úraz. Pomyslný zápas o zdraví kurzistů mezi bruntálskou nemocnicí a Bučovicemi skončil tedy 0:2!

      Náplní kurzu není ale jen jízda na prkýnkách a společné večery byly minimálně stejně zábavné jako lyžování. V pěvecké soutěži všechny svým výběrem i provedením německých písní nejvíce zaujal Robin Pavlíček. Taneční soutěž párů ovládl Michal Hrbáček se svojí partnerkou. Jejich tři vystoupení z kategorií standardních, latinskoamerických a volných tanců si u poroty i publika vysloužila nejvyšší hodnocení a bouřlivé ovace. Vůbec nevadilo, že partnerkou byl vypůjčený smeták. Skutečným vrcholem programu byla středeční soutěž „Karlov má talent“, kde se za špičkové číslo dal považovat nejen vítězný žonglér s míčem Marek Hrabovský, ale i standup komik Karel Bílek a trojice přeborníků Men's Physique Marek Mazal, Alexandr Šmerda a Ondřej Mach.

      A co by to bylo za kurz bez závodů? Poslední den přinesl možnost poměřit svoje síly ať už se soupeři pro pokročilé „profi“ lyžaře nebo třeba i s vlastním strachem u začínajících „akrobatických“ snowboardistů. Závod proběhlo 100% úspěšně bez diskvalifikace i jediného pádu, což se stává jen zřídka. Slalom i celý kurz jde vyhodnotit tak, že zde nebylo poražených a vítězi byli všichni, kteří jeli. Nejcennější výhrou nejsou totiž ani diplomy nebo sladkosti, ale nově navázaná kamarádství a zážitky.

       

      PROFI LYŽAŘI

      1. Andrýsková Veronika 16,4 s

      2. Pavézková Terezie 17,0 s

      3. Zbytek Tomáš 17,2 s

      4. Hrozová Alžběta 18,1 s

      5. Žert Matyáš 19,0 s

      6. Bílek Karel 19,6 s

      Otépka Jan19,6 s

      8. Líbalová Klára19,9 s

      Šídlová Lucie  19,9 s

      10. Dohnalová Natálie 20,5 s

      11. Homolová Natálie 20,6 s

      12. Pavlíková Patricie 20,8 s

      Hrabovský Marek20,8 s

      14. Pflimpfl Radek 21,0 s

      15. Minaříková Barbora 21,2s

      16. Šidlík Jakub 21,8s

      17. Kosař Marek 22,3 s

      18. Rybnikářová Denisa 22,4 s

      19. Bílková Elen 23,2 s

      20. Friessová Natálie 23,4 s

      21. Červinková Radka 23,5 s

      22. Mazal Marek 23,9 s

      23. Sugden Elizabeth 24,4 s

      24. Doubková Kateřina 24,5 s

      25. Veronika Bařinová 25,1 s

      26. Smutná Magdalena 26,0 s

      27. Pavlíček Robin 27,4 s

      Pašek Tomáš 27,4 s

       

      AKROBATIČTÍ LYŽAŘI

      1. Pešková Adéla 24,8 s

      2. Janů Tereza 27,1 s

      3. Zabloudil Filip 28,2 s

      4. Hrubá Iveta 28,3 s

      5. Hrbáček Michal 28,5 s

      6. Benešová Pavlína 30,0 s

      7. Palkovičová Zuzana 38,0 s

       

      PROFI SNOWBOARDISTÉ

      1. Vrábel Dominik 21,9 s

      2. Šmerda Alexandr 23,0 s

      3. Havrdová Johana 23,9 s

      4. Svobodová Vendula 25,0 s

      5. Mach Ondřej 25,9 s

      6. Voňková Michaela 31,0 s

       

      AKROBATIČTÍ SNOWBOARDISTÉ

      1. Haluzová Veronika 29,2 s

      2. Kolkopová Pavla 29,3 s

      3. Rusňáková Taťána 31,5 s

     • Waldmünchen podruhé

     • Ne, nejeli jsme znovu do Bavorska (i když bychom rádi…). Po Vánocích se v poště objevila zásilka z německého Ingolstadtu s novoročním přáním a taky  flashdiskem se spoustou fotek, na kterých je vidět, jak se studenti v „Globales Dorf“ dobře bavili. Rádi tedy zveřejňujeme krásné fotky a doufáme, že spolupráce bude pokračovat.

     • Prezentace fiktivních firem obchodní akademie

     • V rámci Dne otevřených dveří 12. prosince 2019 se při praktických činnostech představili studenti 3. ročníku obchodní akademie, kteří navštěvují volitelný předmět fiktivní firmy.

