Úspěšné okresní kolo v Pythagoriádě
29. 11. 2024Po loňské odmlce se letos opět uskutečnil již 47. ročník matematické soutěže Pythagoriáda.
Pythagoriáda je určena žákům 6. – 9. ročníku. Soutěžící řeší 15 logických úloh letos tematicky zaměřených na letní olympijské hry. Vše musí stihnout za 60 minut čistého času, přičemž úspěšným řešitelem je žák s minimálním počtem 10 bodů z 15 celkových. Tuto podmínku splnilo 12 našich žáků, jejichž odměnou byl postup do okresního kola ve Vyškově.
I tam se nám dařilo:
7. ročníky (sekunda) – 1. místo – V. Mrázek
8. ročníky (tercie) – 1. místo – F. Vozdecký
3. místo – O. Štefka
9. ročníky (kvarta) – 3. místo – O. Mrskoš
Další účastníci okresního kola:
E. Lokajová, B. Novotná, N. Gondová, Sedláček M., T. Mráz, S. Heldová, T. Havelka, K. Minks
Všem gratulujeme a přejeme další úspěchy nejen v matematických soutěžích.
Ondřej Mrskoš mezi nejlepšími v kraji
29. 11. 2024Logická olympiáda je soutěž pořádaná Mensou České republiky. Nejedná se o znalostní soutěž, studenty prověřuje především ve schopnosti samostatného logického uvažování. V letošním roce se soutěže zúčastnilo více než 100 tisíc soutěžících z celé ČR.
Vyhlášeno je šest kategorií. My se účastníme dvou z nich.
Umístění ve školním kole:
Kategorie B (6. – 9. ročník)
- 1. místo – O. Mrskoš
- 2. místo – J. Baran
- 3. místo – M. Pluháčková
- Kategorie C (SŠ)
- 1.- 2. místo – V. Holoubek a D. Němec
- 3. místo – R. Nevrtal
Nejúspěšnějším řešitelem naší školy byl Ondra Mrskoš z kvarty, který se svým výsledkem zařadil mezi 50 nejlepších v kraji (téměř ze 4 000 soutěžících) a postoupil do krajského finále, kde své umístění ještě vylepšil. Skončil na děleném 17. až 19. místě. Ondrovi gratulujeme.
T + T aneb Tugendhat a Titanium
27. 11. 2024Již v osm hodin ráno čekala na třídu 3.AO průvodkyně vily Tugendhat. Moc jsme toho o této budově dopředu nevěděli a kromě architektury nás docela překvapila historie vily. Tak třeba, že v minulosti sídlilo v krásných obytných prostorách rehabilitační centrum. To se dá ještě docela dobře představit. Ale že byla v „obýváku“ někdy i konírna? Spousta nábytku a vybavení shořela. Nejednalo se však o požár, ale o využití polic a jiného nábytku jako topiva. Proto spousta stylových křesel jsou pouhé repliky. Naštěstí se dochovala známá onyxová stěna. Ta byla z určitých důvodů zazděná a později znovu objevená, zcela zachovalá. Stěna z ebenového dřeva, která dnes opět odděluje jídelní kout od relaxační zóny, byla náhodou objevena v Brně v jiných prostorách jako obložení vysokoškolské menzy a poté vrácena zpět do vily.
Titanium je název budovy v centru města Brna, na Nových sadech. Prezentuje se jako nejdostupnější administrativní centrum v Brně. V budově se nachází především komplex několika kanceláří, reprezentativní prostory, restaurace, bankovní a poštovní služby, parkování s možností nabíjení pro EV a mnohé další. Všechny společné prostory mají plné pokrytí hight speed Wi-Fi a 5G. K maximálnímu prosvětlení vnitřních prostor přispívá prosklená fasáda s trojitým sklem od podlahy po strop.