      První společnost s názvem Hodinový manžel, s. r. o. se ve svém podnikání zaměřila na zajišťování čím dál více žádaných řemeslných prací, oprav a služeb pro domácnost a zahradu.

      Druhá společnost si zvolila název Zážitkománie, s. r. o. a nabídla návštěvníkům zprostředkování široké škály nejrůznějších aktivit. Fiktivní zákazníci si tak mohli podle svého zájmu vybrat mezi zážitky adrenalinovými, degustačními, relaxačními či speciálními.

      Obě firmy si nápaditě vyzdobily prodejní stánky různými rekvizitami, které se vhodně vztahovaly ke zvolenému předmětu činnosti. Připraveny byly nejen zajímavé katalogy, reklamní letáčky a vizitky, ale také dotazníky a soutěže o drobné ceny. Vítaným zpestřením bylo i drobné občerstvení včetně vlastnoručně upečených perníčků.

      V dopoledních hodinách výstavku navštívili spolužáci z ekonomického oboru se svými vyučujícími a zájemci z řad gymnazistů. V odpoledních hodinách poté zavítali do prostor obchodní akademie uchazeči o studium, kteří si přišli i se svými rodiči prohlédnout školu a informovat se o podmínkách studia.

      Ing. Věra Kmentová, vyučující fiktivních firem 3. AO

     • Finále Vánočního florbalového turnaje

     • Tóny kláves a zpěv s arytmickými hvizdy píšťalky... Ne, nejde o lyrickou vánoční situaci, ale souběh zpívání na schodech s florbalovým turnajem. Když utichly hlasy pěvců i hudební nástroje, bylo možné slyšet už jen píšťalku, údery hokejek a míčku, jásot i potlesk z tělocvičny. A i tentokrát bylo florbalové finále velmi atraktivní... Více než ceny a diplomy je totiž důležité, která třída bude celý rok na chodbách školy připomínat ostatním, že oni jsou ti nejlepší!

      Děvčata z kvarty slavila vítězství v základní skupině nejmladších tříd. Na zkušenější spolužačky z vyšších ročníků už nestačily a radovat se mohla alespoň Kateřina Zemánková a Eliška Bárková, že kromě pátého místa zaznamenaly i úspěch v podobě vstřeleného gólu. Úzký kádr se vymstil kvintě, která odehrála dva důležité zápasy hned za sebou. Duo Natálie Dohnalová a Alžběta Hrozová má sice nesporné florbalové kvality, jejich kondička ale má zkrátka své hranice a se čtyřmi body jejich tým skončil "na bramboře". Zkušenostmi, růžovou barvou a zřejmě i fyzičkou oplývající oktáva se bez hráčů na střídání prodřela až ke třetímu místu, když tahouny týmu byla Adéla Kocmanová (5+1) a Daniela Doležalová (4+3). S nejlepší střelkyní turnaje Veronikou Královou (11+0) se na druhé pozici umístila 4. AG. Jenže florbal je kolektivní sport a nejvyrovnanější výkony předvedl někdo jiný...úspěšný obhájce vítězství septima. Výrazně se prosadila nejen Natálie Houšťová (8+3), ale i Marie Holíčková (5+2) a Karolína Kohoutková (4+3).

      "Hrají jako by šlo o život...", divili se někteří přihlížející tempu, které nasadili finalisté chlapeckého turnaje. Naštěstí se nehrálo o život, ale jen o pořadí, ve kterém na pátém místě skončila tercie, která v žádném utkání výrazně nezaostala za svými staršími spolužáky, ale na jejich překonání byly dvě branky Tadeáše Tihelky a jedna Martina Kubíčka prostě málo. Pěkně podle číslovek se seřadily týmy na dalších dvou místech. Čtvrtá byla 4. AG a třetí 3. AG. Třeťáky opět vytáhnul vzhůru Kryštof Indruch, který vstřelil devět branek. Obhájci titulu z oktávy opět předváděli fantastické výkony, Lukáš Fryč zaznamenal 7+2 body, Jakub Doleček 5+0 a Josef Gonda 4+0. Jenže znovuzískání zlata jim pokazil studený start proti rozjeté sextě, které podlehli nečekaně hladce 1:9. A právě sexta byla jediným neporaženým celkem a zásluhou Milana Prokopa (4+5), Davida Mládka (6+2), Jiřího Bašty (5+0) a Roberta Gondy (9+2) získala první místo!

     • Zpívání na schodech

     • Dnešní den proběhlo již třetí letošní "zpívání na schodech", kdy během velké přestávky přivoláváme Vánoce zpěvem koled. Snad se nám to povedlo a i letos přijdou...