Titanium poskytuje veškeré služby obvyklé na úrovni 5* hotelů. Zaměstnanci mají určitý pracovní komfort a jsou jim nabídnuty různé benefity. Na druhou stranu pracují ale v rozlehlých kancelářích, kde nemají téměř žádné soukromí, dokonce ani pracovní stoly v call centru od sebe nejsou odděleny žádnou přepážkou. A tak se často stává, že hlučnější kolega ruší své okolí. V budově se také nabízí několik zákoutí, kde je možno relaxovat, vypít si kávu, něco si přečíst nebo si třeba jen vyřešit osobní záležitosti. Během dne mají zaměstnanci možnost si zacvičit, meditovat a pěstovat tak svůj zdravý životní styl. Prohlídku budovy nám poskytl jeden ze zaměstnanců, který zde pracuje už sedmým rokem. Svou práci představil v letošním školním roce při karierním dnu. Příští rok maturujeme a někteří budeme hledat zaměstnání, a tak se může stát, že se při práci budeme moci dívat na katedrálu svatého Petra a Pavla.
Olga Stavělíková
třídní učitelka
Když dřevořezby ožívají
21. 11. 2024Třída tercie se v rámci projektové výuky vypravila do Muzea Bučovice na výstavu Krása dřeva. Prohlédli jsme si dřevořezby Jana Filípka i nástroje, které při práci používal. Součástí byla také expozice věnovaná stromům a jednotlivým druhům dřeva. Každý žák si pak vybral jedno umělecké dílo, které si přímo v muzeu nakreslil. V hodině českého jazyka a literatury se žáci blíže seznámili s vybranými literárními žánry. Jako samostatnou práci potom vymýšleli pohádku, pověst, baladu nebo úryvek zápisu do kroniky, v nichž hlavní roli hraje předmět nakreslený v muzeu.
6Nejčastěji si žáci vybírali růže, různá zvířata či nádoby. Posledním krokem potom bylo vytvoření koláží z vlastních kreseb a textů v hodině výtvarné výchovy. Jak se práce zdařily, můžete posoudit v přiložené fotogalerii.
Mgr. Marta Lučná, Mgr. Veronika Coufalová
Stolní tenis
19. 11. 2024Nebývalý zájem projevilo na dvacet žáků reprezentovat školu ve stolním tenisu. Bylo třeba tedy uspořádat školní kolo, ze kterého do kategorie hochů postoupil Filip Orel, Jan Menšík, Martin Žoužela, Martin Polouček a do kategorie dívek Nikola Slámová s Nelou Kudovou.
Okresní kolo 25. října tradičně hostila Střední škola Slavkov- Austerlitz. Naše dívky se umístily na medailových třetích pozicích. Jako maturantky už se příští rok nebudou moci soutěží zúčastnit, ale tento výsledek pro ně zůstane skvělou vzpomínkou na jejich závěrečný rok na střední škole. Bylo to pro ně nejen sportovní, ale i osobní vítězství, které ukázalo jejich ochotu podstoupit výzvy.
Chlapci proti domácím nezaváhali a vyhráli 4:0. Dalším soupeřem byla SPŠ Vyškov. Začátek se nevyvíjel dobře. Hrála se velice vyrovnaná hra, ale tahali jsme za kratší konec. Překvapení přišlo ve čtyřhře, kde naši chlapci vyhráli a získali tím výhodu, kterou si udrželi až do konce. Výhra pro Bučovice 4:3. Poslední duel proti GySOŠZE Vyškov byl z naší strany pohlídaný a výhra 4:0 znamenala postup do krajského kola.
Krajské kolo se konalo v úterý 12. listopadu v Hodoníně. V naší kategorii se účastnilo celkem pět škol. Nemilé překvapení přišlo hned před započetím turnaje. Objednaný autobus měl poruchu a náhradní přijel s hodinovým zpožděním. Znamenalo to pro nás absolvovat všechna utkání bez možnosti odpočinku. Sehráli jsme vyrovnané partie s Boskovicemi a Sokolnicemi, ale konec vyzněl vždy lépe pro soupeře. Vzhledem k tomu, že mezi našimi chlapci se stále aktivně věnuje stolnímu tenisu pouze Filip, tak vítězství nad soupeři z Brna bylo pro nás nedosažitelné. Při nástupu proti chlapců z Hodonína, budoucích vítězů turnaje, mezi nimiž byl třetiligový hráč, jsme si přáli výsledek, který by nebyl pro nás hanbou. Nakonec se stal malý zázrak a Filipovi se podařilo urvat jedno vítězství. Chlapci nasbírali mnoho zkušeností a s ostudou z turnaje určitě neodcházeli.
Josef Křížka
Cesta do hlubin studia chemie
19. 11. 2024O podzimních prázdninách se v Praze na Přírodovědecké fakultě Karlovy univerzity konala dvoudenní akce „Cesta do hlubin studia chemie“. Registrace probíhala od 9:00 až do 9:50, což pro nás znamenalo brzké vstávání a odjezd vlakem už v 5:39 z Brna. Program byl plně nabitý přednáškami, laboratorními cvičeními a exkurzemi. Během prvního dne jsme se na přednáškách dozvěděli o možnostech studia na UK a další přednáška byla o antibiotikách a jejich rezistenci. V laboratorních cvičeních jsme měli možnost dozvědět se něco málo o barevnosti látek, vibračním spektru a vyzkoušet si základní biochemické metody. První den byl zakončen ohňovou show, po které jsme se odebrali na hotel.
Druhý den jsme zahájili přednáškami: „Impresionismus barev a barvy impresionismu“, „Potřebujeme chemii?“, „Světlo a organické sloučeniny“, „Medicinální využití derivátů ferrocenu“ a „Jedy v detektivkách“. Po přednáškách nás čekala exkurze po laboratořích a celé jsme to zakončili praktickým laboratorním cvičením pod názvem „Chemik detektivem“. Návrat do Brna byl po 20 hodině. Tyto dva dny byly velice zajímavé, ale také vyčerpávající. Všem mohu doporučit.
Anna Trnková, 3. A
OK Florbal dívek - Rousínov
16. 11. 2024Dne 14.11.2024 se dívky kvarty a tercie zúčastnily OK ve florbale v Rousínově. Do prvního zápasu děvčata nastoupila plná odhodlání a chuti po vítězství. Družstvo Letního pole bylo ale důraznější ve střelbě na naší branku, ve které uvízlo 6 míčků krásně vstřelených a bohužel pro naši brankářku nechytatelných.
Druhý zápas děvčata hrála vyrovnanější hru a tomu odpovídal i výsledek s Rousínovem 1:1. Ve třetím zápase jsme měly za soupeřky tým Křenovic, kde naše děvčata prokázala, že každým zápasem kvalita střel rostla. Výhra 3:2 znamenala pro děvčata výsledné páté místo v tabulce sedmi týmů.
Družstvo děvčat, která se zúčastnila: Lenka Pospíšilová, Adéla Štefková, Pavla Holoubková, Adéla Andrysíková, Kateřina Gulová, Denisa Jeřábková, Dominika Kachlíková, Lucie Lžičařová, Barbora Víšková a Johanka Hubíková.
Děkuji všem za vzornou reprezentaci školy a sportovní nasazení pro hru.
Vyučující Tv Irena Vintrová
Úspěšní volejbalisté!!!
15. 11. 2024Zájem o volejbal na naší škole je opravdu velký. Tréninky po vyučování se staly sítem pro výběr reprezentačních družstev dívek i hochů. Do Slavkova u Brna odjeli jen ti nejlepší. Každoroční klání pod volejbalovou sítí středních škol se i letos konalo pro dívky a kluky současně v hale SŠ AUSTERLITZ za účasti šesti celků. Boj o prvenství svedly oba naše týmy s reprezentanty Gymnázia a Střední odborné školy zdravotnické a ekonomické Vyškov. Děvčata po rovnocenném boji ve finále podlehla, hoši byli úspěšní a probojovali se do krajského přeboru ve Znojmě. Zde se opět neztratili v utkáních se sehranými 4 celky jihomoravského kraje. Třetí celkové místo, pohár a bronzové medaile jsou po dlouhé době krásným úspěchem. Blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.