     • Smutné florbalové one man show

     • Předvánoční náladu mohli hoši z tercie a kvarty cestou do Vyškova pozorovat na návsích po celou cestu. Pohodová atmosféra se ale vypařila při vstupu do haly ZŠ Purkyňova. Čekali je totiž soupeři, které hodlali ve středu 18. 12. ve florbalu překonat a postoupit do krajského kola. A ani u jednoho ze tří zápasů se nedalo předpokládat, že se odehraje v klidu, míru a pohodě.

       

       

      Hned první Drnovice se skutečně vytasily s ostrým zahájením když šly tvrdě za svým a vstřelily úvodní branku zápasu. Bučovice odpověděly gólem Vojtěcha Vráblíka po přihrávce Adama Doupovce. Se stejnou razancí s jakou drnovičtí hráči útočili, tak i bránili. Jeden z tvrdých zákroků byl nakonec potrestaný trestným střílením, které proměnil Adam Doupovec. Drnovice rozhodně zbraně nesložily a podařilo se jim zdramatizovat průběh vyrovnáním na 2:2. Konec dramatu učinil Adam Doupovec dvěma brankami.

      Když Drnovice porazily ZŠ Slavkov Komenského 3:0, pomohly tím bučovickým plánům na postup, protože na ten jim stačila v posledním utkání i porážka jednobrankovým rozdílem. Čtvrtou brankou na turnaji ještě zvýšil šance Bučovic Adam Doupovec. Slavkov se ale dostával stále více do slibných pozic až zaslouženě srovnal na 1:1. I když utkání skončilo smírně, Bučovice výsledek posunul do finálového souboje o krajské kolo.

      Domácí ZŠ Purkyňova Vyškov podporovaná asi stovkou diváků vytvořila atmosféru, která nebyla pro Bučovice příliš přátelská. A vyhecování domácí k jejich obrovské radosti dotlačili v páté minutě míček až do branky. Sice to byla prakticky poslední střela a mockrát už se ani na bučovickou polovinu nedostali, ale o to urputněji bránili. Napětí se stupňovalo a Purkyňka se soustředila už jen na ubránění výsledku. Všechny náznaky šance zastavila už v zárodku i za cenu faulu. Frustrace bučovických hráčů byla obrovská...po většinu času byli určitě více na míčku, jenže těžko si stěžovat na fauly a rozhodčí, když nevystřelíte na branku. Rozhodující utkání k převelikému smutku celého týmu přineslo GOA Bučovicím AŽ druhé místo...

       

      Sestava:

      brankáři Jan Gottwald, Adam Krejčí

      obrana – Martin Kubíček, Vojtěch Procházka, Vojtěch Vráblík, Tom Tran

      útok – Vojtěch Prokop, Štěpán Hroza, Tadeáš Tihelka, Adam Doupovec, Vojtěch Prokop, Marek Lokaj

       

     • Vánoční florbalový turnaj - základní skupiny

     • Během jediného dne se odehrály všechny zápasy základní části Vánočního florbalového turnaje. Z celkového počtu dvaceti osmi družstev se jich deset probojovalo do čtvrtečního finále...

      Jediné postupové místo připadlo na skupinu nejmladších hochů (prima až kvarta). První zkušenosti získali primáni, kteří bez výhry a s jedinou vstřelenou branku zásluhou Josefa Kučery obsadili čtvrtou příčku. V přímém souboji o bronz je totiž porazila sekunda, která své dvě branky vstřelila právě jen ve vzájemném utkání (střelci David Brázda, Tomáš Palkovič). Boj o postup se bohužel z velké části rozhodl už před turnajem, když ze zdravotních důvodů nemohl za kvartu nastoupit její hlavní tahoun Adam Doupovec. I když se ho v pozici střelce snažil nahradit Tom Tran (4 branky), na lepší než druhé místo to letos nestačilo. Jednoznačným vítězem se stala tercie, když devět kanadských bodů získal pro tým Štěpán Hroza a osm Tadeáš Tihelka.

      Paralelně probíhal turnaj starších chlapců v tělocvičně OA. Dvě skupiny po pěti týmech, ze kterých postupovaly vždy dvě nejlepší třídy byly rozděleny na základě loňských výsledků. A přestože byly k vidění souboje, ve kterých se rozhodovalo doslova až v posledních sekundách, ani tady se žádné velké překvapení nekonalo. Favorité si zkušeně pohlídali postup a složení finále je přesnou kopií loňského ročníku. 