PaedDr. Zdenka Lokajová
Zpráva z OK ve florbale dívek D 3
15. 11. 2024...góly dáme, to je jasný !!!
Bučovice, Bučovice - bílé dresy máme krásný, góly dáme, to je jasný ..!!!
Pokřik, vymyšlený cestou autobusem na Okresní přebor ve florbale kategorie D3 v Drnovicích, provázel družstvo dívek naší školy po celý turnaj. Tým tvořený pouze děvčaty sekundy - byl natěšen a zároveň odhodlán poprat se s týmy škol, které mají daleko lepší podmínky pro tento sport. A podařilo se - děvčata bojovným výkonem dosáhly na bronz a do školy vezou pohár a medaile. Zaváhaly pouze s pozdějším vítězem celého turnaje.Účast všech na trénincích, nasazení a dobrá atmosféra v celém týmu je znakem kolektivu, který tvoří děvčata:
BAŃOCHOVÁ NELA, BRÁZDOVÁ ZUZANA, GONDOVÁ NIKOL, HELDOVÁ SOFIE, HORNIAKOVÁ SÁRA, MRSKOŠOVÁ ANETA, POPELÁKOVÁ DENISA, RŮŽIČKOVÁ TEREZIE, SOTOLÁŘOVÁ ANNEMARIE, ŽĎÁRKOVÁ SÁRA, NOVOTNÁ BEATA a MAREŠOVÁ JANA.
Já jen doufám, že jim nadšení pro sport vydrží a poháry přivezou i z dalších soutěží.
PaedDr. Zdenka Lokajová
Tradiční exkurze do Chřibů v netradičním podzimním čase
10. 11. 2024Jednou z tradičních akcí naší školy je turistický pochod prvních ročníků pohořím Chřiby. Letošní výšlap musel být odložen kvůli nepříznivému počasí. Pro velký počet různorodých akcí se nám nedařilo najít náhradní termín. Až nám svitla naděje v podobě prodlouženého babího léta na začátku listopadu.
6První listopadový den zahalený ranní mlhou jsme tak mohli konečně vyrazit na putování lesnatou krajinou nedalekých Chřibů. Naší startovní pozicí je již tradičně obec Střílky, která se pyšní evropsky významnou architektonickou památkou – barokním hřbitovem. Následovalo první stoupání po zelené turistické značce směrem ke zřícenině stříleckého hradu. Podzimní mlhavé počasí s prosvítajícími slunečními paprsky vykreslovalo nádherné žlutavé zbarvení bukového listí.
Naše cesta pokračovala ke studánce U Mísy, kde jsme se seznámili s geografickými fakty o území. A hned nato nás čekalo nejprudší stoupání ke Kazatelně – pískovcovému skalnímu útvaru s vytesanými schody a železným křížem, kde proběhlo fotografování tříd.
Přestávku na oběd jsme si naplánovali na Hradisku sv. Klimenta. Toto místo je hluboce spjato s velkomoravskou historií, především s Cyrilem a Metodějem. Pravděpodobně zde stával kostel a klášter. Dnes zde uvidíte pozůstatky valů a příkopů opevňujících celé hradisko.
Naše další kroky se stočily k hradu Cimburku, kde si žáci mohli zakoupit drobné občerstvení a někteří se nechali zlákat k prohlídce hradu. Poslední náročnější úsek cesty vedl přes kopec Vršava do Koryčan. Atmosféra a zážitky z cesty motivovaly žáky i k tvorbě krátké básničky.