      Ve skupině hoši B  sice spojený tým 3. a 4. AO dokázal uhrát remízu a po bodu sahal i v duelu s kvintou, jenže v konečném součtu měl nejméně bodů a obsadil páté místo. O čtvrté příčce kvinty a třetím místě 2. AG se rozhodlo ve vzájemném utkání, které skončilo lépe pro druháky. Postup z druhého místa vystřílel 3. AG Kryštof Indruch (12 + 3) s pomocí Adama Skřivánka (4 + 0). Palebná baterie oktávy ve složení Josef Gonda (5 + 4), Jakub Doleček (3 + 2), Lukáš Fryč (6 + 2) a  Antonín Koudelka (3 + 0) s pouhými dvěma obdrženými brankami na kontě gólmana Ondřeje Blaňky nenechala nikoho na pochybách, že obhájci celkového vítězství si titul šampiona chtějí ponechat až do maturity.

      Skupina C byla sice gólově méně bohatá, jenže těsné výsledky jí naopak dodávaly na napětí. Pátou příčku obsadila 1. AG bez bodového zisku i vstřelené branky. Jediný úspěch právě proti 1. AG zaznamenala čtvrtá septima. Příjemným překvapením byl výkon sloučeného celku 1. a 2. AO, který skončil na třetím místě a dokázal výrazně potrápit favorizovanou 4. AG i sextu. Právě tyto týmy si vybojovaly postup a když jejich vzájemné utkání skončilo 0:0 rozhodoval o pořadí ve skupině až rozdíl skóre. Tři nejlepší střelci sexty (David Mládek 3+2, Jiří Bašta 3+1, Robert Gonda 2+0) dokázali vstřelit stejný počet branek jako Filip Žaroský ze 4. AG. A právě Filipova střelecká produktivita rozhodla o výhře 4. AG.

      Stejně jako mladší hoši i mladší dívky bojovaly o jednu postupovou pozici. Pořadí od čtvrté primy, třetí sekundy, druhé tercie a první kvarty na první pohled vypadá vyrovnaně jako knihy na poličce, ale průběh až tak jednoznačný nebyl. Třetí sekunda totiž díky Anetě Bulíčkové (4+0) a Kláře Hrabovské (3+1) sebrala důležité body tercii remízou. A když tercie pod taktovkou čtyřgólové střelkyně Kateřiny Jirákové remizovala i proti kvartě, odsunulo ji to až na druhé místo. Vítězkám k postupu dopomohly zejména čtyři trefy Terezy Hanouskové a tři branky Natálie Durdové.

      U starších dívek musely být některé zápasy kvůli neomluvené neúčasti dvou týmů zápasy kontumovány. Všechny ostatní týmy se tak dají v tomto srovnání považovat za vítěze...v překonávání lenosti a slušném chování. Jenže na takovou situaci nebyl turnaj připraven a do finále se tak mohly dostat opět jen čtyři nejlepší týmy. Kvartu ve finále doplnila septima, za kterou nasbírala Marie Holíčková 2+3 gólů a asistencí. Dále kvinta v čele s Alžbětou Hrozovou (3+1) a Natálií Dohnalovou (2+0). Za 4. AG  po třech brankách vstřelily a k postupu výrazně pomohly Veronika Králová a Tereza Mrázová. Pětici doplnila oktáva i díky 2+2 bodům Daniely Doležalové a 3+1 Adély Kocmanové.

     • Olympiáda českého jazyka

     • Jako každý rok i letos se 26. 11. sešli nadějní bohemisté z nižšího i vyššího gymnázia, aby vyluštili úkoly olympiády českého jazyka a napsali slohovou práci na dané téma. Těší nás, že přestože úkoly nejsou snadné, pořád se najde dost studentů, kteří jsou ochotní přemýšlet, i když to, jak se říká, bolí… A když se k vysokému bodovému zisku v jazykové části přidá i vynikající sloh, vítěz se může těšit na postup do okresního kola. No a pokud počet bodů na vítězství nestačí, zaslouží účastníci aspoň pochvalu a uznání. Neboť není důležité vyhrát, znáte to…

      Vítězové kategorie nižších ročníků jsou: Kateřina Jiráková (1. místo, III.), Dita Zezulová (2. místo, IV.), Tina Goliášová (3. místo, IV.)

      V kategorii starších se umístil Jan Zbožínek (1. místo, VI.), Zuzana Palkovičová (2. místo, V.), Jáchym Čapla (3. místo, VII.).

      Slohové práce na téma Tomu říkám překvapení (mladší kategorie) a Co dokáže podzim (starší kategorie) jsou na stránkách, můžete si přečíst a tiše obdivovat, jak to někomu hezky píše... Nebo se příští rok přihlásit do olympiády taky! Nikdy nevíte, koho si múzy vyberou a koho políbí…

      Marta Urbánková, vyučující ČJ

     • Ceilidh

     • V pátek 13. prosince vyučující angličtiny Anna Fronková Sugden nadělila žákům 2.AO malý vánoční dárek. Výuku reálií anglicky mluvících zemí zpestřila výukou tance.