Když jsme byli na Chřibech,
nebyla moc zima,
byla bolest v chodidlech,
bylo to moc prima.
Po prvních dvou kilometrech
nohy nás už bolely,
čekalo nás dalších dvacet,
až jsme málem omdleli.
Byly tu i světlé chvilky,
jako fakta od Zelinky,
plášť mlhy všechno skryl,
takže výhled fakt nebyl.
Přeskakovali jsme lesy, vody,
jako bychom vybíhali schody,
zdolali jsme kmeny stromů,
a teď můžem klidně domů.
Mezi účastníky se objevily i názory, že listopadové Chřiby jsou mnohem lepší než zářijové. Tak uvidíme, co nám přichystá počasí na příští rok. Sněžnice to jistí :-)
Jan Zelinka
Ohlédnutí za projektovým Dnem v zahradě
10. 11. 2024V letošním akcemi nabitém podzimu se nám na samém závěru října povedlo připravit netradiční projektovou výuku pro vybrané třídy naší školy. Den v zahradě, jak jsme projektovou výuku pojmenovali, se skládal z mnoha aktivit, které si žáci mohli vybrat on-line hlasováním. Mezi hlavní cíle akce patřilo získat praktické zkušenosti při práci v zahradě, propojit znalosti z matematiky, biologie, fyziky či chemie při vyměřování záhonů či stavbě skleníku, vyzkoušet si práci v týmu složeném z žáků napříč jednotlivými třídami, blíže se poznat mimo klasické vyučování, vyzkoušet si činnosti, kterým se běžně nevěnujeme, zatraktivnit plochy v areálu školy a zvýšit biodiverzitu okolí.
12Projektový den žáci zahájili společně s učiteli – mentory v učebnách školy, kde jim byly jednotlivé aktivity blíže představeny. Žáci se ve skupině seznámili, stanovili si role v týmu a rozvrhli si úkoly k dosažení cílů spojených s aktivitami.
Žákům se podařilo během krátké doby vytvořit několik záhonů, které osázeli trvalkami, ibišky, hortenziemi a maliníky. Sestavili a umístili v areálu školy skleník, který bude doplněn o čidla zaznamenávající teplotu, vlhkost vzduchu, koncentraci CO2. Tyto veličiny budou žáci dále při výuce vyhodnocovat a navrhovat technologická řešení pro větrání skleníku či závlahu rostlin. Žáci také zkonstruovali hmyzí hotely, kde propojili své kutilské dovednosti s uměleckým cítěním. Hmyzí hotely rozmístili v areálu školy a v dalších letech zde budou pozorovat druhy hmyzu, které se v hotelech usadí. Podařilo se připravit vyvýšený záhon, který bude v jarním období osázen bylinkami a okrasnými květinami lákajícími hmyz. Zajímavou činností bylo budování vertikálních záhonů z palet. Vertikální záhony pomohou zakrýt nevzhledné betonové zdi a poslouží k pěstování převislých rostlin na malé ploše.
Skupina žáků se postarala o běžné, ale potřebné úklidové práce v areálu školy, jako je shrabání popadaného listí, vypletí plevele, zazimování sportovního areálu. Lifting oprýskané zdi před budovou školy se vydařil, před zídkou vznikl záhon hortenzií, který poskytne potěšení pro oko i zdroj potravy pro hmyz. Na odpočinek měli žáci připraven zahradní nábytek u táborového ohně. Zde se mohli ohřát, připravit si netradiční svačinu – špekáček nebo zhodnotit své dosavadní pokroky ve zkrášlování areálu školy.
Práce probíhaly také v uvnitř budovy. Dva týmy se postaraly o přesázení rostlin do nových květináčů. Aktivita „Programujeme zahradu“ měla za úkol v žácích prohloubit digitální dovednosti. Úkolem bylo vytvořit webové rozhraní – interaktivní mapu areálu školy. Ve spolupráci s dalšími studenty ze skupiny „Botanická špionáž“ se jim podařilo vizualizovat areál školní zahrady a doplnit ho základními informacemi o zajímavých rostlinách. Do budoucna bychom rádi tento projekt rozvíjeli a vytvořili i cizojazyčné verze webu. Skupina siláků zvládla přestěhovat nábytek z nevyhovujícího prostoru klubovny do vhodnějších prostor. Věříme, že se žáci do budoucna postarají v rámci projektu "Vylepši si školu" o vybavení klubovny novějším a funkčnějším nábytkem. Velmi náročnou aktivitou byla stavba suché zídky, u které se nám podařilo založit základ a připravit prostor pro kladení kamenů. Zídku dokončíme a osázíme skalničkami v jarním období.
Jak probíhal Den v zahradě, si můžete prohlédnout v přiložené fotogalerii. Můžete také zhlédnout krátkou reportáž. Věřím, že většinu stanovených cílů se nám podařilo splnit. V práci na nedokončených projektech budeme pokračovat na jaře. Měl jsem pocit, že se žáci při práci bavili, odpočinuli si od únavného vysedávání v lavicích, blíže se poznali a také vylepšili okolí školy, kterou navštěvují. V jarním období bychom obdobné aktivity nabídli také žákům primy až kvarty. Děkuji všem, kteří se podíleli na přípravě akce a také zajistili její průběh.
Za zahradnický tým GOA Jan Zelinka.
Do třetice třetí...
8. 11. 2024Ve stejný den - ve středu 6. 11. - se konaly hned tři sportovní akce s účastí GOA Bučovice. Třetí místo získali hoši v kategorii středních škol na krajském kole ve Znojmě. Třetí byla děvčata na okresním kole ve florbalu základních škol....a z nadpisu už je zřejmé, že i chlapci na florbalu základních škol drželi basu se svými spolužáky.
Chlapecký florbalový celek byl v hale skoro o hodinu dříve než domácí a čas využil k důkladné rozcvičce. Příprava se vyplatila a na hřišti Rousínova se jako doma chovali spíš hosté. Bučovice vstupovaly do druhého poločasu po trefách Jana Klusoně, Samuela Sedláčka a Ondřeje Štefky s tříbrankovým náskokem. A i když soupeř snížil, tak díky druhé brance Samuela Sedláčka byl stejný rozdíl i na konci zápasu (4:1).
Dramatičtější už byl zápas proti ZŠ Tyršova Vyškov, která rozjeté bučovické komando na začátku zápasu zaskočila vstřelením branky. Dvě střely Filipa Kovaříka a jedna rána Samuela Sedláčka skóre otočila a Bučovice se zdály být opět na koni. Ze sedla jej ale vyhodilo vyrovnání z brejků a už už se zdálo, že utkání skončí remízou. Dvacet sekund před koncem ale rozhodl Ondřej Štefka a Bučovice si „docválaly“ pro těsnou výhru 4:3.
Nejhorších deset minut z celého turnaje si hoši vybrali v derby se ZŠ Bučovice 710. Soupeř je sice nepřehrával, ale čtyřmi střelami z dálky rozhodl celé utkání. Gymnazisté se v druhé polovině výrazně zvedli a snížili na 2:4 díky Samuelu Sedláčkovi a Adamu Hrozovi. Na vyrovnání nebo obrat ale nebylo dost času ani sil.
Ze sportovního hlediska nespravedlivě dopadlo i poslední utkání. Bučovice ve snaze postoupit musely porazit soupeře z Gymnázia Vyškov a byly rozhodně výraznějším celkem na hřišti. Jenže góly padaly převážně do bučovické branky a po výsledku 1:3 obsadily první nepostupovou příčku.