      The Gay Gordons je starý neformální společenský skotský tanec, který se tančí v rychlém tempu. Instrukce od paní profesorky byly jasné: "One two three four, turn, continue backwards, five six seven eight, turn, turn, turn, and polka...three polkas and back to the beginning...jasné? Nevadí, jdeme na to. Hudba prosím. A už jsme se motali a chechtali. Když už nám to po chvíli celkem dobře šlo, nasadila paní profesorka Sugden laťku o něco výše s tím, že v části připomínající naši známou polku je nutné "to kick your buttocks"... a tak jsme zakopávali nohy, co to jen šlo, ve snaze se u toho skotského trojčení kopnout do svých vlastních hýždí. Úkol to kupodivu nesnadný.

      Abychom se krapet vydýchali, naučila nás paní profesorka ještě jeden z nejpopulárnějších skotských tanců St Bernard´s Walz původem někde ze začátku 20. století. Tento tanec s prvky valčíku je o něco pomalejší a klidnější. Netřeba se u něj nakopávat do vlastní zadnice, stačí si na čtvrtou dobu pořádně zadupat. No, na skotské obdobě našich tradičních "hodů" Ceilidh musí být veselo.

      Mgr. Ludmila Hejdová

     • Nejzdařilejší slohové práce ze školního kola olympiády v českém jazyce

     • I. kategorie, téma TOMU ŘÍKÁM PŘEKVAPENÍ, napsala Dita Zezulová z kvarty (2. místo)

      Věděl jsem, že poslední zkouška bude náročná, všichni to věděli. Na povolání nájemného vraha nebylo jednoduché nic. Království potřebovalo někoho, kdo by za ty ctěné symboly čistoty, víry a spravedlnosti prováděl špinavou práci a zároveň s námi nechtělo mít nic společného. Pokud někoho z nás vlastní šéfové chytili, byl to pro nás konec. Ale práce to byla placená víc než dobře.

      Tento rok prošlo tvrdým výcvikem pět učňů, ale jeden z nich byl nachytán v posteli s dvěma dcerami velitele tréninku a bez milosti popraven. Zbývali jsme tedy čtyři – Damian, Clara,Rox a já. Velké černé dveře z bytelného dřeva byly prozatím zavřené, ale už tomu tak nemohlo být dlouho.

      Brzy jsem měl přijít na řadu. A děsil jsem se toho. Teď. Teď to přišlo. Tiché zaskřípání, pak panty zavrzaly a dveře se do temné komnaty, zdánlivě bez cizí pomoci, otevřely.Nasucho jsem polkl, v prstech sevřel dýku a nejistým krokem vešel dovnitř. Dveře se za mnou zabouchly a já zůstal ve tmě. Mé oči si rychle přivykly a rozeznal jsem nejasný obrys postavy přivázané ke křeslu a s pytlem přes hlavu. To je všechno? Stačí jen toho člověka zabít a hotovo? Nějak se mi to nezdálo.

      Rychlým krokem jsem přešel ke křeslu a prudce svázanému strhl pytel z hlavy. Ne. To ne. Páteří mi projel mráz a hlavou mi bleskla myšlenka na to, že Damian přece nevyšel z místnosti. Myslel jsem, že odešel jinudy, ale dle všeho jsem se šeredně zmýlil. Damian na mě upíral vyděšený pohled, hnědé oči měl plné slz. Horečně jsem těkal pohledem po jeho tváři a hledal vysvětlení. Studenými prsty jsem pomaličku zvedl dýku a polkl. Tohle dokážu, musím to dokázat. Ale tělo mě neposlouchalo. Odhodil jsem zbraň a začal svého přítele rozvazovat. Znovu zaskřípaly dveře. Společně jsme se otočili, připraveni rvát se o naše malé a dost mizerné životy. Slabě jsem přejel třesoucí se rukou po Damianově.

      ,, To je ale překvapení, " zabroukal kapitán a potměšile si nás prohlížel. Pohled jsme mu opláceli, dva vzteklí psi zahnaní do kouta. Kapitán se uchechtl a v ruce mu zaplála pochodeň. Až pozdě mi došlo, čím jsou napuštěny tapety na stěnách.

      Damian sevřel moji ruku v jeho. Odmítali jsme vydat hlásku. Pochodeň dopadla na podlahu a místnost zazářila. Zabořil jsem tvář do přítelovy hrudi, abych neslyšel kapitánova slova o naší slabosti. Nevnímal jsem spalující žár ani dusivý kouř, nevnímal jsem bolest zachvacující mé tělo. Vzpomněl jsem si na bájné fénixe, posvátná stvoření.

      Ale oheň byl všude a z našeho popela žádný fénix nepovstal.