Sestava:
brankář – Jakub Killer, obránci – Ondřej Mrskoš, Vojtěch Pflimpfl, František Šír, Adam Hroza, útočníci – Jan Klusoň, Samuel Sedláček, Ondřej Štefka, Artuš Langr, Filip Kovařík, Josef Klusoň
Veletrh středních škol
1. 11. 2024Dne 22.10. jsme se zúčastnili veletrhu středních škol Tak kam?! ve Vyškově. Veletrh začínal v 9:00 slavnostním zahájením. Žáci 8. a 9. tříd vcházeli do Besedního domu od 9:30, kde si mohli projít prostory plných stánků středních škol z celého Jihomoravského kraje.
Žákům či jejich rodičům, kteří byli mnohdy zvídavější, jsme měli podávat informace a nalákat je ke studiu obou čtyřletých studijních oborů naší školy - gymnázia a obchodní akademie. Všichni měli možnost dozvědět se o studiu a veškerém dění na GOA Bučovice prostřednictvím pohledu jak učitelského, tak i žákovského. Zájemci se nejčastěji ptali na školní akce, jaký je časový rozvrh a jaký máme jako žáci vztah s učiteli. Veletrh končil v 17:00, takže to bylo jak psychicky, tak fyzicky namáhavé.
Všechny zájemce jsme pozvali na dny otevřených dveří, na kterých je rádi znovu uvidíme. První DOD se koná ve čtvrtek 7. 11. od 15.00.
Za tým GOA Bučovice Vojtěch Karel Pogštefl, septima
„Ať žije Československá republika! Psi, palte!“…
25. 10. 2024…pronesl před popravou zastřelením v pražské Ruzyni československý generál Josef Bílý. Do výslužby odešel sice již v roce 1935, ale krátce po obsazení Československa začal ihned aktivně organizovat vojenskou odbojovou organizaci Obrana národa. Vlna zatýkání Obranu národa ochromila a generál Bílý se musel uchýlit do ilegality, nakonec byl ale gestapem zatčen v listopadu 1940 a vězněn až do září 1941. Nově nastupující říšský protektor Reinhard Heydrich ihned vyhlásil civilní výjimečný stav, na základě kterého byl generál Bílý odsouzen a popraven dne 28. září 1941. Takový je závěr životního příběhu vojáka, na jehož počest Krajské velitelství Armády ČR v Brně ve spolupráci se 74. mechanizovaným praporem plukovníka Bohuslava Malečka zorganizovalo branný závod pro střední školy.
Závod samotný probíhal ve čtvrtek 24. 10. ve slavkovském zámeckém parku. Čtyřčlenná družstva postupně startovala v šestiminutových intervalech. Na okruhu v délce asi dvou kilometrů je čekalo šest disciplín – hod granátem na cíl, topografie, základy první pomoci, vědomostní kvíz, silové duo (sed-leh a dřepy) a závěrečná střelba ze vzduchovky. Záběr byl tedy široký a i když na celkové vítězství v kategorii družstev nestačilo vynikat pouze v jedné disciplíně, mohli soutěžící získat i individuální výhru ve třech sportovních položkách.
Na druhém a třetím místě se umístily týmy z ivančického gymnázia. Zlato jim ale o pouhé tři body vyfoukl tým GOA Bučovice ve složení Nela Kudová, Nikola Slámová, Jan Menšík a Adam Švaříček. Dalo by se říct, že rozhodoval doslova každý dřep…a těch v kombinaci se sed-lehy udělal nejvíc ze všech soutěžích Jan Menšík! Současně ve střelecké soutěži nastřílel Adam Švaříček 46 a Jan Menšík 45 bodů z padesáti možných a byli na druhém a třetím místě ve střelbě ze vzduchovky. Trochu mimo soutěž, ale s potleskem, bylo vyhlášeno i bučovické kvarteto Štěpán Merta, David Němec, Dalibor Povolný a Ondřej Vašíček za nejrychlejší běžecký. I když pro celkové pořadí se čas nezohledňoval a uvedená sestava obsadila čtvrté místo, Davidu Němcovi posloužila rychlost jeho týmu jako pomocné kritérium k zisku prvenství v individuální soutěži hodu granátem na cíl. Ranní rozcvička v podobě cesty z Bučovic do Slavkova na kolech se klukům ze septimy tedy vyplatila! Šesté místo obsadili Dalibor Povolný, Zuzana Kudličková, Julie Hrubá a Petr Klaška, hned za nimi pak sestava z 1.A Zuzana Dopitová, Tereza Dopitová, Magdalena Mrvová a Slavoj Krulíček. Zde je potřeba vyzvednout střelecký výkon Magdaleny Mrvové (44 bodů) a Terezy Dopitové (42 bodů), které byly mezi šesti nejlepšími střelci z padesáti dvou účastníků závodu.
Sedm statečných...a brankář
23. 10. 2024Právě v takové sestavě reprezentovali školu chlapci z primy a sekundy na florbalovém turnaji 23. 10. ve Slavkově. Zápletka, napětí i závěrečná přestřelka si s filmem rozhodně nezadaly...
Slavkovská Tyršovka nastoupila raketově a vstřelila branku hned po dvou vteřinách od úvodního hvizdu. Bučovický tým se ani neoklepal z šoku a během pár minut už prohrával 0:3. Alespoň náplast na utrženou ránu zařídil Matěj Hrubý, který snížil na 1:3. Nastartoval tím sebe i celý tým k lepšímu výkonu a když dalšími dvěma zásahy snížil opět Matěj Hrubý na 3:4 a schylovalo se k obratu. Jenže Tyršovce se podařilo díky další brance opět odskočit do náskoku a zápas skončil porážkou 3:5.
Zcela jiný průběh mělo utkání s Otnicemi. Po přihrávce Adama Čalkovského skóre otevřel Matěj Hrubý a sám pak předložil šanci Tobiáši Sedláčkovi. Bučovice šly do vedení 2:0 a dokázaly i zareagovat na snížení dalším gólem Matěje Hrubého. Druhý zápas hraný jen se dvěma hráči na střídačce se ale projevil v závěru utkání. Skvěle rozehraný duel totiž v závěru Bučovice ztratily a remíza 3:3 jim společně s výsledkem dalšího utkání Slavkova a Otnic vzala možnost postupu.
Konec ale proběhl v duchu pistolnické přestřelky s dobrým koncem. Čtyřmi brankami Tomáše Mráze a třemi zásahy Matěje Hrubého s přispěním asistujích Adama Čalkovského a Tobiáše Sedláčka překonali v souboji o páté místo jednoznačně Šaratice 7:1.
Sestava: Šimon Mleziva - brankář, Tobiáš Sedláček, Adam Čalkovský, Viktor Butala, Štěpán Hladký, Matěj Hrubý, Tomáš Mráz, Adam Vršecký
Basketbal středních škol
23. 10. 2024Dne 15.října se dívčí tým ve složení – Zina Janíková, Tereza Černá, Klára Hrabovská, Anna Čižmárová, Adriana Kleiblová, Zuzana Kudličková, Nela Kudová, Eliška Levíčková a Anna Pecková pod vedením paní učitelky Vintrové, zúčastnil okresního kola v košíkové, které se konalo ve sportovní hale ve Vyškově. Zde se náš tým postavil proti silnému a jedinému soupeři – dívkám z gymnázia ve Vyškově. Již od začátku zápasu šlo o napínavou bitvu. Bohužel však soupeřky získaly hned na začátku náskok, který se našemu týmu již nepodařilo dohnat. První polovina zápasu skončila 18:10 a druhá 37:19. Ačkoliv pro nás zápas tento rok skončil porážkou, bylo zřejmé, že se všechny hráčky snažily na maximum a předvedly několik skvělých výkonů a náš tým se těší na další příležitost ukázat své dovednosti.
Adriana Kleiblová a Zuzana Kudličková
škola 3D
https://my.matterport.com/show/?m=kNoA3iX8MUk