       

      I. kategorie, téma CO VŠECHNO UMÍ PODZIM, napsal Jáchym Čapla ze septimy (3. místo)

      Pan Podzim se do naší bytovky přestěhoval jednoho krásného, barevného a slunečného dne začátkem září. Měl na sobě oranžový kabát, který mu padl, jak nejlépe mohl, v jedné ruce kufr, v druhé ruce hůl, o které si však myslím, že ji nepotřeboval, i přes svůj věk, že ji měl jen jako doplněk,a vykračoval si do schodů svižnou chůzí.

      Zrovna jsme se chystali ven, takže jsme měli otevřené dveře od bytu, když šel kolem. Pozdravili jsme se, seznámili...všechny tyto typické věci, které se dělají, když potkáte někoho nového. Ale bylo to jakési jiné, jakési důvěrné.

      Po chvíli nás pozval na návštěvu do svého nového bytu, který už byl nachystaný na jeho příchod. Změnili jsme plán a souhlasili s tím, že k němu přijdeme. Vyšli jsme o patro výš a vtom se začaly dít věci. Nikdo z nás nečekal, že si pan Podzim sundá před dveřmi botu, hodí klíče na zem, nohou je zvedne a ve stojce hbitě odemkne dveře. Poté se zase postavil, otevřel a pustil nás dovnitř.

      Jak tam to vonělo... Pan Podzim nepochybně uměl vařit. Byli jsme tak udiveni, že jsme ani nestihli vnímat, při jakých příležitostech se nám dokázal pochlubit svou šikovností. Krásně zpíval, uměl pískat, na zdech měl pověšené obrazy své vlastní tvorby, na kanape si sedl tak, že udělal salto dozadu a my jen zírali.

      Nejvíc se mi však do mysli zapsala jeho následující věta:,, A to netušíte, co všechno ještě umím...

       

      II. kategorie, napsala Viola Štrajtová (4. místo)

      Otevřela drobnou krabičku na stole. Její vyřezávaný povrch ji zaujal hned, jakmile vstoupila do pokoje, který byl plný stejně nevšedních věcí. Vzala obsah krabičky do ruky a zmateně se zeptala:

      ,, Proč tu máš listí?" Odpovědí jí bylo jen smutné pousmání. ,,To jsou vzpomínky," odpověděla.

      Zvedla tedy jeden list do vzduchu a zamávala jím:,, Co je tenhle žlutý za vzpomínku?"

      ,,To je z parku v Hradci, víš, jak jsem tam bydlela a v září jsme se stěhovali." Pokusila se jí krabičku opatrně jakoby mimoděk vzít z dlaně, marně.

      ,,Ten si pamatuju, tam byla ta pěkná kašna. Když jsem u vás tehdy byla, hodilas tam korunu."

      ,,A pak mi nezbývalo na autobus, tak jsem ji musela zase vylovit."

      Zvedla do ruky druhý list. ,,A tenhle hnědý?"

      ,,To jsem v říjnu potkala tebe, tehdy v Praze. A pak jsme šly tou tmavou uličkou. Tehdy jsem ještě mívala strach, ale jak jsem si zvykla, stačí mi pepřák."

      Obě se posadily na pohovku. Okno chvílemi přidušeně bouchalo, venku foukal vítr. Každou chvíli to vypadalo na déšť. Ospalé šero v pokoji přímo zvalo ke spánku. Ve vyřezávané krabičce zbyl poslední list.

      ,,Co tenhle červený? To je vzpomínka na co?"

      ,,V listopadu umřel táta."

      Pokojem se ozvalo klapnutí víka. Zvláštní, co všechno umí podzim.

     • Staročeské Vánoce ve Strážnici (pohled studentky)

     • V pátek 6. prosince se žáci primy a sekundy vydali do skanzenu ve Strážnici. Cesta autobusem docela rychle utekla, ale poslouchat zpěv a písničky, co se ozývaly ze sedadel za námi celou cestu, bylo docela otravné.

      Po příjezdu do Strážnice jsme se usadili v jedné místnosti a čekali, až budeme moct jít do skanzenu. Mohli jsme si také koupit něco ve zdejších suvenýrech. Paní prodavačka toho náležitě využila a hned nám začala nabízet a ukazovat všelijaké věci. Někteří podlehli obchodnímu nátlaku a k radosti prodavačky si zakoupili suvenýr.

      Poté už jsme šli rovnou do prvního domečku ve skanzenu, kde nás čekali Mikuláš, čert a anděl. Díky našemu úžasnému zpěvu jsme si vysloužili křížaly a cosi černého, čím nám udělali šmouhy na obličeji. U dalšího domku na nás čekaly Lucie a další, tentokrát bílá šmouha, nám přibyla na obličeji. Uvnitř seděl pán, který vyráběl vánoční oplatky a dostali jsme i ochutnat. V další místnosti paní draly peří, vyprávěly nám a jedna z nich předla na kolovrátku.

      V jednom z dalších domků jsme se dověděli, jak se slavily Vánoce dříve a naučili jsme se koledu. Italská televize, která zrovna ve skanzenu natáčela, si vypůjčila tři "herce" z naší třídy, naaranžovala si je a natočila. V další chaloupce paní pekly cukroví a když řekly, že můžeme ochutnat linecké nebo pusinky, musely některé mírnit, aby něco zbylo i na ostatní.

      Šli jsme dál, až se před námi objevila menší chaloupka, před kterou stály děti a zpívaly. Uvnitř jsme si odlili olovo, které každému připomínalo něco jiného. V posledních domečcích jsme si mohli nazdobit perníčky, které většina zdobila pravidlem "čím více polevy, tím lépe." Mohli jsme udělat taky jidáše a koupit si něco na památku.

      A pak už nás čekala jen další cesta zpět doprovázená zpěvem a hudbou.

      Zuzana Kudličková (sekunda)

       

      Staročeské Vánoce ve Strážnici (pohled studenta)

      Na výlet do Strážnice, ledové jak na Sibiři, jsem se hodně nabalil. Vzal jsem si teplou mikinu, rukavičky, pro každý případ dvoje, bundu, zimní čepici, zimní boty a kalhoty. K jídlu mi mamka dala dva pěkně propečené tousty s kečupem, šunkou a sýrem. Dále 7 days croissant. A na pití vodu a půllitrovou kofolu. Dostal jsem taky 100 Kč.

      V 7:10 jsem šel na autobusové nádraží, bohužel tam byly jenom holky. Po chvilce přišel Tom. Když jsme byli všichni, zijistil jsem, že jedeme dokonce i s "primáty" (primány:-D). Jeli jsme jednu hodinu, celou cestu jsem buď hrál na mobilu, nebo jsem si povídal s kamarádem jménem Štěpán.

      Když jsme dojeli, vzpomínal jsem, jak jsem tu byl v 1.třídě a v 5. třídě, ten čas ale letí, pokud nesedíte na zadku a jste ve škole nebo na gymnáziu. Očekával jsem velkou zimu, ale nebyla, je to divné.

      Tak jsme šli do skanzenu. Když jsme měli pár minut přestávku, koupil jsem si malou dřevěnou píšťaličku (abych mohl otravovat svoji ségru, jak by si to zasloužila). Píšťala stála 85 Kč.

      Když bylo po přestávce, konečně jsme šli. V prvním domě byl Mikuláš, anděl a dva čertící. Od anděla jsme dostali křížaly a čerti nás pomazali uhlíkem. Tak jsme zase šli, až jsme došli k dalšímu domu, no a hele! Dvě bílé Lucie! Ty nás zas pro změnu poprášily asi moukou nebo bílým práškem. V domě nám ukázaly tři stařenky, jak se dralo peří.A další paní nám tam ukázala, jak se přede na kolovrátku. Podle mě je to těžká práce. No a musím říkat, že jsme znovu šli k dalšímu domu? No jasně! V tom dalším domě nám pán ukázal, jak vypadal vánoční stromeček. Překvapilo mě to, že tam byla jen jablíčka! No a jen tak pro legraci jsme si zazpívali strážnickou srandovní koledu.

      Vy už víte, co jsme dělali potom, že? Ano, správně Pepo, šli jsme k dalšímu domu. Tam byly pěkné dřevěné ozdoby, dokonce si naše paní profesorka jednu vyrobila! Dále jsme zjistili, proč se dělají skleněné ozdoby.

      Takže, protože se mi už nechce psát, tak tady skončím. Skanzen byl nádherný!

      Koupil jsem si potom pětkrát perníčky, jeden stál jenom 3 Kč. Pak jsem se vrátil a nashledanou Strážnice, uvidíme se brzy!

      Jan Machát (sekunda)

     • Kéž je to dobré

     • Kéž je to dobré, zdárné, šťastné a příznivé.“ aneb Slavnostní stužkování studentů obchodní akademie

      V pátek 6. prosince se slavnostně vyzdobená aula školy zaplnila rodinnými příslušníky, učiteli a kamarády studentů třídy 4.AO, oboru obchodní akademie. Probíhalo zde totiž pasování do řádu maturantů a stužkování studentů maturitního ročníku.

      V letošním školním roce se k maturitě připravuje celkem 28 studentů a ti přijali stužku jako symbol maturantů a jako připomínku skutečnosti, že se blíží závěr jejich studia na naší škole.

      Po slavnostním nástupu a přivítání všech hostů se rozezněla studentská hymna Gaudeamus igitur, poté následoval projev ředitele školy RNDr. Jaroslava Honzy, CSc. Pak už probíhal ceremoniál pasování a stužkování studentů. Spolu se stužkou obdrželi studenti jako upomínku na tento den i šerpu.

      Pasování je starý symbolický obřad. Už ve středověku byli panoši pasováni do stavu rytířského, dostali pás, v našem případě šerpu a stužku, který se stal symbolem příslušnosti k určité skupině. Stal se symbolem důstojnosti a dospělosti.

      Studenti tímto aktem slíbili sobě, rodičům i učitelům, že i v budoucnu dostojí pomyslným rytířským ctnostem, budou dobře pracovat, čestně se chovat a jednat.

      Po stužkování se ujali slova zástupci třídy, aby pasovali do řádu maturantů pana ředitele, třídní profesorku Dagmar Vrbáckou a její zástupkyni Ludmilu Hejdovou.

      Po krátkém projevu třídní profesorky se studenti se svými hosty rozloučili, na památku pořídili několik fotek a odebrali se do motelu Arkáda, kde následoval stužkovací večírek.

      Věříme, že slova, která jsou uvedena na stužce, budou také jejich mottem v době blížící se maturity.

     • Zvyšujeme finanční gramotnost na OA

     • Dluhová past, termínovaný vklad, spotřebitelský úvěr, akontace, RPSN, investiční životní pojištění, podílový fond, konsolidace úvěrů, inflace ...

      Co mají tato slova společného? Všechna patří mezi odborné pojmy z oblasti finančního trhu a jeho produktů.

      Jejich význam si měli možnost ověřit studenti 3. a 4. ročníku obchodní akademie v rámci přednášky, která se konala v prvním prosincovém týdnu v prostorách obchodní akademie a byla vítaným zpestřením výuky ekonomických předmětů.

      Na obchodní akademii zavítala zástupkyně firmy Partners Anna Moudrá, absolventka našeho oboru, která se angažuje v oblasti finančního vzdělávání a formou srozumitelné prezentace seznámila posluchače s řadou důležitých informací o finančním trhu. Zvláště nastávající maturanti si tak mohli vyhodnotit úroveň dosavadních znalostí, které budou potřebovat nejen u maturitní zkoušky, ale především při praktickém řešení svých budoucích finančních záležitostí.

      Vybráno z postřehů studentů 4. AO:

      ...překvapilo mě, že míra finanční gramotnosti Čechů je pouhých 57 %

      ...prezentace byla velmi užitečná, ujasnila jsem si některé termíny

      ...zaujalo mě, že RPSN (roční procentní sazba nákladů) uvedená v úvěrové smlouvě drobným písmem může být několikanásobně vyšší než samotná sazba úroku

      ...důležité je nenechat peníze „ležet ladem“, ale investice vhodně rozložit do finančních produktů

      ...přednáška se mi líbila, byli jsme motivováni zapojovat se do debaty

      ...zaujaly mě způsoby řešení vlastního bydlení, výhody a nevýhody pronájmu a hypotéky

      ...stavební spoření, spořící účet – dobrý způsob, jak si odkládat peníze do budoucna

      ...přednáška rozhodně nebyla nudná, více jsem si uvědomila význam financí pro budoucí život

      ...brát si půjčky na vánoční dárky je nesmysl

      ...zaujalo mě, kolik máme v Česku bankovních institucí (více než 50) a že jejich počet neustále roste

      ...oprášil jsem si nejrůznější pojmy z ekonomiky a financí a věřím, že je využiji u maturitní zkoušky.

       

      Za komisi odborných předmětů

      Ing. Věra Kmentová, vyučující ekonomiky a studenti 4. AO

     • Úspěšní výtvarníci

     • Výtvarná soutěž Nejsem na světě sám se na naší škole pomalu stává tradicí. Na loňský úspěch se podařilo navázat i letos a v několika stovkách soutěžních prací se dokázala prosadit i díla našich žáků z primy a sekundy. Cituji z e-mailu organizátorky soutěže PhDr. Vlasty Šedé:
      S radostí vám oznamujeme, že v soutěži Nejsem na světě sám obsadila Hana Magdová
      krásné 10. místo, Valentýna Štůsková 17. místo a Aneta Dušková 18. místo. Všechny příspěvky vašich studentů se hodnotitelům velice líbily. Blahopřejeme! Vzhledem k velkému počtu příspěvků je to veliký úspěch."

      Ke gratulaci se připojuji a děkuji všem zúčastněným za výbornou reprezentaci školy. 
      Marta Lučná